Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 6279komentarzy: 1

Weekendowe Propozycje Rowerowe (WPR, Trasa 13 ): ''Gronie nasze gronie - Wisła''

14-04-2017 07:30

Przed nami weekend świąteczny, co nie oznacza, że trzeba siedzieć w domu! Mamy dla Was propozycję wycieczki weekendowej do Wisły.
Weekendowe Propozycje Rowerowe Daniela Pipienia dziś zawitają do Wisły Weekendowe Propozycje Rowerowe Daniela Pipienia dziś zawitają do Wisły

Wisła często określana jako perła i serce Beskidu Śląskiego, otoczona ze wszystkich stron górami. Tu swoje źródła bierze nasza największa rzeka, tu niemal o każdej porze roku ściągają rzesze turystów a od lat do Zameczku na Zadnim Groniu chętnie przyjeżdżają prezydenci Polski.

Skocznia im Adama Małysza w Malince, Jezioro Czerniańskie i centrum miasta to najczęściej odwiedzane miejsca, ale oczywiście nie wszystkie, które warto odwiedzić. Dziesiątki kilometrów szlaków i tras rowerowych zachęcają do poznawania beskidzkich groni. Co najlepiej zobaczyć i które szlaki wybrać, żeby potem jeździć, a nie pchać w górach rowery?

Wersja trasy, którą zaproponuję poprowadzi do ciekawych miejsc w Wiśle, o których nie wszyscy wiedzą. Trasa przejezdna rowerem górskim. Niezbyt trudna technicznie, aczkolwiek wymagająca dobrej kondycji. Zalecany kask i sprawny sprzęt. Oczywiście każdy może kombinować sobie przejazd jak zechce, jechać go w odwrotnym kierunku lub robić go na raty.

 

 

 

Początek i koniec przy dawnym pałacyku myśliwskim Habsburgów w Wiśle (PTTK). Dla startujących z Cieszyna polecam jako najodpowiedniejszy dojazd przez Dzięgielów i Cisownicę do Ustronia a potem już wygodną trasą rowerową bulwarami wzdłuż rzeki Wisły. Wersja wiślańska liczy ok 40 km i optymalnie do zrobienia jest w ok 3 godz. Całość z Cieszyna liczy ok 86 km.

Spod pałacyku myśliwskiego jedziemy pod Hotel Gołebiewski i rozpoczynamy podjazd na Przełęcz Bukową. W lesie ponad domami możemy odszukać miejsce tajnych nabożeństw ewangelickich z okresu prześladowań religijnych (800 m. za drogowskazami). Stamtąd kierujemy się na Kamienny. Mijamy kilka domostw, kamienie graniczne Komory Cieszyńskiej oraz źródełko. Po drodze towarzyszą nam też piękne widoki a czasem owce na łąkach.

Wisła, pałacyk myśliwski, fot. Daniel Pipień Wisła, leśny kościół, fot. Daniel Pipień

Osiągamy przełęcz pod Trzema Kopcami, skręcamy w prawo i wyjeżdżamy na Kamienny 791 m n.p.m.

Wisła, kamienie Komory Cieszyńskiej, fot. Daniel Pipień Podjazd na Kamienny, fot. Daniel Pipień


Zjazd początkowo ziemną drogą, potem po płytach przez las i asfaltem. Na pierwszym ostrym zakręcie w prawo nie skręcamy, lecz jedziemy na wprost ziemną drogą, która sprowadza do Gościejowa.

Kamienny, fot. Daniel Pipień Zjazd do Gościejowa, fot. Daniel PipieńDoliną Wisły jedziemy przez Nową Osadę do Czarnego na zaporę. Niedaleko stąd już do zameczku prezydenckiego, który możemy potraktować, jako przystanek na podjeździe znanym min z wyścigu kolarskiego Tour de Pologne.

Wisła, zapora, fot. Daniel Pipień Zapora i Jezioro Czerniańskieł, fot. Daniel Pipień

 

Zameczek Prezydenta, fot. Daniel Pipień Na przełęczy Szarcula, fot. Daniel Pipień

Wyjeżdżamy na Przełęcz Szarculę skąd blisko już na Kubalonkę 761 m n.p.m. Zjazd do Wisły Głębiec serpentynami to sama przyjemność. Trzeba jednak pamiętać, że droga jest ruchliwa i aby nie rozpędzać się zbytnio przed zakrętami. Po tak ekscytującym zjeździe skręcamy na dole w lewo w stronę Łabajowa i jeszcze przed wiaduktem kolejowym w prawo.

Przełęcz Kubalonka, fot. Daniel Pipień Zjazd z Kubalonki, fot. Daniel Pipień

 

Jedziemy wzdłuż torów do przejazdu kolejowego. Z tego miejsca rozpoczyna się kolejny stromy wymagający podjazd, jakich we Wiśle sporo. W miejscach o największym nachyleniu ułożone są płyty ażurowe ułatwiające podjazd samochodom a z kolei utrudniające podjazd rowerzystom.

Wisła Głebce, wiadukt kolejowy, fot. Daniel Pipień Podjazd po płytach na Kobylą, fot. Daniel Pipień

 

Po osiągnięciu osiedla domów jedziemy szlakiem spacerowym w prawo do grupy skał zwanych Kobyla lub Krzakoska Skała.
Jest to najciekawszy i najpopularniejszy rejon wspinaczkowy jaki znajdziemy w Beskidzie Śląskim. Kilkunastometrowa skała o długości przekraczającej 100 m. oferuje 24 ubezpieczone drogi wspinaczkowe. Potrzebna lina i sprzęt wspinaczkowy.

Kobyla skała widok na Wisłę, fot. Daniel Pipień Kobyla skała, fot. Daniel Pipień
Topografia Kobylej, fot.toprope.pl Autor podczas wspinaczki na Kobylą, fot. Daniel PipieńZe skałek wracamy 100 m. do niebieskiego szlaku lub zjeżdżamy ok 300 m. do mijanego skrzyżowania przy domach i kontynuujemy podjazd na Mały Stożek. Po osiągnięciu głównego grzbietu czeka nas ostatni fragment podjazdu na najwyższy punkt tej trasy – górę Cieślar 920 m n.p.m.

Wygodna droga na Mały Stożek, fot. Daniel Pipień Podjazd na Cieślar, fot. Daniel PipieńSzczyt jest doskonałym miejscem widokowym, przy dobrej widoczności widać stamtąd nawet Tatry.


Góra Cieślar, fot.Daniel Piepień

 

Góra Cieślar, fot.Daniel Piepień Zjazd z Soszowa, fot. Daniel Pipień

 

Dalsza część trasy prowadzi wzdłuż granicy państwowej przez Soszów do schroniska na Soszowie. Nieco więcej kamieni pojawia się na odcinku w stronę przełęczy Beskidek. Tutaj też mijamy kilka kamieni Komory Cieszyńskiej z literami TK. Jedziemy dalej pod Czantorię do prywatnego schroniska Światowid.

Schronisko pod Soszowem, fot.Daniel Piepień Przełęcz Beskidek, fot. Daniel Pipień

Tam skręcamy w prawo i po jakimś czasie znowu w prawo skąd rozpoczynamy zjazd po płytach. Po prawej stronie widzimy w dole dolinę Jawornika, mijamy wyciąg narciarski hotelu Stok i docieramy na siodło Bucznik.

Wisła Jawornik, fot.Daniel Piepień Bucznik, fot. Daniel PipieńStamtąd możemy zjechać do Jawornika i wrócić do Wisły.

Dla wracających do Cieszyna odpowiedniejszy jest zjazd w drugą stronę do doliny Gahura.

Powrót tak samo bulwarami wiślanymi do Ustronia i przez Cisownicę, Dzięgielów do Cieszyna.
 

 

Daniel Pipień

 


Daniel Pipień - 39 lat i kilkadziesiąt tysięcy kilometrów na liczniku. Od dziecka pasjonuje się zwiedzaniem i rowerami. Amatorsko startuje w zawodach MTB. Łącząc pasję rowerową i ciekawość świata, poznaje Śląsk Cieszyński i swoimi pomysłami na ciekawe wycieczki rowerowe dzielić się będzie również z Wami.

Wycieczki i wyprawy rowerowe Daniela możecie śledzić na jego, prowadzonym od 2009 roku, blogu: http://daniel3ttt.bikestats.pl/

 

Poprzednie odcinki:

 

Na następną wycieczkę za tydzień Daniel Pipień zaprosi nas do Brennej.

źródło: OX.PL
dodał: NG 14-04-2017 07:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

góry
14-04-2017 22:25
góry
Proponuję redakcji zrobić artykuł o prawdziwej WIŚLE TERAŹNIEJSZEJ.O tym jednym wielkim syfie który zaczyna się już po obu stronach drogi od WISŁA OBŁAZIEC ,po obrywane reklamy,co kawałek jakiś gruz leży,co chałupa to płoty powykrzywiane,miejsce gdzie autobusy wyjeżdżają na główną drogę to posadzili bratki a barierki z tym łańcuchem wspaniale się komponują,PKP, PARKING przy PEPCO genialnie rozwiązany,droga pod skoczniami w centrum i parkingi miejskie,ten pod skolnitym przy samej drodze z tym płotkiem zielonym i chodnik po drugiej stronie,przejedzcie sie na osiedle SKOLNITY, idzie tam również szlak turystyczny pieszy piekne widoki są przy nim, domostw tych wszystkich wieśniaków którzy tam żyją to jest właśnie tylko część tego syfu jaki tam panuje.KURORT hiiiii hiiiii EUROPA hiiii hiiiiii .
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Śmiertelny wypadek w Górkach

21-11-2017 20:55

Do wypadku ze skutkiem śmiertelnym doszło dzisiaj (21.11) późnym popołudniem w Górkach Wielkich.

wyświetleń: 7348komentarzy: 0

Strzelecka uczta Trzyńca!

21-11-2017 20:45

Takich Stalowników chcemy oglądać! Hokeiści Trzyńca, w meczu 24. kolejki Tipsport Extraligi, pokonali na wyjeździe Chomutow, strzelając im pięć bramek.

wyświetleń: 125komentarzy: 0

Uwaga na czad - kontrole czujników tlenku węgla

21-11-2017 19:25

Tlenek węgla, znany również jako czad, każdego roku jest przyczyną wielu zatruć, niejednokrotnie kończących się zgonem. Główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla jest wadliwa wentylacja, bądź też uszkodzenie przewodów kominowych. Czad jest bezbarwny i bezwonny, w związku z czym o jego obecności mogą dać znać dopiero pierwsze objawy zatrucia. Dlatego właśnie Zakład Budynków Miejskich w Cieszynie do swoich budynków wprowadza specjalne czujniki czadu, które mają wyeliminować ryzyko zatrucia.

wyświetleń: 381komentarzy: 3

21 listopada - Dzień Pracownika Socjalnego

21-11-2017 18:30

We wtorek, 21 listopada obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. Jest to polskie święto, nie tylko pracowników socjalnych, ale również wszystkich pracowników służb społecznych. Święto to zostało ustanowione na mocy ustawy o pomocy społecznej z 1990 roku i zostało utrzymane przez nową ustawę z roku 2004.

wyświetleń: 378komentarzy: 2

Katarzyna Gawlas z tytułem Najlepszego Bibliotekarza Roku 2017 Powiatu Cieszyńskiego

21-11-2017 17:50

Katarzyna Gawlas, bibliotekarka z Biblioteki Publicznej w Skoczowie, została laureatką konkursu na Najlepszego Bibliotekarza Roku 2017 Powiatu Cieszyńskiego.

wyświetleń: 838komentarzy: 1

Szymanik i ''Gorol'' z nagrodami

21-11-2017 16:40

W sobotni wieczór (18.11) w Teatrze Cieszyńskim w Czeskim Cieszynie poznaliśmy nazwiska laureatów tegorocznej edycji konkursu „Tacy Jesteśmy” przyznawanej przez Kongres Polaków w RC. Nagrodę „Złoty jestem” przyznano Marcie Szymanik, pedagog z Czeskiego Cieszyna, nagroda publiczności powędrowała do Chóru Męskiego „Gorol” działający przy MK PZKO w Jabłonkowie.

wyświetleń: 272komentarzy: 0

Kolizja w Cieszynie - skrzyżowanie ulic Hallera i Morcinka

21-11-2017 16:05

21 listopada po godzinie 13, na skrzyżowaniu ulic Hallera i Morcinka w Cieszynie doszło do kolizji dwóch pojazdów osobowych. Na szczęście nikt nie ucierpiał, zdarzenie zakończyło się koniecznością naprawy samochodów, oraz mandatem dla 40-letniej mieszkanki Cieszyna.

wyświetleń: 2733komentarzy: 0

Utrudnienia na Bolko Kantora

21-11-2017 15:30

Uwaga kierowcy! Zjazd z Alei Łyska na ulicę Bolko Kantora w Cieszynie zostanie całkowicie zamknięty.

wyświetleń: 565komentarzy: 0

Domagała dla Was

21-11-2017 15:00

Status konkursu: ZAKOŃCZONY

Już w najbliższą niedzielę w cieszyńskim teatrze wystąpi Paweł Domagała. Dla Was czekają cztery bilety!

wyświetleń: 531komentarzy: 0

10 lat czekają na ekrany!

21-11-2017 13:10

Proszą się o nie od lat, ale z mizernym skutkiem. Jednak pojawiło się światełko w tunelu. Czy mieszkańcy Skoczowa odetchną z ulgą i nie będzie im przeszkadzał hałas z drogi ekspresowej?

wyświetleń: 2269komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .