Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Deskal, czyli Wałach na stodole

Murów w Trójwsi nie brakuje, ale deski ze starej stodoły są o niebo lepsze, żeby upamiętnić regionalnego twórcę m.in. drzeworytów – Jana Wałacha, nie muralem, ale deskalem właśnie. Portret istebniańskiego artysty powstał właśnie na stodole w Andziołówce – jednym z przysiółków Istebnej.

Jan Wałach (urodzony 8 sierpnia 1884 roku, zmarł 30 czerwca 1979), to jeden z najbardziej znanych twórców związanych z Gminą Istebna. Był góralem urodzonym na Andziołówce (przysiółek w Istebnej), który studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych u m.in. Józefa Mehoffera czy w Paryżu. Sławę przyniosły mu głównie rysunki i drzeworyty, w których utrwalał typy góralskie, architekturę, drobne scenki z życia beskidzkiej wsi oraz liczne tematy sakralne.

Pamięć o jego twórczości jest kultywowana w Istebnej przez jego potomków, ludzi sztuki oraz za sprawą Muzeum Jego imienia, które mieści się w pracowni wybudowanej przez drzeworytnika przed stu laty. W ostatnią niedzielę (06.08.2023) na drewnianej ścianie stodoły przy muzeum pojawił się - w przeddzień niemal 139. rocznicy urodzin Wałacha - duży portret artysty – deskal.

Deskal to nietypowy mural, bo tworzony na drewnianych powierzchniach. Deskale od 2017 roku wykonuje w całej Polsce artysta z Sanoka, Arkadiusz Andrejkow. Urodzony w 1985 roku twórca wykonuje malowidła na deskach w miejscowościach na terenie całego kraju (i nie tylko, pisaliśmy o jego muralach w Karwinie: W Karwinie Polak maluje murale). Na swoim koncie ma ich już prawie 200. W ubiegłą niedzielę (06.08.2023) jego najnowsza praca pojawiła się w Istebnej:

- Deskal w Istebnej powstawał jeden dzień. Zacząłem w sobotę po południu i skończyłem w niedzielę -  opisuje nam kulisy powstania dzieła jego autor, Arkadiusz Andrejkow:  - Malowałem go farbami do elewacji.

Jak powstaje deskal?: - Fotografie przenoszę za pomocą siatki kwadratów, którą również rysuje na zeskanowanym zdjęciu. W tym przypadku dyrektorka muzeum podesłała mi zdjęcie – tłumaczy Andrejkow.

Niecodzienny portret można zobaczyć, zwiedzając Muzeum im. Jana Wałacha w Andziołówce  – stodoła mieści się tuż obok muzealnego budynku. Muzeum jest czynne od maja do października, od środy do niedzieli w godz. 10.00 - 16.00.

 

NG

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: