Zaolzie. Sobota z bogami dawnych Słowian
Prelegent omawiał różne byty, takie jak bogowie, czy różnego rodzaju demony, rusałki itp., w które wierzyli dawni Słowianie. Znane są nam te wierzenia głównie dzięki kronikarzom z XII wieku, takim, jak m.in. Saxo Grammaticus, który opisywał świątynię Światowida na Rugii w Danii. Prelegent wyjaśnił, że pogaństwo przetrwało na północy Niemiec aż do XII wieku, podczas gdy na naszych terenach chrześcijaństwo zostało wprowadzone wcześniej przez Cyryla i Metodego.
Zwyczaje z pradawnych wierzeń przetrwały w kulturze ludowej, a kościół katolicki przystosował daty świąt do dawnych pogańskich okresów kultu ściśle powiązanych z cyklami w przyrodzie.
Wykład był okazją do zgłębienia wierzeń i kultury pradawnych Słowian, wzbogaconej legendami i tradycjami przekazywanymi przez wieki.
Na koniec nie zabrakło także pytań z zainteresowanego tematem audytorium. Nie mogło zabraknąć wśród nich pytań o Radegasta. Prelegent wyjaśnił, że wizerunek z rzeźby z 1931 roku na Pustewnym nijak ma się do wizerunku Radegasta - słowiańskiego boga wojny, bogactwa i plonów.
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.