Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Weekendowe Propozycje Rowerowe (WPR, Trasa 22): Najwyżej w Księstwie, czyli Łysa Góra

Łysa Góra ze swoimi 1323 m n.p.m. to najwyższy szczyt Beskidu Morawsko-Śląskiego i tym samym najwyższy szczyt na Śląsku Cieszyńskim. Często zwana u naszych sąsiadów Królową Beskidów. Dzięki pięknym widokom, licznym szlakom oraz prowadzącej na szczyt drodze asfaltowej góra ta jest licznie odwiedzana przez turystów pieszych, narciarzy oraz rowerzystów. Dla tych ostatnich to nie lada wyzwanie i honorny szczyt, który wypada mieć wśród swoich ''zdobyczy''.

Kto jeszcze nie był, temu szczerze polecam, gdyż przy ładnej pogodzie wysiłek wynagradzają niepowtarzalne widoki. Mała i Wielka Fatra, a nawet Tatry to nierzadko oglądane pasma górskie, nie wspominając już o innych okolicznych szczytach czy widokach na doliny i niziny.

Na szczycie znajduje się potężna 78-metrowa wieża telewizyjno-radiowa, widoczna m.in. z Cieszyna, baza Górskiej Służby, obserwatorium meteorologiczne oraz dwa schroniska z restauracjami.

Góra ma też swoje tajemnice, podania i legendy. Najbardziej znaną postacią był zbójnik Ondraszek, który wraz ze swoją bandą miał bywać na Łysej Górze. Według legendy ukrył w jaskiniach Łysej Góry skarb, który do dzisiejszego dnia nie został znaleziony.

Trasa, którą zaproponuję to połączenie wersji jaką wybierają prawie wszyscy pierwszy raz wyjeżdżający na Łysą Górę z wersją, która pozwoli trochę bardziej poznać masyw tej góry.

Na szczyt najlepiej wyjechać drogą asfaltową z doliny Mohelnicy z Papežova.
Aby tam dotrzeć, można skrócić sobie drogę, dojeżdżając pociągiem z Czeskiego Cieszyna do Dobracic.

Rowerem z Cieszyna najlepiej wybrać dojazd prowadzący pod górami i omijający drogę do Frydku.



Jedziemy zatem najpierw do Ropicy a potem wzdłuż rzeki Ropiczanki do Trzycieża. Stamtąd za znaczkami trasy rowerowej nr 46 przez Ligotkę Kameralną i Wyżnią Ligotę.


 Trzycież dojazd

 Dojazd trasa

 Ligotka Kameralna dojazd

 Kamenite dojazd


Przy gospodzie Harenda łączymy się z drogą z Dobracic i niedługo później skręcamy w lewo na Kamenite ku restauracji Kuhutka. Droga wiedzie przez chwilę przez las i gdy zaczynamy zjeżdżać do Raszkowic otwiera się wspaniały widok na cel naszej wycieczki. Krótki, ale stromy i kręty zjazd wymaga uwagi, gdyż prowadzi w pobliżu zabudowań. Z doliny Moravki kierujemy się do Prażma, a potem do Krasnej.


  Widok na Łysą Górę

 Prażmo

Już z doliny co jakiś czas widzimy odległą wieżę na szczycie Łysej Góry, jednak nie ma co szarżować z tempem, gdyż z Prażma do początku podjazdu mamy ok 8,5 km a drugie tyle czeka nas na właściwym podjeździe.


  Dolina Mohelnicy

  Tošanovský wodospad w dolinie Mohelnicy

  Mohelnica

Dolina Mohelnicy



Niewielki parking w dolinie i tabliczki kierujące w prawo na drogę prowadzącą na szczyt Łysej Góry to początek podjazdu z Papežova. Droga zamknięta jest dla samochodów, ale czasem możemy spotkać tam pojazdy pracowników i służby leśnej lub autobus kursujący raz dziennie (8:30 z Raszkowic) w miesiącach letnich. Wygoda taka kosztuje 300 Kc w obie strony.

Podjazd wymaga dobrej kondycji, bo z poziomu 605 metrów musimy wyjechać na 1323 metrów, a nachylenie często przekracza kilkanaście stopni. Zostawiając tym, którzy tam jeszcze nie byli odkrywanie nowych terenów dodam tylko tyle, że co kilometr mamy na asfalcie napisane, na którym kilometrze się znajdujemy, a potem ile jeszcze zostało do końca.


 Początek podjazdu naŁysą Górę

podjazd, 3 kilometr

  Podjazd 6 km (w prawo źródełko)

Podjazd 8 km



Ze szczytu, tak jak pisałem, jeśli trafimy na ładną pogodę, to możemy podziwiać rozległe widoki.


  Wieża na Łysej Górze

Chata Emil Zatopek

 


  Bezručova chata

 Łysa Góra

Widoki z Łysej Góry

 widoki z Łysej Góry


Oprócz turystów i rowerzystów czasami możemy spotkać biegaczy.
Wiele szlaków prowadzących na szczyt jest bardzo trudnych i nie nadających się do wyjeżdżania, a nawet i zjeżdżania rowerem. Wprawni bikerzy oczywiście dadzą sobie radę zjeżdżając czerwonym szlakiem do Ostrawicy, niebieskim do Malenowic lub żółtym do Krasnej. Trzeba jednak pamiętać o turystach, którzy tędy również wychodzą i schodzą.

Aby nie zjeżdżać tą samą drogą, którą wyjeżdżaliśmy, ja polecam nieco inny zjazd do Malenowic.


Łysa Góra mapa (www_mapy_cz)

 

Asfaltową drogą zjeżdżamy tylko nieco ponad 2 km. do miejsca gdzie w lewo odchodzi droga szutrowa. Trawersuje ona wschodnie i północne zbocza góry.

Jadąc w ten sposób docieramy do niebieskiego szlaku w okolicach Ivančeny.


 Zjazd szutrówką

 zjazd szutrówką

Zjazd szutrówką

 Ivancena


Kamienny kopiec z krzyżem to symboliczne miejsce upamiętniające skautów i innych walczących o wolność. Wraz z niebieskim szlakiem skręcamy w lewo a potem kontynuujemy jazdę szutrówką w tym samym kierunku kręcąc nad tzw Malenowickim kotłem. Droga obniża się za chwilę coraz bardziej i zmienia nawierzchnię na asfaltową. Kiedy dojedziemy do żółtego szlaku to skręcamy w prawo i zjeżdżamy już do doliny. Mijamy ranczo w Malenowicach i po niedługim czasie zatrzymujemy się przy źródełku zwanym „U korytka”.
Warto tutaj zapiąć rower lub zejść z nim ścieżką do doliny potoku aby zobaczyć wprawdzie nieduży ale bardzo ładny wodospad Satiny przepływający przez skalną bramę.


 Wodospad Satina

 Potok Satina
   



Od źródełka zjeżdżamy do skrzyżowania i kierujemy się do Malenowic.


 Malenowice ranczo

 Łysa Góra z Malenowic


Z centrum miejscowości podjeżdżamy niewiele na wzniesienie nad kościołem a potem zjeżdżamy tak jak prowadzi trasa rowerowa nr 6004 do Lubna i dalej trasą Greenway do Janowic. Stamtąd do Wyżniej i Niżnej Ligoty, przez kładkę na Morawce i do Noszowic.


 KŁadka przez Morawkę

 Wyżnia Ligota



Można wrócić starą „frydecką” drogą lub bocznymi drogami przez Dobracice, Toszanowice, Gnojnik, Wielopole i Ropice (wg załączonej mapki).

Trasa liczy ok 95 km.
 

Tekst i zdjęcia (o ile nie zaznaczono inaczej): Daniel Pipień

 


Daniel Pipień - 39 lat i kilkadziesiąt tysięcy kilometrów na liczniku. Od dziecka pasjonuje się zwiedzaniem i rowerami. Amatorsko startuje w zawodach MTB. Łącząc pasję rowerową i ciekawość świata, poznaje Śląsk Cieszyński i swoimi pomysłami na ciekawe wycieczki rowerowe dzielić się będzie również z Wami.

Wycieczki i wyprawy rowerowe Daniela możecie śledzić na jego, prowadzonym od 2009 roku, blogu: http://daniel3ttt.bikestats.pl/

Poprzednie odcinki:

 

Za tydzień Daniel Pipień zaprosi nas na wycieczkę  na Trójstyk.

źródło: OX.PL
dodał: NG,DaPi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: