Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Nepomucen zostanie wyremontowany

Przydrożna figura z 1770 roku przedstawiająca św. Jana Nepomucena, która znajduje się przy ul. Zamkowej w Bażanowicach przejdzie gruntowny remont.

W miniony czwartek, 18 kwietnia wójt Sylwia Cieślar podpisała umowę z wykonawcą prac konserwatorskich związanych z odnowieniem zabytkowej figury przydrożnej w Bażanowicach.

- Znajdująca się przy ul. Zamkowej rzeźba św. Jana Nepomucena z 1770 roku przejdzie gruntowny remont. Dzięki środkom pozyskanym przez Gminę Goleszów z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, w najbliższych miesiącach pomnik zostanie poddany pełnej konserwacji technicznej oraz estetycznej, co umożliwi przywrócenie pierwotnego, autorskiego charakteru dzieła – informują goleszowscy urzędnicy.

Jak czytamy w ogłoszeniu o zamówieniu, przedmiotem zamówienia jest wykonanie robót obejmujących w szczególności: - przeprowadzenie pełnej konserwacji technicznej (odsalanie, impregnacja, hydrofobizacja) - konserwacji estetycznej (m.in. oczyszczenie, uzupełnienie ubytków).

Najniższa oferta zwycięzcy zamówienia wyniosła 26 896 zł za te pracę.

Termin realizacji zamówienia określony jest do 30 sierpnia 2024 r.

Figura Nepomucena z Bażanowic to późnobarobowa rzeźba wykonana z kamienia piaskowego, polichromowana. Postument ozdobny kamienny z herbem i inskrypcją: "Anno 1770 r. Divo Joanni Nepomuceno J.H. Honorum E.F.".

 

NG/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

12
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-04-20 16:39:49
AntyklerForte+: Kościoły zgarnęły wszystkie prawie środki przewidziane na odnowę zabytków w powiecie, w skali kraju pewnie podobnie. PiS smarował biskupom i plebanom to i owo, cel oczywisty. Koniec z tym jawnym i cuchnącym siarką przekupstwem pod zasłoną z krzyża i ewangelii.
2024-04-20 17:21:33
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Wójcina nie jest z PISu mondroku
2024-04-20 18:45:40
Tustela: Antyklerforte+,kapke trafił kulką w płot....
2024-04-20 22:08:06
AntyklerForte+: Ciemny lud jak zwykle ma kłopoty ze zrozumieniem najprostszych tekstów. Powtórzę: Kościoły zgarnęły wszystkie prawie środki przewidziane na odnowę zabytków w powiecie, w skali kraju pewnie podobnie. PiS smarował biskupom i plebanom to i owo, cel oczywisty. Koniec z tym jawnym i cuchnącym siarką przekupstwem pod zasłoną z krzyża i ewangelii. Nic dodać, nic ująć. Co to ma wspólnego z "wójciną" Bóg raczy wiedzieć albo i niekoniecznie.
2024-04-20 22:57:06
miriam11: Dobrze żeś napisał "prawie", to nikt ci nie zarzuci że " wszystkie" :-)
2024-04-21 01:30:52
Pogromca pogromców i cwaniaczków: Co za ciołek. Bulczysz "to i owo" nie na temat, zatruty jadem nienawiści "pewnie", "prawie". Tekst o figurze w Bażanowicach, więc jak masz problem to bij to Wójciny że tyle pinindzy na to przeznaczyła.
2024-04-21 11:18:10
romuald.saletra: Płynęły lata, stosunki między królem i arcybiskupem pogarszały się. Już w roku 1384 król pozbawił Jana z Jensztejnu urzędu kanclerza, tradycyjnie piastowanego przez biskupa (później arcybiskupa) Pragi. Wreszcie w roku 1393 Wacław zaplanował operację, której celem było kolejne istotne ograniczenie władzy arcybiskupa. Pomysł był prosty. Żeby osłabić Jana z Jensztejnu, postanowił utworzyć w zachodnich Czechach nowe biskupstwo i obsadzić go kimś spośród swoich współpracowników. Żeby to zrobić, trzeba było jednak znaleźć niezbędne do utrzymania biskupstwa majątki. Taką możliwość stwarzało stare benedyktyńskie opactwo w Kladrubach na zachód od Pilzna. W normalnych okolicznościach nie można było po prostu zlikwidować klasztoru i oddać jego własności nowemu biskupstwu, ale kladrubski opat był już bardzo stary i po jego śmierci podobna operacja okazała się już wykonalna — należało to jednak uczynić przed wyborem nowego opata. Na przedwiośniu roku 1393 stary opat Racek rzeczywiście zmarł. Jednak zanim król zdążył zareagować, mnisi wybrali nowego, Olena, a arcybiskup szybko potwierdził wybór. W ten sposób zamknęła się droga do realizacji królewskiego planu.
2024-04-21 11:18:30
romuald.saletra: Władcę, który prawdopodobnie w decydującym momencie nie poświęcił całej sprawie odpowiednio dużo uwagi, taki obrót spraw niebywale rozgniewał. Przestraszony arcybiskup wraz ze swoim otoczeniem uciekł z Pragi, ale król wezwał go z powrotem – i ton wysłanego do hierarchy listu nie pozostawiał złudzeń. „Jeżeli pokusisz się o cokolwiek przeciwko mnie i moim ludziom, mam zamiar utopić Cię i spór rozwiązać. Przyjedź do Pragi”, napisał monarcha. Jensztejn posłuchał. Na spotkanie, które odbyło się 20 marca 1393 roku w praskiej komandorii zakonu joannitów, król przybył jednak pod wpływem alkoholu i zachowywał się dość bezceremonialnie. Najpierw groził współpracownikom hierarchy (ciekawe, że tak samo, jak w cytowanym liście wspominał o utopieniu), a w pewnym momencie nakazał zatrzymanie arcybiskupa i jego wysokich urzędników Jensztejnowi udało się uciec, mniej szczęścia mieli wikariusz generalny Jan z Pomuka oraz oficjał Mikołaj Pruchnik. Poddano ich torturom, w których pijany król uczestniczył i których Jan z Pomuka nie przeżył. Umierającego prałata zrzucono z Kamiennego Mostu, jak wtedy nazywano dzisiejszy z Most Karola, do Wełtawy. (Peter Jokes, „Czesi. Przewodnik po historii narodu i państwa”)
2024-04-21 11:18:53
romuald.saletra: Janowi z Pomuka zmieniono imię na Jana z Nepomuka, co jest aluzją do jego legendarnego milczenia. Po czesku bowiem „ani nemuknout” znaczy „nic nie powiedzieć”, milczeć. W związku z przekazem, iż Jan z Pomuka został okrutnie zakatowany wobec odmowy wyjawienia tajemnicy spowiedzi. Jan z Pomuka – teraz już Jan Nepomucen – stał się szczególnie popularny w czasach baroku, kiedy (w roku 1729) ofiarę cholerycznego króla oficjalnie wyniesiono na ołtarze. Następnie jego kult rozprzestrzenił się na prawie cały świat.
2024-04-21 11:19:31
romuald.saletra: Jan Nepomucen jest takim samym dowodem wpływu kultury czeskiej jak Wojciech Sławnikowic, czy Otton z Bambergu w odniesieniu do kultury niemieckiej. Jan Nepomucen uchodzi za postać chroniącą przed wezbraniem wody i stąd jego popularność. Oczywiście, w związku z faktem, że Luksemburgowie byli niemiecką dynastią, Czesi w okresie „mroków” traktowali postać Jana Nepomucena jako symbol oporu wobec Niemców.
2024-04-21 20:21:29
św. Patryk.: Co do finansowania - po pierwsze, to nie samorządy decydowały o przyznawaniu środków z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, tylko władza PiS, konkretnie premier Pinokio i spółka - szczegóły tu: https://www.bgk.pl/files/public/Pliki/Fundusze_i_programy/Polski_Lad/Odbudowa_zabytkow/2__RM-06111-230-22_zal._do_uchw._nr_232_RM_2022.pdf
2024-04-21 20:26:18
św. Patryk.: Po drugie, żeby było jeszcze śmieszniej, złodzieje z PiS ten program realizowali oficjalnie ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Porozdawali jak było wspomniane powyżej głównie klerowi i swojakom. Pogromca, tustela - jesteś ciemni jak tabaka w rogu.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: