Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kwiecień 2017
P W Ś C P S N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Kontakt24

wyświetleń: 2755komentarzy: 12

Zdarzenie drogowe, jak się zachować? - poradnik policji

28-01-2017 15:25

Dla wielu kierowców znalezienie się w sytuacji zagrożenia jest sytuacją niecodzienną i wymaga szybkiego działania. Co zrobić, gdy jesteśmy uczestnikami bądź świadkami zdarzenia drogowego? Kiedy i jak należy oznakować miejsce wypadku bądź kolizji? Policjanci przygotowali specjalny poradnik jak się zachować w takiej sytuacji. Na końcu artykułu znajduje się także specjalny załącznik z gotowym oświadczeniem.
Policjanci przygotowali krótki poradnik jak zachować się  w przypadku zdarzenia drogowego fot: arc. KPP w Cieszynie Policjanci przygotowali krótki poradnik jak zachować się w przypadku zdarzenia drogowego fot: arc. KPP w Cieszynie

Kiedy dojdzie do kolizji, a uczestnicy nie odnieśli żadnych obrażeń ciała, nie jesteśmy zobowiązani do wzywania Policji. Obowiązek informowania mundurowych zachodzi tylko wówczas, gdy doszło do wypadku z ofiarami w ludziach lub powstałego w okolicznościach nasuwających przypuszczenie, że zostało popełnione przestępstwo, np. nietrzeźwy kierujący.

Osoby biorące udział w kolizji mogą wyjaśnić zaistniałe zdarzenia same, jeśli oczywiście wspólnie uznają, że okoliczności zdarzenia nie budzą wątpliwości. W takim przypadku sprawca zobowiązany jest napisać poszkodowanemu oświadczenie, w którym przyzna się do spowodowania kolizji, a następnie zgłosić się z tym oświadczeniem do ubezpieczyciela informując o zdarzeniu. Wzór przykładowego oświadczenia zamieszczamy w załączniku.

Jednakże, gdy okoliczności zdarzenia lub ich ocena przez uczestników nie jest jednoznaczna, w takim przypadku należy wezwać Policję.
W przypadku kolizji obowiązkiem uczestników jest niezwłoczne usunięcie z jezdni pojazdów biorących w nich udział. Nie wolno jednak tego robić, jeśli doszło do wypadku z ofiarami. Czasami usunięcie pojazdu nie będzie możliwe, wtedy obowiązkiem kierowcy jest odpowiednio oznakować miejsce zdarzenia.

Ustawa Prawo o ruchu drogowym w art. 44.ust.1 jasno precyzuje obowiązki kierującego i innych osób w razie uczestniczenia w zdarzeniu drogowym. Mianowicie jest on zobowiązany do:

  •  zatrzymania pojazdu, nie powodując przy tym zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym,
  • przedsięwzięcia odpowiednich środków w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu w miejscu wypadku,
  • niezwłocznego usunięcia pojazdu z miejsca wypadku, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu, jeżeli nie ma zabitego lub rannego
  • podania swoich danych personalnych, dane personalne właściciela lub posiadacza samochodu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym jest zawarta umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku.
  • Natomiast, gdy w wypadku jest zabity lub ranny, kierujący pojazdem jest zobowiązany ponadto:
    udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku oraz wezwać pogotowie ratunkowe i Policję,
    - nie podejmować czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku (np. poprzez zatarcie/zniszczenie śladów na miejscu),
    - pozostać na miejscu wypadku, a jeżeli wezwanie pogotowia lub Policji wymaga oddalenia się- niezwłocznie powrócić na to miejsce.
    - Miejsce zdarzenia należy oznakować poprzez włączenie, jeśli to możliwe świateł awaryjnych i ustawienie trójkąta ostrzegawczego. Jeśli do zdarzenia doszło na autostradzie lub drodze ekspresowej trójkąt ostrzegawczy umieszczamy w odległości 100 metrów za pojazdem. Poza obszarem zabudowanym na pozostałych drogach trójkąt umieszczamy w odległości 30-50 metrów za pojazdem. Na obszarze zabudowanym włączamy światła awaryjne i umieszczamy trójkąt ostrzegawczy za pojazdem lub na nim, na wysokości nie większej niż 1 metr.


Pamiętajmy o tym, że na autostradzie lub drodze ekspresowej zabrania się zatrzymywania lub postoju pojazdu w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu. Jeżeli unieruchomienie pojazdu nastąpiło z przyczyn technicznych, kierujący pojazdem jest obowiązany usunąć pojazd z jezdni oraz ostrzec innych uczestników ruchu drogowego. Zaleca się założenie kamizelki odblaskowej, aby być widocznym.
Każdy kierowca ma obowiązek jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich odbywa się ruch, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu.

W razie, gdy zachodzi konieczność ostrzeżenia o niebezpieczeństwie kierujący pojazdem może używać sygnału dźwiękowego lub świetlnego.

(red/mat.pras.)

zródło: ox.pl
dodał: CR 28-01-2017 15:25
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (12)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

koszor
28-01-2017 18:27
koszor
To powinien wiedzieć każdy kierowca z nauki jazdy. Tymczasem za chwilę będzie trzeba znać budowę filtra cząstek stałych i zasadę działania pompo-wtrysków.
Przepierón
28-01-2017 21:07
Przepierón
Koszor jak udaje ci się prowadzić tak fascynujące i bezbłędne życie, skoro komentujesz całymi dniami i nocami. Może po prostu nic nie robisz, tylko siedzisz przed kompem i się wymądrzasz?
Herr Flick
28-01-2017 21:40
Herr Flick
Chyba "pompowtrysków". A żeby było już całkiem poprawnie to: "pompowryskiwaczy" raczej.
koszor
29-01-2017 09:34
koszor
"pompowryskiwaczy" - rzeczywiście całkiem poprawnie!
mitsutech
29-01-2017 13:43
mitsutech
Tak się składa drogi panie koszor że jestem instruktorem nauki jazdy i pierwszy raz słyszę aby program szkoleniowy kursu na P.J obejmował poruszane przez ciebie kwestie. Chyba coś pomyliłeś z którymś ze szkolnych przedmiotów typu: Budowa i Eksploatacja Maszyn, etc... wykładanych w Zespole Szkół Rolniczych w Międzyświęciu.
mitsutech
29-01-2017 14:13
mitsutech
...a poza tym, to dobre szkoły nauki jazdy mają w swoim cyklu szkoleniom tematykę poruszaną w temacie źródłowym i kursanci po zakończonym szkoleniu powinni to wiedzieć. Pod warunkiem że chcą i wiedzą po co tam przyszli. Z doświadczenia wiem że niektórzy przychodzą na kurs tylko po papierek, wszystko i tak sami wiedzą najlepiej, a priorytetem jest jedynie zdanie egzaminu. Wykłady i przekazywana tam wiedza to dla niektórych strata czasu, liczy się jedynie wkuwanie testów.
Później jednak, jak się takiemu coś przytrafi na drodze to winni są wszyscy inni tylko nie on sam. Nie wie taki co ma robić bo tego w testach nie było...
Coś mi się zdaje że ty koszor jesteś właśnie jednym z nich.
Herr Flick
29-01-2017 18:15
Herr Flick
Koszor- super bohater zwalczający literówki:))

Jesteś absolwentem Rolniczoka?
roman123
29-01-2017 22:49
roman123
Min. Maciarewicz pokazał jak się trzeba zachować w przypadku zdarzenia drogowego.
bronek91
30-01-2017 09:46
bronek91
@koszor
repetitio est mater studiorum,
Jestem absolwentem Rolniczoka, ale pewne rzeczy należy powtarzać. Szacun dla tych, którzy zamieścili i zainicjowali tematykę artykułu.
Volvik
30-01-2017 10:56
Volvik
A ja w nawiązaniu do tematu i w kwestii zachowania się Pana Maciarewicza...
Irytuje mnie ten kolejny przykład w którym obecna elita rządząca okazuje swoją bufonadę, oraz kompletny brak szacunku do prawa i do obywatela. Irytuje mnie też telewizja TVP, która próbuje to wszystko tuszować i przekazuje to w zupełnie innym świetle ? (m.in. cyt. A. Ziemiec Wiadomości TVP) "...pan Minister stwierdził że nikomu nic się nie stało i udał się w dalszą podróż..." czyli jak gdyby nigdy nic..., biedny, zapracowany pan minister musiał jechać dalej...., a przecież byli tam ranni, że o ośmiu rozbitych autach nie wspomnę...
A poza tym, ciekawi mnie kiedy i jak zdążył to stwierdzić (?), bo odjechał z tego miejsca jeszcze szybciej niż tam dotarł... Wg. świadków był w całości na miejscu niespełna 4 minuty, po czym ze spuszczona głową przesiadł się tylko z rozbitego auta do innego i z impetem odjechał...
Postępowanie całkowicie zaprzeczające art 44 ust. 1 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym!!!
"Dobra zmiana", nie ma co...

Ps. Najbardziej jednak rozbawił mnie wczorajszy komentarz samego Maciarewicza, który mówił o trudnych warunkach i jednocześnie absolutnie wykluczał winę swojego kierowcy (cyt); "...przecież to mój samochód został uderzony w tył..."
Taaa..., ciekawe tylko w którym momencie, ...i dlaczego przód tego samochodu jest dużo bardziej zmasakrowany niż tył??? A poza tym, to przez kogo został uderzony w tył??? Jeżeli już, to przez inny samochód z jego kolumny, bo chyba nikt postronny nie siedział na ogonie panu ministrowi...
Z jednym jednak muszę się zgodzić, - to nie kierowcy są głównymi winowajcami tego zdarzenia, tylko, sam Minister Maciarewicz, bo to on był władnym dysponentem wszystkich samochodów z kolumny i to jemu sie spieszyło(!!!), a nie kierowcom. Niestety jednak, w myśl Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym to kierujący pojazdem odpowiada za niedostosowanie prędkości do panujących warunków i nie ma to żadnego znaczenia czy jest to pojazd uprzywilejowany czy też nie.
A może to był zamach!??? Może ktoś specjalnie włączył tam czerwone światło i postawił auta pod sygnalizatorem??? Kto, wie??? Wcale bym się nie zdziwił jakby w TVP tak powiedzieli...
koszor
30-01-2017 11:36
koszor
Ja akurat w Cieszynie kończyłem "Mechana". Natomiast szanuję osoby z Rolniczoka, Osucha, Kopera, czy Budowlanki. Nie ma znaczenia, jaką szkołę kończyłeś, ważne jakim jesteś człowiekiem.
jo.papuga
30-01-2017 12:03
jo.papuga
a w kierym roku kończyłeś, bo jo też tam chodził ?
Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

8 lat w Tybecie rozpycha się na ogólnopolskiej scenie muzycznej

25-04-2017 15:50

Wyjątkowa pracowitość, niespotykana determinacja i żelazna konsekwencja w działaniach zespołu 8 lat w Tybecie to cechy, dzięki którym strumieńscy rockmani coraz bardziej rozpychają się na ogólnopolskiej scenie muzycznej.

wyświetleń: 83komentarzy: 0

Już za 3 dni Kino na Granicy!

25-04-2017 14:15

Już tylko 3 dni pozostały do rozpoczęcia 19. Kina na Granicy. Święto kinomanów nad Olzą rozpocznie się w piątek, 28 kwietnia.

wyświetleń: 257komentarzy: 0

Szukają pielęgniarzy i lekarzy

25-04-2017 12:50

Jesteś lekarzem/-ką lub pielęgniarzem/-ką i szukasz pracy lub nie odpowiadają Ci polskie zarobki? Tuż przy granicy – w Hawierzowie szpital szuka pracowników.

wyświetleń: 1324komentarzy: 1

Muflony i dziki na wiosnę

25-04-2017 11:15

Wiosna na razie nie rozpieszczała nas zbyt ładną pogodą, ale jak informuje Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu, jest zwiastun nadejścia prawdziwej wiosny, a są nim nowe narodziny  - urodziły się właśnie muflony i dziki.

wyświetleń: 501komentarzy: 0

9. Cieszyński Fortuna Bieg już za nami

25-04-2017 09:20

9. Cieszyński Fortuna Bieg mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych przyciągnął wielu biegaczy z różnych zakątków świata. W biegu głównym wystartowało blisko 1200 zawodników, zaś w młodzieżowym 880.

wyświetleń: 1362komentarzy: 0

Już 13-14 maja dni otwarte!!! Premiera Nowej Toyoty Yaris

25-04-2017 07:30

Nowa Toyota Yaris z bardziej dynamiczną sylwetką, zupełnie nowym silnikiem 1.5 l Dual VVT-iE i pakietem bezpieczeństwa czynnego Toyota Safety Sense w standardzie jest już dostępna w salonach Toyoty.

wyświetleń: 278komentarzy: 0

Motocykliści rozpoczęli sezon

24-04-2017 20:00

Motocykliści z Cieszyna i okolic pożegnali zimę. Wczoraj (23.04) sympatycy dwóch kółek spotkali się na płycie cieszyńskiego Rynku, by oficjalnie otworzyć nowy sezon motocyklowy 2017.

wyświetleń: 2437komentarzy: 1

Wideoflesz: Rajd dwóch gmin

24-04-2017 19:55

W niedzielę 23 kwietnia 2017 roku w odbyła się 2 Runda Rajdowego Pucharu Śląska - Rajd Dwóch Gmin: Strumień - Chybie. W imprezie wzięło udział wielu zawodników a zmienne warunki pogodowe nie rozpieszczały ani startujących ani kibiców. Na odcinkach dochodziło do wypadnięć z trasy przez co występowały przerwy spowodowane wyjazdem na trasę straży pożarnej.

wyświetleń: 2389komentarzy: 1

Minął Tydzień

24-04-2017 18:00

Witajcie w kolejnym odcinku programu 'Minął tydzień'. To skrót najważniejszych wydarzeń z regionu wybranych dla Was przez redaktorów Portalu.

wyświetleń: 309komentarzy: 0

Przystanek przeniosą pod Zamek

24-04-2017 16:20

Cieszyn. Budzący protesty przystanek zlokalizowany na ul. Chrobrego zniknie z tej ulicy. Zostanie przeniesiony pod Zamek.