Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 5351komentarzy: 0

Weekendowe Propozycje Rowerowe (WPR, Trasa 24): Trójwieś i Ochodzita

29-06-2017 19:35

Trójwieś Beskidzka tworzona przez Istebną, Jaworzynkę i Koniaków to przepiękny kawałek Polski, który potrafi zauroczyć i zachwycić. Kto raz odwiedzi ten rejon, ten z pewnością tam wróci. Niezliczona ilość miejsc oferujących wspaniałe widoki i trasy rowerowe, które można kombinować, jak komu pasuje.

Proponowana trasa być może po części przybliży Wam jeden z ulubionych moich rejonów i zachęci do odwiedzenia tamtejszych groni. Nie bez przyczyny maratony rowerowe i etapówka MTB Trophy co roku przyciąga do Istebnej rzesze miłośników górskiego ścigania.

Jako miejsce startu i mety wybrałem tym razem Przełęcz Kubalonkę. Można tam oczywiście dojechać samochodem. Można też dojechać rowerem z Wisły, Ustronia, Cieszyna czy innej miejscowości.Z Kubalonki kierujemy się niemal równą drogą asfaltową na Szarculę.
Tam skręcamy zaraz na żółty szlak i zjeżdżamy przez osiedle Połom na Zaolzie.


Kubalonka

 Szarcula

  Zjazd z Szarculi

Istebna Połom


Urozmaicona nawierzchnia, od asfaltu przez szutrówkę po leśną drogę, daje nam przedsmak tego, jaka też będzie cała trasa. Przy ośrodku Zagroń skręcamy w lewo. Jedziemy doliną Olzy a potem doliną Raztoki za znaczkami trasy rowerowej. Przejeżdżamy przez mostek, mijamy szkołę podstawową w Raztoce i po niedługim czasie droga zaczyna wznosić się coraz bardziej. Najpierw osiągamy Przełęcz Koniakowską, a potem wspinamy się na Koczy Zamek 847 m.

Na sam szczyt Koczego Zamku można wyjechać krótką, ale stromą ścieżką.
Według legendy na szczycie miał stać zamek węgierskiego grafa Kocsiego, który poślubił koniakowską góralkę wbrew woli ojca. Rozgniewany ojciec postanowił porwać synową, lecz podczas zamieszania hajducy zabili dziewczynę. Zrozpaczony młody Kosci ranił śmiertelnie ojca, potem podpalił zamek i zniknął bez śladu w lesie.
Nazwa Koczy Zamek prawdopodobnie pochodzi jednak od obozu utwierdzonego wozami wojennymi. Dawniej słowo kocz oznaczało tyle, co wóz do koczowania.
Takie obozowiska zakładali w XV w. czescy taboryci, a z historii wiadomo, że cieszyński książę Bolko I tolerował husytów w swoim księstwie.
Coś zapewne tam było, gdyż wzgórze, z którego jest doskonały widok na okolicę znajduje się w trójkącie granic Księstwa cieszyńskiego, oświęcimskiego i Królestwa Węgierskiego.


 Istebna Zagroń

Przełęcz Koniakowska

  Koczy Zamek

Skały Koczego ZamkuDrogą asfaltową docieramy pod Ochodzitą i tutaj do pokonania mamy słynny podjazd po płytach z rynienką pośrodku.
Osiągamy najwyższy i najbardziej widokowy szczyt na trasie – Ochodzitą 895 m.


Podjazd na  Ochodzitą

 Widok z Ochodzitej

Widok z Ochodzitej

Widok z Ochodzitej


Ze szczytu zjeżdżamy na południe ku widocznej kapliczce. Początkowo łagodnym zboczem, a potem nieco kamienistą ścieżką wśród krzaków i drzew.
Dalej kawałek po płytach i w dół asfaltem na Przełęcz Rupienkę.


 Zjazd na Rupienkę

Widok z Rupienki na Ochodzitą


Jedziemy następnie nowym asfaltem pod górę i skręcamy w prawo tak jak zielony szlak i trasa rowerowa.
Po drodze mijamy szkółkę leśną z karpackim bankiem genów, przy którym znajduje się też muzeum świerka i hodowla głuszca.
Dalsza część trasy prowadzi przez malownicze przysiółki Wyrch Czadeczka, Odkrzas i Zapasieki. Widoki w jedną i druga stronę przepiękne.


Wyrch Czadeczka muzeum świerka

Zapasieki

Dolina Czadeczki

 Zapasieki


Zjeżdżamy do doliny Czadeczki a potem pokonujemy mozolny podjazd do Jaworzynki.
Jeśli ktoś ma ochotę to może wyjechać na niedaleki Wawrzaczów Groń, skąd widoki są naprawdę wyśmienite i nie ustępują tym z Ochodzitej.


Widok z Wawrzaczowego Gronia

Widok z Wawrzaczowego Gronia


Ze skrzyżowania pod sklepem zjeżdżamy po płytach żółtym szlakiem do lasu, a dalej leśną dróżką do doliny Olecka.


Zjazd z Jaworzynki do doliny Olecka

Dolina OleckaDolina doprowadza nas po ok 2 km do drogi prowadzącej do przejścia granicznego. Nie jedziemy jednak do Czech, lecz przez osiedle Jasnowice docieramy do doliny Olzy.


Jasnowice

JasnowiceNastępnie jedziemy w prawo, tak jakbyśmy jechali w kierunku amfiteatru i Biedronki w Istebnej. Skręcamy na zielony terenowy szlak, który prowadzi do osiedla Wilcze.
Tam możemy odwiedzić Izbę Pamięci Jerzego Kukuczki – sławnego polskiego himalaisty. Z Wilczego zjeżdżamy w dół a potem kierujemy się w lewo do zbiornika wodnego Tokarzonka.


Wilcze

Chata Jerzego Kukuczki

 Zjazd z Wilczego
Zbiornik wodny Tokarzonka
Stamtąd jedziemy pod górę, najpierw drogą asfaltową, a pod koniec szutrową pod Przełęcz Łączecko.


 Podjazd z Tokarzonki na Łączecko

 Podjazd na ŁaczeckoNie wyjeżdżamy na samą przełęcz, lecz kontynuujemy jazdę szeroką szutrowa drogą trawersującą Mrózków. Po ok 3 km. Dojedziemy do osiedla Olecka skąd już tylko kawałek na Kubalonkę.


Trawers Mrózkowa

 Trawers Mrózkowa

 


Kościółek na KubaloncePętla rozpoczynająca się i kończąca na Kubalonce liczy ok 45 km.

Jeśli pojedziemy z Cieszyna to całość wyniesie ok 125 km.

Tekst i zdjęcia (o ile nie zaznaczono inaczej): Daniel Pipień

 


Daniel Pipień - 39 lat i kilkadziesiąt tysięcy kilometrów na liczniku. Od dziecka pasjonuje się zwiedzaniem i rowerami. Amatorsko startuje w zawodach MTB. Łącząc pasję rowerową i ciekawość świata, poznaje Śląsk Cieszyński i swoimi pomysłami na ciekawe wycieczki rowerowe dzielić się będzie również z Wami.

Wycieczki i wyprawy rowerowe Daniela możecie śledzić na jego, prowadzonym od 2009 roku, blogu: http://daniel3ttt.bikestats.pl/

Poprzednie odcinki:

 

Za tydzień Daniel Pipień zaprosi nas na wycieczkę  "Tajemnicza góra Girowa oder Hexenberg"

źródło: OX.PL
dodał: NG 29-06-2017 19:35
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Recytowali w hołdzie Polsce Niepodległej

23-05-2018 19:00

Wczoraj (22.05) w Szkole Podstawowej im. Trzech Braci w Hażlachu odbył się VII Powiatowy Konkurs Recytatorski ''Życie jest i wdzięczność nasza'' w hołdzie Polsce Niepodległej. W wydarzeniu tym wzięli udział uczniowie z całego powiatu.  

wyświetleń: 470komentarzy: 0

Refleksologia w szpitalu - ''Pro salute''

23-05-2018 17:15

We wtorek (22.05) na terenie Szpitala Śląskiego w Cieszynie odbyło się ostatnie spotkanie z cyklu Pro salute „Hoży, a nie chorzy seniorzy”. Tym razem specjalista refleksolog Wioletta Szojda opowiedziała o terapii, jaką jest uciskanie odpowiednich punktów, znajdujących się na stopach oraz na dłoniach.

wyświetleń: 545komentarzy: 0

Gość OX.pl - Katarzyna Gładczak [zwiastun]

23-05-2018 15:25

Katarzyna Gładczak o jubileuszu największej Szkoły Podstawowej w Cieszynie i o pracy na stanowisku dyrektora. Jak funkcjonuje SP nr 2? Co oferuje uczniom, nauczycielom i rodzicom? Jacek Porzycki zapytał również o schron, podróż tramwajem i najtrudniejsze obowiązki. Cała rozmowa już w najbliższą niedzielę, 27.05.2018 - Zapraszamy!

wyświetleń: 773komentarzy: 0

Stacje naprawcze dla rowerów

23-05-2018 13:45

W Cieszynie przy ulicy Hajduka oraz na Al. Łyska (teren Lasku Miejskiego) zamontowane zostały stcaje naprawcze dla rowerów. Realizacja projektu „Razem Damy Radę” została wdrożona dzięki akcji Castorama Tour, która odbyła się 30 lipca 2017 roku. W ramach głosowania został wyłoniony zwycięski projekt, którym okazały się stacje naprawcze dla rowerów – była to inicjatywa Urzędu Miasta.

wyświetleń: 1047komentarzy: 0

Centrum Wsparcia dla osób znajdujących się w stanie kryzysu psychicznego

23-05-2018 12:35

Od grudnia 2017 roku działa uruchomione przez Fundację "Itaka" Centrum Wsparcia dla osób znajdujących się w stanie kryzysu psychicznego.

wyświetleń: 394komentarzy: 0

II Turniej Polskiej Ligi Hokeja na rolkach

23-05-2018 11:00

W sobotę 26 maja 2018 w odbędzie się II Turniej Polskiej Ligi Hokeja na rolkach. Gospodarzami tego wydarzenia będzie LUCE Bielsko Biała I. 

wyświetleń: 203komentarzy: 0

Najmłodsi stela 39/663/2018

23-05-2018 09:15

Zapraszamy na kolejną część cyklu - ''Najmłodsi stela''- czyli fotogalerię najmłodszych mieszkańców naszego powiatu w obiektywie naszego fotoreportera.

wyświetleń: 3455komentarzy: 0

Menażka i ożeż ty! - najtrudniejsze słowa dyktanda

23-05-2018 07:30

Wczoraj (22.05) w Cieszynie odbyła się kolejna, IX już edycja, Cieszyńskiego Konkursu Ortograficznego „Bezbłędny w obłędnym Cieszynie", skierowanego do uczniów cieszyńskich szkół podstawowych. W tym roku nagrodę główną, unikatowe pióro, po raz pierwszy w historii konkursu otrzymał uczeń z Czeskiego Cieszyna.

wyświetleń: 808komentarzy: 1

Zakończył się Cieszyński Miting Pływacki 2017/2018

22-05-2018 21:05

Blisko 140 zawodników z całego Śląska wzięło udział w ostatniej, finałowej rundzie Cieszyńskiego Mitingu Pływackiego w sezonie 2017/2018. Zawody cieszyły się dużym zainteresowaniem. Łącznie w 4 rundach wystartowało około 800 młodych pływaków z 21 klubów. 

wyświetleń: 624komentarzy: 0

Tektonika uczuć - premiera

22-05-2018 19:00

"Tektonika uczuć" już w piątek 25 maja o 17. 30 !Scena Polska Teatru w Czeskim Cieszynie zaprasza na premierowy spektakl w reżyserii Pavla Ondrucha.  Dramat Erica-Emanuela Schmitta ukazuje skomplikowane relacje w związku dwojga ludzi, w którym miłość odgrywa najważniejszą rolę.

wyświetleń: 383komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .