Kalendarz Ewangelicki

Ukazuje się od roku 1863. Co podkreślał podczas spotkania z redaktorami Kalendarzy w Książnicy ksiądz Jerzy Below ''Kalendarz Ewangelicki'' jest o tyle specyficzny na tle omawianych kalendarzy regionalnych, że nie dotyczy tylko naszego regionu, ale całej społeczności ewangelickiej. Toteż dedykowany jest także ewangelikom z innych części kraju, a rozchodzi się w całej Polsce, a także za granicą.

Kalendarz otwiera kalendarium zawierające ważne daty dla ewangelickiej społeczności. Każdy miesiąc na jednej, lewej stronie. Prawa zarezerwowana jest dla „hasła miesiąca”, które stanowi odpowiednio dobrany cytat z Pisma Świętego. Czasem jeden, czasem kilka wersów. I nic więcej, reszta strony czysta, biała, by nic nie mąciło odbioru świętych słów. A dalej przegląd minionych miesięcy, czyli po krótce wszystko, co istotnego zdarzyło się w 2017 roku. Jak i kto w nim odszedł do Pana. Jak już przeczytamy kto odszedł, to na kolejnych dwóch stronach znajdziemy krótkie notki opatrzone fotografiami przedstawiające nowych duchownych. Jest też przegląd fotograficzny minionych wydarzeń. Choć cały kalendarz jest czarno-biały, a zdjęcia niewielkie, wszystkie wyraźne i czytelne.

Mimo że rocznica 500 lat Reformacji przypadała na rok miniony, to i w kalendarzu na 2018 sporo znajdziemy o tym wydarzeniu – tym razem relacji z jego obchodów. - Stąd podtytuł „Świętowanie jubileuszu 500 lat Reformacji” - wyjaśnia ksiądz Below. A w środku m.in. teksty, które zostały przygotowane na ten jubileuszowy rok. Dotyczą bardzo różnej tematyki. Jest też przymiarka do zebrania rzeczy ważnych, które wydarzyły się w tym roku. - Można to podsumować, że spotkaliśmy się z bardzo dużym zainteresowaniem. Co ciekawe także ze strony Kościoła Rzymsko-katolickiego, prymas Polski, biskupi katoliccy brali udział w wielu wydarzeniach przez nas organizowanych – cieszy się Below dodając, że przykro i smutno mu jedynie z powodu zupełnego braku dostrzeżenia jubileuszu Reformacji przez Sejm RP. - Zwłaszcza, że nie wiemy czym byłby ten kraj bez kilku postaci, które były ewangelikami. Myślę, że wypada wskazać np. Bogusława Lindego, o którym także jest tekst w tym Kalendarzu. Na tym terenie też można wskazać wiele postaci, np. ksiądz Lepopold Otto.

Ale nie samym jubileuszem Reformacji tegoroczny kalendarz jest zapełniony. Sporo jest też, oprócz wspomnianych już opisów sylwetek ważnych postaci, tekstów o historii. A także o zajmującej ważne miejsce w życiu ewangelickiej społeczności muzyce, dzięki której można swą wiarę wyśpiewać. Zresztą dokładnie tak zatytułowano jeden z artykułów: „Wyśpiewana wiara – pieśni i muzyka kościelna źródłem wyznaniowej tożsamości.

W Kalendarzu znajdziemy też pewne podsumowanie książek, jakie opublikowano nie tylko w kręgu Kościoła Ewangelickiego, ale także szerzej. Np. książka o ciekawym, a mało znanym zjawisku. - Wszyscy wiemy o leśnych Kościołach na tym terenie. Ale inne regiony Polski też mają swoje ciekawe przykłady. Np. Tyrolczyków prześladowanych w habsburskiej Austrii, którzy znaleźli swoje miejsce i osiedlili się pod Karpaczem w Sudetach. O tym, i innych ciekawostkach spoza regionu przeczytamy w „Kalendarzu”. Bo „kalendarz” to przecież bogate źródło wiedzy, o funkcji poznawczej i edukacyjnej.
- Kultywujemy tradycje kalendarza. I kultywujemy też te tradycje edukacyjno-informacyjne, które przyświecały wtedy, pod koniec XIX wieku jak wymyślono taki typ publikacji, co spotkało się wtedy z dużym zainteresowaniem i dzięki temu można było i można dalej, do dzisiaj prowadzić tą działalność – wyjaśnia ks. Jerzy Below

Publikacja jest dość pokaźnej grubości. W sumie ma prawie 400 stron. Oprócz artykułów i zdjęć zawiera spis adresowy trzech kościołów ewangelickich funkcjonujących w kraju: Ewangelicko-Augsburskiegoo, Ewangelicko-Reformowanego i Ewangelicko-Metodystycznego. Jak zauważa Below spisy adresowe parafii są stałym elementem wszystkich kalendarzy ewangelickich, nie tylko w Polsce czy u najbliższych południowych sąsiadów, ale także w innych państwach, np. Austrii. Tak więc spis adresowy to 120 stron, a samego tekstu artykułów 288.

Warto też przy okazji omawiania „Kalendarza Ewangelickiego” wspomnieć o drugim ciekawym kalendarzu wydawanym przez tego samego wydawcę – Wydawnictwo Augustana z Bielska-Białej. Jest to kalendarz „Z Biblią na co dzień”. Jest to również wydawnictwo książkowe, co roku ma inny tytuł. I niewątpliwie jest kalendarzem, bo przeznaczone jest do używania przez 365 dni. Zawiera cytaty biblijne na każdy dzień roku. Nie musi jednak być czytany w formie książkowej. Można go również mieć w swoim smartfonie jako aplikację. - I nawet ustawić sobie przypominanie, aby nie zapomnieć o codziennym czytaniu – dodaje Below.

(indi)


 

ks. Jerzy Below (z prawej) omawiał Kalendarz podczas spotkania w Książnicy Cieszyńskiej, fot. indi
źródło: ox
dodał: BT 2018-01-22 12:45:37
Komentarze
109
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-01-23 09:19:43
alouette: Cenne wydawnictwo Braci Ewangelików.
2018-01-23 09:28:32
pawel21_13: Pozdrawiam braci ewangelików. Zwłaszcza tych, których dziadkowie w Niemczech głosowali w 1933 r. za dojściem do władzy Adolfa Hitlera. Świętowanie Reformacji pod jakąkolwiek postacią, to herezja!
2018-01-23 12:33:28
bronek91: pawel21_13
Dla innych nich wspólnoty protestanckie, oczywiście tak.
Kwestia rozbija się o \"reformację\" wiązaną z Marcinem Lutrem w wyniku której ukształtowały się kościoły protestanckie a \"reformacjami\" dotyczącymi poszczególnych wspólnot wyznaniowych w oderwaniu od wystąpienia Lutra. KK w XVI także przeszedł reformację. Wówczas KK poszedł w ortodoksję i ornamentykę. Wygrał na tym a reformacja protestancka utrzymała się w państwach, gdzie posiadała silne wsparcie ośrodka panującego. A propos, nie czasem wbrew ewangelicznej zasadzie rozdziału kościoła od państwa???

Obecnie KK idzie w innym kierunku, odejścia od ortodoksji i spłycania nauczania. Do czego to prowadzi, świadczy sytuacja kościołów protestanckich w innych krajach Europy. Bracia protestanci, dziękujemy wam za to.... pytanie kiedy hierarchia to zauważy.....
2018-01-23 12:34:52
bronek91: *\"Dla innych niż wspólnoty protestanckie\"
2018-01-23 14:03:03
pawel21_13: Panie bronek 91 - oczywiście, jak najbardziej, zgadam się. Hierarchia naszego świętego Kościoła Katolickiego nie zauważa takich rzeczy jak protestantyzacja w łonie samego Kościoła, ponieważ sam Prymas uczestniczył aktywnie w obchodach 500 lecia Reformacji, a Papież Franciszek w 2016 r. w szwedzkim Lund w towarzystwie pastorki czy prymaski protestanckiej, która popiera aborcję. Ostatnio ksiądz na kazaniu w mojej parafii powiedział bardzo trafnie, że wiernym nie wystarcza już zwykła Msza Św., tylko Msza Św. z modlitwą uzdrowieniową, nakładaniem rąk. Przepraszam bardzo - czy sama Msza Św. podczas której chleb przemienia się w ciało Chrystusa nie jest sama w sobie modlitwą uzdrowienia? Tak działa szatan. Chce nam wcisnąć elementy obecne w protestantyzmie, by spłycić naszą wiarę, sprowadzić do folkloru, tak jak to jest u zielonoświątkowców. Polski Kościół musi być ostoją na wzburzonym morzu niepokojów w Europie i wskazywać drogę innym. Doktryna kościoła protestanckiego, luterska fałszywa zasada predestynacji, w której jedni są przeznaczeni do zbawienia, a inni do piekła jest nie do przyjęcia itd itd. Nie ma w tej chwili pola do jakiegokolwiek zbliżenia pomiędzy protestantyzmem a katolicyzmem i to powinien zrozumieć każdy, kto choć trochę orientuje się w historii i obecnej sytuacji.
2018-01-23 15:05:29
brunet: @Paweł - krótko - dlatego lutry to - po prostu - sekta !!!
2018-01-23 18:18:25
bronek91: pawel21_13
\"Hierarchia naszego świętego Kościoła Katolickiego nie zauważa takich rzeczy jak protestantyzacja w łonie samego Kościoła,\"- cytat

No właśnie, pytanie jest inne.... Oni są za mądrzy, żeby tego nie wiedzieć. Ich działania są celowe. Co oni kombinują? Co nimi kieruje? Hierarchia jest błogosławieństwem i przekleństwem KK. Z jednej strony stoi na czele świętości doktryny nauki wiary i dba o działalność duszpasterską. Problem KK jest taki, że co do doktryny KK posiada ją spójną i w miarę jednolitą. Kuleje duszpasterstwo, czyli przekazywanie prawd wiary wiernym. To tam, na etapie duszpasterstwa pojawia się protestantyzacja i niszczenie KK. To właśnie jest przekleństwem KK, jak hierarchia zmienia poglądy, nie ujawnia ich ogółowi wiernych i tym sposobem odśrodkowo, zdobywając elitę można niszczyć KK. Dlatego należy dbać o osobistą lekturę Pisma Świętego i osobiście zagłębiać się w tradycję Kościoła. Księża niejednokrotnie sami wielu rzeczy nie wiedzą, nie rozumieją i błędnie przekazują. Wiele do życzenia ma sam system kształcenia księży.

KK pomija, że Bóg w kościołach protestanckich jest martwy, jest tylko symbolem. Nie ma Marii, za pośrednictwem której cała ludzkość otrzymała ŁASKĘ ZBAWIENIA. W kwestii Mszy, pełna zgoda.... ulega protestantyzacji, a z tymi nakładaniami rąk proszę uważać. Nie każdy kto nosi koloratkę powinien budzić zaufanie. Wiele wśród takich jest okultystów i za dane \"uzdrowienie\" może przyjść rachunek....

pawel21_13, spokojnie, Kościół to wspólnota wszystkich wiernych a nie kler. Jak tak dali bydom robić, ortodoksyjni katolicy zrobią porządek w swoim kościele. Gedeon wygrał bitwę z Filistynami przy udziale tylko 300 ludzi. W Księdze Izajasza jest mowa o \"reszcie\". pawel21_13 \"reszta\" przetrwa, nawet w łonie KK. Pozostali są skazani na zapomnienie. Co to protestantyzacji KK, jest ona aby wypróbować i w jej wyniku wyszło na jaw, kto do tej reszty należy.
2018-01-23 18:23:11
bronek91: @brunet
Sekta to węższe pojęcie. Wspólnoty protestanckie mają z reguły za bardzo stadny charakter, tak samo jak KK, aby być sektą. Sekta polega na całkowitej kontroli swoich wyznawców. Im więcej jest ludzi, tym trudniej nad nimi zapanować. Dlatego pojęcie misji nawracania innych, które jest zawarte również we wspólnotach protestanckich wyklucza ich sekciarski charakter.
2018-01-23 20:04:49
Wyborca 456: Przykro się czyta takie \"głębokie\" myśli.
- do pawel 21_13: społeczeństwo niemieckie jest po połowie protestanckie i katolickie; tak więc katolicy tak samo poparli Hitlera i proszę nie traktować prawd historycznych wybiórczo- pod swoją tezę- bo to nieprofesjonalne,
po drugie: zajdź chociaż raz do \"zielonych\" a potem pisz o folklorze- zupełny brak znajomości zagadnienia , o którym próbujesz pisać,
po trzecie: luteranie nie wyznają predestynacji - tak więc kolejne pudło.
Jeśli komuś nie wystarcza sama msza św. to znaczy, że się jego wiara rozwija i chce Boga coraz lepiej poznawać i doznawać. Tak więc modlitwy chociażby o uzdrowienie czy też pragnienie charyzmatów są ZDROWYM objawem rozwoju duchowego człowieka. Często w Biblii relacje człowieka z Chrystusem porównane są do małżeństwa; nie wiem czy jesteś żonaty czy nie ale zakładając, że tak to raczej po poznaniu tej właściwej dziewczyny nie chodzisz z nią przez całe życie tylko trzymając za rączkę. Ale relacja się pogłębia, pojawiają się nowe oczekiwania i pragnienia, nowe zadania i obowiązki, potem owoce takiego związku czyli dzieci itd, itp. To raczej ty w swoim krótkim opisie spłycasz wiarę tylko do form zewnętrznych.
Systematyczne czytanie Biblii poszerza horyzonty- tego Ci życzę.

Do Bronek91- hasło, że w zborach protestanckich Bóg jest martwy jest skandaliczną i obrazoburczą wypowiedzią. Zresztą twoje wypociny to same stare schematy myślowe. Piszesz, że protestantyzm utrzymał się tylko dzięki wsparciu ośrodka władzy. A to nie uczyli cię, że dawniej była zasada \"czyja władza tego religia\" ? Czy religia katolicka też nie utrzymała się dzięki mariażowi tronu z ołtarzem /Hiszpania, Austria, Włochy itp/ ?
Piszesz też o osobistej lekturze Pisma Św. ; ale to innym radzisz czy sobie też ? Bo jakoś miłości do trochę inaczej myślących to w twoim tekście nie ma. Ponadto, gdybyś czytał Słowo Boże to przeczytałbyś, że jedynym pośrednikiem w zbawieniu między Bogiem a człowiekiem jest JEZUS CHRYSTUS /i tylko ON/.
Co to wg ciebie znaczy, że u protestantów nie ma Marii ? Kolejny fałsz i błędny skrót myślowy.
I co to w ogóle za określenie \"protestantyzacja\" - rozumiem, że ma być pejoratywne, tak?
Poziom waszych wypowiedzi jest żenujący. Sądziłem, że na cieszyńskim są inteligentniejsi ludzie i na poziomie a tu okazuje się, że budzą się upiory przeszłości.
2018-01-23 21:17:24
wislanin135: Da Panow Bronek 91 i Pawel 21 13
Zamiast wypisywac brednie na kosciol Luteranski polecam czytanie Bibli, a wiele mozna sie z niej dowiedziec. Cytat \"
KK pomija, że Bóg w kościołach protestanckich jest martwy, jest tylko symbolem. Nie ma Marii, za pośrednictwem której cała ludzkość otrzymała ŁASKĘ ZBAWIENIA. Jak Pan \"Wyborca 456\" wspomina
\" Albowiem jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek Chrystus Jezus, który siebie samego złożył jako okup za wszystkich\".
1. List do Tymoteusza 2,5.
Maria umarla i musi czekac jak kazdy inny grzeszny czlowiek na sad ostateczny. Maria byla tylko normalnym grzesznym czlowiekiem jak kazdy z nas, gdyby tak nie bylo to Maria by nie umarla bo Biblia mowi : (List do Rzymian 23) \"Albowiem zapłatą za grzech jest śmierć, a łaska przez Boga dana to życie wieczne w Chrystusie Jezusie, Panu naszym\". A swoja droga powinniscie wiedziec ze Biblia mowi tez : (Jeremiasza 17:5) \"Tak mówi Pan: Przeklęty mąż, który na człowieku polega i z ciała czyni swoje oparcie, a od Pana odwraca się jego serce!\" prosze o wiecej pokory i zycze milego wieczoru
2018-01-23 21:33:01
pawel21_13: Wyborca 456: To ty wykazujesz się kompletnym brakiem znajomości i spłycasz temat. Jesteś ewangelikiem czy zielonym? Włącz sobie na youtubie wykłady księdza Piotra Glasa, który jest egzorcystą. Posługuje w Anglii i w tym pozbawionym prawie całkowicie Boga kraju, skierowanym na czczenie szatana w postaci magii i innych zabobonów uwalnia ludzi z opętań najróżniejszych. I jak sam mówił, pewnego razu oglądał w telewizji relację z zebrania zielonoświątkowców czy innego charyzmatycznego odłamu w Kanadzie na największym lotnisku w tym kraju. Pastor pięknie mówił o prawdach wiary itd itp, bardzo mu się początkowo ten wykład podobał. Po pewnym czasie usłyszał krytykę komunii św: \"Jak katolicy mogą wierzyć w to, że w opłatku jest Jezus\". I to był punkt przełomowy. Myślał, że to jest to, że Kościół Katolicki jest nudny w tej swojej obrzędowości. A tu nagle Bóg kapłana oświecił! Zieloni robią jedno i to samo. Myślą, że Duch Święty ich napełnia. Z takim duchem to ten ksiądz miał do czynienia podczas wielogodzinnych modlitw egzorcystycznych i uwolnienia. Więc nie tłumacz mi co to jest zielonoświątkowa religia. Następnie, teoria predestynacji została wymyślona przez Lutra i rozwinięta przez Kalwina. Tak apropos - zwolennicy Kalwina rzucali komunię psom...
Weźmy teraz kolejną rzecz. Luteranie za najważniejszą rzecz w swojej religii uznają zasadę Sola Scriptura. Jest to bardzo ciekawe, bo to Kościół Katolicki stworzył Pismo Święte oddzielając księgi kanoniczne od apokryfów. Luter z katolickiego Pisma Św. wyciął 6 ksiąg. Nie podobał mu się list św. Jakuba, który wprost negował jego nauczanie (Wiara bez uczynków martwą jest). Podważał zasadę Sola Fide - tylko wiara. Czyli wiara bez uczynków. To jest kolejne potwierdzenie tego, że to Luter był twórcą teorii predestynacji.
Co do poparcia protestantów dla Hitlera, to przesyłam tylko link...jeśli umiesz krytycznie oceniać rzeczywistość, to wyciągniesz logiczne wnioski, że landy zdominowane przez ludność protestancką głosowały na Hitlera, a katolickie przeciw niemu.
http://www.fronda.pl/a/protestanci-nazisci-socjaldemokraci,26376.html

A na koniec co do mszy św. Luter mówił, że odprawianie Mszy św. jest gorsze \"od postępowania najgorszej dziwki\"., a pod koniec życia szatan natchnął go przy pisaniu traktatu o zniesieniu mszy świętej. To są jego słowa spisane w autentycznych wspomnieniach. Taka jest prawda o waszej wierze i waszym ojcu założycielu.
2018-01-23 21:38:47
pawel21_13: wislanin135 a ja polecam zamiast czytać fałszywie zinterpretowaną luterańską Biblię, poczytać trochę na temat historii reformacji. A najlepiej obejrzeć film Grzegorza Brauna pt. Luter i Rewolucja protestancka.
2018-01-23 21:44:46
torcin: Taki kalendarz i Biblię powinny czytać te dewoty co wracają z Nabożeństwa i wsiadają do autobusu na Wyższej Bramie. Jedyne czego ich tam nauczyli to obrabiać cztery litery innym uczestnikom Nabożeństwa. Jaki Kościół tacy wyznawcy.
2018-01-23 21:49:20
brunet: @bronek - krótko- po prostu sekta - może mniej groźna od zielonych świątecznych.
Podobno wg. nich Muzułmanie, Buddyści i miliardy innych nie wierzących w Chrystusa lub nie poznawszy Go, nie będą zbawieni  :D ?? 
\"chrześcijaninowi należy się zdrowie i bogactwo oraz wszelkie błogosławieństwo, ponieważ Chrystus zaniósł na krzyż nasze choroby, naszą biedę i niepowodzenia życiowe tak więc, jeśli będziemy wierzyć i wyznawać, powinniśmy to bezwarunkowo otrzymać. Jeśli jednak tak się nie dzieje, wina leży po stronie wierzącego.\" !!

\"Żydzi są młodymi diabłami potępionymi na piekło. (Prace Lutra, "Pelikan s. 2230) \"
itd.
2018-01-23 21:53:24
pawel21_13: No już nawet nie wspomnę co Luter mówił o Żydach. W Norymberdze najwyżsi notable hitlerowscy mówili: Robiliśmy to, co w swoich dziełach napisał Luter.
Poza tym jeszcze dochodzą kwestie inspiracji przez Lutra magią i kabałą (Reuchlin).
2018-01-23 21:54:52
pawel21_13: Brunet, gdzie można dostać Prace Lutra ?
2018-01-23 22:00:01
pawel21_13: \"Np. Tyrolczyków prześladowanych w habsburskiej Austrii, którzy znaleźli swoje miejsce i osiedlili się pod Karpaczem w Sudetach.\"

Biedni...w elżbietańskiej Anglii istniała profesja łowców księży. Bycie księdzem było zakazane pod karą śmierci.
2018-01-23 22:04:50
krzysztof.mm: katolska szczujnia zaczęła klikać - ale jak to katolska szczujnia, bez głowy i bez sensu

pawel udaje, że nie wie - albo faktycznie gamoń - że Hitler był katolikiem, są i były w Niemczech całe wielkie landy katolickie, jak i inne wówczas prohitlerowskie, a największe poparcie w tamtych wyborach AH miał we wschodnich Niemczech, w tym na przykład na katolickich w większości terenach dzisiejszego Dolnego Śląska

brunet też gamoń, pojęcia nie ma o czym pisze - odsyłam gamonia do netu do definicji sekty, tak się dowie, że nie związki wyznaniowe protestanckie, a właśnie kościół katolicki spełnia niemal w 100% definicję sekty

torcin jak zwykle robi za prostaka, co baby w autobusach podsłuchuje

Luter o Żydach - oczywiście, przecież wychował się i formował w kościele, który jeszcze paręset lat wcześniej zaczął organizować pogromy i prześladowania Żydów

wstyd na was i potomstwo wasze
2018-01-23 22:45:50
brunet: @paweł: poza książką - polecam inne - np. z wujka Googla:
http://wsercupolska.org/wsp1/index.php/warto-przeczyta/8593-8593

@gamoń krzysztof :D - dosłownie jak w sekcie - wpływy żydowskie na protestantyzm są przeogromne - co znacznie ułatwia wyjaśnienie zajadłości z jaką ci przeklęci heretycy atakują, znienawidzony przez żydów, Kościół Katolicki
2018-01-23 23:07:43
torcin: Krzysztof.mm
Prostak to Cię na świat wydał a baby w autobusach nie trzeba podsłuchiwać, wystarczy usiąść a dewoty same klepią na gembach. Za obrońcę moherka pracujesz? Wstydu to sobie oszczędź i od ewangelickiego wyznania trzymaj się jak najdalej.
2018-01-23 23:13:10
pawel21_13: @brunet : uderzyłeś w samo sedno. Luter uważał, że najazd islamski na Europę w XVII w. to \"bicz boży na papieżników\". Co tu jeszcze dodawać?
2018-01-24 00:05:04
bronek91: Wyborca 456

Wiedziałem, że pojawią się "obrońcy", ciekawiło mnie tylko, dlaczego tak to długo trwa;)

"Przykro się czyta takie \"głębokie\" myśli."- cytat

To twoja prywatna opinia, zostaw ją dla siebie. To, iż coś się Ciężko czyta to nie oznacza iż nie jest prawdziwa a dwa, skoro Ci to sprawia ból, dlaczego czytasz? Stosowanie takich chwytów retorycznych jest moralne???

Wyborca 456, widać, jak się orientujesz we współczesnym świecie. Tylko 44% mieszkańców Niemiec wierzy w istnienie Boga. Jak można pisać?

"społeczeństwo niemieckie jest po połowie protestanckie i katolickie"- cytat

Badania wskazują, iż jest to twierdzenie fałszywe.

" tak więc katolicy tak samo poparli Hitlera"- cytat

Dziwię się, że nie wspomniałeś, iż Hitler formalnie był katolikiem..... Sprawdź rozkład głosów, gdzie NSDAP w 1933 miał największe poparcie. W prowincji Prusy, która obejmowała współczesną Warmię i Mazury. W tamtym okresie jakie tam dominowało wyznanie???
Osobiście preferencji wyborczych w Niemczech nie wiązałbym z religią. Niejednokrotnie, dawniej i współcześnie w Niemczech protestanci popierali chadeków, którzy preferowali katolicką ideologię polityczną. Preferencje wyborcze Niemców charakteryzują się drugoplanowym traktowaniem wyznawanej wiary w kwestiach wyborczych.

A zastanawiałeś się, jakie były tendencje w okresie potencjalnego plebiscytu na Śląsku Cieszyńskim po I wojnie? Jak rozkładały się preferencje. Dlaczego pewne regiony Śląska Cieszyńskiego, co ciekawe, często bardziej zwarto pokrywające się z zamieszkiwaniem przez ludność należącą do protestanckich związków wyznaniowych, ich mieszkańcy przychylali się do oddawania głosu za przyłączeniem do Czechosłowacji? Jak myślisz, pomiędzy tymi zjawiskami istnieje jakaś korelacja i czym była spowodowana?


"Jeśli komuś nie wystarcza sama msza św. to znaczy, że się jego wiara rozwija i chce Boga coraz lepiej poznawać i doznawać." - cytat

Ja bym tego nie wiązał. To Msza Święta a nie msza święta jest esencją chrześcijańskiego życia. Jezus powiedział, to czyńcie na mają pamiątkę. Uczniom w Emaus Jezus także umożliwił swoje rozpoznanie na łamaniu chleba. Msza Święta jest najważniejsza. Jezus powiedział:

"Jam jest chleb życia. Ojcowie wasi jedli mannę na pustyni i pomarli. To jest chleb, który z nieba zstępuje: kto go spożywa, nie umrze. Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało za życie świata"

Kto szuka Jezusa poza Mszą Świętą, uznaje iż jest coś doskonalszego, jest w błędzie. Msza Święta stanowi przestrzeń, gdzie jest osobowa obecność Chrystusa. Jak lepiej poznawać Jezusa, jak nie w łączności z Nim?

"w zborach protestanckich Bóg jest martwy jest skandaliczną i obrazoburczą wypowiedzią."- cytat

To nie wypowiedź, tylko stwierdzenie faktu. Masz bielmo na oczach? Wystarczy przestudiować protestancką teologię. Wiesz jaka jest różnica w przedstawieniu Boga w KK a we wspólnotach protestanckich? Jak wiesz, to podaj, jest jedna zasadnicza;)

Który z kościołów protestanckich ma pełnię sakramentów???? Który z kościołów protestanckich zachował sukcesję apostolską? A kanon Biblii, związki wyznaniowe protestanckie mają jakiś inny... A Msza Święta? Wspólnoty protestanckie mają nabożeństwo......

Droga do zbawienia wąska jest a nie każdy kto Mi mówi "Panie, Panie" wejdzie do Królestwa Mego Ojca. Nie każdy jest dopuszczony do godów Baranka. Jedynie człowiek rąk niewinnych i czystego serca.

"Piszesz, że protestantyzm utrzymał się tylko dzięki wsparciu ośrodka władzy."- cytat

Głowa Kościoła w Wielkiej Brytanii....... Postudiuj jakie Hitler miał zdanie na temat kleru protestanckiego i przy okazji chrześcijaństwa (David Irving Wojna Hitlera- polecam, ale bez rozdziałów o holokauście). Jakie jest podejście związków protestanckich wobec władzy świeckiej a jakie KK.

"Czy religia katolicka też nie utrzymała się dzięki mariażowi tronu z ołtarzem /Hiszpania, Austria, Włochy itp/ ?"- cytat

O propagandzie państw protestanckich czasów nowożytnych Cię nie uczyli? Mylisz kwestię podejścia do władzy członków wspólnoty wyznaniowej a wykorzystywanie przez polityków, w tym monarchów, religii do celów realizacji polityki państwa. To dwie odmienne sfery. Nie zapominaj, iż KK niejednokrotnie w swej historii funkcjonował w opozycji do struktury państwowej i jakoś dał sobie radę. A jak w historii przedstawiały się kwestie relacji państwo- kościół w odniesieniu do protestantyzmu;D Gdzie narodziła się idea rozdziału Kościoła od państwa, czym te państwa się charakteryzowała pod względem wyznaniowym? W kwestii Włoch byłbym ostrożny co do odniesień " mariażowi tronu z ołtarzem". Papiestwo było przeciwne zjednoczeniu Włoch.....

"dawniej była zasada \"czyja władza tego religia\""- cytat

Ten argument może być traktowany obustronnie. Jest to jedna z niewielu godnych potępienia rzeczy, które łączy protestantyzm z KK. Zasada nie świadczy o prawdziwości danego wyznania, wprost przeciwnie dowodzi, do czego prowadzi fides, ale bez ratio. Prowadzi do wypaczenia. A propos, KK ma więcej wspólnego z prawosławiem....

"Bo jakoś miłości do trochę inaczej myślących to w twoim tekście nie ma."- cytat

Dlaczego nie podałeś przykładu?.............

"jedynym pośrednikiem w zbawieniu między Bogiem a człowiekiem jest JEZUS CHRYSTUS /i tylko ON/."- cytat

Szanowny Wyborca 456, co przesłania jasność Twoje myślenia. Dlaczego nie czytasz ze zrozumieniem?

Napisałem

"Marii, za pośrednictwem której cała ludzkość otrzymała ŁASKĘ ZBAWIENIA."- mój wpis

Gdzie twierdzę, iż Jezus nie jest pośrednikiem w zbawieniu????????

Szanowny Wyborca 456, gdybyś znał Pismo Święte, wiedziałbyś iż Jezus przyszedł na świat przez łono Marii. Jezus nie spadł z nieba, nie pojawił się nagle nad Jordanem. Mógł to uczynić bez Marii? Oczywiście!!!! Dlaczego tego nie zrobił? Jaka odległość dzieliła serce Marii od serca Jezusa? Który człowiek był tak blisko Jezusa jak nie Maria?

Maria został obdarowana łaską Boga, aby nosić ciężar macierzyństwa Jezusa, jego wychowania a następnie Jego śmierci i to krzyżowej. Maria widziała jak Jej syn był mordowany, znęcano się nad Nim przed Jej oczyma. Jak myślisz, co wtedy Maria czuła??? A Twoje serce miecz przeniknie...... Co mogła czuć Matka, na oczach której ginęło Jej dziecko a Ona nie mogła uczynić nic. Jezus powiedział, To jest matka twoja. Jezus już przez swe życie okazał ludzkości łaskę zbawienia. Łaską było już samo życie Jezusa. Maria była osobą za pośrednictwem której Jezus przyszedł na świat. Nie spadł on z Nieba. Maria pełni rolę w Bożym planie zbawienia. Maria jest Matką Kościoła- Kościoła który jest mistycznym Ciałem Chrystusa. Narodziny Jezusa to również narodzenie Kościoła.

"Co to wg ciebie znaczy, że u protestantów nie ma Marii ? Kolejny fałsz i błędny skrót myślowy."- cytat

Dlaczego nie odniosłeś się do całości zdania? Dlaczego błędnie przedstawiasz moje twierdzenia?

Maria, Jej rola w Bożym planie zbawienia u protestantów jest wypaczona i spłycona. Maria to nie zwykła kobieta, ale niezwykła!!!

"I co to w ogóle za określenie \"protestantyzacja\" - rozumiem, że ma być pejoratywne, tak?"

Dlaczego tak zakładasz? Gdybyś przeczytał ze zrozumieniem, wiedziałbyś, iż protestantyzacja dotyczy hierarchii KK. Jest to zjawisko polegające właśnie na spłycaniu doktryny wiary. To iż zjawisko istnieje, nie oznacza iż ma być odbieranie pejoratywnie. To zjawisko, jest to patologia, którą należy zlikwidować! KK składa się z kleru i z ludu. Protestantyzacja ma też swój pozytywny wymiar, dlatego to zjawisko nie należy pejoratywnie traktować, raczej ambiwalentnie. Wreszcie te wszystkie letniaki odejdą i zostanie reszta, która zrobi porządek z hierarchią. Co natomiast z tymi "hierarchami"? Ich głowami będzie piekło wybrukowane. Jezus powiedział bądź ciepły albo zimny. Idea powszechnego zbawienia jaką głoszą, to herezja a występni poniosą karę wedle uczynków swoich!


Wyborca 456 proszę nie traktować prawd historycznych wybiórczo- pod swoją tezę- bo to nieprofesjonalne. Systematyczne czytanie Biblii poszerza horyzonty- tego Ci życzę.

"Poziom waszych wypowiedzi jest żenujący. Sądziłem, że na cieszyńskim są inteligentniejsi ludzie i na poziomie a tu okazuje się, że budzą się upiory przeszłości." - cytat
Poziom Twojej wypowiedzi, pozbawiony merytoryki, zawierający wiele stwierdzeń ocennych, nieprawdziwych i wypaczających treść mojej wypowiedzi, niejednokrotnie fałszywie. To ma być ta protestancka inteligencja... Tak dalej:D:D:D

PS Wskaż mi jaka jest różnica w przedstawieniu Boga w KK a we wspólnotach protestanckich;)
2018-01-24 00:08:38
bronek91: Szanowny wislanin135 gdybyś znał Pismo Święte, wiedziałbyś, że wszelka konstruktywna krytyka jest przejawem miłości bliźniego. To nie brednie, ale wskazanie na błędy. Gdybyś zauważył, na łamach tego portalu bronek broni każdą wspólnotę wyznaniową, wskazuje prawo do swobodnego wyznawania wiary. Dyskutowanie w tematyce wiary jest esencją wolności swobody wolności wyznawania. Ciebie jakoś nie widać w tej roli, jak na łamach tego portalu jest opluwana swoboda wyznawania wiary. Jednak jak próbuje podjąć dyskusję, Ty i twój kolega Wyborca 456 reagujecie agresją. Jak myślisz, to dobrze o Was świadczy? Nie potraficie prowadzić dyskusji?

"jest tylko symbolem."- cytat

Dokładnie, symbol nie jest tym samym co realna obecność Chrystusa. Symbol jest martwy....

"Maria umarla i musi czekac jak kazdy inny grzeszny czlowiek na sad ostateczny."- cytat

Szanowny wislanin135, czego konsekwencją wg Biblii jest śmierć? Wskaż w Biblii, gdzie Maria popełniła jakikolwiek grzech;) Skąd wiesz, iż Maria była grzesznym człowiekiem?

Cytować ja także potrafię;)

Pozdrawiam i życzę łaski od Boga;)

2018-01-24 06:15:07
krzysztof.mm: no proszę, taki brunet - a może nawet w brunatnej koszuli
ujawnia się nam nasza własna, cieszyńska wersja narodowej dumy i faszystowskiej nowoczesności?
na monitorze wsercupolska, a spod klawiatury nacjonalistyczna breja, pseudoreligijny bełkot

\"przeklęci heretycy protestanci\"
\"znienawidzony przez żydów kościół\"
\"Różaniec obroną naszych polskich granic\"
\"Może już nie ma na co czekać i czas budować mury i zasieki na Odrze oraz przywrócić granice\"
\"Nacjonalistyczne Międzymorze, koncepcja skonsolidowania państw słowiańskich, Polski, Czech, Słowacji [...] - w unię gospodarczą otwartą na kierunek eurazjatycki, szczególnie Rosję.\"

wystarczy - to wszystko to najzwyklejsze rzygowiny - tym żywi się brunet

brunecik, nie żebym cię straszył, ale po ostatnich urodzinach Hitlera w tv na podobnych oszołomów przyszły ciężkie czasy, i już tylko za tych \"przeklętych heretyków protestantów\" mogą ci się do brunatnej dupy dobrać
2018-01-24 08:15:08
alouette: Do wierzących Chrześcijan - nie kłóćcie się, która wiara lepsza i nie grzebcie w jakichś wypowiedziach sprzed kilkuset lat, tylko, bacząc na modlitwę Jezusa w Ogrójcu, jednoczcie się i patrzcie na to, co Was dzieli, nie łączy. Najważniejsze jest przykazanie miłości. Islam nadciąga i podziały wśród Chrześcijan to dopiero dzieło Szatana. Podziały w ich głowach, przede wszystkim. Do niewierzących - nie macie pojęcia, o co chodzi, więc się nie wypowiadajcie, opierając na zdaniach wyrwanych z kontekstu.
2018-01-24 08:17:57
alouette: Łączy, nie dzieli, co ja piszę :))))) Idę robić kawę :)
2018-01-24 09:57:00
cd minerwa: Szczegolnie ciekawe jest obecne miejsce kultu katolickiej milosci blizniego czyli pielgrzymki Mlodziezy Polskiej czy kibicow na Jasna Gore. Do tego znany ze swoich antysemickich, homofobicznych i nacjonalistycznych wypowiedzi ks. Jacek Miedlar (dobrze, ze musial zrzucic sutanne) - wychowany przez katolickich profesorow, dodaje smaczku religii bez nienawisci i pelnej milosci. I co ma mnie z nimi laczyc ??
2018-01-24 10:02:10
leon60: Ciebie minerwa na pewno łączy z nimi klęcznik.
2018-01-24 11:13:55
cd minerwa: leonku - o tym, ze Tobie blizej do Miedlara czy ONR nie trzeba dwa razy powtarzac.
2018-01-24 11:32:37
alouette: Takie zachowanie młodzieży, niektórych księży, itd., jest niezgodne z nauczaniem KK, więc nie wiem, po co o tym pisać, jako o przykładzie. Tzn. wiem, dlaczego o tym piszesz (dla udowadniania swoich racji, jaki ten Kościół jest zły), ale zauważ, że piszesz o czarnych owcach i ludziach odchodzących od KK, nie o tym, co Kościół w swej nauce propaguje. Nie każda matka jest fuj i należy odebrać jej dziecko, bo mama Madzi swoje zabiła.
2018-01-24 11:38:39
pawel21_13: Aluette: \"Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli.\" J 8. Ten cytat z Ewangelii Św. Jana dedykuję wszystkim odszczepieńcom.
2018-01-24 13:59:48
cd minerwa: alouette - ales ty naiwna/y.
Irlandia lata 70 - dom samotnej matki prowadzonej przez Siostry Dobrej Pomocy Matki Boskiej Wspomozycielki , gdzie w miejscu dawnego zbiornika nieczystosci znaleziono szkielety ok. 800 malych dzieci i noworodkow. Wszystkie dzieci zmarly w czasie dzialania tego domu.
Osrodek siostr boromeuszek w Zabrzu i slynna siostra Bernadetta, ktora poza katowaniem dzieci, nauczala katechezy.
Siostry zakonne prowadzace w Bialce Tatrzanskiej Dom Pomocy Spolecznej dla niepelnosprawnych umyslowo, ktore maltretowaly swoich podopiecznych.

To tylko maly czubek gory "chrzescijanskiej? milosci do blizniego. Nie mowiac o czasach tak odleglych jak nawracanie w cieniu konkwisty w XV wieku.

pawel21_13 - masz racje.
Poznalam gorzka prawde i ta prawda mnie wyzwolila :)
2018-01-24 14:13:06
pawel21_13: A wy lutry to nieskazitelnie czyści jesteście. Łamanie kołem, miażdżenie wrotami, wieszanie, rozbebeszanie - takie metody stosowano wobec ksiezy w czasach reformacji.
2018-01-24 16:08:13
stefanbbn: Pawel21-13;Panie Pawle-to sa metody kosciola katolickiego jakie stosowano w procesach o czarownice-moze pan przestudiowac w otwartych po wiekach archiwach Watykanu.Pan obciaza ewangelikow o Hitlera.Do pana wiadomosci:Hitler byl do konca zycia katolikiem i placil do konca zycia podatek koscielny,Inni z jego przestepczego rzadu :Himmler-odpowiedzialny za zaglade,obozy koncentracyjne-wierzacy katolik, takze minister propagandy Goebbels-katolik.Schwytany w Argentynie Eichmann-katolik-w ucieczce do Argentyny pomagal Watykan -Biskup Hudal-Watykan pomogl mordercom,przestepcom nazistowskim w opuszczeniu Europy.To wlasnie w krajach czysto katolickich zrodzil sie faszyzm-Wlochy,Hitler byl uczniem Mussoliniego, potem Hiszpania generala Franco,Slowacja ,Wegry ,Rumunia to kraja tez o wiekszosci katolickiej lub ortodoksyjnej.Katolicka Francja generala Petaina-to kolaborat Hitlera.Panstwa ewangelickie zajete przez Hitlera jak Dania, Holandia (niestety po czesci kolaboracja) Norwegia-nie kolaborowaly w takim stopniu jak Francja.Dunczyce uratowali swoich zydow wywozac ich prywatnymi kutrami statkami do Szwecji, Norwegowie uratowali ponad 50% swoich zydow.Dlatego prosze badz ostrozny w porownywanie Lutra do Hitlera,ewangelikow do wyborcow Hitlera
2018-01-24 16:30:16
pawel21_13: Nikogo nie porównuję do Hitlera, tylko przytaczam fakty. Jeśli polemizuje pan z faktami to ma pan problem. Ale to już nie mój problem. I co z tego że Hitler był katolikiem? Wyparł się wiary. Ilu księży przeszło przez komin w obozach koncentracyjnych? Nienawidził kościoła katolickiego, wierzył w jakieś pogańskie obrzędy okultystyczne. Więc proszę mi tu nie mówić bzdur i stosować bezczelnej taktyki, którą obecnie stosują Niemcy względem Polaków, wciskając nam odpowiedzialność za holokaust!
2018-01-24 16:32:30
pawel21_13: Poza tym z tego co wiem, to protestanccy kolonizatorzy w USA w XVIII w. w Salem na podstawie plotek palili rzekome czarownice, a okazywało się że to były osoby odmawiające Ojcze Nasz po łacinie! To są metody waszych ojców!
2018-01-24 16:38:11
brunet: Totalny syf krzysiu m.m.- chcesz mnie zastraszyć ? pogróżki ? krzyczenie ? i jeszcze do tego używasz psychologicznej manipulacji (zresztą nie jeden raz na tym forum  ) w celu zachowania wierności ... kolejna próba odejścia lub ujawnienia kłopotliwych faktów..... Nie ładnie ! Tak często robią byli UB-ecy, albo tak robią sekty i to w świetle prawa ty tępa dzido :D

Fragment ostatniego kazania Twojego guru Lutra o rozumie oddaje stan jego duszy:
\"Rozum to jest największa k***a diabelska; z natury swojej i sposobu bycia jest szkodliwą k***ą; jest prostytutką, prawdziwą k***ą diabelską, k***ą zeżartą przez świerzb i trąd, którą powinno się zdeptać nogami i zniszczyć ją i jej mądrość (...) rzuć jej w twarz plugastwo, aby ją oszpecić. Rozum jest utopiony i powinien być utopiony w Chrzcie (...) Zasługiwałby na to, ohydny, aby go wyrzucono w najbrudniejszy kąt w domu, do wychodka\".
Czy tym sie żywi krzysiu :D
2018-01-24 17:20:21
krzysztof.mm: weź chusteczkę, poplułeś się
2018-01-24 17:58:29
stefanbbn: Panie Pawle,kiedy to Hitler wyrzekl sie kosciola katolickiego?W okultyzm wierzyl Himmler a nie Hitler.Pan manipuluje faktami.Hitler do konca zycia placil podatek koscielny-to sa fakty.Mozna wszystko sprawdzic.
2018-01-24 18:53:59
pawel21_13: Idźcie precz protestanckie szatany !
2018-01-24 19:40:34
krzysztof.mm: no właśnie
na pawla słowa prawdy działają jak woda święcona na diabła
ciekawe, co nie?
2018-01-24 20:35:12
wislanin135: Szanowny Panie \"bronek91\"

Pyta Pan skad wiem ze Maria byla grzesznym czlowiekiem ( \"Wskaż w Biblii, gdzie Maria popełniła jakikolwiek grzech;) Skąd wiesz, iż Maria była grzesznym człowiekiem? \" ) , odpowiedz jest prosta z Bibli.
\"Dlatego też jak przez jednego człowieka grzech wszedł na świat, a przez grzech śmierć, i w ten sposób śmierć przeszła na wszystkich ludzi, ponieważ wszyscy zgrzeszyli...[...] Jeżeli bowiem przez przestępstwo jednego śmierć zakrólowała z powodu jego jednego, o ileż bardziej ci, którzy otrzymują obfitość łaski i daru sprawiedliwości, królować będą w życiu z powodu Jednego - Jezusa Chrystusa. A zatem, jak przestępstwo jednego sprowadziło na wszystkich ludzi wyrok potępiający, tak czyn sprawiedliwy Jednego sprowadza na wszystkich ludzi usprawiedliwienie dające życie. Albowiem jak przez nieposłuszeństwo jednego człowieka wszyscy stali się grzesznikami, tak przez posłuszeństwo Jednego wszyscy staną się sprawiedliwymi\".(Rz 5, 12, ) \"Oto zrodzony jestem w przewinieniu i w grzechu poczęła mnie matka \". (Ps 51, 7) W Bibli znajdzie Pan odpowiedzi zapraszam do czytania Bibli. Pozdrawiam i zycze milego wieczoru.
2018-01-24 22:37:23
wislanin135: Szanowny Panie \"pawel21_13 \" Cytaty pochodzily z Bibli Tysiaclecia. ( Biblia Tysiąclecia (BT) - polski przekład Biblii z języków oryginalnych zainicjowany przez opactwo benedyktynów tynieckich z Krakowa, wydany przez Pallottinum po raz pierwszy w roku 1965. Było to pierwsze tłumaczenie całej Biblii na język polski w Kościele katolickim od ponad 350 lat ).
Proponuje mi Pan obejrzeć film Grzegorza Brauna pt. Luter i Rewolucja protestancka. Ja ten film widzialem , i musze powiedziec ze jest nagonka na Lutra okropnymi klamstwami.
Mowi on ze Luter jakoby byl pierwszym Fuehrer`em do Pana informacji Fuehrer znaczy w jezyku niemieckim nic innego jak kierownik albo operator na przyklad Geschaeftsfuehrer jest kierownikiem firmy, Lokfuehrer to maszynista, Maschinenfuehrer to osoba ktora obsluguje maszyne. Co zas do Lutra to powinien Pan wiedziec ze Hitler byl katolikien tak jak najwieksze \" slawy \" tamtych czacow jak Heinrich Himmler, Joseph Goebbels czy Hermann Goering , nawet najslunniejszy oprawca KZ Auschwitz Rudolf Hoeß lub \"slynny \" doktor Josef Mengele byli katolikami. Nawet Watykan pomogl mu i wielu innym oprawcom w ucieczce do Ameryki Poludniowej. ( Jak juz tu wspomnial Pan Stefan ) . Dalej mowi ze Luter zapoczatkowal spalenie ksiazek ktore zostalo \" przejete przez Hitlera w roku 1933 , jest to klamstwo bo kosciol Katolicki robil juz to od bardzo dawna. 1 sobór nicejski, : Ariusz wraz ze swoimi dwoma najgorliwszymi poplecznikami wyrokiem soboru 19 czerwca 325 został skazany na wygnanie do Ilirii, a księgi zawierające jego nauki zostały spalone. Nastepny kandydat - sobór powszechny Efez, : Nestoriusz wraz ze swoimi uczniami uczestniczył w tym soborze, który ostatecznie okazał się dla niego zupełną porażką. Nauka Nestoriusza została potępiona jako heretycka. On sam został pozbawiony godności patriarszej. Cesarz zarządził wygnanie go do Bostry w Arabii, a potem do klasztoru w egipskiej Wielkiej Oazie. Tam Nestoriusz zmarł jako wygnaniec i więzień, nie wyrzekłszy się jednak swych przekonań. Jego prace teologiczne z tego okresu spalono po jego śmierci. Piotr Abelard w 1121 roku na synodzie Soissons (jego pierwsza rozprawa teologiczna "O Trójcy Świętej" skazana na spalenie; został zmuszony do przebywania w klasztorze św. Medarda, z którego uciekł i ok. 1123 roku założył na pustyni Quincey klasztor pod wezwaniem Parakleta) i w 1141 roku na synodzie w Sens (zwołany za namową Bernarda z Clairvaux). Rok 1207 \"Święty Dominik\" przekazuje ogniu dziela katarzy z Langwedocji .... .Księgą niszczoną i paloną przez stulecia był żydowski Talmud. Począwszy od 1242 roku, gdy dokonano w Paryżu pierwszego publicznego palenia Talmudu - spłonęły dziesiątki tysięcy tomów. Za paleniem Talmudu szły pogromy.i moglbym wymieniac tak bez konca.
Film o Lutrze sugeruje ze nauka luterska jakoby przyczynila sie do powstania faszyzmu w Niemcach.
W katolickich Itali - Marsz na Rzym (wł. Marcia su Roma) - określenie faszystowskiego zamachu stanu w 1922 roku, w wyniku którego we Włoszech zdobył władzę Benito Mussolini. "Marsz na Rzym" polegał na koncentracji członków faszystowskich bojówek w stolicy Królestwa Włoch. Zamach miał miejsce w dniach 27 - 29 października 1922 r.
W 1932 roku Faszyzm przedstawiony jest przez Benito Mussolini nie tylko jako doktryna polityczna, ale także religijna i historyczna. Główną doktryną faszyzmu ma być, zdaniem autora, statolatria, kult władzy i siły.
Rok 1933 katolicka Espania -Falanga Hiszpańska (hiszp. Falange Espa?ola) - hiszpańskie ugrupowanie polityczne (pierwotnie faszystowskie[1]), założone w roku 1933. W latach 1937-1975 główna i jedyna legalna siła polityczna frankistowskiej Hiszpanii.
To pytam sie Pana jak to jest mozliwe ze w luteranskien Szwecji , Norwegi, Dani czy Finlandi nie bylo jeszcze nigdy zadnego Fuehrer`a ??? a myslac kategoriami tego filmowego \"dziela\" pana Braun`a musialo by ich byc sporo , jezeli luteranizm jest podatna gleba do faszystow. Proponuje mniej pana Braun`a a wiecej prawdziwej wiary.
Zycze milej Nocy.
2018-01-24 22:59:05
pawel21_13: Panie Wiślanin135, prawdziwa wiara to wiara, która uwzględnia prawdę. Jeżeli panu nie wadzi to, co Luter zrobił, czyli zanegował cały porządek moralny, nazwał Chrystusa grzesznikiem, choć w Biblii nigdzie na ten temat się nie wzmiankuje, to serdecznie panu współczuję. Ja bym zalecał zamiast fałszywej troski o moją wiarę, wsparcie się wiedzą niekwestionowaną nt Lutra i jego stosunku do świata jako takiego zawartą w jego pismach. POZDRAWIAM SERDECZNIE!
2018-01-24 23:04:37
pawel21_13: A jeszcze co do kwestii fuhrera, to przepraszam bardzo, ale stosuje pan uproszczenie mowiąc że słowo fuhrer było stosowane tu i ówdzie w języku niemieckim wówczas. Dobrze pan wie albo powinien pan wiedzieć, że odnosi się to do kontekstu politycznego. Niemcy szukali osoby, która popchnie Niemcy do rewolty antyrzymskiej. A grunt był podatny, bo przecież jak wiadomo niemieccy książęta byli mocno poirytowani faktem, że mnóstwo pieniędzy idzie do Rzymu. Zakwestionowanie władzy Papieża było kwestią czasu. Proszę poczytać o Sacco di Roma i innych okropnościach, co robili protestanccy landsknechci itd. Więc Luter w istocie był pierwszym Fuhrerem w dziejach Niemiec i to jest fakt niezaprzeczalny.
2018-01-24 23:17:59
brunet: @wislanin: - krótko - mało mnie obchodzi co kto tu na forum uważa a już najmiej zdania ludzi o których nic nie wiem . Jednak nie cytuj fragmentów Biblii, których nie rozumiesz. Sugerujesz w swoim wywodzie, że tylko sam jeden biblijny Adam zgrzeszył ! ..... A gdzie się podziała biblijna Ewa ?? :D  - jednym słowem - twój cytat nie trafiony. Słowo \"jeden\", który odnosi się w tym fragmencie do Adama nie może mieć znaczenia dosłownego, bezwzględnego i oznaczającego tylko tą jedną osobę zatem jak widzisz również to nie ma znaczenia słowo \"jeden\" odnoszące się do Jezusa w tym wybranym cytacie .  Nie tylko z powodu przez jednego człowieka przyszło potępienie - jak chciałabyś.

1 Tm 2,14 \" I nie Adam został zwiedziony, lecz kobieta, gdy została zwiedziona, popadła w grzech\".
2018-01-24 23:41:20
Wyborca 456: Mamy podobno Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Poziom tej dyskusji pokazuje, że nie ma co o niej myśleć nawet na takim /podobno/ tolerancyjnym Cieszyńskim. Jeżeli inne wyznania niż katolickie wyzywa się tu od heretyków to o czym gadać ?! Byłem kiedyś na spotkaniu z chrześcijaninem z Iraku. I zapamiętałem rzecz bardzo znamienną: dla islamistów prześladujących tamtejszych wyznawców Chrystusa nie ma znaczenia czy strzelają do katolika, ortodoksa czy ścinają głowę przedstawicielowi innej denominacji. Tak więc my czynimy między sobą wielką różnicę sami wręcz gotowi podnosić rękę na siebie nawzajem a dla muzułmanów jesteśmy jako jedno. Czy to wam nic nie daje do myślenia Bronek91, pawel21_13 ? I rzeczywiście, gdyby nas zalali muzułmanie to nie będą pytać kto katolik a kto zielony czy ewangelik tylko pojadą równo. I czy to nie byłby rechot ironii, że dopiero wyznawcy innej religii by nas zjednoczyli ??? (1)
O ile mi wiadomo to Luter nie jest traktowany przez ewangelików jako święty, wyrocznia a jego pisma nie są objawionymi. To był człowiek i jak wszyscy inni był grzeszny. Na jego przemyślenia trzeba też patrzeć przez pryzmat tego, że był..... katolikiem. Stosując ten tok rozumowania, że niektóre wypowiedzi Lutra są ogólnie mówiąc trudne dzisiaj do zaakceptowania /chociaż i tak te podane są wyrwane z kontekstu/ i na tej podstawie neguje się wiarę wszystkich protestantów to co dopiero powiedzieć o kościele powszechnym śledząc burzliwe i wstydliwe historie papieży ? Też zanegować cały kościół katolicki ? (2)
A co powiecie na życie tzw. bohaterów wiary: chociażby Abraham, Mojżesz, Dawid , Salomon. Ile błędów popełnili a mimo to Bóg się do nich przyznawał, karcił ale i stawiał za wzór. Tak więc to czy ktoś popełnił jakiś błąd, powiedział to czy owo ma przekreślać całego jego życia i całokształt dokonań ? (3)
Do brunet: chciałem ci uświadomić, że chrześcijaństwo ma korzenie w religii judaistycznej co do której widzę , że masz brunatny wstręt.
Co do mszy św. przekonuje mnie Pismo, że ofiara Chrystusa była jedna i niepowtarzalna. Tak więc człowiek nie ma mocy jej powtarzać. Komunia to : czyńcie na pamiątkę moją. Zastanawia mnie zawsze dlaczego ksiądz mówi "oto krew moja, to pijcie na pamiątkę moją" a potem wierzącym nie da tylko sam wypije. Tak więc ktoś jest zubożony o 50% komunii. U protestantów mi się podoba, że jest pod obiema postaciami. I proszę nie tłumaczyć mi tego problemami logistycznymi w KK. Gdzie w Biblii napisane jest, że Jezus jest tylko w mszy św. ? (4)
Pytałem czy byliście u zielonych a nie czy oglądaliście coś w internecie. Zarzucacie innym jakieś niecne praktyki obejrzane w necie a sami mówicie, że w KK pojawiają się okultyści - to znaczy, że KK też jest zły ? (5) Plączecie się w zeznaniach. Powołujecie się też w kilku miejscach na Hitlera czy G.Brauna- no cóż jaki autorytet takie przekonania. Dla mnie wyznacznikiem w sprawach wiary jest natchnione Słowo Boże przez które Bóg przemawia do ludzi a nie jakiś internet, gogle czy mierny reżyser.
Do pawel: zajrzałem do Biblii tzw Brytyjki, którą używają ewangelicy i ZONK.... - jest list św. Jakuba więc nie wprowadzaj zamieszania insynuacjami. Skąd czerpiesz wiedzę o tym, że luterańska Biblia jest fałszywa ? (6) A na jakiej podstawie uważasz, że ta katolicka jest OK ? (7) Sam tłumaczyłeś z hebrajskiego czy greki ? Czasami lepiej milczeć niż wypuszczać z głowy takie głupoty.
To, że nie ma wymienionych w Biblii grzechów Marii nie jest żadnym argumentem za tym, że ich nie popełniła. O żadnych grzechach św. Jana czy Jana Chrzciciela nie doczytałem się więc też ich nie popełnili ? Tylko Chrystus był człowiekiem bez grzechu. Nigdzie w Słowie Bożym /tłumaczenie gdańskie, Tysiąclatka, Brytyjka/ nie znajdziesz określenia, że Maria jest matką Kościoła. Natomiast pisze wyraźnie, że fundamentem Kościoła jest Chrystus. Pokutuje u ciebie stary pogląd, że Maria jest zakopana pod progiem kościoła ewangelickiego. Takie głupoty szkoda komentować. Maria jest niezwykła kobietą bo jest matką Zbawiciela. Bóg użył jej jako narzędzia do realizacji swego planu zbawienia. I tego nikt nie neguje. Przynajmniej ja nie spotkałem żadnego protestanta, który by źle mówił o matce Chrystusa.
Do Bronek91; oczywiście musiałeś napisać obrońcy w cudzysłowiu- stawiasz się ponad dyskutantami, prawda ? Tylko ty masz rację a reszta to tylko "obrońcy" upadłej sprawy ? Jeżeli coś nie pasuje do twojego schematu to już jest złe ? A twoje opinie wyrażane w tym temacie nie są prywatne ? A może mamy je traktować jak prawdy objawione ?
Z tym po 50% w Niemczech to był skrót myślowy w sensie, że chrześcijan jest mniej więcej po połowie tych wyznań.
Chciałem cię też uświadomić, że u protestantów Bóg nie jest martwy!!! Chrystus zmartwychwstał. Jeśli by to nie było prawdą to daremna wiara. Następne: w nabożeństwie protestanckim jest komunia święta- i to jak już pisałem pod obiema postaciami.
Prośba: na podstawie Biblii wymień mi tę "pełnię sakramentów" i wskaż mi miejsce, gdzie jest nakaz sukcesji apostolskiej (8). Jeżeli czegoś nie ma u protestantów to już są upośledzeni, gorsi ?
Martwy Bóg u protestantów to "fakt" widziany chyba tylko przez ciebie.
Cytat bronek: \"protestantyzacja\" : To iż zjawisko istnieje, nie oznacza iż ma być odbieranie pejoratywnie. To zjawisko, jest to patologia,"
Panie bronku, proszę miej szacunek dla inteligencji dyskutantów, piszesz masło maślane : wyraz patologia ma zabarwienie, znaczenie ujemne czyli PEJORATYWNE. Więc jeżeli uważasz, że protestantyzacja to patologia to ..... no właśnie, chyba nie rozumiesz co piszesz.
Cytat bronek: Napisałem
\'\'Marii, za pośrednictwem której cała ludzkość otrzymała ŁASKĘ ZBAWIENIA.\'\'- mój wpis
Gdzie twierdzę, iż Jezus nie jest pośrednikiem w zbawieniu????????
No właśnie takie twierdzenie jest w twoim zdaniu- jak byk. Jest jeden pośrednik a nie dwóch. Jezus nawet skrytykował matkę w Kanie Galilejskiej za próbę pośrednictwa (ew.Jana 2,4) a potem próbował ją pominąć: "któż to jest matka moja ?" (ew.Mat 12, 48-49).
Kolejna niekonsekwencja: piszesz coś o konstruktywnej krytyce ze swej strony ale próbującego polemizować z twoimi teoriami oskarżasz o agresję. Czyli znowu chcesz wykazać swoją wyższość : ty tylko krytykujesz a to inni cię atakują.
Odpowiedź: Nie wiem jaka jest różnica w przedstawianiu Boga przez katolików i protestantów. Ja szukam go w Słowie Bożym i modlitwie.
Ja też oczekuję odpowiedzi, dla ułatwienia pytania są ponumerowane.

Wiecie co ta dyskusja mi pokazuje i co jest dla mnie pocieszające ? Że takie stanowiska jakie prezentują bronek i pawel czy też brunet są marginesem. Ja szczęśliwie żyjąc wśród wyznawców różnych kościołów nie spotykam wrogości ze względu na wyznanie, żeby sąsiedzi wyzywali się od heretyków, odżegnywali się od czci i wiary. Mamy wszyscy do siebie szacunek, spotykamy się rozmawiamy, wspieramy się w potrzebie. Znam wielu mających dobre relacje wzajemne pastorów i księży, katechetki, zakonnice. Przykre jest to, że taki margines kładzie się cieniem na chrześcijaństwo. Gdybym był niewierzącym to na pewno czytając takie wypowiedzi /brunet, pawel, bronek/ w żaden sposób nie czułbym się zachęcony do bliższego zapoznania się z chrześcijanami.
Ech, można by westchnąć z żalem: a w NT napisane jest, że stojący z boku podziwiali młode zbory: patrzcie jak oni się miłują.
2018-01-24 23:51:11
Wyborca 456: do brunet: studiowałeś teologię albo grekę lub hebrajski ? Wyobraź sobie, że Wiślanin ma rację z tym cytatem a wytłumaczenie jest dla czytających i obeznanych w Biblii bardzo proste.
cytat: \"jak przez jednego człowieka grzech wszedł na świat\" = Bóg stworzył człowieka jako mężczyznę i kobietę (1 Mojż. 1,27). Jeśli do tego doda się słowa zapisane w 1 Mojż. 2,24 (mąż złączy się z żoną i będą jednym ciałem) to masz prostą odpowiedź.
Brunet, życzę zgłębiania i rozumienia Słowa Bożego.
2018-01-24 23:58:19
Wyborca 456: pawel, kiedy ty zrozumiesz, że protestanci nie wyznają Lutra, że nie jest dla nich świętym i ostatecznym autorytetem, że nie jest prorokiem, nie modlą się do niego itd, itp ?
Co do grzeszności Chrystusa: idąc na krzyż Jezus wziął na siebie winy wszystkich ludzi - ot, i odpowiedź, prawda, że prosta ? Co wcale nie znaczy, że grzech popełnił. Ale zrozumienie tego to już wyższa szkoła jazdy (wiary).
2018-01-25 06:34:02
krzysztof.mm: nazwijmy rzeczy po imieniu
2018-01-25 06:36:35
krzysztof.mm: największy smród , najczarniejsze bagno i najgorsza zaraza z narodu wychodzi pod postaciami jak pawel czy wodzisławscy czciciele hitlera
ale dobrze, że wychodzi - łatwiej będzie całość dezynfekować
2018-01-25 06:38:16
krzysztof.mm: brunet, nie obrażaj się za nieobecność na liście - tak, ty oczywiście też się kwalifikujesz
2018-01-25 08:43:15
stefanbbn: wyborca456-masz zupelnie racje,tydzien ekumenii, tydzien modlitw o jednosc chrzescian to czas laski dla wszystkich,zeby podkreslic co nas laczy a nie to co dzieli-i nie powinnismy ograniczac sie tylko do jednego tygodnia.Mozna dyskutowac ale nie mozna sie zwalczac.Najwazniejszym przykazaniem jest milosc wzajemna.Jako ewangelik moge potwierdzic ze Luter nie jest dla mnie swietym albo guru.Jak kazdy czlowiek byl grzesznym czlowiekiem,nie chcial podzialu tylko reformy.Mial dobre i zle strony jak kazdy z nas.Dla braci katolikow jego wypowiedzi o Marii matce Chrystusa-wybrana z posrod wszystkich kobiet Izraela,godna czci ludzkiej-jak czlowiek.Troche zagadka dla mnie jest kult Marii w kosciele katolickim a rola kobiet w tym kosciele,jesli z jednej strony kobieta Maria na kazdym oltarzu katolickim,to skad ten strach przed kobieta ksiedzem lub papiezem
2018-01-25 09:26:03
luizi: \"Miłuj bliźniego swego jak siebie samego\". Bracia katolicy widać, że nie tego uczą na tych Waszych mszach.
2018-01-25 10:05:08
pawel21_13: Widać właśnie jak wy miłujecie bliźniego. Żenada. Kacerska patologia.
2018-01-25 11:25:40
krzysztof.mm: paszoł
2018-01-25 11:59:53
bronek91: Szanowny Bracie Protestancie wislanin135

Nie odpowiedziałeś na zasadnicze pytanie

"Wskaż mi jaka jest różnica w przedstawieniu Boga w KK a we wspólnotach protestanckich;)"

Wszelka wiara rodzi się ze słuchania. Twój problem Bracie Protestancie polega na tym, iż przecedzasz komara a połykasz wielbłąda. Reagowałeś agresją, pycha a nie pokora miłości przez Ciebie przemawia. Kto się wywyższa, będzie poniżony....

"(...)ponieważ wszyscy zgrzeszyli...[...] (...)

Znasz zasady egzegezy????

Zatem wskaż mi jaką "śmiercią" zmarli Henoch i Eliasz. Jaką śmiercią "umrą" ludzie którzy w czasie paruzji będą żyli na ziemi, co w ich temacie mówił św. Paweł?

Jak już mówisz o grzechu. Jaki grzech popełnił noworodek? Jego winą jest, iż się urodził? Jestem ciekaw jak to wytłumaczysz;)

Obfitość łaski.... Biada tobie Korrozain, Biada tobie Betsaido, bo gdyby w Tyrze i Sydonie działy się te rzeczy już dawno byłyby w popiele. A ty Kafarnaum czy aż do nieba masz być wywyższone? Do otchłani zejdziesz.

przestępstwo jednego sprowadziło.... Zbadaj kontekst w jakim to wyrażenie zostało użyte. Nie zgrzeszył tylko jeden człowiek....

wszyscy stali się grzesznikami.... Wskaż co to oznacza;) Podawać cytaty, ja tez potrafię, Świadek Jehowy również;) Św. Paweł, jakbyś zauważył, w podawał cytat i robił wywód....

"Oto zrodzony jestem w przewinieniu i w grzechu poczęła mnie matka"- skoro używasz ten cytat:) to że matka poczęła Cię w grzechu, bardzo mi przykro, ale wpływu na to nie miałeś;D:D:D:D:D:D W jakim kontekście został użyty psalm 51? Uwolnij mnie od winy krwawej.... W jakim znaczeniu zostało użyte pojęcie grzech...

"musze powiedziec ze jest nagonka na Lutra okropnymi klamstwami."- cytat

Bracie Protestancie, wszelką konstruktywną krytykę odbieracie jako nagonkę. Nie wolno wskazać, iż w waszych interpretacjach dopuszczacie się wielokrotnie błędnej interpretacji. Od razy jest to traktowane jako nagonka... Wiara nie polega na założeniu, bo Jo tak chcym i tak pisze więc myśle iż tak je, to mam tak czynić. Należy dokonać egzegezy. Jak np. uderzę Cię Bracie protestancie w policzek to nadstawisz mi drugi? Nie liczy się Twoja wola, bo jo kochom i tylko to się liczy, tylko Wola Boga, co Bóg chce. Poznawać natomiast można go tylko duchem, ponieważ Bóg jest duchem.

Bracie protestancie, kiedy powstał KK?

"Maschinenfuehrer to osoba ktora obsluguje maszyne."- cytat

A Schulz znaczy sołtys:D

"wiedziec ze Hitler byl katolikiem"- "Do pana wiadomosci:Hitler byl do konca zycia katolikiem i placil do konca zycia podatek koscielny"cytat

No bo płacił składki. Jakie to protestanckie podejście do wiary. Jak płaci składki,to je wierzący a jak ni, to ni ma. A co z wnętrzem, jest już nieistotne? A zapoznałeś się z tym co Hitler mówił na temat chrześcijaństwa? Hitler popierał aborcję a już to na danego katolika sprowadza ekskomunikę z urzędu...

A Stalin czynił większe okrucieństwa i był prawosławnym.... I co???? Każdy odpowiada za siebie, niezależnie od wiary. Może Ci mam jeszcze odszkodowanie płacić, bo Hitler formalnie był katolikiem:D :D ;D A Napoleon był jakiego wyznania? A Piłsudski jakiego był wyznania i ile zła uczynił.... Szczególni Piłsudski mnie interesuje;)

"Nawet Watykan pomogl mu i wielu innym oprawcom w ucieczce do Ameryki Poludniowej."

Watykan nie jest tym samym co Stolica Apostolska, Szanowny Bracie Protestancie:):):)

"spalenie ksiazek ktore zostalo \" przejete przez Hitlera w roku 1933 , jest to klamstwo bo kosciol Katolicki robil juz to od bardzo dawna."- cytat

To prawda, KK ma w tym długą historię. Już Św. Paweł w czasie działalności misyjnej w Efezie także dopuścił do publicznego palenia ksiąg. Jest to w dziejach Apostolskich. Dziwię się, iż Bracia protestanci nie wiedzą... Jak się powołujecie na św. Pawła to nie wybiórczo, co Wam pasuje....

"Nauka Nestoriusza została potępiona jako heretycka"- cytat

Szkoda, że Muhammad nie uznał jego nauk za heretyckie.

"Film o Lutrze sugeruje ze nauka luterska jakoby przyczynila sie do powstania faszyzmu w Niemcach. "- cytat

A wiesz czym się tłumaczy sposób kolonizacji Ameryki Północnej lub paradygmat teorii ewolucji Darwina?

Szanowny Bracie protestancie pisałem Ci już o odróżnieniu wiary od działalności politycznej wykorzystującej religię. Może o Kalwinowi wspomnisz, Teodorze Beze....

"Marsz na Rzym (wł. Marcia su Roma) - określenie faszystowskiego zamachu stanu w 1922 roku, "- cytat

A majowy zamach stanu w Polsce.... Jego organizatorzy też nawiązywali do Mussoliniego...

"czy Finlandi"- cytat

marszałek Mannerheim

"Norwegi"- cytat

Vidkun Quisling

"Szwecji"- cytat

Przykład pierwszego w świecie stosowania teorii rasowej. Np. wobec Lapończyków.

Szanowny Bracie protestancie, wybiórcze stosowanie historii jest przejawem nietolerancji. Pamiętaj Historia nauczycielką życia. Kto nie zna Historii, nie zna samego siebie....

Życzę Bożego błogosławień, na resztę zarzutów udzielę jeszcze dzisiaj odpowiedzi, obowiązki wzywają...

2018-01-25 17:12:01
brunet: @stefan- czemu nie byłeś taki /mONdry/ jak często tu pluło się na wiarę katolików ??

@Wyborca - krótko - trzeba być szalonym albo ograniczonym, żeby twierdzić, iż rozumowanie Biblii lub jej cytatów jest bardzo proste !  Też chciałbym cię uświadomić, że wywody twoje mają tyle wspólnego - ile mój nick brunet do rzekomego  propagowania brunatnego nazizmu :D Te propagowanie chyba pomyliło ci się z opowiadaniami Lutra! Nadal twoje biblijne cytaty/porównania mają się ni jak do faktu, że Maryja jest bez grzechu. Co najwyżej jak narazie rozważania mają wartość dyskusji ile diabłów mieści się na czubku szpilki a oprócz bredzenia nic nie wychodzi.
A zresztą, czy czyjąś wiarę można udowodnić hmmm :D ???

@krzysiu- wziąłeś już chusteczkę i przetarłeś sobie monitor, bo ze swojej nienawiści oraz bezsilności plujesz we wszystkie strony .
2018-01-25 18:08:00
Wyborca 456: do brunet:
cytat : \"Nadal twoje biblijne cytaty/porównania mają się ni jak do faktu, że Maryja jest bez grzechu. \"
Usilnie więc proszę o podanie przynajmniej jednego wersetu biblijnego na potwierdzenie twojej tezy. Po prostu proszę o uświadomienie mnie.
2018-01-25 18:11:22
Wyborca 456: Nie chodzi o udowadnianie wiary. Chrześcijanie mają jednak podstawy , na których się opierają a są one zapisane w Piśmie Świętym. Dyskusja miałaby merytoryczny charakter, gdyby swoje tezy podpierało się właśnie cytatami z Biblii.
2018-01-25 18:30:41
brunet: @wyborca- proszę bardzo, np:
- Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie a niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej; ono zmiażdży ci głowę, a ty zmiażdżysz mu piętę (protoewangelia - Rdz 3,14) - /znajduje się tu obietnica zwycięstwa nad grzechem/.

- Cała piękna jesteś, przyjaciółko moja, i nie ma w tobie skazy (Pnp 4,7) - bez skazy, czyli immaculata

- wielki znak się ukazał na niebie: Niewiasta obleczona w Słońce i Księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu (Ap 12,1) - blask światła oznacza świętość.

