Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

„Ujec od Waleczka” na stodole w Bukowcu

W Bukowcu (cz. Bukovec) koło Jabłonkowa, tuż przy polskiej granicy pojawił się kolejny piękny deskal upamiętniający osobę ważną dla tej miejscowości.

W Bukowcu na ścianie jednej ze stodół twórca z Sanoka Arkadiusz Andrejkow namalował  deskal - olbrzymi portret Adama Ćmiela – wieloletniego wójta miejscowości, znanego mieszkańcom jako „Ujec od Waleczka”. To nie pierwsze dzieło tego artysty w regionie Śląska Cieszyńskiego – stworzył on m.in. mural w Karwinie [Pisaliśmy: Czeska legenda piłki ręcznej zdobi halę w Karwinie], w Piosku, deskal Jana Wałacha w Istebnej [Deskal czyli Wałach na stodole ], czy mural upamiętniający Jana Sikorę w Koniakowie [ „Janko jako żywy” ]

Bukowiecki deskal został oficjalnie odsłonięty w minioną niedzielę 18 maja, a inicjatorem wydarzenia, jak i powstania deskala, była Kapela „Lipka”.

Adam Ćmiel urodził się 19.11.1860 roku jako syn Adama Ćmiela i Jadwigi z domu Polok. Zmarł 30.01.1941 w Bukowcu.

Kronikarz Bukowca Józef Franek napisał:

„Iż sam fakt, że przez 23 lata obywatele powierzyli mu kierownictwo gminą, świadczy o jego zaletach jako chłopa, górala, człowieka i wójta”.

Na szacunek społeczności lokalnej zasłużył sobie pracowitością, uczciwością i ogromnym zaangażowaniem społecznym. Przez długie lata był prezesem spółdzielczej kasy Raiffeisena, Koła Rolniczego i Związku Śląskich Katolików w Bukowcu. „Zawsze stawał w obronie gazdów, nie sprzeniewierzając się swojej zasadzie: Mnie wybrali chłopi, to jo muszym stoć za chłopami” – cytat z Kroniki Bukowca.

Pomimo to cieszył się uznaniem urzędów, nawet starosta powiatowy dawał go za wzór innym wójtom. Zdarzało się, że sąd w Jabłonkowie powierzał mu rozstrzyganie spornych spraw.

Jako gorliwy i praktykujący katolik uważał, że ewangelikom, choć było ich w Bukowcu niewielu, należy się stanowisko jednego zastępcy.

Jako wójt wspierał polską Radę Narodową dla Księstwa Cieszyńskiego w 1918 roku i odegrał istotną rolę w budowaniu struktur polskiego życia publicznego na terenie Śląska Cieszyńskiego.

Był prawdziwym Góralem w najlepszym tego słowa znaczeniu. Zadbał również o potomstwo, pozostawiając pokaźny ślad genetyczny, zauważalny do dziś nie tylko w samym Bukowcu. - Opis Kapela Lipka

 

NG/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: