Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 5514komentarzy: 0

Jojo kontra Locking

17-08-2011 07:30

fot. Maksym Rudnik fot. Maksym Rudnik

O ile oficjalne punkty programu zakończonej właśnie II Edycji Freestyle City Festival, są jednoznacznie widowiskowe to okazało się że zdarzenia jakie miały miejsce za kulisami oficjalnych rozgrywek zasługują na miano prawdziwych hitów cieszyńskiej imprezy. 

Pojedynek Mistrzów – jojo vs locking
Chodzi przede wszystkim o sytuację, jaka miała miejsce w nocy z soboty na niedziele, kiedy to doszło do nieoczekiwanego pojedynku mistrza tańca locking’u z mistrzem technik jojo. – Czegoś takiego nie widziałem nigdy w życiu. Pełno ludzi się zbiegło i wszyscy zaczęli tańczyć! – Wspomina Sebastian Woźniak z Cieszyna. Przed Piwnicą Stary Targ w atmosferze festiwalowej nocy można było się spodziewać freestylowych akcentów. - Zaczęło się trochę dziwnie. Wyszedłem się przewietrzyć  a tu jacyś ludzie wyskoczyli z głośnikiem. Stanąłem z boku i pomachałem trochę swoim jojem. Macham a tu nagle chłopaki zaczynają tańczyć obok na zajawce. Razem się zgrywaliśmy na takim spontanie, jakiego wcześniej nie doświadczyłem. Super akcja. – Mówi Damian Lada, z grupy Backspin. Organizatorzy Festiwalu już rozważają łączone pokazy i rywalizacje różnych dyscyplin kultury freestylowej. Na tym jednak nie koniec nocnego szaleństwa w Cieszynie. 

Surfing na rynku
Drugim hitem Festiwalu okazał się fragment plaży na rynku, który pozwalał na serfowanie na tafli wody. Chodzi o dyscyplinę zwaną Skimboard, która w Cieszynie zdobyła wielu sympatyków. O ile  w ciągu dnia instruktorzy z ekipy SkmBeam wprowadzali nowicjuszy w technikę ślizgu po wodzie,  o tyle nocne ekipy rozbawionych festiwalowiczów mogły na spontanie ślizgać się nie tylko na desce ale i na własnych ciałach. – Okazało się, że ta freestylowazajawka przypadła do gustu nawet panią na wysokich obcasach i kolegom ze świata oddalonego od freestylu, którzy wracali z różnych imprezowych stron miasta. Okazało się jednak, że klimat Festiwalu łączy wszystkich i to jego największy atut. – Mówi Grzegorz Gałuszka, instruktor Skimboardu.

Więcej o skimboardzie …
Skimboarding (skimboard) jest sportem wodnym, polegającym na jeździe (ślizgu) na desce po cofającej się fali lub płytkiej warstwie wody. Skimboarding to odmienna forma surfingu, której popularność stale rośnie. Obecnie występuje w różnych formach prawie na całym świecie i coraz więcej ludzi dostrzega zalety tego sportu. Może to być brzeg morza, odpowiedni odcinek rzeki, sadzawka, jezioro, a także specjalnie przystosowany tor. Do jego uprawiania potrzebne są tylko trzy rzeczy: deska, cienka warstwa wody oraz jeźdźiec (rider). Obecnie istnieją dwie odmiany skimboardingu: na falach (wave) oraz na lądzie (inland/flatland). Historia skimboardingu rozpoczyna się w latach 20-tych XX wieku. Ojczyzną skimboardingu jest Laguna Beach w Kalifornii. Zapoczątkowali go miejscowi ratownicy, ślizgający się w wolnych chwilach na mieliznach przy użyciu sklejek, pochodzących często z okolicznych zabudowań. Zabawy ratowników tak bardzo przypadły do gustu bywalcom Laguna Beach, że od tego czasu jako sport zaczął rozprzestrzeniać się po całym świecie. Do Polski skimboarding trafił z dużym opóźnieniem i właściwie dopiero od kilku lat można mówić o wzroście jego popularności. Świadczy o tym fakt, że pływania na skimboardzie można nauczyć się już w wielu miejscowościach, nie tylko nadmorskich, a sprzęt można zakupić
w większości sklepów sportowych, nawet tych niewyspecjalizowanych w sprzęcie do sportów wodnych. Największy polski portal skimboardowy ma stronę internetową: www.skimboarding.pl .

Palenie gumy 
Ostatnią nieplanowaną niespodzianką był niedzielny pokaz na parkingu przed browarem, gdzie pojawiły się cztery ekstremalne fury: 2 nissany 200 SX, Ford Sierra oraz BMW M3. Ich właściciele  i sympatycy Festiwalu Pończak, Bori, Piotrek i Krzysiek zaserwowali widzom samochodowe szaleństwo. - Ustawiliśmy dwie beczki. Wokół nich nasi kierowcy kręcili ósemki. Mało tego, niejednokrotnie robili to w dwa samochody. Męczyli je aż do zupełnego zdarcia i ostatecznego przebicia opon. – Tłumaczy Sebastian Wojtek, koordynator strefy drift. Na całym Wzgórzu Zamkowym unosił się dym i zapach spalin. Słychać było ryk silników i piski opon, które przyciągały coraz większą ilość ludzi. - Nasza przygoda z driftem zaczęła się, kiedy dostaliśmy prawo jazdy. Drift to dla nas rozrywka, sposób na zabawę z kumplami – dopowiada Pończak. - Jest adrenalina, bo żadnego z wykonywanych manewrów nie możemy tak do końca kontrolować – mówi Krzysiek, jeden z kierowców. 

źródło: ox.pl
dodał: CR 17-08-2011 07:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Problem z psami w Istebnej

20-02-2018 07:30

W Istebnej w ostatnim czasie pojawiło się dużo skarg od mieszkańców, którzy obawiają się hasających beztrosko psów. W związku z tym władze Istebnej wystosowały apel do właścicieli zwierząt, a w szczególności psów, w którym proszą o pilnowanie swoich czworonogów i zachowaniu środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia na terenie posesji oraz podczas spacerów.

wyświetleń: 275komentarzy: 0

Znowu za darmo

19-02-2018 21:00

Wtorek (20.02.2018) to kolejny dzień, kiedy ze względu na prognozowaną przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska bardzo złą jakość powietrza na obszarze rybnicko-pszczyńskim Koleje Śląskie  wprowadzają bezpłatne przejazdy dla kierowców.

wyświetleń: 625komentarzy: 0

Młodzi judocy z Cieszyna znowu pokazali siłę

19-02-2018 20:25

Wczoraj (18 lutego)  w Sosnowcu odbył się Międzywojewódzki Otwarty Turniej Judo Juniorów Mł., Młodzików i Dzieci. Nie mogło na nim zabraknąć judoków z cieszyńskiego klubu, którzy po raz kolejny wrócili do domu z workiem medali.

wyświetleń: 431komentarzy: 0

Z Indii i Holandii do Wisły

19-02-2018 18:00

Charge d'Affaires z Ambasady Indii w Warszawie Amarjeet Singh Takhi przyjechał do Wisły, by spotkać się z burmistrzem Tomaszem Bujokiem Tematem spotkania była współpraca kulturowa w ramach Festival of India, który ma na celu przybliżyć kolorową i egzotyczną kulturę Indii Polakom w różnych częściach naszego kraju.

wyświetleń: 424komentarzy: 0

Michał Haratyk okazał się bezkonkurencyjny w pchnięciu kulą

19-02-2018 16:30

W sobotę i niedzielę, najlepsi lekkoatleci w kraju rywalizowali w Toruniu, gdzie odbyły się 62. Halowe Mistrzostwa Polski. Wśród kulomiotów najlepszy okazał się, pochodzący z Cieszyna, Michał Haratyk.

wyświetleń: 611komentarzy: 0

Karta Seniora

19-02-2018 15:25

Program „Karta Seniora” to program o zasięgu ogólnokrajowym, do którego przystąpiło kilkaset firm – w tym również z regionu Śląska Cieszyńskiego. Program jest skierowany do osób, które ukończyły 60 rok życia i mieszkają na terenie którejś z 63 gmin partnerskich, bądź też są członkami oddziału Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który podpisał porozumienie z organizatorami akcji. Celem „Karty Seniora” jest szeroko pojęta aktywizacja seniorów, czyli osób, które ukończyły 60 rok życia.

wyświetleń: 1844komentarzy: 1

Rodzicu! Idź na akademię!

19-02-2018 14:00

W styczniu w Skoczowie zainaugurowano Akademię Rodzica. To pomysł, którego inicjatorką jest dr Lidia Wollman, dyrektor Przedszkola Publicznego nr 1 w Skoczowie. Pierwszy wykład skierowany był dla nauczycieli i rodziców, wygłosił go dr Marek Kaczmarzyk, biolog i neurodydaktyk. Przed nami kolejne zajęcia w ramach Akademii.

wyświetleń: 655komentarzy: 0

Sześć weekendów z emocjami

19-02-2018 12:45

Okręgowa Komisja Sportu Samochodowego w Katowicach zatwierdziła kalendarz Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska 2018. W tym sezonie pretendenci do tytułu mistrza Śląska powalczą o punkty w sześciu wymagających rundach - o jednej więcej niż w 2017 roku. Wśród nich są dwa rajdy będące nowością w kalendarzu jednego z najpopularniejszych cyklów rajdowych w Polsce.

wyświetleń: 1199komentarzy: 0

Nowy luterański biskup był w Ustroniu wikarym

19-02-2018 11:30

W sobotę (17.02) w kościele św. Trójcy w Mikołajkach odbyła się konsekracja i wprowadzenie na urząd biskupa luterańskiego ks. Pawła Hause. Ksiądz przez kilka lat pełnił posługę wikarego na parafii w Ustroniu. Jest również związany z dzięgielowskim wydawnictwem ''WARTO''. W 2012 roku ukazała się książka jego autorstwa.

wyświetleń: 3384komentarzy: 5

Za darmo - przez smog...

19-02-2018 10:05

Po raz kolejny Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska prognozuje na dziś (19.02.2018) bardzo złą jakość powietrza w dolinach beskidzkich. W związku z tym Koleje Śląskie wprowadzają  bezpłatne przejazdy dla kierowców.

wyświetleń: 1547komentarzy: 3
Kontakt z redkacją .