Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

O nonkonformizmie w Istebnej

W miniony piątek, 19 kwietnia 2024 roku w malowniczej Karczmie u Ujca w Istebnej odbyło się ciekawe spotkanie autorskie z Jonaszem Milewskim, znanym ze swojej niekonwencjonalnej książki "Nonkonformista", której bohaterem jest istebniański wójt, Paul Juroschek.

O książce pisaliśmy wcześniej: Niepokorny wójt z Istebnej. Książka „Nonkonformista” Jonasza Milewskiego 

 Rozmowę rozpoczęło pytanie od prowadzącej spotkanie Anety Legierskiej o początki twórczości Milewskiego. Ten wyjaśnił, że lubił prowadzić dzienniczek odkąd pamięta, potem tworzył jakby lokalną gazetkę:

- Lubiłem opisywać to, co się działo na Zapasiekach, jakieś takie zabawy dziecięce. W takiej powiedzmy gazetce, były to dwie strony wyrwane z zeszytu z obrazkami, oczywiście mojego autorstwa, co tam się wtedy na Zapasiekach działo. Jakaś budowa skoczni nowej, kto ile skoczył. Tak się zaczęło. Miałem z siedem, osiem lat – opowiadał o swoich początkach w pisaniu autor „Nonkonformisty”.

Jonasz Milewski podzielił się z publicznością inspiracjami i motywacjami, które towarzyszyły mu podczas pisania swojej książki.

- Kiedyś widziałem obrazek przedstawiający pole tulipanów, wszystkie były bodaj fioletowe, a jeden był czerwony i podpisany był ten obrazek „Nonkonformista” – zdradził Milewski.

Organizatorem wydarzenia był zespół z sołectwa Istebna pod przewodnictwem Barbary Juroszek.

Spotkanie z Jonaszem Milewskim w Karczmie u Ujca stanowiło nie tylko okazję do spędzenia czasu z autorem, ale także do zanurzenia się w świat jego książki, wielokulturowy i różnorodny Śląsk Austriacki oraz do wymiany poglądów na temat tematyki poruszanej w utworze. Wydarzenie to na pewno pozostanie w pamięci uczestników jako inspirujące i pełne wartościowe doświadczenie literackie.

 

Jonasz Milewski urodził się w 1992 roku w Cieszynie, a dorastał i wychował się w Jaworzynce. W 2020 roku wydał obszerną publikację genealogiczną „Historia rodziny Latzel i Mojeścik”. W roku 2022 debiutował beletrystycznie powieścią „Nonkonformista”, której akcja rozgrywa się na Śląsku Austriackim na początku XX wieku. Jest to historyczno-literacki portret regionu i jego mieszkańców, przedstawiony poprzez losy głównego bohatera, wójta Istebnej Pawła Juroszka oraz jego cieszyńskiego przyjaciela Gottharda Latzela.

Książka eksploruje różne aspekty życia społecznego, kulturowego i politycznego ówczesnego Śląska Austriackiego. W centrum uwagi znajduje się temat tożsamości, lojalności, a także konfliktów etnicznych i narodowych, które charakteryzowały ten okres historyczny.

Opowieść o życiu w tamtym świecie rzuca światło na złożoność społeczeństwa tego regionu, jego przemiany oraz wyzwania, z którymi musieli zmierzyć się jego mieszkańcy. Powieść nie tylko odsłania historię konkretnych postaci, ale także ukazuje szerszy kontekst społeczny i kulturowy Śląska Austriackiego w okresie przełomu wieków.

Autor publikuje także artykuły poruszające tematykę emocjonalności, pochodzenia, historii regionu. Można je znaleźć m.in. na blogu Wydawnictwa Latzel (www.latzel.pl).

 

Zapis spotkania można obejrzeć poniżej:

NG/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-04-23 21:55:24
ekonom: Wiec wyborczy kandydata na wójta... Nowy wójt ma być taki jak ten legendarny? buahaha
2024-04-24 14:52:39
SAZAVA: ekonom, ile razy przeczytałeś tę książkę? polecam, jest niesamowita!
2024-04-24 16:06:32
ekonom: Wierzę, że książka ciekawa. Ale książka była pretekstem do spotkania wyborczego bezpośrednio przed drugą turą wyborów wójta. Widać kto jest na zdjęciach. Ośmielę się postawić tezę, że gdyby nie wyborczy charakter spotkania, frekwencja byłaby o wiele mniejsza.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: