Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 4879komentarzy: 0

Weekendowe Propozycje Rowerowe (WPR, Trasa 24): Trójwieś i Ochodzita

29-06-2017 19:35

Trójwieś Beskidzka tworzona przez Istebną, Jaworzynkę i Koniaków to przepiękny kawałek Polski, który potrafi zauroczyć i zachwycić. Kto raz odwiedzi ten rejon, ten z pewnością tam wróci. Niezliczona ilość miejsc oferujących wspaniałe widoki i trasy rowerowe, które można kombinować, jak komu pasuje.

Proponowana trasa być może po części przybliży Wam jeden z ulubionych moich rejonów i zachęci do odwiedzenia tamtejszych groni. Nie bez przyczyny maratony rowerowe i etapówka MTB Trophy co roku przyciąga do Istebnej rzesze miłośników górskiego ścigania.

Jako miejsce startu i mety wybrałem tym razem Przełęcz Kubalonkę. Można tam oczywiście dojechać samochodem. Można też dojechać rowerem z Wisły, Ustronia, Cieszyna czy innej miejscowości.Z Kubalonki kierujemy się niemal równą drogą asfaltową na Szarculę.
Tam skręcamy zaraz na żółty szlak i zjeżdżamy przez osiedle Połom na Zaolzie.


Kubalonka

 Szarcula

  Zjazd z Szarculi

Istebna Połom


Urozmaicona nawierzchnia, od asfaltu przez szutrówkę po leśną drogę, daje nam przedsmak tego, jaka też będzie cała trasa. Przy ośrodku Zagroń skręcamy w lewo. Jedziemy doliną Olzy a potem doliną Raztoki za znaczkami trasy rowerowej. Przejeżdżamy przez mostek, mijamy szkołę podstawową w Raztoce i po niedługim czasie droga zaczyna wznosić się coraz bardziej. Najpierw osiągamy Przełęcz Koniakowską, a potem wspinamy się na Koczy Zamek 847 m.

Na sam szczyt Koczego Zamku można wyjechać krótką, ale stromą ścieżką.
Według legendy na szczycie miał stać zamek węgierskiego grafa Kocsiego, który poślubił koniakowską góralkę wbrew woli ojca. Rozgniewany ojciec postanowił porwać synową, lecz podczas zamieszania hajducy zabili dziewczynę. Zrozpaczony młody Kosci ranił śmiertelnie ojca, potem podpalił zamek i zniknął bez śladu w lesie.
Nazwa Koczy Zamek prawdopodobnie pochodzi jednak od obozu utwierdzonego wozami wojennymi. Dawniej słowo kocz oznaczało tyle, co wóz do koczowania.
Takie obozowiska zakładali w XV w. czescy taboryci, a z historii wiadomo, że cieszyński książę Bolko I tolerował husytów w swoim księstwie.
Coś zapewne tam było, gdyż wzgórze, z którego jest doskonały widok na okolicę znajduje się w trójkącie granic Księstwa cieszyńskiego, oświęcimskiego i Królestwa Węgierskiego.


 Istebna Zagroń

Przełęcz Koniakowska

  Koczy Zamek

Skały Koczego ZamkuDrogą asfaltową docieramy pod Ochodzitą i tutaj do pokonania mamy słynny podjazd po płytach z rynienką pośrodku.
Osiągamy najwyższy i najbardziej widokowy szczyt na trasie – Ochodzitą 895 m.


Podjazd na  Ochodzitą

 Widok z Ochodzitej

Widok z Ochodzitej

Widok z Ochodzitej


Ze szczytu zjeżdżamy na południe ku widocznej kapliczce. Początkowo łagodnym zboczem, a potem nieco kamienistą ścieżką wśród krzaków i drzew.
Dalej kawałek po płytach i w dół asfaltem na Przełęcz Rupienkę.


 Zjazd na Rupienkę

Widok z Rupienki na Ochodzitą


Jedziemy następnie nowym asfaltem pod górę i skręcamy w prawo tak jak zielony szlak i trasa rowerowa.
Po drodze mijamy szkółkę leśną z karpackim bankiem genów, przy którym znajduje się też muzeum świerka i hodowla głuszca.
Dalsza część trasy prowadzi przez malownicze przysiółki Wyrch Czadeczka, Odkrzas i Zapasieki. Widoki w jedną i druga stronę przepiękne.


Wyrch Czadeczka muzeum świerka

Zapasieki

Dolina Czadeczki

 Zapasieki


Zjeżdżamy do doliny Czadeczki a potem pokonujemy mozolny podjazd do Jaworzynki.
Jeśli ktoś ma ochotę to może wyjechać na niedaleki Wawrzaczów Groń, skąd widoki są naprawdę wyśmienite i nie ustępują tym z Ochodzitej.


Widok z Wawrzaczowego Gronia

Widok z Wawrzaczowego Gronia


Ze skrzyżowania pod sklepem zjeżdżamy po płytach żółtym szlakiem do lasu, a dalej leśną dróżką do doliny Olecka.


Zjazd z Jaworzynki do doliny Olecka

Dolina OleckaDolina doprowadza nas po ok 2 km do drogi prowadzącej do przejścia granicznego. Nie jedziemy jednak do Czech, lecz przez osiedle Jasnowice docieramy do doliny Olzy.


Jasnowice

JasnowiceNastępnie jedziemy w prawo, tak jakbyśmy jechali w kierunku amfiteatru i Biedronki w Istebnej. Skręcamy na zielony terenowy szlak, który prowadzi do osiedla Wilcze.
Tam możemy odwiedzić Izbę Pamięci Jerzego Kukuczki – sławnego polskiego himalaisty. Z Wilczego zjeżdżamy w dół a potem kierujemy się w lewo do zbiornika wodnego Tokarzonka.


Wilcze

Chata Jerzego Kukuczki

 Zjazd z Wilczego
Zbiornik wodny Tokarzonka
Stamtąd jedziemy pod górę, najpierw drogą asfaltową, a pod koniec szutrową pod Przełęcz Łączecko.


 Podjazd z Tokarzonki na Łączecko

 Podjazd na ŁaczeckoNie wyjeżdżamy na samą przełęcz, lecz kontynuujemy jazdę szeroką szutrowa drogą trawersującą Mrózków. Po ok 3 km. Dojedziemy do osiedla Olecka skąd już tylko kawałek na Kubalonkę.


Trawers Mrózkowa

 Trawers Mrózkowa

 


Kościółek na KubaloncePętla rozpoczynająca się i kończąca na Kubalonce liczy ok 45 km.

Jeśli pojedziemy z Cieszyna to całość wyniesie ok 125 km.

Tekst i zdjęcia (o ile nie zaznaczono inaczej): Daniel Pipień

 


Daniel Pipień - 39 lat i kilkadziesiąt tysięcy kilometrów na liczniku. Od dziecka pasjonuje się zwiedzaniem i rowerami. Amatorsko startuje w zawodach MTB. Łącząc pasję rowerową i ciekawość świata, poznaje Śląsk Cieszyński i swoimi pomysłami na ciekawe wycieczki rowerowe dzielić się będzie również z Wami.

Wycieczki i wyprawy rowerowe Daniela możecie śledzić na jego, prowadzonym od 2009 roku, blogu: http://daniel3ttt.bikestats.pl/

Poprzednie odcinki:

 

Za tydzień Daniel Pipień zaprosi nas na wycieczkę  "Tajemnicza góra Girowa oder Hexenberg"

źródło: OX.PL
dodał: NG 29-06-2017 19:35
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Koncert Życzeń Stela

19-11-2017 12:25

Dziękujemy Wam za wszystkie nadesłane życzenia i zapraszamy na kolejny odcinek naszego cyklu ''Koncert Życzeń Stela'' w Portalu Śląska Cieszyńskiego OX.PL. Program poprowadzą: Małgorzata Szteler - Furmaniuk i Jacek Porzycki.

wyświetleń: 81komentarzy: 0

Ślubowanie Uniwersytetu Trzeciego Wieku

19-11-2017 10:15

W czwartek (16.11) na terenie Uniwersytetu Śląskiego odbyło się uroczyste ślubowanie nowych członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku – w tym roku było to ok. 60 osób. Zgodnie ze statutem UTW, członkiem Uniwersytetu może zostać osoba, która ukończyła 55. Lat, jednak osoba młodsza może zostać tak zwanym członkiem wspierającym – w tym roku z tej możliwości skorzystała jedna osoba.

