Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 2055komentarzy: 10

Kierujesz życiem!

26-08-2017 10:55

Wystartowała kampania ''Kierujesz życiem'' skierowana do młodych kierowców w wieku 18-24 lat, gdyż to oni są sprawcami 20% wypadków.
fot. ilustracyjna, pixabay.com fot. ilustracyjna, pixabay.com

Kampania „Kierujesz życiem” ma na celu kształtowanie świadomości oraz zachęcenie odbiorców do przestrzegania przepisów ruchu drogowego w zakresie obowiązujących limitów prędkości jazdy oraz dostosowania tej prędkości do warunków ruchu, ze szczególnym uwzględnieniem odbiorców w grupie wiekowej 18-24 lata.

Kampania „Kierujesz życiem” poprzedza rozpoczynającą się w przyszłym tygodniu akcję Policji „Prędkość", mającą na celu kontrolę przestrzegania prawa w zakresie dopuszczalnych limitów prędkości, a tym samym ograniczenie liczby zdarzeń drogowych poprzez dyscyplinowanie tych kierowców, którzy prowadzą pojazdy z prędkością większą od dozwolonej lub w inny sposób łamią obowiązujące przepisy ruchu drogowego.

W 2016 r. w 33 664 wypadkach drogowych śmierć poniosło 3026 osób, a 40 766 zostało rannych. Z danych Policji za ubiegły rok wynika, że szczególną uwagę należy zwrócić na wypadki spowodowane w wyniku niedostosowania prędkości jazdy do warunków ruchu, ponieważ nadal jest to główna przyczyna wszystkich wypadków zaistniałych na polskich drogach z udziałem kierujących.

Najwyższym wskaźnikiem liczby wypadków charakteryzuje się grupa tzw. młodych kierowców w wieku 18-24 lat. W 2016 r. byli oni sprawcami 20% wypadków powstałych z winy kierujących, w których zginęły 542 osoby, a 7 790 zostało rannych. Jest to grupa osób, którą cechuje brak doświadczenia i umiejętności w kierowaniu pojazdami i jednocześnie duża skłonność do brawury i ryzyka.


(KGP/ KRBRD)

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG 26-08-2017 10:55
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (10)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

hanbes
26-08-2017 12:25
hanbes
Wszystkim co kierujesz to musisz kierować z rozumem a o ile wiem (bo to widać na drogach), szczególnie właściciele aut marki tej na zdjęciu powyżej, mają go w mikroskopijnych ilościach... Choć to nie wina marki a tych co siedzą w środku. Oby ta akcja nie ograniczała się tylko do pomiarów prędkości, o innych konkretach cisza...
roman123
26-08-2017 15:28
roman123
a ja zapytam jak długo jeszcze przez aplikację typu "janosik" ludzie będą ginąć na drogach? Nikt tego problemu nie widzi? Janosik ostrzega przed patrolami i kontrolami. Więc nie ma miśków to można zapier... 120 przez wioskę obok szkoły. To powinno być zakazane.
Równo-mierny
26-08-2017 17:58
Równo-mierny
roman123 zapytałem kiedyś na profilu Bielskich Dróg na Fb, czy autorzy nie mają jakichkolwiek wątpliwości co do bezpieczeństwa zgłaszającego jak i innych uczestników ruchu, podczas gdy robi on zdjęcie jakiemuś zdarzeniu podczas prowadzenia pojazdu lub się zatrzymuje w niebezpiecznym miejscu aby tylko być tym pierwszym, który zgłosi newsa... ? Przecież po zdjęciach widać nie raz, że są robione z miejsca kierowcy i w czasie ruchu pojazdu... Odpowiedzi nie było, mój post usunięto, a mi zablokowano dostęp do profilu????. Tak to właśnie autorzy takich "serwisów" czy aplikacji martwią się o bezpieczeństwo na drogach, liczy się własny interes i zarobiona na tym kasa...
skuter66
26-08-2017 20:06
skuter66
Nie broniąc nikogo 80% robią starsi kierowcy.
Przepierón
26-08-2017 22:23
Przepierón
@skuter66, ale tylko wg- twoich kretyńskich obliczeń analfabety wynika, że podzieliłeś przez poszkodowanych a nimi są starsi, ja słyszałem, że najbardziej poszkodowane są starsze osoby, piesi, dzieci, kobiety w ciąży, przejeżdżane jak żaby, jeże na przejściach dla pieszych przez pijanych bądź naćpanych nastolatków w poklejonych bmwicach bądź alfach, ale mam dla ciebie wspaniałą wiadomość, ty nie pozostaniesz wiecznie młody, też kiedyś będziesz stary ... , obyś ino zamiast autym jeździć o bierłach na srocz nie łaził a fajne siksy ciebie z tego srocza dźwigać nie musiały.
Równo-mierny
27-08-2017 11:49
Równo-mierny
Skuter owszem, tyle że z każdej kategorii wiekowej, co wciąż statystycznie przemawia na niekorzyść młodych kierowców. Dodatkowo wg statystyk wypadki spowodowane przez "młodocianych" kierujących przodowały też pod względem tragiczności w skutkach...
Charles
27-08-2017 12:26
Charles
Młodociane gnoje i kibolska muzyczka i wszystko jasne. Jooooł.
bronek91
27-08-2017 16:56
bronek91
Najwięcej zależy od doświadczenia na drodze. Zaostrzone egzaminy nie wyeliminowały tego problemu. Niestety, ale w tej grupie wiekowej, każdy kierowca jest młody, nie tylko wiekiem ale i stażem... Przy tym systemie szkolenia problem z tą grupą wiekową będzie zawsze! Nie chodzi o to, aby dalej utrudniać egzamin, o ile się w ogóle jeszcze da, ale wydłużyć proces nabywania umiejętności praktycznych na drodze.
mitsutech
28-08-2017 16:24
mitsutech
A ja proponuję wprowadzenie specjalistycznych dla badań kandydatów na kierowców. Takie ogólne (i z przymrożeniem oka) jak są teraz to zdecydowanie za mało. Oprócz ogólnych badań (okulista itp...) każdy przyszły kierowca powinien być zbadany obowiązkowo przez psychiatrę, oraz przez psychologa znającego problematykę psychologii transportu, a przede wszystkim każdy powinien zaliczyć test psychotechniczny. Moim zdaniem taka procedura znacznie ograniczyła by dostęp bezmózgowcom do prawa jazdy. Aby być kierowcą trzeba najpierw do tego dorosnąć, trzeba zdawać sobie sprawę z nieodwracalności zdarzeń, z konsekwencji złych decyzji, a tym samym z odpowiedzialności za swoje czyny, a przede wszystkim trzeba mieć zdrowy rozum. Te kryteria niestety póki co nie wszyscy spełniają.
mitsutech
28-08-2017 16:30
mitsutech
...dopiero potem powinno się iść na kurs prawa jazdy i na egzamin.
Teraz wszyscy (po 18-tce) chca mieć prawo jazdy, ale niestety połowa jest do tego mentalnie niezdolna. Oczywiście na siłę i jakimś psim swędem zrobią to prawko i potem na drogach mamy to co mamy...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Nowy, darmowy plac zabaw w Karwinie

19-11-2017 08:15

Wiszące mosty, domki, zjeżdżalnie, wieże – nowy darmowy plac zabaw dla dzieci powstał w Karwinie.

wyświetleń: 285komentarzy: 0

Msze i nabożeństwa online

19-11-2017 06:30

Nie możesz być na mszy lub nabożeństwie? Nic straconego, zawsze możesz uczestniczyć w nich dzięki kamerom udostępnionym online. Poniżej prezentujemy listę kościołów katolickich i ewangelickich z naszego regionu, w których zostały uruchomione transmisje na żywo, również na urządzenia mobilne. 

wyświetleń: 172komentarzy: 0

Norweski triumf w Wiśle

19-11-2017 00:15

Reprezentanci Norwegii okazali się najlepsi w pierwszym drużynowym konkursie Pucharu Świata w sezonie 2017/2018. Johann Andre Forfang, Anders Fannemel, Daniel Andre Tande i Robert Johansson wyprzedzili reprezentantów Polski oraz czwórkę z Austrii. Oba te teamy uplasowały się ex aequo na drugim stopniu podium.

wyświetleń: 259komentarzy: 1

750 lat Skoczowa. Bolesław Noga

18-11-2017 21:30

Jubileusze stanowią okazję, aby na chwilę się zatrzymać, spojrzeć wstecz, podsumować to, co wydarzyło się na przestrzeni lat. Dlatego też wyszliśmy, jako Miejskie Centrum Kultury ''Integrator'', z inicjatywą zadania trzech pytań przed kamerą osobom związanym ze Skoczowem, wyraziście wkomponowanym z racji wielu doświadczeń i pełnionych przez nich ról w lokalną społeczność.

wyświetleń: 238komentarzy: 0

Kopciuszek dla 2-letniego Szymka

18-11-2017 20:15

4 tysiące złotych - tyle datków udało się zebrać wczoraj (17.11) w Szkole Podstawowej w Hażlachu, po spektaklu "Kopciuszek", który został wystawiony przez nauczycieli tej placówki. Pieniądze zostaną przekazane na rzecz chorego Szymonka Zamarskiego.

wyświetleń: 1352komentarzy: 0

''7 cudów świata i inne budowle'' - wystawa Książnicy Cieszyńskiej

18-11-2017 18:45

W czwartek (16.11) na terenie Książnicy Cieszyńskiej odbył się wernisaż wystawy "Siedem cudów świata i inne słynne budowle". Wystawa składa się z wyeksponowanych, bogato ilustrowanych dzieł, pochodzących z okresu od XVI do XIX w., są to druki ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej. W czasie tworzenia wystawy zwrócono szczególną uwagę nie tylko na siedem cudów świata, ale również na inne budowle, w jakiś sposób warte zapamiętania.

wyświetleń: 196komentarzy: 0

Na żywo: konferencja prasowa

18-11-2017 18:25

Konferencja prasowa po Konkursie drużynowym Pucharu Świata w Wiśle. Polacy ex aequo z drużyną Austrii zajęli drugie miejsce w konkursie drużynowym inaugurującym kolejny sezon Pucharu Świata. Na najwyższym stopniu podium stanęła reprezentacja Norwegii. Na niedzielę (19.11.2017) zaplanowano konkurs indywidualny. Zobaczymy w nim siedmiu Polaków: Jakuba Wolnego, Aleksandra Zniszczoła, Dawida Kubackiego, Piotra Żyłę, Stefana Hulę, Macieja Kota i Kamila Stocha.

wyświetleń: 373komentarzy: 0

Cieszyn oczami Dariusza Orszulika

18-11-2017 18:15

Wczoraj (17.11) w galerii na piętrze Księgarni Piastowskiej w Cieszynie miał miejsce wernisaż wystawy Dariusza Orszulika "Cieszyn jest piękny".

wyświetleń: 483komentarzy: 0

Cieszyn zapalił się na fioletowo

18-11-2017 16:30

Wcześniactwo to nie wyrok, jednak ciągle wiele rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych nie wie gdzie szukać wsparcia i pomocy. Celem wczorajszej (17.11) fioletowej akcji, która miała miejsce m.in.w Cieszynie było zwrócenie uwagi, właśnie na problem wcześniactwa. 

wyświetleń: 492komentarzy: 1

XVIII Przegląd Pieśni Patriotycznej im. Małgorzaty Papiurek

18-11-2017 15:00

W czwartek 16 listopada 2017 roku w auli Szkoły Podstawowej w Zebrzydowicach odbył się XVIII Przegląd Pieśni Patriotycznej im. Małgorzaty Papiurek – eliminacje.