- Wyborca: czy w powyższych rozważaniach katolicy nie oddają chwały Jezusowi ? . Czy Maryja jest tą, która prowadzi do Jezusa ?. Maryja nie ma własnej łaski, lecz łaskę od Boga. Została nią obdarzona w sposób uprzedzający, na zasadzie łaski Chrystusa.
Czy to, że katolicy wierzą, iż Maryja jest Niepokalanie Poczęta odbiera chwałę Jezusowi ? . Maryja nie zbawia nas, ale prowadzi nas do Zbawiciela, czczenie Jej nie jest tożsame z Jej ubóstwieniem.
2018-01-25 18:40:40
brunet: I dodam tylko, że celowo nie wymieniłem głównego cytatu, który pochodzi z dogmatu katolików. Chodzi o pozdrowienie anioła Gabriela /pełna łaski/ , bo w przekładach protestanckich może być następująco:
- Bądź pozdrowiona, łaską udarowana (Biblia Gdańska)
- Bądź pozdrowiona, łaską obdarzona (Biblia Warszawska).
2018-01-25 18:59:56
krzysztof.mm: dyskusja jak z Brudzińskim o naziolach w sejmie, wypisz wymaluj
2018-01-25 19:17:51
brunet: To nic krzysiu w porównaniu wypisz wymaluj dokonania PO :
1) Afera taśmowa
2) Afera hazardowa
3) Afera wyciągowa
4) Afera stadionowa
5) Afera autostradowa
6) Afera stoczniowa
7) Afera AmberGold
8) Afera Elewarru
9) Afera z informatyzacją MSW
10) Afera z budową gazo portu w Świnoujściu/dostawami gazu z Kataru
11) Afera z budową elektrowni atomowej (od 5 lat trwa \"wybieranie\" lokalizacji, a zarząd specjalnych spółek bierze kasę)
12) Afera z opóźnieniem publikacji przez Rządowe Centrum Legislacji ustawy o rajach podatkowych
13) Grabież Polakom połowy oszczędności emerytalnych zgromadzonych w OFE (153 mld zł)
14) Wydłużenie obowiązku pracy (wieku emerytalnego) o 7 lat u kobiet i 2 lata u mężczyzn
15) Rozrost biurokracji (sto tysięcy nowych etatów)
16) Drastyczny wzrost zadłużenia kraju (z 530 mld zł do blisko 1 bln zł)
17) Podniesienie VAT-u na wszystko
18) Podwyższenie o 1/3 składki rentowej (ZUS) dla przedsiębiorców
19) Zamrożenie na 8 lat kwoty wolnej od podatku, kwot uzyskania przychodu oraz progów podatkowych
20) Podniesienie akcyzy na paliwo
21) Likwidacja ulg podatkowych (budowlana, internetowa)
22) Zmniejszenie o 1/3 zasiłku pogrzebowego
23) Wprowadzenie nowego podatku paliwowego - tzw. opłaty zapasowej
24) Nałożenie na Lasy Państwowe haraczu w postaci podatku od przychodu (a nie dochodu!)
25) Prace nad wprowadzeniem podatku smartfonowego i tabletowego
26) Prace nad wprowadzeniem podatku audiowizualnego
27) Przyjęcie zabójczego dla polskiej gospodarki pakietu klimatycznego
28) Zgoda na wprowadzenie do Polski GMO
29) Przyjęcie ustawy o ograniczeniu dostępu obywateli do informacji publicznej
30) Przyjęcie ustawy o ograniczeniu wolności zgromadzeń
31) Przyjęcie ustawy o \"bratniej pomocy\" (tzw. ustawa 1066)
32) Spuszczenie w sejmowym klozecie kilku milionów podpisów złożonych pod obywatelskimi inicjatywami referendalno-ustawodawczymi
33) Utajnienie raportu o nieprawidłowościach w ZUS do jakich doszło w latach 2008 - 2013
34) Próba nocnej zmiany Konstytucji RP, która umożliwiłaby sprzedaż Lasów Państwowych
35) Doprowadzenie do tragicznego stanu publicznej służby zdrowia (czekanie po kilka lat na wizytę u lekarza specjalisty)
36) Podpisanie z Rosją niekorzystnej umowy gazowej (najdroższy gaz w Europie)
37) Blisko 3-letni paraliż legislacyjny w sprawie wydobywania gazu łupkowego
38) Drenaż Funduszu Rezerwy Demograficznej
39) Wyprzedaż majątku narodowego za ponad 65 mld zł (w tym spółek strategicznych takich jak Azoty Tarnów);
40) Ograniczenie potencjału militarnego Wojska Polskiego i Polski(OT)
41) Brak przemyślanej i suwerennej polityki zagranicznej
42) Wszechobecny nepotyzm i kolesiostwo (tysiące stanowisk opłacanych z publicznej kasy dla kolesi z Platformy \"Obywatelskiej\" i PSL).
43) Podsłuchy 80 dziennikarzy,
44) Afera elektroniczna ,wywalone pieniądze w błoto, nie działające programy e-Podatki, e -Cło,
45) Afera podsłuchowa, obrażanie państwa Polskiego i Polaków przez prominentnych działaczy i reprezentantów interesów Polski
46) Afera prywatyzacyjna w Warszawie i innych miastach Polski
47) Afera w przemyśle zbrojeniowym
48) Afera w WAT - wyłudzenie środków
- itd. cdn ???
2018-01-25 19:50:37
krzysztof.mm: jedyna pociecha taka, że te polskie brunetne pyskacze to ćwoki w krystalicznie czystej postaci
2018-01-25 20:26:03
brunet: - miło pyskaczu furiat, że napisałeś coś w końcu na własny temat
2018-01-25 21:01:39
cd minerwa: Wyborca 456 zwrocil uwage na bardzo ciekawy aspekt podczas mszy, piszac -
\" Zastanawia mnie zawsze dlaczego ksiądz mówi \"oto krew moja, to pijcie na pamiątkę moją\'\' a potem wierzącym nie da tylko sam wypije. Tak więc ktoś jest zubożony o 50% komunii\" . Tez sie kiedys nad tym zastanawialam.

Ksiadz wypowiada slowa- \"Bierzcie i pozywajcie z tego WSZYSCY: To jest bowiem cialo moje...\" i "Bierzcie i pozywajcie z tego WSZYSCY: To jest bowiem kielich krwi mojej\" Skoro spozywamy tylko \"cialo\" Chrystusa ale \"krwi\" juz nie, to nie jest to rzeczywiscie tylko 50 % komunii ?
Jak wiemy, wiara w obecnosc Jezusa w Chlebie i Winie Wieczerzy Panskiej stanowila jeden z fundamentow nauczania apostolow.

Czy jest tp kolejna dowolna interpretacja KK ?


2018-01-25 22:16:53
Wyborca 456: Dzięki brunetowi jesteśmy w miejscu, w którym kończą dyskusję wszyscy po prawej: czyli wszystkiemu winna PO. Tak więc zapewne Luter i jego Reformacja to też wina Tuska.
2018-01-25 22:23:36
Wyborca 456: bronek- cytat: "Jakie to protestanckie podejście do wiary. Jak płaci składki, to je wierzący a jak ni, to ni ma".- kolejny przykład małostkowego krytykanctwa. Czy pan nie umie polemizować inaczej jak tylko deprecjonować i wyśmiewać interlokutora ? Jakoś ani ja ani wiślanin nie wyśmiewamy się z wiary katolickiej czy protestanckiej. Zarówno składka jak ofiara na tacę / do koszyka nie określa poziomu czy "stopnia" wiary.

bronek- cytat: "Hitler popierał aborcję a już to na danego katolika sprowadza ekskomunikę z urzędu... " Proszę o podanie daty i imienia papieża, który dokonał ekskomuniki Hitlera.

bronek- cytat: "Watykan nie jest tym samym co Stolica Apostolska"
odpowiedź encyklopedyczna: Watykan to siedziba najwyższych władz Kościoła katolickiego, siedziba papieża. Obywatele Watykanu to przede wszystkim dostojnicy kościelni, księża, zakonnice. Zaś Stolica Apostolska jest połączona z Watykanem unią personalną i funkcjonalną. SA sprawuje nad Watykanem wyłączne zwierzchnictwo oraz suwerenną władzę i jurysdykcję.

bronek- cytat: \"Pamiętaj Historia nauczycielką życia. Kto nie zna Historii, nie zna samego siebie.... \" . Reformacja jest w linii prostej efektem takiej a nie innej historii kościoła powszechnego rządzonego przez papieży.
2018-01-25 22:55:10
bronek91: Wyborca 456

Kto nie ma Marii za Matkę ten nie ma Boga za Ojca...

Mamy podobno Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Poziom tej dyskusji pokazuje, że nie ma co o niej myśleć nawet na takim /podobno/ tolerancyjnym Cieszyńskim.

Znów zioniesz nienawiścią? Na czym Ty chcesz budować porozumienie. Porozumienie po pierwsze należy budować na prawdzie. Prawda nas wyzwoli. Prawdą jest sam Bóg. Piłat zapytał się Jezusa czym jest prawda. Jezus nie odpowiedział nic, ponieważ to on jest Drogą, prawda i życiem. Jezus jest wcieleniem prawdy. Kto nie zna Pisma Świętego, ten nie zna Boga. Bóg potrzebuje prawdziwych czcicieli, w duchu i prawdzie. Dom budowany na fałszu, na piasku nie ma możliwości ostać się przy kataklizmie.

"/podobno/ tolerancyjnym Cieszyńskim" - cytat

Śląsk Cieszyński jest tolerancyjnym regionem. Wymiana myśli, jest oznaką tolerancji. Niestety, ale Ty bracie protestancie tego nie rozumiesz. Nie jest sztuką okopać się na pozycjach i udawać, iż nic się nie dzieję. Sztuką jest prowadzić dyskusję w celu wspólnego dążenia do prawdy.

"Jeżeli inne wyznania niż katolickie wyzywa się tu od heretyków to o czym gadać ?!"- cytat

Gdzie Cię bracie protestancie wyzwałem od heretyka? Jeżeli ktoś cytuje poglądy Lutra to już nie jest ok? Przecież posągi Lutra stoją w wielu zborach. Warto znać jego naukę, skoro cieszy się takim szacunkiem we wspólnocie protestanckiej. Niestety, ale obecnie wielu protestantów nie zna poglądów swoich założycieli. Pierwszym celem dyskusji jest zapoznanie Brata Protestanta z poglądami założyciela jego wspólnoty. Rozumiem oczywiście, że protestanci się różnią i zastanawia mnie dlaczego nasz współdysputant rozpoczął od nauki Lutra, przy czym nie upewnił się, czy w ogóle jesteś z danej wspólnoty protestanckiej. Było 500 lecie reformacji, ciekawe czy z tego powodu wydano jakąś syntezę nauki Lutra. Tak a propos, rozejście się wyznania protestanckiego od KK nastąpiło później niż w 1517 roku.

" więc my czynimy między sobą wielką różnicę sami wręcz gotowi podnosić rękę na siebie"- cytat

Chyba mówisz o sobie. Ja po robocie w lesie nie mam ochoty dźwigać ręki na kogokolwiek ani na cokolwiek. Te myśli świadczą o Twoich intencjach. Brzydko się bawisz Bracie Protestancie.

" I rzeczywiście, gdyby nas zalali muzułmanie to nie będą pytać kto katolik a kto zielony czy ewangelik tylko pojadą równo. I czy to nie byłby rechot ironii, że dopiero wyznawcy innej religii by nas zjednoczyli ??? (1)"

Szanowny Bracie Protestancie, wielu bezwyznaniowych i tak zwanych wierzących niepraktykujących współcześnie wyznaję jedna wspólną religię. Niestety stanowią większość w społeczeństwie, przytłaczającą. Ta nowa religia to konsumpcjonizm. Nie ma świąt Wcielenia Pańskiego tylko są święta zimowe z jarmarkiem świątecznym jako głównym rytuałem. Zajrzyj do Biblii, czy ludzie z zewnątrz niejednokrotnie nie stanowili reakcji Boga na zepsucie Izraela? Po drugie, sytuacja ma swoje podstawy społeczne i polityczne. Nie zahamujesz tego. Należy już uczyć się żyć w nowej rzeczywistości. Ale jest nadzieja.... Żydów z niewoli Babilonii uwolnił Cyrus z woli Najwyższego. Do tego, na krwi męczenników wzrasta chwała Kościoła. Kto nie obumrze, nie wyda owocu. Przyszłość należy do Boga. Wszelkie niedogodności są od tego, aby nas wypróbować. To prześladowani chrześcijanie wzrośli po dyskryminującej wobec nich polityce państwa Rzym. W 1453 roku w Konstantynopolu chrześcijanie obu wyznań pojednali się. Czy uchroniło ich to od zagłady?

Benedykt XVI świetnie w jednej ze swych książek ujął dlaczego chrześcijaństwo jest prześladowane wszędzie, ale nie w Europie, rozumianej jako UE.
Ponieważ w Europie niemal już nie ma chrześcijaństwa. Jest pogaństwo wyznające religię konsumpcjonizmu. Wielokrotnie na łamach tego portalu pisałem, iż Islam wobec "teologii" UE to normalność. Wbrew pozorom Islam w Europie przywraca przynajmniej część normalności.

"O ile mi wiadomo to Luter nie jest traktowany przez ewangelików jako święty, wyrocznia a jego pisma nie są objawionymi. " - cytat

Tak oczywiście, a jego posągi w dużej ilości zborów to tylko nic nieznacząca ozdoba. Jego wystąpienie jest świętowane a protestant zwraca się wobec ojca założyciela per doktor z najwyższym szacunkiem. Jego nauki, to tylko jego prywatne zdanie.... Ja też wstąpię do partii komunistycznej postawię sobie posąg Stalina na sali, będę głosił jego teorie ale jak ktoś zarzuci, iż podobnie lub tak samo jak ja mówił Stalin, to też powiem, iż Stalin to tylko filozof i to co robił i czynił nie należy odbierać dosłownie.

Do czego to prowadzi?

Podobnie jest często z przedstawieniem piekła, nawet wśród KK. To tylko symbol. Piekło i diabeł to tylko symbol, który nic nie znaczy. W ogóle nie istnieje, a Chrystus tak mówił, żeby jego słuchacze łatwiej zrozumieli na czym polega dobro.... Wszyscy będziemy zbawieni, bo Jezus to nieskończona MIŁOŚĆ, BÓG JEST TYLKO MIŁOŚCIĄ a piekło i diabeł nie mogą istnieć, ponieważ są antyhumanistyczne, tak samo jak już sama wiara w istnienie piekła i Lucyfera. ( Bardziej ogarnięty jeszcze doda, że Lucyfer we wczesnym kościele było normalnym imieniem i w KK bodajże jest nawet święty Lucyfer, był on ponoć biskupem na Sycylii? Ale ręki nie daję sobie urwać). Potem jeszcze poczytaj Normana Daviesa i dowiesz się, że Jezus to taki zwykły wędrowny kaznodzieja a religia to tylko pocieszenie. Takie na Zachodzie jest podejście wielu letnich katolickiego i protestanckiego wychowania.


" Na jego przemyślenia trzeba też patrzeć przez pryzmat tego, że był..... katolikiem." - cytat

Ale argument...... Jak KK odnosił się do nauczania Lutra? Aprobował je? Jest to doskonały przykład na fakt, iż posiadasz uprzedzenia. Jest wielu formalnych katolików, z nazwy, co nie oznacza iż to co mówią i czynią należy postrzegać przez pryzmat wspólnoty w której się wychowali. Z Lutrem jest taki problem, iż swoje poglądy nie zawsze głosił jako katolik.... Wręcz przeciwnie. Dlaczego manipulujesz???

"wypowiedzi Lutra są ogólnie mówiąc trudne dzisiaj do zaakceptowania /chociaż i tak te podane są wyrwane z kontekstu/"- cytat

Kolega podał dość oczywiste stwierdzenia. In plus to nie refleksje filozoficzne ale nawoływanie do konkretnego działania, które współcześnie określilibyśmy jako mowę nienawiści. Czym innym jest cytowanie Lutra a czym innym Augustyna.... Choć przyznaję rację, iż zachowania ludzi należy oceniać przez pryzmat epoki i kręgu kulturowego, w którym żyli. Każda epoka ma własny kod kulturowy.

"o kościele powszechnym śledząc burzliwe i wstydliwe historie papieży ? Też zanegować cały kościół katolicki ? (2)"- cytat

Nie chodzi już nawet o samo zachowanie, ale nauczanie. W tym tkwi sęk...
Paweł nawołuje do zachowania depozytu wiary. Grzeszne zachowanie to inna kwestia.

"A co powiecie na życie tzw. bohaterów wiary: chociażby Abraham, Mojżesz,"- cytat

Rozróżniaj zachowanie, od nauczania. Jak skończyli ci, którzy kwestionowali przekaz Mojżesza?

"Do brunet: chciałem ci uświadomić, że chrześcijaństwo ma korzenie w religii judaistycznej co do której widzę , że masz brunatny wstręt."- cytat

Chciałbym Ci bracie protestancie uświadomić, iż w czasach Jezusa nie było Talmudu. Powstał on w reakcji Żydów do stłumienia powstań w Judzie i chęci odróżnienia się od Chrześcijaństwa. Współczesny Judaizm ma wspólne pochodzenie z Chrześcijaństwem. Jedno nie pochodzi bezpośrednio od drugiego.

"Co do mszy św. przekonuje mnie Pismo, że ofiara Chrystusa była jedna i niepowtarzalna."- cytat

Oczywiście, historycznie Jezus raz umarł na krzyżu. Jednak powiedział, co należy czynić na Pamiątkę Jego Męki. Powiedział to czyńcie na Moją Pamiątkę. Chleb jest ciałem Jezusa, które za Nas zostało wydane. Ciałem umęczonym śmiercią krzyżową. Jest każdorazowym wspomnieniem ofiary Jezusa. Ofiary w wyniku której, Jezus jako pierwszy człowiek pokonał śmierć. Tak samo, przy końcu czasu zostanie pokonana śmierć, już na zawsze. Śmierć jest konsekwencją grzechu. Pokonanie śmierci, będzie oznaczało ostatecznie zniszczenie grzechu i pełne wyzwolenie ludzkości. Póki nie znajdziemy się w chwale Boga, musimy przez pamiątkę ofiary Jezusa głosić jego śmierć i zmartwychwstanie. Zachowywać depozyt wiary. Każda Msza Święta przez prawdziwą obecność Jezusa, jest każdorazowym ofiarowaniem się Jezusa za nas wszystkich.

"Ci przyodziani w białe szaty kim są i skąd przybyli?\" I powiedziałem do niego: \"Panie, ty wiesz\". I rzekł do mnie: \"To ci, którzy przychodzą z wielkiego ucisku i opłukali swe szaty, i w krwi Baranka je wybielili. Dlatego są przed tronem Boga i w Jego świątyni cześć Mu oddają we dnie i w nocy."

Po co bielili szaty we krwi baranka? Skąd ta krew, skoro Baranek już dawno temu umarł a krew pewnie dawno się rozłożyła???

"Tak więc człowiek nie ma mocy jej powtarzać. Komunia to : czyńcie na pamiątkę moją. Zastanawia mnie zawsze dlaczego ksiądz mówi \'\'oto krew moja, to pijcie na pamiątkę moją\'\' a potem wierzącym nie da tylko sam wypije. Tak więc ktoś jest zubożony o 50% komunii."- cytat

Komunia oznacza całkowitą łączność z Bogiem. Dlatego przyjęcie Ciała Chrystusa, mając nieczyste sumienie jest grzechem świętokradztwa. Kto ma dostęp do Boga? Tylko człowiek rąk niewinnych i czystego serca. Tak samo szaty opłukali w krwi baranka, aby byli czyści i nieskazitelni przed Bogiem. Bóg nie mieszka tam, gdzie jest chociażby pozór zła. Nie mieszka w duszy człowieka, która jest obciążona grzechami. Bóg mieszka w ludziach wolnych, oderwanych od łączności z grzechem. In plus. Ksiądz w KK jest człowiekiem który otrzymał odpowiedni sakrament, który na jego duszy wywarł niezbywalne piętno. Jego ręce są poświęcone. Powiem więcej, Każdy człowiek, który z czystym sumieniem przyjmuje Komunię Świętą staje się żywą monstrancją, Żywą Świątynią Boga. Jest on wliczony w poczet świętych.

W KK jest także forma komunii pod dwiema postaciami. Sam niejednokrotnie przyjmowałem. Chciałbym Cię uświadomić iż jest taka możliwość. Jesteś niedoinformowany.

Zubożony o 50%, jakie ekonomiczne podejście. Teraz policz cenę wina i powiedz na ile wierni "są okradani";D:D:D:D

"Gdzie w Biblii napisane jest, że Jezus jest tylko w mszy św. ?"- cytat

Jezus jest wszędzie, gdzie dwóch albo trzech jest zgromadzonych w Jego imię. Msza Święta jest ważna przez głoszenie i kultywowanie pamiątki Męki Pańskiej. Kto nie pije i nie spożywa Ciała Jezusa, nie zostanie zbawiony. Natomiast, samo mówienie "Panie, Panie" a nawet wyrzucanie złych duchów w imię Pana nie gwarantuje zbawienia.

"Chciałem cię też uświadomić, że u protestantów Bóg nie jest martwy!!! Chrystus zmartwychwstał. Jeśli by to nie było prawdą to daremna wiara. Następne: w nabożeństwie protestanckim jest komunia święta- i to jak już pisałem pod obiema postaciami."- cytat

Jezus Cię kocha, nic nie musisz robić, bo Jezus jest zawsze przy Tobie, Pan mnie pasie na zielonych pastwiskach, Jezus sam od siebie będzie Cię bronił przed złem. Nasz Zbór się rozwija i wszyscy będziemy zbawieni. Liczy się tylko miłość, że ludzie się kochają. Czyste mówienie "Panie, Panie, Panie" Chodziłem na nabożeństwa, z ciekawości, taka tam dominowała retoryka. Jednym słowem, złe duchy też wierzą i co w tym wielkiego?

Sam stwierdziłeś, że opłatek, który Bracia Protestanci nazywają komunią jest tylko symbolem. Już Ci pisałem, Symbol jest martwy. Opłatek to nie ciało Chrystusa. Czy neguję, iż Chrystus nie zmartwychwstał? In plus, Jak doświadczacie obecności Boga? Przez nastrój;D:D:D:D Bo jest fajnie;D:D:D:D

" że w KK pojawiają się okultyści - to znaczy, że KK też jest zły ? "- cytat

KK jako wspólnota wiernych nie. Tak w odniesieniu do niektórych kapłanów. pisałem już na temat mojego zdania w sprawie poziomu kształcenia w seminariach i "wiedzy" współczesnych księży. Niejeden z nich staje się okultystą albo przystępuje do seminarium jako okultysta żeby psuć wizerunek Kościoła. Dlatego należy uważać. Nie każdy, kto nosi koloratkę, jest ok. Część z nich ma błędne przekonanie na temat okultyzmu. Uważa, iż pewne techniki są ok, bo np. leczą ludzi, natomiast z Duchem Świętym mają niewiele wspólnego, raczej z tym panem z dołu. Zapominają iż w Piśmie Świętym jest zapisane, iż nawet złe duchy i antychryst są w stanie czynić nawet fałszywe miłosierdzie. To jest właśnie skutek procesu spłycania i protestantyzacji KK i przekładania do seminariów protestanckiej retoryki. Skoro piekło to symbol, zatem realnie nie istnieje. Zatem magia, skoro pomaga ludziom, dlaczego jej nie stosować? Przecież jest dobra! Zapominają iż Pismo w tej sprawie wypowiada się jednoznacznie.

" wskaż mi miejsce, gdzie jest nakaz sukcesji apostolskiej"- cytat

A nakładanie rąk, to co? A kwestia zachowania depozytu wiary? W chrześcijaństwie to uczniowie apostolscy a następnie uczniowie uczniów przekazywali prawdy wiary, które do czasów soborowych były powszechnie uznawane. Sobory pojawiły się w okresie, kiedy właśnie pojawiały się nauki z zewnątrz, które niszczyły w miarę spójne nauczanie poszczególnych wspólnot. Zauważ, jak wspólnoty chrześcijańskie legitymowały swoje prawa do wypowiedzi i prawdziwości nauki. Nawiązywały, skąd czerpały nauki. Dlaczego, ponieważ iż przekaz świadczył iż jest mniej zniekształcony. Sobory pojawiły się, aby ujednolicić doktrynę wiary. In plus. Kapłaństwo, małżeństwo, komunia jest sakramentem. Znakiem działania Ducha Świętego. Sukcesja apostolska stanowi o duchowej łączności Kościoła, który jest jednym mistycznym Ciałem Chrystusa wypełnionym Jednym i tym samym Duchem Świętym, który pierwotnie został zesłany zebranemu, w wieczerniku Kościołowi. Duch został zesłany przez Ojca i Syna jako dar. Dopiero po otrzymaniu Ducha Świętego rozpoczęła się działalność apostolska. Wspólnoty, które zerwały łączność z Kościołem, nie mają Ducha Świętego. Może mają ducha wspólnoty....
Bez łączności z Kościołem, gdzie kamieniem węgielnym jest Jezus, nie można wydać owoców godnych nawrócenia;)

"Dla mnie wyznacznikiem w sprawach wiary jest natchnione Słowo Boże"- cytat

Gratuluję znajomości.... Tak się zastanawiam dlaczego Filip został zesłany do wytłumaczenia pisma Etiopowi. Przeca miał natchnione Słowo Boże, cóż mu było trzeba więcej?

