Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

„Wiślański kolendowani” na liście

„Wiślańskie kolędowanie pod oknami” trafiło na prestiżową Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego, tworzona przez Narodowy Instytut Dziedzictwa od 2013 roku, jest jednym ze sposobów na ochronę i promocję polskich tradycji, przekazów ustnych, zwyczajów, obrzędów czy wiedzy związanej z rzemiosłem. Decyzję o wpisie podejmuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wniosek grup, wspólnot i organizacji pozarządowych. O wpisaniu na listę wiślańskiego zwyczaju zadecydowało Ministrostwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dniu 14 marca 2025 roku.

 - To jeden z najstarszych i najpiękniejszych zwyczajów świątecznych w Wiśle. Kolędnicy, ubrani w tradycyjne stroje góralskie, odwiedzają domy w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia. Śpiewając kolędy pod oknami, składają gospodarzom życzenia – opisują wiślańscy urzędnicy.

Kolędnicy ubrani są w charakterystyczne stroje, na które składają się wełniane spodnie, białe koszule, czarne kamizelki i ciepłe płaszcze.

- Wizyta kolędników jest wielkim zaszczytem dla gospodarzy. Tradycyjne kolędy mają charakter osobisty, skierowany do poszczególnych członków rodziny, a ich słowa pełne są melodyjnych powtórzeń i zdrobnień. W repertuarze dorosłych kolędników dominują pieśni życzące szczęścia w miłości, a także te z motywami pierścienia, jabłka czy zielonego orzecha. Kolędowanie ma znaczenie symboliczne – ma przynieść gospodarzom szczęście i dobrobyt na nadchodzący rok – tłumaczą wiślańscy włodarze.

Nie byłoby tego sukcesu bez udziału znanej etnograf, byłej szefowej wiślańskiego muzeum oraz Męskiej Grupy Śpiewaczej „Wańcy”:

- Mamy ogromną nadzieję, że WIŚLAŃSKI KOLENDOWANI przyczyni się do popularyzacji niematerialnego dziedzictwa kultury naszego regionu oraz zwiększy świadomość wagi tradycji i przekazu międzypokoleniowego. Serdecznie dziękujemy i gratulujemy dr Małgorzacie Kiereś za zebranie materiałów i opracowanie wniosku. Gratulacje składamy również Męskiej Grupie Śpiewaczej "Wańcy", która jest nośnikiem tej tradycji – dodają urzędnicy w Wisły.

 

NG/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: