O nonkonformizmie w Istebnej
O książce pisaliśmy wcześniej: Niepokorny wójt z Istebnej. Książka „Nonkonformista” Jonasza Milewskiego
Rozmowę rozpoczęło pytanie od prowadzącej spotkanie Anety Legierskiej o początki twórczości Milewskiego. Ten wyjaśnił, że lubił prowadzić dzienniczek odkąd pamięta, potem tworzył jakby lokalną gazetkę:
- Lubiłem opisywać to, co się działo na Zapasiekach, jakieś takie zabawy dziecięce. W takiej powiedzmy gazetce, były to dwie strony wyrwane z zeszytu z obrazkami, oczywiście mojego autorstwa, co tam się wtedy na Zapasiekach działo. Jakaś budowa skoczni nowej, kto ile skoczył. Tak się zaczęło. Miałem z siedem, osiem lat – opowiadał o swoich początkach w pisaniu autor „Nonkonformisty”.
Jonasz Milewski podzielił się z publicznością inspiracjami i motywacjami, które towarzyszyły mu podczas pisania swojej książki.
- Kiedyś widziałem obrazek przedstawiający pole tulipanów, wszystkie były bodaj fioletowe, a jeden był czerwony i podpisany był ten obrazek „Nonkonformista” – zdradził Milewski.
Organizatorem wydarzenia był zespół z sołectwa Istebna pod przewodnictwem Barbary Juroszek.
Spotkanie z Jonaszem Milewskim w Karczmie u Ujca stanowiło nie tylko okazję do spędzenia czasu z autorem, ale także do zanurzenia się w świat jego książki, wielokulturowy i różnorodny Śląsk Austriacki oraz do wymiany poglądów na temat tematyki poruszanej w utworze. Wydarzenie to na pewno pozostanie w pamięci uczestników jako inspirujące i pełne wartościowe doświadczenie literackie.
Jonasz Milewski urodził się w 1992 roku w Cieszynie, a dorastał i wychował się w Jaworzynce. W 2020 roku wydał obszerną publikację genealogiczną „Historia rodziny Latzel i Mojeścik”. W roku 2022 debiutował beletrystycznie powieścią „Nonkonformista”, której akcja rozgrywa się na Śląsku Austriackim na początku XX wieku. Jest to historyczno-literacki portret regionu i jego mieszkańców, przedstawiony poprzez losy głównego bohatera, wójta Istebnej Pawła Juroszka oraz jego cieszyńskiego przyjaciela Gottharda Latzela.
Książka eksploruje różne aspekty życia społecznego, kulturowego i politycznego ówczesnego Śląska Austriackiego. W centrum uwagi znajduje się temat tożsamości, lojalności, a także konfliktów etnicznych i narodowych, które charakteryzowały ten okres historyczny.
Opowieść o życiu w tamtym świecie rzuca światło na złożoność społeczeństwa tego regionu, jego przemiany oraz wyzwania, z którymi musieli zmierzyć się jego mieszkańcy. Powieść nie tylko odsłania historię konkretnych postaci, ale także ukazuje szerszy kontekst społeczny i kulturowy Śląska Austriackiego w okresie przełomu wieków.
Autor publikuje także artykuły poruszające tematykę emocjonalności, pochodzenia, historii regionu. Można je znaleźć m.in. na blogu Wydawnictwa Latzel (www.latzel.pl).
Zapis spotkania można obejrzeć poniżej:
NG/mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.