wyświetleń: 389komentarzy: 0

Nowy, darmowy plac zabaw w Karwinie

19-11-2017 08:15

Wiszące mosty, domki, zjeżdżalnie, wieże – nowy darmowy plac zabaw dla dzieci powstał w Karwinie.

wyświetleń: 1036komentarzy: 0

Msze i nabożeństwa online

19-11-2017 06:30

Nie możesz być na mszy lub nabożeństwie? Nic straconego, zawsze możesz uczestniczyć w nich dzięki kamerom udostępnionym online. Poniżej prezentujemy listę kościołów katolickich i ewangelickich z naszego regionu, w których zostały uruchomione transmisje na żywo, również na urządzenia mobilne. 

wyświetleń: 473komentarzy: 1

Norweski triumf w Wiśle

19-11-2017 00:15

Reprezentanci Norwegii okazali się najlepsi w pierwszym drużynowym konkursie Pucharu Świata w sezonie 2017/2018. Johann Andre Forfang, Anders Fannemel, Daniel Andre Tande i Robert Johansson wyprzedzili reprezentantów Polski oraz czwórkę z Austrii. Oba te teamy uplasowały się ex aequo na drugim stopniu podium.

wyświetleń: 444komentarzy: 1

750 lat Skoczowa. Bolesław Noga

18-11-2017 21:30

Jubileusze stanowią okazję, aby na chwilę się zatrzymać, spojrzeć wstecz, podsumować to, co wydarzyło się na przestrzeni lat. Dlatego też wyszliśmy, jako Miejskie Centrum Kultury ''Integrator'', z inicjatywą zadania trzech pytań przed kamerą osobom związanym ze Skoczowem, wyraziście wkomponowanym z racji wielu doświadczeń i pełnionych przez nich ról w lokalną społeczność.

wyświetleń: 379komentarzy: 0

Kopciuszek dla 2-letniego Szymka

18-11-2017 20:15

4 tysiące złotych - tyle datków udało się zebrać wczoraj (17.11) w Szkole Podstawowej w Hażlachu, po spektaklu "Kopciuszek", który został wystawiony przez nauczycieli tej placówki. Pieniądze zostaną przekazane na rzecz chorego Szymonka Zamarskiego.

wyświetleń: 1732komentarzy: 0

''7 cudów świata i inne budowle'' - wystawa Książnicy Cieszyńskiej

18-11-2017 18:45

W czwartek (16.11) na terenie Książnicy Cieszyńskiej odbył się wernisaż wystawy "Siedem cudów świata i inne słynne budowle". Wystawa składa się z wyeksponowanych, bogato ilustrowanych dzieł, pochodzących z okresu od XVI do XIX w., są to druki ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej. W czasie tworzenia wystawy zwrócono szczególną uwagę nie tylko na siedem cudów świata, ale również na inne budowle, w jakiś sposób warte zapamiętania.

wyświetleń: 220komentarzy: 0

Na żywo: konferencja prasowa

18-11-2017 18:25

Konferencja prasowa po Konkursie drużynowym Pucharu Świata w Wiśle. Polacy ex aequo z drużyną Austrii zajęli drugie miejsce w konkursie drużynowym inaugurującym kolejny sezon Pucharu Świata. Na najwyższym stopniu podium stanęła reprezentacja Norwegii. Na niedzielę (19.11.2017) zaplanowano konkurs indywidualny. Zobaczymy w nim siedmiu Polaków: Jakuba Wolnego, Aleksandra Zniszczoła, Dawida Kubackiego, Piotra Żyłę, Stefana Hulę, Macieja Kota i Kamila Stocha.

wyświetleń: 422komentarzy: 0

Cieszyn oczami Dariusza Orszulika

18-11-2017 18:15

Wczoraj (17.11) w galerii na piętrze Księgarni Piastowskiej w Cieszynie miał miejsce wernisaż wystawy Dariusza Orszulika "Cieszyn jest piękny".

wyświetleń: 583komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .