Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kwiecień 2018
P W Ś C P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Kontakt24

wyświetleń: 7369komentarzy: 1

Weekendowe Propozycje Rowerowe (WPR, Trasa 13 ): ''Gronie nasze gronie - Wisła''

14-04-2017 07:30

Przed nami weekend świąteczny, co nie oznacza, że trzeba siedzieć w domu! Mamy dla Was propozycję wycieczki weekendowej do Wisły.
Weekendowe Propozycje Rowerowe Daniela Pipienia dziś zawitają do Wisły Weekendowe Propozycje Rowerowe Daniela Pipienia dziś zawitają do Wisły

Wisła często określana jako perła i serce Beskidu Śląskiego, otoczona ze wszystkich stron górami. Tu swoje źródła bierze nasza największa rzeka, tu niemal o każdej porze roku ściągają rzesze turystów a od lat do Zameczku na Zadnim Groniu chętnie przyjeżdżają prezydenci Polski.

Skocznia im Adama Małysza w Malince, Jezioro Czerniańskie i centrum miasta to najczęściej odwiedzane miejsca, ale oczywiście nie wszystkie, które warto odwiedzić. Dziesiątki kilometrów szlaków i tras rowerowych zachęcają do poznawania beskidzkich groni. Co najlepiej zobaczyć i które szlaki wybrać, żeby potem jeździć, a nie pchać w górach rowery?

Wersja trasy, którą zaproponuję poprowadzi do ciekawych miejsc w Wiśle, o których nie wszyscy wiedzą. Trasa przejezdna rowerem górskim. Niezbyt trudna technicznie, aczkolwiek wymagająca dobrej kondycji. Zalecany kask i sprawny sprzęt. Oczywiście każdy może kombinować sobie przejazd jak zechce, jechać go w odwrotnym kierunku lub robić go na raty.

 

 

 

Początek i koniec przy dawnym pałacyku myśliwskim Habsburgów w Wiśle (PTTK). Dla startujących z Cieszyna polecam jako najodpowiedniejszy dojazd przez Dzięgielów i Cisownicę do Ustronia a potem już wygodną trasą rowerową bulwarami wzdłuż rzeki Wisły. Wersja wiślańska liczy ok 40 km i optymalnie do zrobienia jest w ok 3 godz. Całość z Cieszyna liczy ok 86 km.

Spod pałacyku myśliwskiego jedziemy pod Hotel Gołebiewski i rozpoczynamy podjazd na Przełęcz Bukową. W lesie ponad domami możemy odszukać miejsce tajnych nabożeństw ewangelickich z okresu prześladowań religijnych (800 m. za drogowskazami). Stamtąd kierujemy się na Kamienny. Mijamy kilka domostw, kamienie graniczne Komory Cieszyńskiej oraz źródełko. Po drodze towarzyszą nam też piękne widoki a czasem owce na łąkach.

Wisła, pałacyk myśliwski, fot. Daniel Pipień Wisła, leśny kościół, fot. Daniel Pipień

Osiągamy przełęcz pod Trzema Kopcami, skręcamy w prawo i wyjeżdżamy na Kamienny 791 m n.p.m.

Wisła, kamienie Komory Cieszyńskiej, fot. Daniel Pipień Podjazd na Kamienny, fot. Daniel Pipień


Zjazd początkowo ziemną drogą, potem po płytach przez las i asfaltem. Na pierwszym ostrym zakręcie w prawo nie skręcamy, lecz jedziemy na wprost ziemną drogą, która sprowadza do Gościejowa.

Kamienny, fot. Daniel Pipień Zjazd do Gościejowa, fot. Daniel PipieńDoliną Wisły jedziemy przez Nową Osadę do Czarnego na zaporę. Niedaleko stąd już do zameczku prezydenckiego, który możemy potraktować, jako przystanek na podjeździe znanym min z wyścigu kolarskiego Tour de Pologne.

Wisła, zapora, fot. Daniel Pipień Zapora i Jezioro Czerniańskieł, fot. Daniel Pipień

 

Zameczek Prezydenta, fot. Daniel Pipień Na przełęczy Szarcula, fot. Daniel Pipień

Wyjeżdżamy na Przełęcz Szarculę skąd blisko już na Kubalonkę 761 m n.p.m. Zjazd do Wisły Głębiec serpentynami to sama przyjemność. Trzeba jednak pamiętać, że droga jest ruchliwa i aby nie rozpędzać się zbytnio przed zakrętami. Po tak ekscytującym zjeździe skręcamy na dole w lewo w stronę Łabajowa i jeszcze przed wiaduktem kolejowym w prawo.

Przełęcz Kubalonka, fot. Daniel Pipień Zjazd z Kubalonki, fot. Daniel Pipień

 

Jedziemy wzdłuż torów do przejazdu kolejowego. Z tego miejsca rozpoczyna się kolejny stromy wymagający podjazd, jakich we Wiśle sporo. W miejscach o największym nachyleniu ułożone są płyty ażurowe ułatwiające podjazd samochodom a z kolei utrudniające podjazd rowerzystom.

Wisła Głebce, wiadukt kolejowy, fot. Daniel Pipień Podjazd po płytach na Kobylą, fot. Daniel Pipień

 

Po osiągnięciu osiedla domów jedziemy szlakiem spacerowym w prawo do grupy skał zwanych Kobyla lub Krzakoska Skała.
Jest to najciekawszy i najpopularniejszy rejon wspinaczkowy jaki znajdziemy w Beskidzie Śląskim. Kilkunastometrowa skała o długości przekraczającej 100 m. oferuje 24 ubezpieczone drogi wspinaczkowe. Potrzebna lina i sprzęt wspinaczkowy.

Kobyla skała widok na Wisłę, fot. Daniel Pipień Kobyla skała, fot. Daniel Pipień
Topografia Kobylej, fot.toprope.pl Autor podczas wspinaczki na Kobylą, fot. Daniel PipieńZe skałek wracamy 100 m. do niebieskiego szlaku lub zjeżdżamy ok 300 m. do mijanego skrzyżowania przy domach i kontynuujemy podjazd na Mały Stożek. Po osiągnięciu głównego grzbietu czeka nas ostatni fragment podjazdu na najwyższy punkt tej trasy – górę Cieślar 920 m n.p.m.

Wygodna droga na Mały Stożek, fot. Daniel Pipień Podjazd na Cieślar, fot. Daniel PipieńSzczyt jest doskonałym miejscem widokowym, przy dobrej widoczności widać stamtąd nawet Tatry.


Góra Cieślar, fot.Daniel Piepień

 

Góra Cieślar, fot.Daniel Piepień Zjazd z Soszowa, fot. Daniel Pipień

 

Dalsza część trasy prowadzi wzdłuż granicy państwowej przez Soszów do schroniska na Soszowie. Nieco więcej kamieni pojawia się na odcinku w stronę przełęczy Beskidek. Tutaj też mijamy kilka kamieni Komory Cieszyńskiej z literami TK. Jedziemy dalej pod Czantorię do prywatnego schroniska Światowid.

Schronisko pod Soszowem, fot.Daniel Piepień Przełęcz Beskidek, fot. Daniel Pipień

Tam skręcamy w prawo i po jakimś czasie znowu w prawo skąd rozpoczynamy zjazd po płytach. Po prawej stronie widzimy w dole dolinę Jawornika, mijamy wyciąg narciarski hotelu Stok i docieramy na siodło Bucznik.

Wisła Jawornik, fot.Daniel Piepień Bucznik, fot. Daniel PipieńStamtąd możemy zjechać do Jawornika i wrócić do Wisły.

Dla wracających do Cieszyna odpowiedniejszy jest zjazd w drugą stronę do doliny Gahura.

Powrót tak samo bulwarami wiślanymi do Ustronia i przez Cisownicę, Dzięgielów do Cieszyna.
 

 

Daniel Pipień

 


Daniel Pipień - 39 lat i kilkadziesiąt tysięcy kilometrów na liczniku. Od dziecka pasjonuje się zwiedzaniem i rowerami. Amatorsko startuje w zawodach MTB. Łącząc pasję rowerową i ciekawość świata, poznaje Śląsk Cieszyński i swoimi pomysłami na ciekawe wycieczki rowerowe dzielić się będzie również z Wami.

Wycieczki i wyprawy rowerowe Daniela możecie śledzić na jego, prowadzonym od 2009 roku, blogu: http://daniel3ttt.bikestats.pl/

 

Poprzednie odcinki:

 

Na następną wycieczkę za tydzień Daniel Pipień zaprosi nas do Brennej.

źródło: OX.PL
dodał: NG 14-04-2017 07:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

góry
14-04-2017 22:25
góry
Proponuję redakcji zrobić artykuł o prawdziwej WIŚLE TERAŹNIEJSZEJ.O tym jednym wielkim syfie który zaczyna się już po obu stronach drogi od WISŁA OBŁAZIEC ,po obrywane reklamy,co kawałek jakiś gruz leży,co chałupa to płoty powykrzywiane,miejsce gdzie autobusy wyjeżdżają na główną drogę to posadzili bratki a barierki z tym łańcuchem wspaniale się komponują,PKP, PARKING przy PEPCO genialnie rozwiązany,droga pod skoczniami w centrum i parkingi miejskie,ten pod skolnitym przy samej drodze z tym płotkiem zielonym i chodnik po drugiej stronie,przejedzcie sie na osiedle SKOLNITY, idzie tam również szlak turystyczny pieszy piekne widoki są przy nim, domostw tych wszystkich wieśniaków którzy tam żyją to jest właśnie tylko część tego syfu jaki tam panuje.KURORT hiiiii hiiiii EUROPA hiiii hiiiiii .
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Portal OX.PL poleca!

26-04-2018 17:00

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 19komentarzy: 0

Debata o bezpieczeństwie

26-04-2018 16:15

25 kwietnia 2018 w Sali Pod Pegazem w Skoczowie odbyła się debata pn. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”. Spotkanie zorganizowała Komenda Powiatowa Policji w Cieszynie, a tematem przewodnim były zagadnienia związane z bezpieczeństwem w mieście.

wyświetleń: 86komentarzy: 0

Koncert absolwentów

26-04-2018 15:00

W środę (25.04) na terenie czeskiego Avionu odbył się koncert absolwentów Podstawowej Szkoły Artystycznej im. Pawła Kalety w Czeskim Cieszynie. Na wydarzenie zaproszone zostały nie tylko rodziny i znajomi absolwentów, ale również wszyscy zainteresowani muzyką.

wyświetleń: 128komentarzy: 0

Postawa godna naśladowania

26-04-2018 13:30

Do tej pory oddał honorowo ponad 26 litrów życiodajnego płynu. Dzięki swojej postawie, pewnie niejednokrotnie przyczynił się do uratowania czyjegoś zdrowia, a nawet życia. Mł. asp. Tomasz Pocha, który jest kierownikiem ogniwa patrolowego cieszyńskiej komendy, od wielu lat dzieli się swoją krwią z potrzebującymi. Za swoją postawę mundurowy otrzymał  odznaczenie „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.

wyświetleń: 770komentarzy: 0

Górki Wielkie - Zofii Kossak miejsce na ziemi - Spotkanie Szersznikowskie

26-04-2018 12:00

W środę (25.04) odbyło się kolejne s cyklu Spotkań Szersznikowskich. Tym razem w Sali rzymskiej Muzeum Śląska Cieszyńskiego zjawiła się Diana Pieczonka–Giec, Kierownik Muzeum im. Zofii Kossak Szatkowskiej w Górkach Wielkich, która przygotowała prelekcję zatytułowaną „Górki Wielkie – Zofii Kossak miejsce na ziemi”.

wyświetleń: 247komentarzy: 0

Tomasz Pilch dla OX.pl

26-04-2018 10:15

W ostatnim sezonie usłyszała o nim cała Polska. Tomasz Pilch, bo o nim mowa, ma dopiero 17 lat, a w swoim CV może się już pochwalić niejednym sukcesem. Zawodnik WSS Wisła udzielił nam wywiadu, dlatego zapraszamy do lektury.

wyświetleń: 425komentarzy: 0

Bajki Robotów - wernisaż

26-04-2018 09:20

W środę (25.04) na terenie Galerii 36,6 Uniwersytetu Śląskiego, zlokalizowanej w kampusie przy ulicy Bielskiej w Cieszynie odbył się wernisaż wystawy „Bajki Robotów”. Zaprezentowane zostały prace artystów, nadesłane na konkurs organizowany przez Instytut Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie a autorzy zwycięskich grafik otrzymali nagrody.

wyświetleń: 153komentarzy: 0

Dobiegł końca projekt ''Cieszyńska Kompania Obrony Narodowej''

26-04-2018 07:30

Wszystko zaczęło się wiosną 2015 roku. W marcu odbyło się pierwsze szkolenie w ramach Cieszyńskiej Kompanii Obrony Narodowej. W tym roku projekt dobiegł końca. Zakończenie działań ma związek z powstawaniem na terenie województwa śląskiego struktur obrony terytorialnej. 

wyświetleń: 1233komentarzy: 4

Gość Ox.pl - Tom Swoboda - artysta multimedialny. [zwiastun]

25-04-2018 19:30

Gość Ox.pl - Tom Swoboda- artysta multimedialny. O zmiażdżonej czaszce, Oddziale Pediatrycznym i wizualnych przedstawieniach duchowości. Jacek Porzycki zapytał również o zapis transcendencji i ''Szkołę Sztuki i Myślenia''. Co sprawiło, że artysta został wyróżniony w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym ''Sony World Photograpfy Awards 2018''?  Czy można narysować Boga? Zapraszamy do obejrzenia rozmowy.  Na pełną wersję wywiadu zapraszamy w niedzielę 29 kwietnia- oglądajcie!

wyświetleń: 505komentarzy: 0

MŚ 1A: Polacy przegrali z Wielką Brytanią, Chmielewski zanotował kolejny dobry występ

25-04-2018 19:25

Niestety, sprawdził się najczarniejszy scenariusz. Polscy hokeiści, którzy rywalizują na Mistrzostwach Świata Dywizji 1A w Budapeszcie, przegrali dzisiaj z Brytyjczykami (25 kwietnia) i ich szanse na awans, zamiast wzrosnąć, to zmalały. Kolejne dobre zawody rozegrał Aron Chmielewski, który na co dzień występuje w HC Ocelari Trinec.

wyświetleń: 354komentarzy: 2
Kontakt z redkacją .