Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zamiast zwiedzać… włamali się

Funkcjonariusze PSG w Bielska-Białej zatrzymali trzech obywateli Peru, którzy przebywali w Polsce wbrew przepisom, a wcześniej popełnili przestępstwo. Jeden z nich zatrzymany został w Cieszynie.

12 kwietnia funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Bielsku-Białej przeprowadzili kontrolę legalności pobytu wobec trzech Peruwiańczyków. Dwóch z nich zostało zatrzymanych w Bielsku-Białej, a trzeci w Cieszynie.

- Podczas prowadzonych czynności służbowych funkcjonariusze ustalili, że pierwszy z cudzoziemców swój pobyt na terytorium państw Schengen przeterminował aż o 802 dni, przebywając w różnych krajach Unii Europejskiej. Komendant PSG w Bielsku-Białej wydał mu decyzję administracyjną zobowiązującą go do powrotu w terminie 20 dni, z jednoczesnym zakazem ponownego wjazdu do Polski i pozostałych krajów strefy Schengen na okres 3 lat. Drugi Peruwiańczyk nie przedstawił do kontroli żadnych dokumentów uprawniających go do wjazdu i pobytu na terytorium Polski, w związku z czym nie tylko przebywa u nas nielegalnie, ale też dokonał przekroczenia granicy wbrew przepisom. Zostało wobec niego wszczęte postępowanie w sprawie zobowiązania go do powrotu, a dziś zostanie do Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej skierowany wniosek o umieszczenie go w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców – podaje biuro prasowe Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu.

Trzeci Peruwiańczyk, zatrzymany w Cieszynie, miał wprawdzie dokumenty, ale uprawniające do przebywania w… Hiszpanii:

- Trzeci mężczyzna przedstawił do kontroli swój oryginalny i ważny paszport wydany przez władze Peru, wraz z hiszpańską kartą pobytu, która nie uprawnia go do przebywania na terytorium Polski. Cudzoziemca pouczono o obowiązku udania się na terytorium państwa, w którym posiada ważne zezwolenie na pobyt wydane przez to państwo członkowskie – informuje Straż Graniczna.

Jak się okazało cudzoziemcy przylecieli do naszego kraju w czerwcu 2023 r. by zwiedzać nasz kraj. Już po kilku dniach zostali zatrzymani przez policję za dokonanie przestępstwa kradzieży z włamaniem tj. art. 279 § 1 kk, w wyniku czego trafili do aresztu, w którym przebywali do 11 kwietnia br.

 

NG

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-04-12 15:11:04
Vito: Tusk był kiedyś na nasz koszt w Peru. Może znajomi wpadli w odwiedziny!?
2024-04-12 16:46:03
1234567890: Vito to do ciebie w odwiedziny kto by przyjechał? Bo ty najdalej byłeś w czarnej d...ie;)))>
2024-04-18 14:06:08
katamara: Taniej by wyszło wysłać ich do Peru samolotem, ale może to niezgodne z prawem?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: