Pamiątki po Piastach cieszyńskich w Muzeum

Sala Rzymska pałacu Larischów zyska dziś (21.05.2025) nową, wyjątkową ekspozycję, która przenosi odwiedzających w czasy Piastów cieszyńskich. Wystawa powstała w oparciu o dokumenty i artefakty związane z Piastami cieszyńskimi, gromadzone przez lata przez Muzeum Śląska Cieszyńskiego.
Ważny testament
19 sierpnia 1625 roku, w niemieckiej Kolonii, książę Fryderyk Wilhelm, wracając z oblężenia Bredy, ciężko zachorował i w jednej z tamtejszych gospód podyktował testament. Przekazał w nim władzę swojej siostrze Elżbiecie Lukrecji – decyzja ta była sprzeczna z obowiązującym wówczas czeskim prawem lennym, jednak oparta na wcześniejszym przywileju króla Władysława Jagiellończyka, który dopuszczał dziedziczenie księstwa także w linii żeńskiej. To właśnie ten gest sprawił, że piastowskie panowanie na tronie w Cieszynie przedłużyło się jeszcze o niemal trzy dekady. Jednak to ten rok jest rokiem wygaśnięcia książęcej linii. W bieżącym, 2025 roku mija 400 lat od tej śmierci Fryderyka Wilhelma.
Pieczęcie, monety, tarcze i najcenniejsza chorągiew
W przestrzeni wystawy prezentowane są liczne zabytki archeologiczne z wykopalisk prowadzonych na zamku cieszyńskim, w przyrynkowej siedzibie księżnej Elżbiety Lukrecji oraz kryptach piastowskich w kościele pw. św. Marii Magdaleny.
- Wśród nich uwagę zwraca duża liczba różnorodnych kafli oraz posadzek z motywem orła górnośląskiego, tu symbolizującego cieszyńskich dynastów. Ten znak identyfikujący pojawia się najliczniej także na innych prezentowanych zabytkach, m.in. na monetach, medalach pamiątkowych, pieczęciach, kamiennych tarczach, dumnie zostając przyozdobionym od czasów księcia Przemysława II koroną. Najbardziej spektakularnym nośnikiem tego symbolu dynastii jest jednak bez wątpienia chorągiew z 1605 roku, sprawiona przez księcia Adama Wacława w związku z jego udziałem w walkach na Węgrzech i Morawach. Ten unikatowy w skali kraju piastowski artefakt, odtąd, dzięki dofinansowaniu ze środków Funduszu Promocji Kultury, zagości na stałe na ekspozycji Muzeum, przypominając splendor dawnych władców tej ziemi – informują organizatorzy.
Ekspozycję Jak obumarłe drzewo. Pamiątki po Piastach Cieszyńskich w 400-lecie wygaśnięcia książęcej linii można oglądać w Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie. Sala Rzymska pałacu Larischów. Kuratorem i autorem słów jest Jan Paweł Borowski.
Wernisaż wystawy odbędzie się 21 maja 2025 roku o godzinie 16.00 w Sali Rzymskiej Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie, ul. Regera 6.
Oprawa muzyczna: harfa Wojciech Trefon, flety historyczne Agnieszka Górecka-Przywara
NG/mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.







Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
