Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 3009komentarzy: 12

Zdarzenie drogowe, jak się zachować? - poradnik policji

28-01-2017 15:25

Dla wielu kierowców znalezienie się w sytuacji zagrożenia jest sytuacją niecodzienną i wymaga szybkiego działania. Co zrobić, gdy jesteśmy uczestnikami bądź świadkami zdarzenia drogowego? Kiedy i jak należy oznakować miejsce wypadku bądź kolizji? Policjanci przygotowali specjalny poradnik jak się zachować w takiej sytuacji. Na końcu artykułu znajduje się także specjalny załącznik z gotowym oświadczeniem.
Policjanci przygotowali krótki poradnik jak zachować się  w przypadku zdarzenia drogowego fot: arc. KPP w Cieszynie Policjanci przygotowali krótki poradnik jak zachować się w przypadku zdarzenia drogowego fot: arc. KPP w Cieszynie

Kiedy dojdzie do kolizji, a uczestnicy nie odnieśli żadnych obrażeń ciała, nie jesteśmy zobowiązani do wzywania Policji. Obowiązek informowania mundurowych zachodzi tylko wówczas, gdy doszło do wypadku z ofiarami w ludziach lub powstałego w okolicznościach nasuwających przypuszczenie, że zostało popełnione przestępstwo, np. nietrzeźwy kierujący.

Osoby biorące udział w kolizji mogą wyjaśnić zaistniałe zdarzenia same, jeśli oczywiście wspólnie uznają, że okoliczności zdarzenia nie budzą wątpliwości. W takim przypadku sprawca zobowiązany jest napisać poszkodowanemu oświadczenie, w którym przyzna się do spowodowania kolizji, a następnie zgłosić się z tym oświadczeniem do ubezpieczyciela informując o zdarzeniu. Wzór przykładowego oświadczenia zamieszczamy w załączniku.

Jednakże, gdy okoliczności zdarzenia lub ich ocena przez uczestników nie jest jednoznaczna, w takim przypadku należy wezwać Policję.
W przypadku kolizji obowiązkiem uczestników jest niezwłoczne usunięcie z jezdni pojazdów biorących w nich udział. Nie wolno jednak tego robić, jeśli doszło do wypadku z ofiarami. Czasami usunięcie pojazdu nie będzie możliwe, wtedy obowiązkiem kierowcy jest odpowiednio oznakować miejsce zdarzenia.

Ustawa Prawo o ruchu drogowym w art. 44.ust.1 jasno precyzuje obowiązki kierującego i innych osób w razie uczestniczenia w zdarzeniu drogowym. Mianowicie jest on zobowiązany do:

  •  zatrzymania pojazdu, nie powodując przy tym zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym,
  • przedsięwzięcia odpowiednich środków w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu w miejscu wypadku,
  • niezwłocznego usunięcia pojazdu z miejsca wypadku, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu, jeżeli nie ma zabitego lub rannego
  • podania swoich danych personalnych, dane personalne właściciela lub posiadacza samochodu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym jest zawarta umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku.
  • Natomiast, gdy w wypadku jest zabity lub ranny, kierujący pojazdem jest zobowiązany ponadto:
    udzielić niezbędnej pomocy ofiarom wypadku oraz wezwać pogotowie ratunkowe i Policję,
    - nie podejmować czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku (np. poprzez zatarcie/zniszczenie śladów na miejscu),
    - pozostać na miejscu wypadku, a jeżeli wezwanie pogotowia lub Policji wymaga oddalenia się- niezwłocznie powrócić na to miejsce.
    - Miejsce zdarzenia należy oznakować poprzez włączenie, jeśli to możliwe świateł awaryjnych i ustawienie trójkąta ostrzegawczego. Jeśli do zdarzenia doszło na autostradzie lub drodze ekspresowej trójkąt ostrzegawczy umieszczamy w odległości 100 metrów za pojazdem. Poza obszarem zabudowanym na pozostałych drogach trójkąt umieszczamy w odległości 30-50 metrów za pojazdem. Na obszarze zabudowanym włączamy światła awaryjne i umieszczamy trójkąt ostrzegawczy za pojazdem lub na nim, na wysokości nie większej niż 1 metr.


Pamiętajmy o tym, że na autostradzie lub drodze ekspresowej zabrania się zatrzymywania lub postoju pojazdu w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu. Jeżeli unieruchomienie pojazdu nastąpiło z przyczyn technicznych, kierujący pojazdem jest obowiązany usunąć pojazd z jezdni oraz ostrzec innych uczestników ruchu drogowego. Zaleca się założenie kamizelki odblaskowej, aby być widocznym.
Każdy kierowca ma obowiązek jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich odbywa się ruch, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu.

W razie, gdy zachodzi konieczność ostrzeżenia o niebezpieczeństwie kierujący pojazdem może używać sygnału dźwiękowego lub świetlnego.

(red/mat.pras.)

źródło: ox.pl
dodał: CR 28-01-2017 15:25
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (12)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

koszor
28-01-2017 18:27
koszor
To powinien wiedzieć każdy kierowca z nauki jazdy. Tymczasem za chwilę będzie trzeba znać budowę filtra cząstek stałych i zasadę działania pompo-wtrysków.
Przepierón
28-01-2017 21:07
Przepierón
Koszor jak udaje ci się prowadzić tak fascynujące i bezbłędne życie, skoro komentujesz całymi dniami i nocami. Może po prostu nic nie robisz, tylko siedzisz przed kompem i się wymądrzasz?
Herr Flick
28-01-2017 21:40
Herr Flick
Chyba "pompowtrysków". A żeby było już całkiem poprawnie to: "pompowryskiwaczy" raczej.
koszor
29-01-2017 09:34
koszor
"pompowryskiwaczy" - rzeczywiście całkiem poprawnie!
mitsutech
29-01-2017 13:43
mitsutech
Tak się składa drogi panie koszor że jestem instruktorem nauki jazdy i pierwszy raz słyszę aby program szkoleniowy kursu na P.J obejmował poruszane przez ciebie kwestie. Chyba coś pomyliłeś z którymś ze szkolnych przedmiotów typu: Budowa i Eksploatacja Maszyn, etc... wykładanych w Zespole Szkół Rolniczych w Międzyświęciu.
mitsutech
29-01-2017 14:13
mitsutech
...a poza tym, to dobre szkoły nauki jazdy mają w swoim cyklu szkoleniom tematykę poruszaną w temacie źródłowym i kursanci po zakończonym szkoleniu powinni to wiedzieć. Pod warunkiem że chcą i wiedzą po co tam przyszli. Z doświadczenia wiem że niektórzy przychodzą na kurs tylko po papierek, wszystko i tak sami wiedzą najlepiej, a priorytetem jest jedynie zdanie egzaminu. Wykłady i przekazywana tam wiedza to dla niektórych strata czasu, liczy się jedynie wkuwanie testów.
Później jednak, jak się takiemu coś przytrafi na drodze to winni są wszyscy inni tylko nie on sam. Nie wie taki co ma robić bo tego w testach nie było...
Coś mi się zdaje że ty koszor jesteś właśnie jednym z nich.
Herr Flick
29-01-2017 18:15
Herr Flick
Koszor- super bohater zwalczający literówki:))

Jesteś absolwentem Rolniczoka?
roman123
29-01-2017 22:49
roman123
Min. Maciarewicz pokazał jak się trzeba zachować w przypadku zdarzenia drogowego.
bronek91
30-01-2017 09:46
bronek91
@koszor
repetitio est mater studiorum,
Jestem absolwentem Rolniczoka, ale pewne rzeczy należy powtarzać. Szacun dla tych, którzy zamieścili i zainicjowali tematykę artykułu.
Volvik
30-01-2017 10:56
Volvik
A ja w nawiązaniu do tematu i w kwestii zachowania się Pana Maciarewicza...
Irytuje mnie ten kolejny przykład w którym obecna elita rządząca okazuje swoją bufonadę, oraz kompletny brak szacunku do prawa i do obywatela. Irytuje mnie też telewizja TVP, która próbuje to wszystko tuszować i przekazuje to w zupełnie innym świetle ? (m.in. cyt. A. Ziemiec Wiadomości TVP) "...pan Minister stwierdził że nikomu nic się nie stało i udał się w dalszą podróż..." czyli jak gdyby nigdy nic..., biedny, zapracowany pan minister musiał jechać dalej...., a przecież byli tam ranni, że o ośmiu rozbitych autach nie wspomnę...
A poza tym, ciekawi mnie kiedy i jak zdążył to stwierdzić (?), bo odjechał z tego miejsca jeszcze szybciej niż tam dotarł... Wg. świadków był w całości na miejscu niespełna 4 minuty, po czym ze spuszczona głową przesiadł się tylko z rozbitego auta do innego i z impetem odjechał...
Postępowanie całkowicie zaprzeczające art 44 ust. 1 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym!!!
"Dobra zmiana", nie ma co...

Ps. Najbardziej jednak rozbawił mnie wczorajszy komentarz samego Maciarewicza, który mówił o trudnych warunkach i jednocześnie absolutnie wykluczał winę swojego kierowcy (cyt); "...przecież to mój samochód został uderzony w tył..."
Taaa..., ciekawe tylko w którym momencie, ...i dlaczego przód tego samochodu jest dużo bardziej zmasakrowany niż tył??? A poza tym, to przez kogo został uderzony w tył??? Jeżeli już, to przez inny samochód z jego kolumny, bo chyba nikt postronny nie siedział na ogonie panu ministrowi...
Z jednym jednak muszę się zgodzić, - to nie kierowcy są głównymi winowajcami tego zdarzenia, tylko, sam Minister Maciarewicz, bo to on był władnym dysponentem wszystkich samochodów z kolumny i to jemu sie spieszyło(!!!), a nie kierowcom. Niestety jednak, w myśl Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym to kierujący pojazdem odpowiada za niedostosowanie prędkości do panujących warunków i nie ma to żadnego znaczenia czy jest to pojazd uprzywilejowany czy też nie.
A może to był zamach!??? Może ktoś specjalnie włączył tam czerwone światło i postawił auta pod sygnalizatorem??? Kto, wie??? Wcale bym się nie zdziwił jakby w TVP tak powiedzieli...
koszor
30-01-2017 11:36
koszor
Ja akurat w Cieszynie kończyłem "Mechana". Natomiast szanuję osoby z Rolniczoka, Osucha, Kopera, czy Budowlanki. Nie ma znaczenia, jaką szkołę kończyłeś, ważne jakim jesteś człowiekiem.
jo.papuga
30-01-2017 12:03
jo.papuga
a w kierym roku kończyłeś, bo jo też tam chodził ?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Premiera Toyoty Land Cruiser na Fleet Market 2017 oraz w Salonie Carolina Toyota Bielsko

24-11-2017 07:30

Król bezdroży jest tylko jeden. Toyota Land Cruiser serii 150 nowej generacji będzie miała swoją polską premierę na targach Fleet Market w Warszawie. Samochód można już zamawiać w autoryzowanych salonach marki. Cena podstawowa za wersję Prado pozostaje niezmieniona.

wyświetleń: 142komentarzy: 0

Czadeczka - długo wyczekiwana inwestycja

23-11-2017 19:45

Zakończył się drugi etap prac związanych z budową transgranicznego połączenia komunikacyjnego Jaworzynka - Cierne - Skalite. Ta ważna inwestycja drogowa pozwoli na bezpośrednie połączenie powiatu cieszyńskiego ze Słowacją.

wyświetleń: 1621komentarzy: 7

Rajd ''Cieszyńska Barbórka''- utrudnienia na drogach (mapy)

23-11-2017 18:25

Już w najbliższy weekend na drogach powiatu cieszyńskiego odbędzie się 43. Rajd Cieszyńska Barbórka. Tradycyjnie już policjanci oraz siły porządkowe organizatora imprezy będą czuwać nad bezpieczeństwem uczestników rajdu na drogach dojazdowych i na trasie odcinków specjalnych. W związku z czasowym wyłączeniem z ruchu dróg w rejonie, gdzie zaplanowano odcinki specjalne, należy spodziewać się utrudnień.

wyświetleń: 4128komentarzy: 5

Wykład ''Smog - wpływ zanieczyszczonego powietrza na nasze zdrowie''

23-11-2017 17:35

W poniedziałek (21.11) na ternie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. J. Wantuły w Ustroniu odbył się wykład zatytułowany „Smog – wpływ zanieczyszczonego powietrza na nasze zdrowie”. Wykład został przygotowany przez dr Małgorzatę Węgierek, członka Ustrońskiego Klubu Ekologicznego. Prelegentka przez wiele lat prowadziła Terenową Stację Badań Zanieczyszczeń Atmosfery przy Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie.

wyświetleń: 693komentarzy: 3

Potwierdzili rolę faworyta!

23-11-2017 16:20

Tenisiści stołowi Talent Sferawent Cieszyn wygrali ósme spotkanie i jako jedyni pozostają bez porażki. Wczoraj (22.11) Grzegorz Iwaniuk i spółka rozprawiła się z trzecią drużyną Orzesza.

wyświetleń: 302komentarzy: 0

Napadali po obu stronach Olzy

23-11-2017 15:45

Czeskocieszyńscy policjanci wspólnie z polskimi funkcjonariuszami zatrzymali dwóch sprawców napadów, którzy są podejrzani o szereg przestępstw po obu stornach granicy.

wyświetleń: 2050komentarzy: 0

17-latka odnaleziona

23-11-2017 15:15

Cieszyńscy mundurowi zakończyli poszukiwania 17-letniej mieszkanki Pogwizdowa. Dziewczyna została odnaleziona dziś w nocy.

wyświetleń: 12857komentarzy: 4

Portal OX.PL poleca!

23-11-2017 13:30

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 262komentarzy: 0

Awasne i odznaczenia dla SW

23-11-2017 12:50

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbyła się uroczysta odprawa funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Cieszynie. Uroczystość  była połączona z wręczeniem odznaczeń oraz awansów na wyższy stopień służbowy i stanowiska służbowe.

wyświetleń: 1684komentarzy: 0

Nasi wśród najlepszych

23-11-2017 12:15

Marcie Szarzec z Wisły i Józefowi Niesytowi z Jasienicy udało się zakwalifikować do półfinału konkursu ''Po naszymu czyli po śląsku''. Finału nie wygrali, ale w nagrodę pojadą do Brukseli.