"na podstawie Biblii wymień mi tę \'\'pełnię sakramentów\'\'"- cytat

Dobrze,
1) Chrzest
2) Bierzmowanie
3) Najświętszy Sakrament
4) Pokuta
5) Małżeństwo
6) Kapłaństwo
7) Namaszczenie

1) Mt 3,11 J 4, 1n Dz 1,5
2) Dz 8,14- 17 Dz 19 1,7
3) Łk 24, 30-32 - Ciekawe, że Jezus w Emaus nie podzielił się winem:)
4) Mt 3,6 Jk 5, 15n 1 J 1, 8-10, J 20, 23
5) 1 Kor 7,7-16 Ef 5 21-33
6) Dz 6,6 1 Tm 14,4 2 Tm 1,6
7) Jk 5, 14n, Mk 6,13

A gdzie Ty Bracie Protestancie mi wskazałeś w Biblii treści świadczące iż Maria popełniła jakikolwiek grzech?

"Jeżeli czegoś nie ma u protestantów to już są upośledzeni, gorsi ? "- cytat

A gdzie napisałem iż Bracia Protestanci jako ludzie są gorsi? Bracia Protestanci są w błędzie, a moim obowiązkiem, jako wobec bliźnich, jest ich upominać. To pierwszy znak miłosierdzia wobec Was, aby Was Bracia Protestanci przygarnąć z miłością.

"Martwy Bóg u protestantów to \'\'fakt\'\' widziany chyba tylko przez ciebie."- cytat

Za to Ty pewnie Bracie Protestancie widziałeś już Boga Twarzą w Twarz i pewnie codziennie bywasz u Niego na kawie;D:D:D
Szanowny Bracie Protestancie, w jaki sposób doświadczasz Boga? Myślisz iż sama lektura Pisma, jak widzę bez zrozumienia wystarczy? Myślisz iż Bóg znajduje się w martwych literach? Myślisz iż powiesz Jezus jest Panem, to jest już ok:D:D:D:D
Może przedstawisz mi krótką historię powstania Biblii, jak powstała:D:D:D:D:D

" Panie bronku, proszę miej szacunek dla inteligencji dyskutantów, piszesz masło maślane : wyraz patologia ma zabarwienie, znaczenie ujemne czyli PEJORATYWNE. Więc jeżeli uważasz, że protestantyzacja to patologia to ..... no właśnie, chyba nie rozumiesz co"- cytat

Szanowny Bracie Protestancie, dlaczego przeinaczasz moje słowa? Co znajduje się w dalszej części mojej wypowiedzi? Słowa Jezusa widać, też tak przeinaczasz. Nie tak, jak zostało objawione przez Boga, ale jak mi pasuje. Typowo protestanckie podejście.

Wiesz co to znaczy "ambiwalentne"? Protestantyzacja może być pejoratywna z tego powodu, iż wielu duchownych KK idzie na zatracenie natomiast jest pozytywna z tego punktu widzenia iż prowadzi do oczyszczenia KK z letniego elementu. Wobec tego, reasumując jest to zjawisko ambiwalentne. Jako samo zjawisko, jest to patologia, czyli niezgodne z przyjętą normą. Pejoratywność i pozytywność to oceny. Zatem Nie kłam!!!!!!! Szanowny Bracie Protestancie, wiesz kto jest ojcem kłamstwa. Dobrze wiesz, że on też potrafi posługiwać się cytatami z Biblii. Bracie Protestancie, zgrzeszyłeś!!!!

"No właśnie takie twierdzenie jest w twoim zdaniu- jak byk. Jest jeden pośrednik a nie dwóch. Jezus nawet skrytykował matkę w Kanie Galilejskiej za próbę pośrednictwa (ew.Jana 2,4) a potem próbował ją pominąć: \'\'któż to jest matka moja ?\'\' (ew.Mat 12, 48-49). "- cytat

Bracie Protestancie.... Jesteś kłamcą. Pisałem chyba już, iż ŁASKĄ DLA LUDZKOŚCI BYŁO JUŻ SAMO ŻYCIE JEZUSA KTÓRY ZSTĄPIŁ Z NIEBA ABY ZOSTAŁ OFIAROWANY NA OKUP ZA WIELU. ŁASKĄ JEST SAMO ŻYCIE JEZUSA KTÓRE PRZYSZŁO NA ŚWIAT PRZEZ ŁONO MARII. Dlaczego tego nie wziąłeś po uwagę. Złe intencje wychodzą z Twego serca a grzech zaślepia Twoje poczynania Bracie Protestancie. Skończysz wedle uczynków swoich!!! Pan powiedział, strzeżcie się wilków w owczej skórze....

Pominął, czy nie pominął???? To Maria poprosiła Jezusa. Dlaczego Jezus spełnił prośbę Marii? No właśnie Szanowny Bracie Protestancie, dlaczego Maria nazwana jest niewiastą a Jezus wspomniał iż jeszcze nie nadeszła godzina? Kto w Biblii nazwany został niewiastą, ponieważ z mężczyzny została wzięta. Podobnie łac. VIR - VIRGO/ Mąż - mężyna. W Kanie Galilejskiej zaczyna się publiczna działalność Jezusa. Jest to pierwszy cud Jezusa. Co natomiast stało się, gdy Maria przy Elżbiecie wypowiedziała pozdrowienie? Zatańczyło w łonie Elżbiety dzieciątko, Jan zwany Chrzcicielem. Dlaczego w momencie pozdrowienia brzemiennej Marii. Maria nazwana jest Niewiastą na podobieństwo Ewy która pierwsza z ludzi złamała Prawo Boga. Jezus jest określany jako Adam. Maria występuje na podobieństwo Ewy. Przez kobietę grzech przyszedł na świat, przez Marię narodził się Jezus, który przeszedł szkołę Marii i wyzwolił ludzkość od grzechu. Tam rozpoczął swą działalność, uwieńczoną wywyższeniem na krzyżu a następnie pokonaniem śmierci....

"Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie i niewiastę, pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej: ono zmiażdży ci głowę, a ty zmiażdżysz mu piętę"

Niewiasta występuje w tym znaczeniu;) Szanowny Bracie Protestancie.

"z twoimi teoriami oskarżasz o agresję. Czyli znowu chcesz wykazać swoją wyższość : ty tylko krytykujesz a to inni cię atakują."- cytat

Tak, przewiń do wcześniejszych komentarzy. Jakim słownictwem i z jaką ekspresją się posługiwałeś?

Dlaczego mnie obrażasz, co Ci zrobiłem???

"Bo jakoś miłości do trochę inaczej myślących to w twoim tekście nie ma. Ponadto, gdybyś czytał Słowo Boże to przeczytałbyś (...) Poziom waszych wypowiedzi jest żenujący. Sądziłem, że na cieszyńskim są inteligentniejsi ludzie i na poziomie a tu okazuje się, że budzą się upiory przeszłości."- cytat

Taki Twoim zdaniem, Bracie Protestancie ma być język dyskusji gdzie używa się argumentów z Objawionego Słowa Bożego. Twoje Słowa są przepojone miłością czy pychą? Masz bielmo na oczach.... Pamiętaj że diabeł krąży jak lew i czatuje kogo pożreć. Nie wykazuj się złymi intencjami. Demon to może wykorzystać. Szatan Cię obserwuje. Twoim prawdziwym wrogiem nie jest katolik ale moce, zwierzchności i panowania. We wspólnotach protestanckich o nich zdaje się nie pamiętać.... Napominanie brata to uczynek miłosierdzia a nie brak tolerancji... Pomodlę się w Twojej intencji na różańcu, poproszę Marię, aby objęła Cię swoją opieką.

"prezentują bronek i pawel czy też brunet są marginesem."- cytat

Eliasz i Noe tez byli marginesem. Nie liczy się ilość. Liczy się wiara.

" żyjąc wśród wyznawców różnych kościołów nie spotykam wrogości ze względu na wyznanie,"- cytat

Bracie Protestancie, gdzie z mojej strony spotyka Cię wrogość? Wskaż mi, jeżeli nie, dlaczego mnie fałszywie oskarżasz? To Ty mówisz o dźwiganiu ręki, nie Ja. Skontaktuj się z Krytyką Polityczną, tam Cię pouczą jak wyzbyć się uprzedzeń.

"Odpowiedź: Nie wiem jaka jest różnica w przedstawianiu Boga przez katolików i protestantów. Ja szukam go w Słowie Bożym i modlitwie."- cytat

Zastosuj regułę Sola scriptura i udziel odpowiedzi. Przy okazji, możesz mi wskazać, gdzie w Biblii jest mowa o upadku szatana... Przy okazji wskaż mi, jak powstała Biblia. Jakie kultury na jej powstanie miały wpływ;) Pomodlę się w Twojej intencji różaniec, poproszę Marię, aby objęła Cię swoją opieką.

Co do Tygodnia modlitwy, Może w Kościele Jezusowym Katolicy z Braćmi Protestantami odmówią wspólnie różaniec????? Jestem za, a Ty?

2018-01-25 22:57:52
bronek91: brunet

Dzięki za wymienienie afer, przydają się;)
2018-01-25 23:07:09
bronek91: @ Wyborca 456
Dlaczego Jezus przyszedł na świat przez łono Dziewicy? Czy to możliwe, aby dziewica cokolwiek urodziła? Znalazłeś w Biblii jakikolwiek fragment na temat grzechu Marii?
2018-01-25 23:18:38
bronek91: @ Wyborca 456,
Korzystając z Twojej wiedzy Bracie Protestanckiej, daję Ci okazję do wykazania się. Powodzenia Kowboju:)

Bardzo proszę o dogłębną interpretację tego fragmentu:

11 Gdy mijali Jebus, a dzień się już bardzo nachylił, rzekł sługa do swego pana: ?Chodź, proszę, a skręcimy do tego miasta Jebusytów i przenocujemy w nim?.
12 Lecz jego pan dał mu taką odpowiedź: ?Nie skręcajmy do miasta cudzoziemców, nie pochodzących z rodu Izraela, ale idźmy aż do Gibea?. 13 Nadto rzekł jeszcze do swego sługi: ?Jedźmy i starajmy się dotrzeć do jednej z tych miejscowości, aby przenocować, do Gibea albo do Rama?. 14 Ruszyli więc dalej. Tymczasem słońce im zaszło przy Gibea, które należy do pokolenia Beniamina. 15 Skręcili więc tam, aby przenocować w Gibea. [Lewita], wszedłszy do miasta, zatrzymał się na placu, gdyż nie było nikogo, kto by ich przyjął do domu i udzielił noclegu. 16 Tymczasem pewien starzec wracał wieczorem ze swojej pracy w polu. Człowiek ten pochodził z góry Efraima i w Gibea był przybyszem, gdyż mieszkańcy tego miasta byli Beniaminitami. 17 Podniósł oczy i zauważył podróżnego na placu. ?Dokąd idziesz i skąd przybyłeś?? - zapytał go starzec. 18 Ten odparł: ?Wracamy z Betlejem judzkiego w strony góry Efraima, skąd pochodzę. Odwiedziłem Betlejem judzkie, a teraz wracam do domu4 i nie mam nikogo, kto by mnie przyjął pod dach. 19 Mamy słomę i żywność dla naszych osłów oraz chleb i wino dla siebie, dla twej służebnicy i dla tego młodego człowieka, który idzie z twoim sługą. Nie brak mi niczego?. 20 ?Bądź spokojny - rzekł starzec - pozwól mi zaradzić wszystkim twoim potrzebom, ale nie spędzaj nocy na ulicy?. 21 Przyprowadził go więc do swego domu, osłom dał obrok, po czym umyli nogi, jedli i pili. 22 Tymczasem, gdy oni rozweselali swoje serca, przewrotni mężowie tego miasta otoczyli dom, a kołacząc we drzwi rzekli do starca, gospodarza owego domu: ?Wyprowadź męża, który przekroczył próg twego domu, chcemy z nim obcować?. 23 Człowiek ów, gospodarz domu, wyszedłszy do nich rzekł im: ?Nie, bracia moi, proszę was, nie czyńcie tego zła, albowiem człowiek ten wszedł od mego domu, nie popełniajcie tego bezeceństwa. 24 Oto jest tu córka moja, dziewica, oraz jego żona, wyprowadzę je zaraz, obcujcie z nimi i róbcie, co wam się wyda słuszne, tylko mężowi temu nie czyńcie tego bezeceństwa?5. 25 Mężowie ci nie chcieli go usłuchać. Człowiek ten zatem zabrawszy swoją żonę wyprowadził ją na zewnątrz. A oni z nią obcowali i dopuszczali się na niej gwałtu przez całą noc aż do świtu. Puścili ją wolno dopiero wtedy, gdy wschodziła zorza. 26 Kobieta owa, wracając o świcie, upadła u drzwi owego męża, gdzie był jej pan, i pozostała tam aż do chwili, gdy poczęło dnieć. 27 Pan jej, wstawszy rano, otworzył drzwi domu i wyszedł chcąc wyruszyć w dalszą drogę, i ujrzał kobietę, swoją żonę, leżącą u drzwi domu z rękami na progu. 28 ?Wstań, a pojedziemy!? - rzekł do niej, lecz ona nic nie odpowiadała. Usadowiwszy ją przeto na ośle, zabrał się ów człowiek i wracał do swego domu. 29 6 Przybywszy do domu, wziął nóż, i zdjąwszy żonę swoją, rozciął ją wraz z kośćmi na dwanaście sztuk i rozesłał po wszystkich granicach izraelskich.
2018-01-26 00:06:35
brunet: @wyborca - Czy reformacja to wina Tuska ? -  No cóż, Tusk to największy zdrajca wszechczasów. Tusk i jego sieroty, nic dobrego dla Polski i jej rozwoju nie zrobili , ale na pewno łączy ich jedno: wysokie ponad 85 procentowe POparcie zarówno w luterskiej Wiśle jak i wśród osadzonych w Zakładach Karnych !
2018-01-26 00:09:23
bronek91: Wyborca 456

"kolejny przykład małostkowego krytykanctwa. Czy pan nie umie polemizować inaczej jak tylko deprecjonować i wyśmiewać interlokutora ?"- cytat

Szanowny Bracie Protestancie, Ja się nie odwoływałem do argumentu składek. Najdobitniej to dowodzi, podanie takiego argumentu, co dla danej wspólnoty wyznaniowej liczy się najbardziej. Gdyby było inaczej, ten argument nie zostałby użyty. Odpowiedź z mojej strony to nie przejaw krytykanctwa, ale w pełni uzasadnione wyrażanie opinii. Przedstawianie sprawy inaczej jest kłamstwem. To kolejny raz Bracie Protestancie. Czyżbyś żył w kłamstwie?

"Czy pan nie umie polemizować inaczej jak tylko deprecjonować i wyśmiewać interlokutora ?"- cytat

Szanowny Bracie Protestancie, nikogo nie ośmieszam. Kompromitujesz się sam.... Dyskutowanie i polemika Twoim zdaniem Bracie Protestancie polega na odwoływaniu się do nienawiści, obrażania innych, mówienie o mnie jako o marginesie i odnoszenie się do podnoszenia ręki? Szanowny Bracie Protestancie. To nie mój język, ja do takich środków się nie odwołuję. Świadczy to tylko o Twoich intencjach. Moim zadaniem jest głoszenie Słowa Bożego, aby każdy miał szansę poznać prawdziwego Boga. Intencją mojego działania jest miłość i prawda. A Ty czym się kierujesz?

"Jakoś ani ja ani wiślanin nie wyśmiewamy się z wiary katolickiej czy protestanckiej."- cytat

A gdzie ja się wyśmiewałem? Podaj przykład?

"Zarówno składka jak ofiara na tacę / do koszyka nie określa poziomu czy \'\'stopnia\'\' wiary."- cytat

Gratuluję, już coś dotarło! Cieszę się, iż zrozumiałeś. Pamiętaj, iż kropla drąży skałę;D
św. Paweł mówił, iż należy czynić tak, aby była równość.

"\'\'Hitler popierał aborcję a już to na danego katolika sprowadza ekskomunikę z urzędu... \'\' Proszę o podanie daty i imienia papieża, który dokonał ekskomuniki Hitlera."- cytat

KPK, kan. 1398

Gdyby to uczynił papież lub ktoś inny, napisałbym iż to uczynił dany człowiek. Osoba, która popiera aborcję lub się jej dopuszcza ex lege jest ekskomunikowana z punktu widzenia samego prawa kanonicznego. Nie jest wymagane wydanie żadnej decyzji w tej sprawie. Tak samo jak z zasiedzeniem. Przy spełnieniu warunków, np. po 30 latach w złej wierze, posiadacz ex lege nabywa daną nieruchomość. Nie potrzebuje mieć orzeczenia sądu a jeżeli o nie występuje orzeczenie ma charakter deklaratoryjny a nie konstytutywny.

Nie wiesz, co to znaczy pojęcie, z urzędu???? Nie musiał tego czynić papież.... Skutek następuje ex lege. Powinieneś się orientować.

"odpowiedź encyklopedyczna:"- cytat
To dwa niezależne podmioty. Utożsamianie Watykanu i Stolicy Apostolskiej jako jednego podmiotu to błąd. Gratuluję, robisz postępy. Tak dalej. Może w końcu przestaniesz kompromitować wspólnoty protestanckie.

"Reformacja jest w linii prostej efektem takiej a nie innej historii kościoła powszechnego rządzonego przez papieży."- cytat

Szanowny Bracie Protestancie.... Reformacja Lutra w pierwszej kolejności była sporem teologicznym, który został wykorzystany przez książęta Rzeszy i trafił na podatny grunt społeczny jako podbudowa ideologiczna. Nawet Engels przedstawiał to w ten sposób.... Znów się czegoś nowego dowiedziałeś, gratuluję...

PS dlaczego zwracasz się do mnie per PAN. Przecież jest napisane że jeden jest Pan, Jezus Chrystus.:D:D:D:D Wszyscy ludzie są braćmi w Chrystusie;D Nie wiesz tego?

Co z ekumenicznym różańcem w Kościele Jezusowym w Cieszynie????
2018-01-26 07:10:38
krzysztof.mm: patrzcie, co religia robi z ludzi
[niesłusznie podejrzewałem boreliozę]
2018-01-26 08:17:49
cd minerwa: Nienawisc zarazila tysiace umyslow w Polsce a Marsz Niepodleglosci z 11 listopada pokazal w jak strasznym kierunku podaza myslenie wielu osob. Nie ma co sie dziwic skoro pralat Kneblewski powiedzial - \"kazdy katolik powinien byc patriota i nacjonalista\" czy poddanym Kosciola ( odnosnie komunii ) \" po katolicku - na kolanach i do ust, a na reke co najwyzej trzcina \". Wyjatkowo przyjazne dla wiernych slowa. Feudalizm powraca.

Zgadza sie co pisze ojciec Wisniewski - \" pomieszanie religii z nienawiscia\". Oto obraz Polski dzieki PiS i jego mariazu z kosciolem o. Rydzyka.
2018-01-26 09:11:35
Wyborca 456: do bronek: znowu ironizowanie: cytat: \'\'Martwy Bóg u protestantów to \'\'fakt\'\' widziany chyba tylko przez ciebie.\'\'- cytat:
Za to Ty pewnie Bracie Protestancie widziałeś już Boga Twarzą w Twarz i pewnie codziennie bywasz u Niego na kawie;D:D:D\"
Jeśli chodzi o poranną kawę to często rozmawiam sobie przy tym z Bogiem-
nic to dla mnie dziwnego. Napisałem wyraźnie, że widzisz fakt a nie martwego Boga. Opłatek to nie Bóg. Wszystko co odbiera chociaż cząstkę chwały Bogu jest grzechem. Dlatego też proszę abyś nie powierzał mnie ....Marii i jej opiece. Wystarczy mi Boża ochrona, którą mam od dziecka.
Co do Marii: powołujesz się na Biblię, że nigdzie nie pisze o jej grzechu. Idąc tą drogą rozumowania nie pisze też o jej niepokalanym narodzeniu czy wniebowstąpieniu. Gdyby to miało nastąpić i mieć znaczenie to Jezus by o tym wyraźnie powiedział. To co najistotniejsze dla zbawienia uczynił i powiedział Jezus. Kto to powiedział: Jego słuchajcie ?
cytat: \" Myślisz iż powiesz Jezus jest Panem, to jest już ok:\" - Nikt nie powie, że Jezus jest Panem jak tylko w Duchu.
2018-01-26 09:29:02
krzysztof.mm: pokalane poczęcie - niepokalane poczęcie
sraty - pierdaty, na tony
was wszystkich porąbało, nawiedzone pseudoteologi?!...
czy wy przypadkiem wszyscy nie z Jebusa?...
2018-01-26 09:35:53
Wyborca 456: do bronek91: wiem , że PAN jest jeden (JHW). Ale pan bronek w tym przypadku też jeden- to wyraz pewnego szacunku a nie ubóstwienia.
2018-01-26 12:18:00
knefel: ja-sioKrzysio czy jak ci tam jeszcze, oprócz ciebie na pewno nikogo tu niema z Jebusa.
2018-01-26 14:50:06
bronek91: Wyborca 456

Kto nie ma Marii za Matkę, ten nie ma Boga za Ojca....

Co z ekumenicznym różańcem w Kościele Jezusowym?
A różaniec za Ciebie Bracie Protestancie Zmówię, nawet będę pościł....

Jako drwal, muszę przypomnieć....

Już siekiera do korzenia drzew jest przyłożona. Każde więc drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, będzie wycięte i w ogień wrzucone.

Szczęśliwi, którzy chodzą prostymi drogami
i żyją według wskazań Pana
Szczęśliwi którzy nakazy Pana wypełniają
A Jego samego całym sercem szukają
Nie dopuszczają się żadnej nieprawości
i chodzą Jego drogami
Kto może wejść do Królestwa Niebieskiego?
Tylko człowiek rąk niewinnych i czystego serca,
Nawet Ci co przyszli z wielkiego ucisku wybielili szaty we krwi baranka
Paweł, powiedział, unikajcie wszystkiego, co ma chociażby pozór zła
Natomiast Jezus powiedział iż prawdziwa nieczystość, nie pochodzi z zewnątrz,
ale z serca, z wnętrza człowieka.
Bóg nie mieszka w przybytku ludzką ręką uczynionym. Królestwo Boże jest wśród wierzących.
Gdzie mieszka Bóg? W syfie, w gnoju, w grzechu, w bałaganie?
Bóg nie mieszka w towarzystwie gdzie jest chociażby pozór zła a serce ma złe skłonności.
W pierwszej kolejności liczy się czyste serce, z którego wychodzą tylko dobre intencje.
Człowiek ma być narzędziem przynoszenia dobra i pokoju światu, Duch Boży ma ożywiać jego ciało do czynienia tylko dobra, ponieważ Dobry jest tylko Bóg.
Na tym polega prawdziwa komunia i zjednoczenia z Bogiem. Kiedy stajemy się niewolnikami Boga, kiedy nasza wola zgodna jest z wolą Boga. Wówczas osiągamy świętość. Powstaje paradoks, gdyż jako niewolnicy Boga, co ciekawe dobrowolni, zostajemy uwolnieni z grzechu. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ Bóg jest praprzyczyną powstania świata, świat jest dowodem Jego siły twórczej, Bóg jest jedynym sensem życia a nasze życie powinno być dążeniem do osiągnięcia świętości.
Każdy z nas ma wybór, jednak alternatywą jest tylko i wyłącznie wieczne potępienie.

Pan powiedział, Jam jest chleb żywy, który zstąpił z nieba, kto Mnie spożywa, będzie żył na wieki. W rozmowie z Samarytanką powiedział, iż jest źródłem wody żywej. Kto z Niego zaczerpnie, nie będzie już pragnął. Nie będzie pożądliwy. Wyzwoli się ze skutków grzechów pierwszych ludzi. Ponieważ Jezus jest odwrotnością Adama a Maria odwrotnością Ewy. Jak grzech przyszedł na świat, w odpowiedni sposób została Ludzkość z niebo wyzwolona, dzięki ŁASCE.

Bóg nigdy nie wprasza się do naszego życia. Jedynie szatan wchodzi nieproszony. Jezus i jego uczniowie, dzięki mocy Pana wyrzucali złe duchy. Po co to czynili? Aby w ich ciała zostały wymiecione, aby zrobić miejsce, aby zamieszkał w nich Bóg. Nawet Jezus powiedział.

"Gdy duch nieczysty opuści człowieka, błąka się po miejscach bezwodnych, szukając spoczynku. A gdy go nie znajduje, mówi: \"Wrócę do swego domu, skąd wyszedłem\". Przychodzi i zastaje go wymiecionym i przyozdobionym. Wtedy idzie i bierze siedem innych duchów złośliwszych niż on sam"

Dlaczego ciało zostaje wymiecione? Aby zamieszkał w Nim Bóg. Człowiek, który nie jest w komunii z Bogiem, który nie praktykuje, ma złe skłonności serca, wręcz zaprasza do siebie złe duchy. Nie jest świątynią Boga ale siedliskiem demonów. Łączność z Jezusem, stanowienie z Nim komunii, spożywanie jego ciała pozwala na każdorazową ochronę przed złem. Gdzie jest Bóg, tam nie ma zła.

Maria otrzymała łaskę, jak Gabriel powiedział, "Łaski pełna", "Błogosławiona między niewiastami", "Błogosławiony Owoc Żywota Twojego" - Jak tu tkwi tajemnica?

Błogosławiona jest Maria, Błogosławiony Owoc Żywota. Kim jest Ten Owoc Żywota? To Jezus. Gabriel wobec Marii używa tego samego terminu, co wobec Jezusa. In plus, mowa o owocu, a czyż to nie zerwanie owocu z Drzewa poznania dobra i zła i było narzędziem przyjścia zła na świat?

Łaska dla Marii oznaczała brzemienność, trud wychowania, ucieczki, utrzymania, następnie towarzyszyła Jezusowi w trudach działalności misyjnej i była przy Jego śmierci krzyżowej. Jezus zmarł, zawiesiwszy Go na drzewie. Czyż zgodnie z prawem, każdy, kto taką śmiercią umierał nie był przeklęty? Jakie Maria przeżywała cierpienia? To dla Niej była Łaska Boża. Czy Ty szanowny Bracie Protestancie byłbyś gotów przyjąć taką łaskę? Myślisz, że łaska jak, to po zborach wspólnoty protestanckie głoszą:

"Jezus Cię kocha, nic nie musisz robić, bo Jezus jest zawsze przy Tobie, Pan mnie pasie na zielonych pastwiskach, Jezus sam od siebie będzie Cię bronił przed złem. Nasz Zbór się rozwija i wszyscy będziemy zbawieni. Liczy się tylko miłość, że ludzie się kochają. Czyste mówienie \'\'Panie, Panie, Panie\'\'"- mój cytat z doświadczeń

Myślisz iż taką łaskę doznała Maria. A jak przychodzi kataklizm, tacy którzy myślą iż Jezus jest przy mnie, On mnie obroni, jest fajnie...... potem mówią. Dlaczego Bóg na to pozwolił. Gdzie był Bóg? Dlaczego pozwala na takie zło na świecie. Właśnie przez taką teologię i protestantyzację KK otwierają się autostrady przez które zło ma szanse działania. Wiara bez poparcia doświadczenia jest martwa. Jest to ziarno nie rzucone na ziemię żyzną, zroszoną i nawożoną krwią męczenników, ale wiara typu "Panie, Panie, Panie" to ziarno rzucone na drogę i na skały. Nie ma korzenia, nie wzejdzie i nie wyda owoców godnych nawrócenia.

Jest napisane, że nawet złe duchy i antychryst będą posługiwali się fałszywym miłosierdzie, fałszywymi cudami, dla zwiedzenia ludzkości. Dlatego Jezus mówi, bądź ciepły albo zimny. Letniość to spłycanie wiary, to dialektyka:

"Jezus Cię kocha, nic nie musisz robić, bo Jezus jest zawsze przy Tobie, Pan mnie pasie na zielonych pastwiskach, Jezus sam od siebie będzie Cię bronił przed złem. Nasz Zbór się rozwija i wszyscy będziemy zbawieni. Liczy się tylko miłość, że ludzie się kochają. Czyste mówienie \'\'Panie, Panie, Panie\'\'"- mój cytat z doświadczeń

Następnie dochodzi do sytuacji, kiedy nawet księża KK stają się okultystami. Przecież to przynosi dobro i wszyscy będziemy szczęśliwi..... Potem są określenia, że Jezus popierałby aborcję (gdyby żył), bo Jezus zawsze był za biednymi. Potem wspólnoty pierwotnego kościoła utożsamiane są z komunami i dochodzi do takich "filozofii"...


Symbol jest martwy. Opłatek to nie ciało Jezusa. Termin HOKUS POKUS to jeden z przykładów protestanckiego podejścia do Prawdziwego Ciała Jezusa. Bóg nie mieszka w świątyniach ludzką ręką uczynionych. Bóg może zamieszkać w ludziach, których stworzył na swój obraz i podobieństwo. Człowiek ma wolną wolę. Może Boga zaprosić, może pozwolić aby w jego mieszkaniu rozgościły się demony.


Modlimy się przyjdź Królestwo Twoje. Co to oznacza?
Królestwo Boże wymaga działania ze strony wszystkich świętych,
Samo z siebie z nie nastąpi, inaczej ta prośba byłaby zbędna.
Człowiek został stworzony, aby Boga Czcić, kochać, szanować, oddawać Mu cześć.
Bóg stworzył człowieka z przeznaczeniem do DZIAŁANIA, Bo nie było człowieka, który by uprawiał ziemię.

Bóg nigdzie nie wchodzi do gnoju, do bajzlu i śmietnika.
Jedynie do mieszkania wymiecionego, co jest podstawą zaproszenia.
Na Horebie tylko Mojżesz mógł udać się na rozmowę z Bogiem. Do przebywania w Jego obecności.
Jezus jako Bóg zamieszkał w Łonie Marii. Świadczy o tym Pismo. Sama Maria się na to zgodziła. Czy Bóg mógł przebywać w mieszkaniu uprzednio do tego nieprzygotowanym?
Maria nie przeszła przez żaden chrzest. Dopiero Jan Chrzciciel Chrzcił dla odpuszczenia grzechów. Natomiast dopiero chrzest z polecenia Jezusa miał odbywać się w duchu i prawdzie, dla metanoi. Odrodzenia się. Chrzest jest po pierwsze dla zmazania znamienia grzechu pierworodnego, pożądliwości ludzkich. Czy Jezus, Bóg przebywa w mieszkaniu gdzie jest najmniejszy pozór zła? Biblia nie wspomina o żadnym grzechu Marii. Maria nie czekała aż Jan Chrzciciel zacznie chrzcić dla odpuszczenia Grzechów. Nie ma mowy o tym, aby przyjmowała chrzest. Dlaczego? Ponieważ nie musiała. Jest Niepokalanie Poczęta!!!
Została wcześniej przepowiedziana w proroctwach jako dziewica, która pocznie i porodzi syna. Została wybrana przez Boga w duuuuużym wyprzedzeniem. Bóg nie przychodzi bez zapowiedzi....

Brzemię Marii jest doskonałym przykładem komunii i łączności z Bogiem. Maria będąc w ciąży stanowi pod każdym względem rzeczywiste i niezaprzeczalne mieszkanie Boga. Stanowiła z Bogiem Jedność. Tak blisko Boga, jak Maria nie był nawet Mojżesz na Horebie. Nawet Rzymianie zasłaniali twarz, aby nie ujrzeć przez przypadek fałszywego boga, aby nie zginąć. Bóg wypełnił Marię, stanowił z Nią jedność. Serce Marii było bezpośrednio przy sercu Boga. Czy kiedykolwiek ktoś będzie bliżej Boga? Dlatego ograniczanie Marii do surogatki i zwykłej kobiety jest pluciem Jezusowi w twarz, jest pozbawianiem Jego matki należnej czci i szacunku.
2018-01-26 15:55:22
bronek91: Wyborca 456
Myślisz iż powiedzenie Jezus mnie kocha załatwia sprawę? Co wówczas z powołaniem do misji głoszenia Słowa Bożego?

In plus, czym jest rozmowa???? Jest wymianą myśli przez co najmniej dwa równoważne podmioty. Rozmowa zakłada dystans. Bóg pragnie czegoś więcej niż rozmowy, niż traktowania jako kumpla. Bóg pragnie łączności z Nim. Jego rozważania i poddania się Jego woli. Bóg chce działać, jest stwórcą, jest On twórczy a nie tylko debatowania i skandowania "Jezus mnie kocha" i pitolynio na gitarce... Dawid tańczył, ale zawsze było to ukoronowanie jakiegoś dzieła, które uczynił wespół z Bogiem i ku Jego chwale.

"Napisałem wyraźnie, że widzisz fakt a nie martwego Boga.. Wszystko co odbiera chociaż cząstkę chwały Bogu jest grzechem."- cytat

W jaki sposób Maria odbiera chociaż cząstkę chwały Bogu?


" Dlatego też proszę abyś nie powierzał mnie ....Marii i jej opiece. Wystarczy mi Boża ochrona, którą mam od dziecka. "- cytat

To Twoja decyzja Bracie Protestancie. Ja będę robił swoje. Zapraszam na ekumeniczny różaniec. Nic nie łączy tak, jak wspólna modlitwa...

Szanowny Bracie Protestancie, przestań kompromitować Protestantów....

"niepokalanym narodzeniu "- cytat

Pierwsze słyszę, może przybliżysz mi temat?

"czy wniebowstąpieniu"- cytat

Jak nie ma wniebowstąpienia, jak jest!!!

Mk 16, 19

Po rozmowie z nimi Pan Jezus został wzięty do nieba i zasiadł po prawicy Boga.

A Łk 24, 50 ?

Bracie Protestancie, Czy Ty nie znasz Biblii? A stereotypy krążą, iż to domena członków KK...... Kolejny raz Cię przyłapałem na nieznajomości.

Co do Marii, jej kwestia wynika z braku konsekwencji grzechu pierworodnego. Śmierć jest skutkiem grzechu. Maria nie miała ani nie popełniła....Brak śmierci to nie tylko kwestia Marii. Nawet zwykli ludzie tego dostąpią. Pisze o tym Paweł. Miałeś mi przybliżyć historię powstania Biblii.... Tam znajdziesz odpowiedź.

"Gdyby to miało nastąpić i mieć znaczenie to Jezus by o tym wyraźnie powiedział."- cytat

A gdzie Jezus powiedział więcej szczęścia w dawaniu aniżeli w braniu???? Możesz mi to wskazać, gdzie się to znajduje w Ewangeliach????

"powiedział Jezus. Kto to powiedział: Jego słuchajcie ?"- cytat
Wszelka wiara rodzi się ze słuchania. Jednak Jezus nie mówił tylko o słuchaniu, ale i rozumieniu. Zakrył przed mądrymi, a objawił je prostaczkom.... Aby zawstydzić mądrych tego świata. Wszelka mądrość tego świata głupstwem jest u Boga.
Do każdego, kto słucha słowa o królestwie, a nie rozumie go, przychodzi Zły i porywa to, co zasiane jest w jego sercu. Takiego człowieka oznacza ziarno posiane na drodze. Zatem dziękuje Ci Bracie Protestancie, sam przyznałeś;D:D:D:D

Dlatego, umiłowani, oczekując tego, starajcie się, aby [On] was zastał bez plamy i skazy - w pokoju, a CIERPLIWOŚĆ Pana naszego uważajcie za zbawienną. W LISTACH/PISMACH są w nich trudne do zrozumienia pewne sprawy, które ludzie niedouczeni i mało utwierdzeni opacznie tłumaczą, tak samo jak i inne Pisma, na własną swoją zgubę.

Wpisuje się doskonale. Bracie PROTESTANCIE, miej to na uwadze...

"cytat: \" Myślisz iż powiesz Jezus jest Panem, to jest już ok:\" - Nikt nie powie, że Jezus jest Panem jak tylko w Duchu."- cytat

Jezus potrzebuje prawdziwych czcicieli w duchu i prawdzie. Nie wystarczy powiedzieć Jezus Jest panem, złe duchy, też tak czyniły. Nawet Kain rozmawiał z Bogiem i oddawał mu nawet cześć. Co w tym wielkiego? Wymagane jest utwierdzenie w wierze. Wymagany jest korzeń wiary. Tym Korzeniem jest Jezus, który przyszedł na świat przez łono Marii.
2018-01-26 18:55:05
krzysztof.mm: \"Korzeniem przez łono\"...
no porąbało gościa albo se jaja robi?...
2018-01-27 07:51:09
stefanbbn: Bronek, z jednej strony zauwazam ze prawdopodobnie czytasz biblie,z drugiej strony twoja interpretacja tego co czytasz ,lub co cytyjesz jest interpretacja KK,w przeciwienstwie do ciebie nie sadze ze wazne jest w zyciu byc katolikien albo ewangelikiem-wazne sa osobiste relacje pomiedzy nami a bogiem.Ty w swojej pysze duchowej myslisz ze ewangelicy bladza, chcialbys w kosciele jezusowym zmowic modlitwe-dlaczego tego nie robisz.Ja czesto wchodze do kosciolow katolickich i odmawiam modlitwe-najczesciej ojcze nasz.Twoim bledem jest rozumowanie i interpretacja katolicka-jakby istniala absolutna prawda w kosciele katolickim.Ta absolutna prawda istnieje tylko u Boga.Zmiluje sie nad kim sie zmiluje mowi Pan.Nie zrozumiales ze Biblia moze byc tak prosta ze kazde dziecko wszystko zrozumie,albo tak trudna ze profesorowie na teologicznych uniwersytetach z przerazeniem stwierdzaja ze nic nie wiedza o Bogu i licza diably na koncu szpilki.Wszyscy chrescianie musza sie na nowo narodzic-zeby przyjac Jezusa i zyc razem z Bogiem.Zycze Tobie odwagi do zrozumienia innych.
2018-01-27 12:14:20
bronek91: Szanowny Bracie Protestancie stefanbbn

Przeszkadza Ci, iż piszę prawdę???

" ze prawdopodobnie czytasz biblie"- cytat

Zdaję sobie sprawę, iż Braciom Protestantom niejednokrotnie się trudno z tym pogodzić, ale członkowie KK czytają Biblię. Tak, naprawdę. Niejednokrotnie spotkałem się z innym zdaniem ze strony Braci Protestantów. Niestety, ale są to stereotypy i uprzedzenia. My wszyscy, jako bracia Chrystusa, powinniśmy tylko i wyłącznie wierzyć w Boga a nie w stereotypy i uprzedzenia. Powiem Ci więcej, warto poznać, jakie są teorie na temat powstania Biblii, także polecam, wiele to wyjaśnia.

" z drugiej strony twoja interpretacja tego co czytasz ,lub co cytyjesz jest interpretacja KK"- cytat

Jaka to kwintesencja protestanckiego podejścia. Gdybym przyszedł do palestry, to bym się nie dziwił. W palestrze nie chodzi o prawdę, ale żeby podważyć przeciwnika, zamazać prawdę, jeżeli jest niewygodna. Jak powiedział Schopenhauer, celem dyskusji nie ma być dążenie do prawdy, ale podtrzymanie sporu i dyskredytacja rozmówcy. Gdyby wszyscy dążyli do prawdy, zawód prawnika, filozofa i parę innych, nie miałby sensu.

Szanowny Bracie Protestancie stefanbbn interpretacje masz w palestrze, w filozofii czy w muzyce, jak mawiał Pitagoras. My rozmawiamy w tematyce religijnej. Bóg nie jest taki, jak sobie go dowolnie interpretujemy. Bóg jest jeden, jest on niezmienny i nie podlega interpretacji, ale poznaniu. Używasz, po pierwsze błędnych pojęć. Właśnie, jedną z konsekwencji protestantyzacji jest zeświecczenie. Bóg nie jest świecki ale Święty - jak wołają cztery zwierzęta dniem i nocą? Święty, Święty Święty. Po drugie. Bóg jest duchem i poznanie Boga nie polega tylko na czytaniu ale na rozważaniu Jego słowa, również w modlitwie. Bóg jest duchem i poznajemy Go na sposób duchowy a nie interpretujemy.

Wszystkim tym jednak, którzy Je przyjęli,
dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi,
tym, którzy wierzą w imię Jego -
którzy ani z krwi,
ani z żądzy ciała,
ani z woli męża,
ale z Boga się narodzili

" w przeciwienstwie do ciebie nie sadze ze wazne jest w zyciu byc katolikien albo ewangelikiem-wazne sa osobiste relacje pomiedzy nami a bogiem"- cytat

Wskaż mi, gdzie ja tak sądzę? Dlaczego kłamiesz i dowolnie imputujesz mi poglądy których nie wyznaję?
A co ja napisałem? Jaki jest mój cel?

Dążenie do prawdy!!!

Bierzesz się za interpretacje Biblii a nie potrafisz czytać ze zrozumieniem prostych tekstów???

"wazne sa osobiste relacje pomiedzy nami a bogiem."- cytat

oczywiście te budowane na prawdzie. Relacje mogą być różne.

"Ty w swojej pysze duchowej myslisz ze ewangelicy bladza,"- cytat

Nie w pysze, tylko w pokorze wiary, w zrozumieniu i w miłości do braci. Dlaczego imputujesz mi złe intencje? Przewiń, kto stosował wrogą retorykę i kogo bronek musiał uspokajać. In plus, ja nie myślę, tylko stwierdzam fakt. Skończycie wedle uczynków swoich. Gołym okiem widać, do czego prowadzi spłycanie wiary.

"w kosciele jezusowym zmowic modlitwe-dlaczego tego nie robisz."- cytat

Skąd wiesz, iż nie robię?

Dlaczego znów piszesz nie to, co ja myślę i proponuję, ale co Ty uważasz i myślisz, iż ja uważam napisać. Słowa Chrystysa też tak przekręcasz? Nie jak Bóg chce, ino jako mi się zdo.

Zaproponowałem ekumeniczny różaniec w Kościele Jezusowym. Jeżeli mowa o ekumenizmie, nic tak nie łączy jak wspólna modlitwa. In plus, przy odmawianiu różańca także odmawia się Ojcze Nasz, zatem proponuję Ci zacząć odmawiać już od dzisiaj.

"Twoim bledem jest rozumowanie i interpretacja katolicka-jakby istniala absolutna prawda w kosciele katolickim."- cytat

Twoim błędem jest fakt, iż Boga nie poznajesz, ale dowolnie interpretujesz. Spłycasz. Prawda jest jedna. Bóg jest jeden. Nie podlega interpretacji, tylko poznaniu. Apostołowie bezpośrednio po przyjęciu wezwania Jezusa, gdy łowili ryby nad Jeziorem, nie powiedzieli Jezus jest Panem i od razu ruszyli nawracać. Potrzebny był im okres, gdzie Boga mogli poznać a następnie ruszyli nauczać. Tak samo Jezus. Nie prowadził działalności zaraz po urodzeniu, choć mógł. Jak jest napisane po odbyciu jednej z wizyt w świątyni?

Jezus zaś czynił postępy w mądrości, w latach i w łasce u Boga i u ludzi.

Czy ten czas był wymagany żeby Boga interpretować? Nie, aby Go poznać i dojrzeć do do Jego poznania.

" interpretacja katolicka"- cytat
U Braci protestantów, jak coś ma przymiotnik katolickie, to znaczy gorsze? Czyli nie badamy, nie poznajemy prawdy, tylko patrzymy na przymiotnik;D:D:D:D Bardzo pragmatyczne i zakłamane podejście.

"jakby istniala absolutna prawda w kosciele katolickim"- cytat

Istnieje absolutna Prawda, którą jest Bóg. Jest ona w Jego Kościele. Bóg założył jeden Kościół a nie 12 różnych. Skoro podważasz istnienie prawdy absolutnej, Twoja wiara jest martwa.

" Ta absolutna prawda istnieje tylko u Boga"- cytat

Co nie oznacza, iż jest dla nas niedostępna. Można ją poznać w Duchu i prawdzie. Wtedy jednak należy rozważać i czytać ze zrozumieniem a nie dowolnie interpretować, by z grubsza się kleiło. Rany Chrystusa były prawdziwe a nie symboliczne.

"Zmiluje sie nad kim sie zmiluje mowi Pan."- cytat

Każdy jest powołany, ale nie każdy wybrany. Gradacja przebiega w oparciu o naszą własną wolę. Bogu jest miły każdy, kto wypełnia JEGO WOLĘ a nie swoją.

"Nie zrozumiales ze Biblia moze byc tak prosta ze kazde dziecko wszystko zrozumie,albo tak trudna ze profesorowie na teologicznych uniwersytetach z przerazeniem stwierdzaja ze nic nie wiedza o Bogu i licza diably na koncu szpilki."- cytat

Błogosławieni ubodzy w Duchu..... Zrozumienie wymaga pokory, cierpliwości, łaski i czasu. Gdyby Biblia była taka prosta, iż dziecko zrozumie, dlaczego Jezus objaśniał przypowieści i wyjaśniane były proroctwa? Co ze zasłoną, o której np. pisał Paweł w odniesieniu do Żydów? Co do profesorów, Jezus do Jerozolimy przybył na osiołku a Balaamowi swą wolę też ukazywał przez osła. In plus, mądrość tego świata głupstwem jest u Boga a Bóg swą wolę objawia przez prostaczków aby zawstydzić mądrych tego świata. Tytuły naukowe nie są charyzmatami Boga, ale są z nadania ludzkiego. Co jest czynione przez człowieka, jest nietrwałe. My mamy starać się, aby mieć skarby w niebie a nie na ziemi. Biblia wymaga rozważania i poznania przez ducha. Tu tkwi sekret.

"Wszyscy chrescianie musza sie na nowo narodzic-"- cytat

Chrześcijanin, jest już osobą która narodziła się zanurzywszy się we krwi i męce Chrystusa. Na nawo narodzić się muszą nie-chrześcijanie.

"Zycze Tobie odwagi do zrozumienia innych."- cytat

Dziękuję i vice versa. Niech Bóg, Syn Boży, Jezus Chrystus i wszyscy święci mają Cię w Opiece, oczywiście włącznie z Marią;D2018-01-27 12:55:11
krzysztof.mm: to już obłęd czy jeszcze zwykła głupota?
2018-01-27 14:06:43
bronek91: krzysztof.mm
Kto szuka znajduje a kołaczącemu otworzą....
2018-01-27 20:10:11
stefanbbn: bronku 91 nie zrozumiales mnie, ciesze sie ze czytasz biblie moje intencje nie sa nastawione na konfrontacje, wrecz przeciwnie.Ewangelicy bronku wierza w to co jest napisane,przyklad twojego myslenia-skoro w Biblii nie ma mowy o grzechu Marii -matce Jezusa -jest zatem bez grzechu.Ulubiony uczen Jezusa apostol Jan tez jest bez grzechu bo Biblia nic nie donosi o grzechach apostola Jana? Piszac o interpretacjii Biblii to robia szkoly teologiczne ,profesorowie teologii, biskupi, nawet papiez interpretuje.To co napisane jest wazne a nie to co nie jest napisane.Jesli nie ma w Biblii napisane ze Maria miala bialy kolor skory to czy mozna to interpretowac ze byla murzynka?Taka logika jest bledna bronku91.Pomysl jesli modlimy sie do Boga to jest to jedno z centralnych punktow w naszym zyciu.Jezus nauczyl nas modlitwy do Boga.Jesli Jezus chcialby zebysmy modlili sie do jego mamy to przeciez nauczylby nas takiej modlitwy albo przynajmniej nakazlby nam modlic sie do jego mamy.Nie ma takiej wypowiedzi Jezusa .Zycze milej niedzieli.Bronku ta moja wypowiedz nie jest przeciwko Tobie.Stefan
2018-01-27 21:55:04
bronek91: Stefanbbn

Szanowny Bracie Protestancie. Gdzie Ja mówię o jakiejkolwiek konfrontacji... To z Twoich ust czy spod klawiatury Twoich braci wychodzi militarne i agresywne słownictwo. Świadczy to o Waszych intencjach.

Co do grzeszności Marii, zrobiłem Ci cały wywód. Szkoda iż się z nim nie zapoznałeś. Wypowiadasz się a nie zapoznałeś się z przedstawionymi z mojej strony treściami. Wykazujesz się ignorancją. Zdajesz sobie sprawę, iż wobec mnie jest to brak poszanowania? Czyżby był to efekt działania w oparciu o stereotypy?

"skoro w Biblii nie ma mowy o grzechu Marii"- cytat

Twierdzicie inaczej. Ciężar dowodu spoczywa na tym, który wysuwa twierdzenie.
Brak w Biblii był jednym z moich argumentów. Przedstawiłem inne, co z nimi?

"Ewangelicy bronku wierza w to co jest napisane"- cytat

Zatem dlaczego w Waszych publikacjach spotkałem się wielokrotnie z przedstawieniami Jezusa w białym kolorze skóry. Przecież, jak słusznie zauważyłeś, Biblia nie wspomina, jakiego koloru skóry był Jezus. To samo tyczy się apostołów....Podobne przypadki mogę wymieniać dalej...

"Ulubiony uczen Jezusa apostol Jan tez jest bez grzechu bo Biblia nic nie donosi o grzechach apostola Jana?"- cytat

Jan, po pierwsze, jest mowa iż umrze, czego nie ma w odniesieniu do Marii
Po drugie, był uczniem Jana Chrzciciela, który udzielał chrztu oczyszczenia z grzechów. Dziwnym byłoby gdyby Jan nie przyjął chrztu... Tym bardziej iż sam go potem udzielał. Mogłeś podać jakiś inny przykład np. Melchizedeka:D

Pytałem się o krótkie przedstawienie historii Pisma Św. Brak odpowiedzi....

Zadałem pytanie, czym różni się przedstawienie Boga u Ewangelików a w KK? Odpowiedz, czekam od paru dni....

A co z przedstawieniem szatana, jak Biblia obrazuje to konkretne wydarzenie, jego upadku i buntu w Niebie?

Żeby podjąć dyskusję, po pierwsze powinieneś szanować innych ludzi, po drugie wysłuchać, po trzecie wykazywać się interakcją a nie narzucaniem swojego światopoglądu. Wybiórczo traktujesz przedstawione treści, to co Ci pasuje.

"Piszac o interpretacjii Biblii to robia szkoly teologiczne ,profesorowie teologii, biskupi, nawet papiez interpretuje."- cytat

A co mnie obchodzi co oni se godają.... To jest wiara, liczy się tylko i wyłącznie dążenie do prawdy i poznawanie Boga. Zachodzi to zawsze na płaszczyźnie indywidualnej. Każdy z nas jest na różnym stopniu rozwoju świętości. Oczywiście, wzajemnie powinniśmy się umacniać w wierze i wymieniać swymi doświadczeniami w relacji z Bogiem. Od tego jest wspólnota, aby wszyscy byli w jednym Duchu wiary. Siostra Faustyna była prostą babą co odbywała świnie a dla poznania Chrystusa zrobiła więcej niż wszyscy ci współcześni teolodzy. Przy okazji jeszcze Polskę rozsławiła. Wiesz po co jest sumienie? Dla rozeznania czy dana prawda pochodzi od Boga czy pana z dołu. A teraz mi jeszcze zacytuj Francka jak powiedzioł, że Braci Protestantów nie trzeba nawracać.... Jezus mówi o wilkach w owczej skórze... Takimi jest piekło wybrukowane....

"To co napisane jest wazne a nie to co nie jest napisane."- cytat

Czy wszystko zostało napisane? Bóg nie jest ograniczony wersami Biblii. Biblia stanowi podstawę do poznawania Boga. Została jednak sklecona w odpowiednim celu.

Gdzie w Ewangeliach pisze, iż Jezus powiedział "Więcej szczęścia w dawaniu, aniżeli w braniu"? Pytałem się, od kilku dni czekam na odpowiedź. Dwa, gdzie w Biblii znajduje się Księga Henocha??? Trzy, co ze stwarzaniem świata? Może kreacjonistą jesteś:D

"Taka logika jest bledna bronku91."- cytat

Dokładnie.... Dlatego Wam Bracia Protestanci ten sposób rozumowania przedstawiłem. Działacie w oparciu o ten schemat, jednak i tak wykraczacie poza Biblię... Cieszę się, iż coś Wam uświadomiłem. Bracie Protestancie, robisz postępy.

"Pomysl jesli modlimy sie do Boga to jest to jedno z centralnych punktow w naszym zyciu."- cytat

Zapraszam Cię na wspólny różaniec w Kościele Jezusowym. Co z nim???

"Jesli Jezus chcialby zebysmy modlili sie do jego mamy to przeciez nauczylby nas takiej modlitwy albo przynajmniej nakazlby nam modlic sie do jego mamy."- cytat

Szanowny Bracie Protestancie, znowu stosujesz ten błędny schemat..... A Pan Jezus kazał zbierać składki na kościół od wiernych? A Pan Jezus kazał się obrzezywać??? A przecież powiedział iż ani jedna literka nie zniknie z Prawa... A przecież gdyby Maria popełniła grzech, to Pan Jezus przypilnowałby, żeby o tym było napisane.... Patrz przykład Mojżesza. W końcu jaki ma charakter modlitwa podana przez Jezusa? Jak powiesz Twoje Królestwo przyjdź zamiast Przyjdź Królestwo Twoje, to się nie liczy? A Dlaczego Pan Jezus nie przestrzegał prawa, przecież Pan Bóg wyraźnie powiedział, iż nierządnice się kamieniuje, rączki się myje a kłoski nie łuska się w Szabat? Przecież gdyby Bóg chciał, żeby mogli nie myć rączek, łuskać kłosy w Szabat a nierządnice żeby pozostawiali przy życiu, to po co im to zakazywał, skoro sam Jezus potem nie czynił???

A Bóg przecież nakazał Abrahamowi zabić Izaaka. Zatem dlaczego go Abraham nie zabił? Dlaczego Bóg zmienił zdanie? Przeca wyroki Boga mają być niezmienne. Inaczej nasza wiara byłaby bez sensu a Bóg zaprzeczyłby sobie gdyby było inaczej?

Tłumaczyłem Ci już Szanowny Bracie Protestancie. Nie chodzi o literalny zapis ale o DUCHA, O ESENCJĘ O CEL I ZAMIAR BOGA. BOGA POZNAWAĆ MOŻEMY TYLKO W DUCHU I PRAWDZIE. Całą tę Torę Jezus streścił do dwóch przykazań, o co w tym wszystkim chodzi. Na tym polega poznawanie Boga i prawdy. Patrz, Dlaczego każda z Ewangelii jest inna, czasem są nawet różnice???? Może spróbujesz odpowiedzieć dlaczego? Dlaczego Pan Jezus nie przypilnował???? A gdzie Pan Jezus powiedział, iż konkretnie te cztery Ewangelie są właściwe?

Niech Pan Jezus i
Niepokalanie Poczęta Maria,
Zawsze Dziewica ma Cię w swej opiece.
2018-01-27 22:02:14
bronek91: Szanowny Bracie Protestancie

Lubisz \"interpretować\", możesz miło spędzić Niedzielę. polecam

Bardzo proszę o dogłębną interpretację tego fragmentu:

11 Gdy mijali Jebus, a dzień się już bardzo nachylił, rzekł sługa do swego pana: ?Chodź, proszę, a skręcimy do tego miasta Jebusytów i przenocujemy w nim?.
12 Lecz jego pan dał mu taką odpowiedź: ?Nie skręcajmy do miasta cudzoziemców, nie pochodzących z rodu Izraela, ale idźmy aż do Gibea?. 13 Nadto rzekł jeszcze do swego sługi: ?Jedźmy i starajmy się dotrzeć do jednej z tych miejscowości, aby przenocować, do Gibea albo do Rama?. 14 Ruszyli więc dalej. Tymczasem słońce im zaszło przy Gibea, które należy do pokolenia Beniamina. 15 Skręcili więc tam, aby przenocować w Gibea. [Lewita], wszedłszy do miasta, zatrzymał się na placu, gdyż nie było nikogo, kto by ich przyjął do domu i udzielił noclegu. 16 Tymczasem pewien starzec wracał wieczorem ze swojej pracy w polu. Człowiek ten pochodził z góry Efraima i w Gibea był przybyszem, gdyż mieszkańcy tego miasta byli Beniaminitami. 17 Podniósł oczy i zauważył podróżnego na placu. ?Dokąd idziesz i skąd przybyłeś?? - zapytał go starzec. 18 Ten odparł: ?Wracamy z Betlejem judzkiego w strony góry Efraima, skąd pochodzę. Odwiedziłem Betlejem judzkie, a teraz wracam do domu4 i nie mam nikogo, kto by mnie przyjął pod dach. 19 Mamy słomę i żywność dla naszych osłów oraz chleb i wino dla siebie, dla twej służebnicy i dla tego młodego człowieka, który idzie z twoim sługą. Nie brak mi niczego?. 20 ?Bądź spokojny - rzekł starzec - pozwól mi zaradzić wszystkim twoim potrzebom, ale nie spędzaj nocy na ulicy?. 21 Przyprowadził go więc do swego domu, osłom dał obrok, po czym umyli nogi, jedli i pili. 22 Tymczasem, gdy oni rozweselali swoje serca, przewrotni mężowie tego miasta otoczyli dom, a kołacząc we drzwi rzekli do starca, gospodarza owego domu: ?Wyprowadź męża, który przekroczył próg twego domu, chcemy z nim obcować?. 23 Człowiek ów, gospodarz domu, wyszedłszy do nich rzekł im: ?Nie, bracia moi, proszę was, nie czyńcie tego zła, albowiem człowiek ten wszedł od mego domu, nie popełniajcie tego bezeceństwa. 24 Oto jest tu córka moja, dziewica, oraz jego żona, wyprowadzę je zaraz, obcujcie z nimi i róbcie, co wam się wyda słuszne, tylko mężowi temu nie czyńcie tego bezeceństwa?5. 25 Mężowie ci nie chcieli go usłuchać. Człowiek ten zatem zabrawszy swoją żonę wyprowadził ją na zewnątrz. A oni z nią obcowali i dopuszczali się na niej gwałtu przez całą noc aż do świtu. Puścili ją wolno dopiero wtedy, gdy wschodziła zorza. 26 Kobieta owa, wracając o świcie, upadła u drzwi owego męża, gdzie był jej pan, i pozostała tam aż do chwili, gdy poczęło dnieć. 27 Pan jej, wstawszy rano, otworzył drzwi domu i wyszedł chcąc wyruszyć w dalszą drogę, i ujrzał kobietę, swoją żonę, leżącą u drzwi domu z rękami na progu. 28 ?Wstań, a pojedziemy!? - rzekł do niej, lecz ona nic nie odpowiadała. Usadowiwszy ją przeto na ośle, zabrał się ów człowiek i wracał do swego domu. 29 6 Przybywszy do domu, wziął nóż, i zdjąwszy żonę swoją, rozciął ją wraz z kośćmi na dwanaście sztuk i rozesłał po wszystkich granicach izraelskich.

Dlaczego Pan Bóg pozwolił żeby taki fragment znalazł się w Biblii, co w nim sie kryje???
2018-01-28 15:42:20
stefanbbn: witaj bronku,nie na wszysko odpowiedzialem bo jest wiele wspolnego pomiedzy katolikami i ewangelikami,np. pytales o Boga-identyczne tz. jest duchem, wszechmocny , swiety, laskawy,trudno opisac slowami ludzkimi,nie miesci sie w naszych wymiarach,podobnie z historia powstania Biblii-jest taka sama jak u katolikow,nie komentuje Twoich przykladow na Temat poczecia Marii, modlitw do Marii-,kultu Marii-bo mnie nie przekonaly.Jezus- w ktorego wierze nigdy nie wypowiadal sie na tematy swietosci Marii albo nigdy nie nakazal nam modlitwy do Marii,lub szukania posrednictwa u Marii.Jest dla mnie kobieta wybrana z wszystkich kobiet Izraela,matka Jezusa Chrystusa -godna jako czlowiek ,kobieta najwyzszego podziwiania,byla wierna sluchaczka Jezusa Chrystusa-mozemy sie tzw poboznosci od Marii uczyc,wytrwala do konca przy Jezusie-nawet jak uczniowie ze strachu nie poszli na Golgote,Maria byla pod krzyzem.Wniebowstapienie Marii musialoby sie odbic wielkim echem i dzieje apostolskie lub w Listach byloby o tym wydarzeniu napisane.Tymczasem pierwsze zbory w Jerozolimie nie slyszaly nic o wniebowzieciu-Marii az do 431 roku -Efez -nie bylo mowy o swietosci Marii,dopiero po 431 roku powoli zaczal rozwijac sie kult Marii w kosciele powszechnym.Helena mama cesarza Konstantyna w Jerozolimie odkryla wiele miejsc zwiazanych z Jezusem min odkryla grob Marii-ktory do dzisiaj miedzy innymi przez Katolikow jest prowadzony.Kościół Grobu Najświętszej Marii Panny - świątynia chrześcijańska zlokalizowana w dolinie Cedronu między Wzgórzem Świątynnym a Górą Oliwną w Jerozolimie. Zgodnie z tradycją w kościele tym znajduje się grób Marii z Nazaretu, matki Jezusa. Kościół jest wspólnie administrowany przez kilka wspólnot chrześcijańskich. Relacje między wspólnotami reguluje wywodząca się z czasów imperium osmańskiego zasada Status Quo.
Co do tekstu z ksiegi Sedziow-to oczywiscie moge Tobie odpowiedziec tylko zauwaz ze ja nie mam zadnego wyksztalcenia teologicznego,jestem zwyklym ewangelikiem,nawet nie co niedziele znajduje czas zeby ist do kosciola,zadko tez ze wzgledow zawodowych moge wziac udzial np. w godzinach biblijnych.Tekst z ksiegi Sedziow czytalem juz pare razy w zyciu-oplaca sie go przeczytac od 1 wersu.Zona tego Lewity zdradzala go- czyli zgrzeszyla przed Bogiem i ludzmi.Okrutny los jaki ja spotkal -owczesne prawo w Izraelu za zdrade smierc,jest jednym z askektow tej wstrzasajacej historii.Beniamici gwalcac i dreczac te kobiety zgrzeszyli,inni ktorzy nie pomogli tym kobietom -zgrzeszyli.Zastanawiam sie dlaczego ten Lewita nie pomogl swojej zonie-tez zgrzeszyl.Mysle za ta historia ma nam ukazac do czego jestesmy zdolni zyjac bez Boga .Okrutna scena cwiartowania ciala tej kobiety-i rozeslania jej czesci do 12 plemion Izraela -Lewita powinien cialo pogrzebac-zgodnie z prawem Izraela-nie czyni tego-nastepny grzech.Ludzie zawiedli i system prawny owczesnego Izraela takze zawiodl-dlaczego to przestepstwo nie poszlo do Sedziego.Doprowadzilo to do wojny domowej w Izraelu-w wyniku tej wojny plemie Beniamina zostalo prawie doszczetnie wygubione.Konkluzja moze byc tylko jedna,zycie bez Boga, bez jego przykazan doprowadza do grzechow i dalej do calkowitej zaglady.
2018-01-28 18:05:01
wislanin135: To nie Luter zrobił podział, to Rzym wprowadził tak wiele odstępstw od Słowa Chrystusa, a dziś uznaje rację w wielu punktach Lutrowi i podpisuje z Luteranami wspólne porozumienia, potwierdzające prawdy Boże zawarte w Biblii. Wyznawco Rzymskiego Katolicyzmu. Reformacja trwa nadal. Twój miłościwie panujący kościół Rzymski od Soboru Trydenckiego po Sobór Watykański, aż do dziś tak się zreformował, zaprzeczył wielu byłym prawdom, nieopartym na Biblii. Np. Uznał jeden z najważniejszych postulatów Lutra ZBAWIENIE Z BOŻEJ ŁASKI, wprowadził msze w j. narodowych, dał dostęp ciemnocie do Biblii i to w j. narodowych, przejął niemalże wszystkie formy używane przez protestantów jak: studia Biblijne, grupy charyzmatyczne, wprowadził wszelkie grupy aktywnych tzw, sowieckich, pieśni uwielbieniowe protestanckie i wiele, wiele innych rzeczy. Mało którzy katolicy wiedzą jak b. mocno dzięki Reformacji zreformował się ich kościół i nie tylko to. Dzieki Reformacji wyszła z mroków średniowiecza Europa oraz cały świat i przyśpieszenie dostała cywilizacja, w szerokim znaczeniu tego słowa. A mroki średniowiecza panują nadal w polskim sejmie. Jest mi przykro jako synowi, tego kiedyś wielonarodowego, tolerancyjnego narodu.
2018-01-28 19:45:47
wislanin135: W Argentynie znaleziono bunkry, w których mieli zamieszkać faszyści po klęsce III Rzeszy. Ostatecznie ich nie wykorzystano, bo zamieszkali tam... za cichym przyzwoleniem władz. Przyjął ich prezydent Peron. Niestety, przemycać nazistów do Argentyny pomagał Watykan! To jedna z najczarniejszych kart w jego historii!
Zbrodniarze hitlerowscy, którzy chcieli ujść sprawiedliwości, zrzeszeni byli w słynnej organizacji ODESSA (Organisation der ehemaligen SS-Angehörigen, Organizacja Byłych Członków SS). Była to ściśle zakonspirowana siatka pomagająca nazistom ujść sprawiedliwości, mająca także zapewnić im bezpieczne życie po wojnie. Z pomocy ODESSY korzystali tacy zbrodniarze jak Adolf Eichmann, Josef Mengele, Klaus Barbie.

Jak pomagała im organizacja? Najpierw dzięki odpowiednim agentom trafiali do miasteczek w południowych Niemczech, takich jak Oberstdorf czy Garmisch-Partenkirchen, oraz w Austrii, np. Innsbruck czy Klagenfurt. Następnie agenci przewodnicy przeprowadzali esesmanów przez Alpy.

Po drugiej stronie granicy inni agenci ułatwiali zbrodniarzom dostęp do Watykanu. Ze względu na udział kleru katolickiego, a zwłaszcza franciszkanów, trasę tę nazwano "Drogą klasztorów". Motywem takiego działania Kościoła było udzielanie pomocy ludziom, którzy zwalczali komunizm. W Watykanie uciekinierzy otrzymywali paszporty do krajów takich jak Argentyna czy Chile, po czym drogą morską wyjeżdżali do kraju, którego paszport posiadali - czytamy na stronach wikipedii.

Proceder ten opisano także na portalu historycy.org: Naziści korzystali najczęściej z konsulatów Argentyny , Szwajcarii, Włoszech i Hiszpanii, które wystawiały im wizy wjazdowe do tego kraju. Wstawiano je na podstawie list sporządzanych przez urzednikow w Buenos Aires - opiniowanych przez tzw. Komisję Peralty. Była to komisja rządowa, złożona ze współpracowników prezydenta Juana Perona. Zatwierdzali oni listy emigrantów, sporządzane przez urzędnikow watykańskich, wśród których niebagatelną rolę odegrał biskup Genui, faszysta z przekonania, Alois Hudal. Watykan zlecał Międzynarodowemu Czerwonemu Krzyżowi wystawianie paszportów, oczywiście podawano w nich nieprawdziwe dane.

Niektóre osoby, którym pomógł w ucieczce Alois Hudal, to:

Josef Mengele (przeprowadzał eksperymenty pseudomedyczne w obozie Auschwitz)

Adolf Eichmann (koordynował zagładę Żydów)

Walter Rauff (konstruktor samochodowych komór gazowych)

Franz Stangl (komendant dwóch obozów śmierci - Sobiboru i Treblinki)

Klaus Barbie (kat Lyonu, odpowiedzialny za morderstwa i deportację Żydów do obozów zagłady)

Gerhard Bohne (współodpowiedzialny za zabójstwo 15 tysięcy osób niepełnosprawnych).

W 1947 roku działalność Hudala została nagłośniona przez katolicki dziennik "Passauer Neue Presse" - czytamy na polskich stronach wikipedii. - W wyniku nacisków innych biskupów Hudal został zmuszony do rezygnacji ze stanowiska rektora kościoła Santa Maria dell?Anima i wycofania się z aktywnego życia kościelnego.2018-01-28 21:23:09
bronek91: Szanowny Bracie Protestancie,

Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode Mnie, bo jestem CICHY i POKORNY sercem, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. Albowiem jarzmo moje jest słodkie, a moje brzemię lekkie. Kto idzie za Mną, nie będzie chodził w ciemności, lecz będzie miał światło życia. Kto postępuje inaczej, nie jest nawet godzien nazwać się Jego uczniem: Kto nie bierze swego krzyża, a idzie za Mną, nie jest Mnie godzień.

Proście a będzie wam dane, kto szuka, tej znajduje, a kołaczącemu otworzą.
Królestwo Niebieskie zdobywają ludzie gwałtowni, dlatego wielka jest moja radość iż mam przyjemność z Tobą konwersować.

"bo jest wiele wspolnego pomiedzy katolikami i ewangelikami,np. pytales o Boga-identyczne tz. jest duchem, wszechmocny , swiety, laskawy,trudno opisac slowami ludzkimi,nie miesci sie w naszych wymiarach,podobnie z"- cytat

Nie rozchodzi się o to kto lub co ma ze sobą wspólnego, ale chodzi o prawdę. Czy zbierają winogrona z cierni albo figi z ostu? Słuchajcie i chciejcie zrozumieć.... Jest różnica zasadnicza, już w samym przedstawieniu Boga. Bóg w KK jest transcendentny a w we wspólnotach protestanckich immanentny. Wynika to z samego podejścia do postrzegania Biblii.... Jest to podstawowa i zasadnicza różnica. Fides et Ratio.

Wiesz po co Bóg obdarował człowieka rozumem?

"nie miesci sie w naszych wymiarach,"- cytat

Za to mieści się w okładkach tylko Biblii.

"podobnie z historia powstania Biblii-jest taka sama jak u katolikow,"- cytat

No właśnie.... Tylko jaka ona jest. Kiedy powstał Kanon.... Dlaczego dobrano takie a nie inne Ewangelie. Po co w ogóle stworzono Kanon... teoria chaosu i tu ma zastosowanie;D

"nie komentuje Twoich przykladow na Temat poczecia Marii, modlitw do Marii-,kultu Marii-bo mnie nie przekonaly."- cytat

To iż Cię coś nie przekonuje, nie oznacza iż jest fałszywe. To iż niektórym wydaje się iż słońce krąży wokół Ziemi nie oznacza, iż jest tak rzeczywiście. Należy wyjść poza schemat. Należy się powtórnie narodzić, należy prosić Boga o łaskę. Należy się zagłębić w Duchu i Prawdzie. Należy postępować w wierze. To natomiast jak Duch działa, jest wielką tajemnicą. Nikt nie wie skąd pochodzi ani dokąd zmierza. Wiesz dlaczego zasłona przybytku rozdarła się na dwoje i kiedy to nastąpiło?

"Jezus- w ktorego wierze nigdy nie wypowiadal sie na tematy swietosci Marii albo nigdy nie nakazal nam modlitwy do Marii,lub szukania posrednictwa u Marii."- cytat

Po pierwsze musisz się otworzyć na łaskę i zagłębić w istocie Boga. Bóg potrzebuje prawdziwych czcicieli w DUCHU I PRAWDZIE. Każdemu bowiem, kto ma, będzie dodane, tak że nadmiar mieć będzie. Temu zaś, kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma. Wierzysz, że jest jeden Bóg? Słusznie czynisz - lecz także i złe duchy wierzą i drżą. Nie każdy, który Mi mówi: \"Panie, Panie!\", wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie. Wielu powie Mi w owym dniu: \"Panie, Panie, czy nie prorokowaliśmy mocą Twego imienia, i nie wyrzucaliśmy złych duchów mocą Twego imienia, i nie czyniliśmy wielu cudów mocą Twego imienia?\" Wtedy oświadczę im: \"Nigdy was nie znałem. Odejdźcie ode Mnie wy, którzy dopuszczacie się nieprawości!

A gdzie Jezus nakazał zaprzestania obrzezania? Wprost przeciwnie, ani jedna literka nie zostanie odjęta z Prawa. Przecież posłał uczniów na cały świat aby nauczali wszelkie stworzenie. Wiedział iż będzie problem ze stosowaniem Prawa, które niegdyś przekazał Mojżeszowi. Dlaczego nie wydał dyspozycji, tylko Paweł w tym celu musiał udać się do Jerozolimy? Jesteś obrzezany? Przecież Bóg nakazał się obrzezywać:D:D:D Gdzie dyspozycja Jezusa- Nie obrzezywać? Podobnie przestępstwa homoseksualizmu są wymienione w stosunku do mężczyzn współżyjących ze sobą. Oznacza to, iż kobiety współżyjące ze sobą są ok? A dzieci współżyjące ze sobą? Jezus powiedział, jeżeli prawa twoja ręka jest powodem grzechu, odetnij i odrzuć od siebie. Idąc Twoją logiką chodziłoby iż np. mam obciąć swą rękę żeby nie trafić do piekła. Przecież wydał dyspozycję. Jesteś podobny do uczniów, którzy myśleli iż Jezus mówi im o kwasie chlebowym, kiedy On mówił o kwasie faryzeuszy. Jak Jezus mówił o faryzeuszach literalnie traktujących i ograniczających się do Pism i swoich interpretacji? Słusznie prorok Izajasz powiedział o was, obłudnikach, jak jest napisane Ten lud czci Mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode Mnie.

"Jest dla mnie kobieta wybrana z wszystkich kobiet Izraela,matka Jezusa Chrystusa -godna jako czlowiek ,kobieta najwyzszego podziwiania,byla wierna sluchaczka Jezusa Chrystusa-mozemy sie tzw poboznosci od Marii uczyc,wytrwala do konca przy Jezusie-nawet jak uczniowie ze strachu nie poszli na Golgote,Maria byla pod krzyzem."- cytat

Jan też był pod Krzyżem, Szanowny Bracie Protestancie. Kolejna nieznajomość Pisma? Maria nie jest zwykłą kobietą. Zaprawdę, powiadam wam: Między narodzonymi z niewiast nie powstał większy od Jana Chrzciciela. Lecz najmniejszy w królestwie niebieskim większy jest niż on. Jan jest większy od Jezusa? Przecież Jezus jako człowiek też się narodził z niewiasty... A jak Mojżesz wywyższył węża na pustyni, tak potrzeba, by wywyższono Syna Człowieczego, aby każdy, kto w Niego wierzy, miał życie wieczne. A Ja, gdy zostanę nad ziemię wywyższony, przyciągnę WSZYSTKICH do siebie. Na krzyżu, wywyższony ponad ziemią Jezus powiedział do ucznia Oto Matka Twoja. Słowa te skierował do naszego brata, skierował je do nas wszystkich. Skierował je do Świętych. Przyjmijcie ją w Panu tak, jak się świętych winno przyjmować. Skoro diakonisa Feba jest określona jako Święta, przez wiarę i komunię z Jezusem o ileż bardziej Święta, Niezwykła, Dziewica, Matka Boga nie jest Święta. Dlaczego Pan Jezus przypilnował aby Józef nie oddalił Marii? Przed jakim zniesławieniem chciał ją bronić? Skoro Maria miała być grzeszna to po co jest wybielana? Jeden potencjalny grzech (w myślach innych), cóż by Marii zaszkodził? Przecież Jezus i tak został poczęty z Ducha.

" Wniebowstapienie Marii musialoby sie odbic wielkim echem i dzieje apostolskie lub w Listach byloby o tym wydarzeniu napisane.Tymczasem pierwsze zbory w Jerozolimie nie slyszaly nic o wniebowzieciu-Marii az do 431 roku -Efez -nie bylo mowy o swietosci Marii,dopiero po 431 roku powoli zaczal rozwijac sie kult Marii w kosciele powszechnym"- cytat

W Piśmie jest napisane, iż w czasie misterium Jezusa Groby się otworzyły i wiele ciał Świętych, którzy umarli, powstało. I wyszedłszy z grobów po Jego zmartwychwstaniu, weszli oni do Miasta Świętego i ukazali się wielu. Żył wtedy np. Filon z Aleksandrii. Żyli inni, dlaczego nie poczynili wzmianki, iż ich Mistrze, których dzieła i myśli badają, biegali sobie po Jerozolimie? Myślisz iż takie wydarzenie mogło ujść Żydom uwadze? Dlaczego źródła o tym milczą, jednak o Chrześcijanach, iż są ateistami, chłepczą krew niemowlaków i stanowią wrogów rodzaju ludzkiego, czczą Chrestosa, który umarł za Tyberiusza, już jakoś wspominają.

Jakby tak Matka Teresa zaczęła chodzić po ulicach obecnej Jerozolimy, wiesz jaka byłaby medialna furora?

Prosiłem Cię o przedstawienie historii powstanie Biblii. Tam znajdziesz odpowiedź. Per analogiam Dlaczego Jan Długosz w "Banderia Prutenorum" nie przedstawił sztandarów Królestwa Polskiego? Dlaczego ten problem pojawił się dopiero wtedy. Pisałem Ci, czym był sobory. Szanowny Bracie Protestancie, prosiłem o szacunek, nie bądź ignorantem. Do tego zauważ, iż w Koranie Maria/Miriam także jest przedstawiana jako dziewica. Skąd się to wzięło?

".Helena mama cesarza Konstantyna w Jerozolimie odkryla wiele miejsc zwiazanych z Jezusem min odkryla grob Marii-ktory do dzisiaj miedzy innymi przez Katolikow jest prowadzony.Kościół Grobu Najświętszej Marii Panny - świątynia chrześcijańska zlokalizowana w dolinie Cedronu między Wzgórzem Świątynnym a Górą Oliwną w Jerozolimie. Zgodnie z tradycją w kościele tym znajduje się grób Marii z Nazaretu, matki Jezusa. Kościół jest wspólnie administrowany przez kilka wspólnot chrześcijańskich. Relacje między wspólnotami reguluje wywodząca się z czasów imperium osmańskiego zasada Status Quo."- cytat

Szanowny Bracie Protestancie, a o tym słyszałeś, że na Wawelu nie znajduje się tylko grób Kaczyńskiego, ale znajdują się również groby części Królów Polskich. Jest tam też grób Warneńczyka. I co z tego? W Indiach jest grób Jezusa... Zresztą w Jerozolimie również. A gdzie są relikwie Marii? Czego to ma dowodzić?

A zasada Status Quo świetnie działa w odniesieniu np. do Bazyliki Narodzenia Pańskiego. Drabina spadła z jednego rewiru na drugi i leżała tak długo aż zgniła. Żodyn nie chciał naruszyć status quo. Na tym ma to polegać? KK chciał odrestaurować Bazyliki w Ziemi Świętej. Wiesz dlaczego pozostali się nie chcieli zgodzić? Zasada Status Quo, czy coś innego? Chciwość?

"Co do tekstu z ksiegi Sedziow-to oczywiscie moge Tobie odpowiedziec tylko zauwaz ze ja nie mam zadnego wyksztalcenia teologicznego,jestem zwyklym ewangelikiem,nawet nie co niedziele znajduje czas zeby ist do kosciola,zadko tez ze wzgledow zawodowych moge wziac udzial np. w godzinach biblijnych."- cytat

I co z tego? A gdzie łaska Pana? Jo je drwal po Gimbazie z trocinami we łbie i czego Szanowny Bracie Protestancie z mojej strony oczekujesz? Jezus na misję posłał prostego rybaka Piotra a wykształcony Paweł udał się do Jerozolimy po radę prostego Piotra. Gdzie Twoja wiara? Faustyna skończyło pore klas podstawówki a jak jej dzieło jest rozchwytywane? Dalej myślisz schematycznie na sposób ludzki a nie boski. Jezus powiedział:

Królestwo niebieskie podobne jest do króla, który wyprawił ucztę weselną swemu synowi. Posłał więc swoje sługi, żeby zaproszonych zwołali na ucztę, lecz ci nie chcieli przyjść. Lecz oni zlekceważyli to i poszli: jeden na swoje pole, drugi do swego kupiectwa. Wtedy rzekł swoim sługom: \"Uczta wprawdzie jest gotowa, lecz zaproszeni nie byli jej godni. Idźcie więc na rozstajne drogi i zaproście na ucztę wszystkich, których spotkacie\". Bo wielu jest powołanych, lecz mało wybranych.

"Zona tego Lewity zdradzala go- czyli zgrzeszyla przed Bogiem i ludzmi.Okrutny los jaki ja spotkal -owczesne prawo w Izraelu za zdrade smierc,jest jednym z askektow tej wstrzasajacej historii."- cytat

Wystarczyło krzyczeć, wówczas byłoby to co innego... Prawo Boga nazywasz okrutnym?
Józef jednak rozważał oddalenie Marii....

"Beniamici gwalcac i dreczac te kobiety zgrzeszyli,inni ktorzy nie pomogli tym kobietom -zgrzeszyli.Zastanawiam sie dlaczego ten Lewita nie pomogl swojej zonie-tez zgrzeszyl."- cytat

Zgoda, wszyscy zgrzeszyli, jednak co było powodem. W Biblii żadna kropka nie jest postawiona bez powodu. Ta scena także nie jest bez powodu, ma głębszy sens.

"Ten Lewita nie pomogl swojej zonie-tez zgrzeszyl."- cytat

Dlaczego? Prawo nakazywało mu pomagać kobiecie? Zresztą, od osądzania jest Bóg. Nie możemy porównywać czy Piotr bardziej zgrzeszył od Judasza czy odwrotne. Od tego jest Bóg.

"Ludzie zawiedli i system prawny owczesnego Izraela takze zawiodl-dlaczego to przestepstwo nie poszlo do Sedziego.Doprowadzilo to do wojny domowej w Izraelu-w wyniku tej wojny plemie Beniamina zostalo prawie doszczetnie wygubione.Konkluzja moze byc tylko jedna,zycie bez Boga, bez jego przykazan doprowadza do grzechow i dalej do calkowitej zaglady. "- cytat

Przecież mieli oni prawo.... Zdajesz sobie sprawę, iż tę konkluzje, jest taka uniwersalna i może być dopasowana do każdego fragmentu Biblii. Głębia tekstu jest inna. Nie chodzi tyle o sam grzech nieposłuszeństwa, ale jego konsekwencje.

Szanowny Bracie Protestancie, co z naszym ekumenicznym różańcem? Przecież Słowa Pozdrowienia Anielskiego są także zawarte w Biblii.
2018-01-28 22:00:14
bronek91: Szanowny Bracie Protestancie, wislanin135

Dawno nie czytałem twojego tekstu, co było przyczyną Twojej nieobecności? Martwiłem się.

"To nie Luter zrobił podział, to Rzym wprowadził tak wiele odstępstw od Słowa Chrystusa, a dziś uznaje rację w wielu punktach Lutrowi i podpisuje z Luteranami wspólne porozumienia, potwierdzające prawdy Boże zawarte w Biblii. Wyznawco Rzymskiego Katolicyzmu. Reformacja trwa nadal"- cytat

Luter przez całe życie był Katolikiem, wiesz:DDD Zresztą pisałem już o reformacji, reformacjach i ideologii reformacji Lutra podłożonej na grunt społeczny w interesie książąt Rzeszy. Gdzie wtedy Byłeś Bracie Protestancie? Jestem Wyznawcą Jezusa a u Ciebie skąd tyle nienawiści i goryczy?

"znał jeden z najważniejszych postulatów Lutra ZBAWIENIE Z BOŻEJ ŁASKI, wprowadził msze w j. narodowych, dał dostęp ciemnocie do Biblii i to w j. narodowych, przejął niemalże wszystkie formy używane przez protestantów jak: studia Biblijne, grupy charyzmatyczne, wprowadził wszelkie grupy aktywnych tzw, sowieckich, pieśni uwielbieniowe protestanckie i wiele, wiele innych rzeczy. Mało którzy katolicy wiedzą jak b. mocno dzięki Reformacji zreformował się ich kościół i nie tylko to."- cytat

Szanowny Bracie Protestancie,
Tak też i wiara, jeśli nie byłaby połączona z uczynkami, martwa jest sama w sobie. Ale może ktoś powiedzieć: Ty masz wiarę, a ja spełniam uczynki. Pokaż mi wiarę swoją bez uczynków, to ja ci pokażę wiarę ze swoich uczynków.

Języki narodowe były już wcześniej, kazania też były w językach narodowych, tylko liturgia po łacinie.... A o Cyrylu i Metodym słyszałeś? W jakim języku czynili liturgię?

Tomasz z Akwinu, Augustyn to tylko filozofów greckich studiowali. Na Sorbonie czym się zajmowali?

" dał dostęp ciemnocie do Biblii " cytat

Dzieci Boże nazywasz ciemnotą? Miłości i łaski Boga w Tobie nie widać. A o Biblii Królowej Zofii słyszałeś? A Franciszek w jakim języku czytał Pismo?

Tak Katolicyzm także się zreformował, reformuje się nieustannie od swego początku. Trzeba być zaślepionym propagandą aby tego nie zauważyć. Luter w XI wieku też reformował? A może Luter był przy założeniu Rusi;D:D:D Ciekawy temat na memy:D:D:D

"Dzieki Reformacji wyszła z mroków średniowiecza Europa oraz cały świat i przyśpieszenie dostała cywilizacja, w szerokim znaczeniu tego słowa. A mroki średniowiecza panują nadal w polskim sejmie. Jest mi przykro jako synowi, tego kiedyś wielonarodowego, tolerancyjnego narodu."- cytat

Za to epoka wiktoriańska pod względem obyczajowym stanowiła w UK szczyt oświecenia;DDD W średniowieczu nie było renesansów? Szanowny Bracie Protestancie, idź dokształć się pod względem historycznym.... Kto Cię obecnie prześladuje?

"W Argentynie znaleziono bunkry, w których mieli zamieszkać faszyści po klęsce III Rzeszy. Ostatecznie ich nie wykorzystano, bo zamieszkali tam... za cichym przyzwoleniem władz. Przyjął ich prezydent Peron. Niestety, przemycać nazistów do Argentyny pomagał Watykan! To jedna z najczarniejszych kart w jego historii!"- cytat

Szanowny Bracie Protestancie "Fakty i Mity" już dzisiaj czytałem. Zapoznaj się, jest tam ciekawy artykuł o księdzu Płocicy. Czytałeś?

Również i Jezus w swym gronie miał złodzieja. To dyskredytuje Jego naukę? Chcesz żebym się z Tobą licytował? Do czego to ma prowadzić? Źli ludzie są wszędzie, jeśli się nie nawrócą, skończą według uczynków swoich!!!

Masz coś jeszcze do dodania?
2018-01-28 22:04:11
Wyborca 456: A bronek91 dalej swoje. I pcha się z tym swoim różańcem do kościoła na Wyższej Bramie. Nie mam wiele wspólnego z kościołem Jezusowym ale sądzę (i napiszę to wprost), że nie masz się co spodziewać , iż ewangelicy zaczną odprawiać nabożeństwa maryjne i będą zanosić modły do matki Jezusa. Także prosiłem byś nie był nadgorliwy i nie zawierzał protestantów Marii i katolickim świętym bo sobie tego nie życzymy. Jesteś po prostu nachalny albo wręcz niekulturalny z tym narzucaniem swoich niebiblijnych przekonań.
2018-01-28 22:05:38
bronek91: wislanin135, Szanowny Bracie Protestancie
O Prawie Godwina słyszałeś?

Zapraszam na wspólny ekumeniczny różaniec w Kościele Jezusowym.

Bogurodzico, Dziewico, raduj się, łaski pełna Mario
Pan z Tobą, błogosławionaś Ty między niewiastami
i błogosławiony owoc żywota Twojego,
albowiem zrodziłaś Zbawcę dusz naszych.
2018-01-28 22:11:30
bronek91: Szanowny Bracie Protestancie Wyborca 456

\"iż ewangelicy zaczną odprawiać nabożeństwa maryjne i będą zanosić modły do matki Jezusa. Także prosiłem byś nie był nadgorliwy i nie zawierzał protestantów Marii i katolickim świętym bo sobie tego nie życzymy. Jesteś po prostu nachalny albo wręcz niekulturalny z tym narzucaniem swoich niebiblijnych przekonań.\"- cytat

Wystarczy, iż sami przyjdziemy;D Bracia Protestanci, wystarczy, iż będą milczeć. Uczynią wielka przysługę.

Szanowny Bracie Protestancie, nie liczy się wola protestantów, ale Wola Pana.

Jezus powiedział, nie moja lecz Twoja Wola niech się stanie.

Jezus za życia też stronił od Marii?
2018-01-28 22:31:00
Wyborca 456: do bronek91:
twój cytat obronny: \" Jezus powiedział do ucznia Oto Matka Twoja. Słowa te skierował do naszego brata, skierował je do nas wszystkich. \"
cytat z Tyciąclatki: \"Lecz On odwrócił się i rzekł do Piotra: Zejdź Mi z oczu, szatanie! Jesteś Mi zawadą, bo nie myślisz o tym, co Boże, ale o tym, co ludzkie.\" Stosując twój sposób interpretacji to powiedział to do naszego brata, do nas wszystkich, co tam do założyciela, pierwszego papieża.
2018-01-28 22:36:16
Wyborca 456: do bronek91: to już jest żałosna postawa. Wola Pana to twoja wola ? \"Sami przyjdziemy\" - czyli ewangelicy już się mają ciebie bać, tak ?
Już słyszałem o milczeniu w- w sejmie z ust posła pis \"małczat sabaki\", ty wyrażasz sie podobnie.
Odpowiem ci podobnie: nie liczy się wola katolików ale wola Pana.
2018-01-28 22:47:17
Wyborca 456: do bronek91: kolejny cytat \"Albowiem wszyscy ludzie zgrzeszyli i brak im chwały Bożej\". Jak to odniesiesz do Marii ? Chociaż wg ciebie czytając to co nienapisane to Maria była nadludzka bo nigdzie Ewangelie nie piszą, że oddychała, spała, jadła, piła, chodziła \"na stronę\" więc może rzeczywiście ......
2018-01-28 22:54:00
stefanbbn: halo bronek91 przeczytalem to co napisales,po czesci jak to bywa niezrozumiales mojej wypowiedzi,oczywiscie nie zapomnialem ze Jan byl pod krzyzem,nie wymienilem tez pozostalych dwoch kobiet,o konsekwecji grzechu tez napisalem-smierc,zaglada.Piszesz o prawdzie w kosciele katolickim,jako ewangelik szukam tej prawdy i zdaje sobie sprawe:Po części bowiem tylko poznajemy,
po części prorokujemy.
10 Gdy zaś przyjdzie to, co jest doskonałe,
zniknie to, co jest tylko częściowe- to dylemat kazdego z nas.Nie jestesmy w stanie dotrzec do prawdy absolutnej Teraz widzimy jakby w zwierciadle, niejasno;
wtedy zaś [zobaczymy] twarzą w twarz:
Teraz poznaję po części,
wtedy zaś poznam tak, jak i zostałem poznany i dalej za Pawlem Lecz głosimy tajemnicę mądrości Bożej, mądrość ukrytą, tę, którą Bóg przed wiekami przeznaczył ku chwale naszej, 8 tę, której nie pojął żaden z władców tego świata5; gdyby ją bowiem pojęli, nie ukrzyżowaliby Pana chwały5; 9 lecz właśnie głosimy, jak zostało napisane, to, czego
ani oko nie widziało, ani ucho nie słyszało,
ani serce człowieka nie zdołało pojąć,
jak wielkie rzeczy przygotował Bóg tym, którzy Go miłują6. Nie ma absolutnej prawdy u czlowieka-dlatego pozostaly dla nas wiara nadzieja i milosc-dlatego tez wczesniej napisalem ze nie jest wazne czy jestes katolik czy ewangelik-wazna jest twoja osobista relacja z Bogiem.Religia to droga do Boga,kazdy z nas sam kroczy po tej drodze i nie robi to za mnie instytucja,wspolna modlitwa online?,ja bede sie zaraz modlil i nie zapomne o tobie,milego tygodnia
2018-01-28 23:13:29
Wyborca 456: i jeszcze jeden cytat dla bronek91, który napisał: \"Bóg nigdy nie wprasza się do naszego życia. Jedynie szatan wchodzi nieproszony. \"
A kto namolnie wprasza się (nieproszony) z różańcem do Jezusowego ???
2018-01-28 23:34:18
stefanbbn: acha zapomnialem---dotyczy grobu Marii w Jerozolimie.Grob przygotowuje sie dla zmarlych-zazwyczaj spoczywaja tam szczatki zmarlego ale nie zawsze-jak slusznie pisales grob warnenczyka na wawelu -jego szczatki w warnie.Jednak to wiadomosc o SMIERCI byly powodem budowy grobu.Biblia nie wspomina o grobach Eliasza albo Henocha-zostali wzieci do nieba-nie potrzebowali grobow.Maria ma grob.
2018-01-29 09:12:17
bronek91: Wyborca 456
"Stosując twój sposób interpretacji to powiedział to do naszego brata, do nas wszystkich, co tam do założyciela, pierwszego papieża."- cytat

Tak, dokładnie. Odnosi się do każdego z nas, który znajduje się w podobnym kontekście. Szanowny Bracie Protestancie, nadal myślisz na sposób ludzki, nie boski....

"do bronek91: to już jest żałosna postawa. Wola Pana to twoja wola ? \"Sami przyjdziemy\" - czyli ewangelicy już się mają ciebie bać, tak ?
Odpowiem ci podobnie: nie liczy się wola katolików ale wola Pana"- cytat

Bądźcie naśladowcami moimi, tak jak ja jestem naśladowcą Chrystusa. Pochwalam was, bracia, za to, że we wszystkim pomni na mnie jesteście i że tak, jak wam przekazałem, zachowujecie tradycję.
Szanowny Bracie Protestancie, pisałem Ci już na czym polega Świętość. Jest wówczas gdy nasza wola jest zgodna z wolą Boga.

Sam o sobie wydajesz świadectwo Szanowny Bracie Protestancie, swą "żałosną postawą". Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni. Bo takim sądem, jakim sądzicie, i was osądzą; i taką miarą, jaką wy mierzycie, wam odmierzą.

"do bronek91: kolejny cytat \"Albowiem wszyscy ludzie zgrzeszyli i brak im chwały Bożej\". Jak to odniesiesz do Marii ?"- cytat

Szanowny Bracie Protestancie, tak samo jak do Jezusa, który również stał się człowiekiem który wziął na siebie nasze słabości i nosił nasze choroby. Wypowiadałem się już, przewiń...

Szanowny Bracie Protestancie, możemy zagłębić się bardziej w tę tajemnicę. Jednak musisz odpowiedzieć mi na pytanie, Kto stworzył zło???

"to Maria była nadludzka "- cytat

To pozostałość po Twoich ewentualnych brunatnych czy nazistowskich konotacjach? To naziści mówili o nadludziach, odwołujesz się do nich?

"bo nigdzie Ewangelie nie piszą, że oddychała, spała, jadła, piła, chodziła \"na stronę\""- cytat

a seks uprawiała, jak na dobre małżeństwo przystało?

A kto namolnie wprasza się (nieproszony) z różańcem do Jezusowego?

Już Ci pisałem, ekumenizm bez wspólnej modlitwy jest jak dom budowany na piasku. Jest fałszem. Ja nie chcę żyć w fałszywym przeświadczeniu tak jak Ty, jestem konsekwentny. Modlitwy się boisz. In plus, ja tylko proponuję. To Ty odczuwasz bezpodstawny strach, jak widać. Ty zdajesz sobie sprawę, jak określany jest stan, kiedy kiedy ktoś bezpodstawnie odczuwa zagrożenie?

PS Odpowiedz kto stworzył zło.
2018-01-29 09:26:50
bronek91: stefanbbn
"Piszesz o prawdzie w kosciele katolickim,jako ewangelik szukam tej prawdy i zdaje sobie sprawe:Po części bowiem tylko poznajemy,"- cytat

Szanowny Bracie Protestancie, w łasce, w wierze, w poznaniu Jezusa wzrastamy, o ile chcemy. Zależy to od nas. Bóg daje wzrost. Piszę o prawdzie powszechnej. Podziały na katolika, ewangelika itd. są wtórne. Wszyscy jesteśmy dziećmi tego samego Boga i dążymy do tego samego zbawienia. Paweł pisał, iż nie jest to ważne kto dal wiarę, czy to jest Paweł, czy Luter, czy Kalwin. Paweł za nas nie umarł, Luter również, tylko Jezus. Nie jest ważne kto sieje, ale kto daje wzrost.

"to dylemat kazdego z nas.Nie jestesmy w stanie dotrzec do prawdy absolutnej Teraz widzimy jakby w zwierciadle, niejasno;
wtedy zaś [zobaczymy] twarzą w twarz:
Teraz poznaję po części,"- cytat

Nie jesteśmy w stanie ogarnąć Boga, mogę się tu z Tobą zgodzić. Co nie znaczy, iż mamy Boga nie poznawać i nie rozwijać się w świętości. O grobie Mojżesza Biblia też nie wspomina;) Dzięki Ci Bracie za bardzo pouczająca i bogatą w treści konwersację. Bądź w radości naszego Pana!
2018-01-29 18:59:44
stefanbbn: dziekuje za Twoje slowa,wzrastajmy w wierze ku chwala Boga,z Bogiem Bronku
2018-01-29 19:23:36
stefanbbn: zaczelo sie od kalendarza ewangelickiego-500 lat reformacji,jesli ktos ma ochote na pare informacji to polecam bardzo prosty dla kazdego blog:http://mateuszwichary.natemat.pl/122419,co-sprawila-reformacja.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją