Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Już mają pięć jajek

W ustrońskim gnieździe bociania para ma pełne pióra roboty. Choć jeszcze małe się nie wykluły, to na zmianę trzeba je ogrzewać. A w międzyczasie zadbać o siebie i coś przekąsić.

Fascynujące losy ustrońskich bocianów śledzi wiele osób, na przeznaczonej dla nich transmisji online na YouTube jest ponad trzy tysiące subskrybentów. Całodobowy monitoring bocianów wraz z dźwiękiem ma stałych bywalców i miłośników, którzy cieszą się z każdego nowego jajka czy pisklaka i z przejęciem obserwują i komentują losy boćków.

W tym roku, podobnie jak rok wcześniej w gnieździe gniazdują bociany: Samica-Czantorka [obrączkowana jako pisklę w 2019, Jesenik n/Odrou, Czechy, ma obecnie 5 lat. Gniazdowała pierwszy raz w 2022 w Ustroniu, drugi raz w 2023 w Ustroniu . Obecnie to jej trzeci sezon lęgowy w Ustroniu. Obrączka ornitologiczna metalowa, założona nad stawem skokowym, lewa noga] oraz Samiec-Beskidek [obrączkowany jako pisklę 2011, Ligota Burzej Czechowice-Dziedzice, Polska, ma obecnie 13 lat. Gniazduje w Ustroniu co roku od 2017. Obrączka numeryczna zielona, założona nad stawem skokowym, prawa noga, obrączka ornitologiczna metalowa, lewa noga.

Ta bociania para wychowała już w 2022 wychowali 3 młode bociany. W 2023 wychowali 2 młode bociany.

Teraz czekają na potomstwo – od 04.04. do 12.04 samica zniosła pięć jajek, które teraz na zmianę z samcem wysiadują. Inkubacja u bocianów trwa 33-34 dni, zatem na młode boćki przyjdzie poczekać do początku maja.

Życie ustrońskich boćków można śledzić na żywo na kanale: Bociany Ustroń 

 


W ciągu 17 sezonów lęgowych w gnieździe w Ustroniu zostało zniesionych 77  jaj, wykluło się 55 piskląt, wychowało się 30 młodych bocianów. Nie brakowało radosnych chwil, kiedy np. w gnieździe wykluły się czworaczki (Czytaj: Mamy czworaczki), ale i tragedii i dramatów (Czytaj: Zabił trójkę dzieci).

 

NG

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: