Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zaolzie. Członkowie stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Republice Czeskiej pamiętają

W poniedziałek, 6 maja członkowie stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Republice Czeskiej spotkali się pod Tablicami Katyńskimi na Konteszyńcu, aby uczcić kilka ważnych dla Polaków rocznic. Przypomniano uchwalenie Konstytucji 3 Maja, Dzień Polonii i Polaków za Granicą oraz Dzień Flagi (2 maja), a także Dzień Zakończenia II Wojny Światowej (8 maja), oraz 80. rocznicę Bitwy pod Monte Cassino.

Jan Ryłko - prezes stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Republice Czeskiej podkreślił znaczenie tych wydarzeń dla pamięci narodowej. List od konsul Izabelli Wołłejko-Chwastowicz odczytała Marzena Karwowska, wicekonsul. Wiersz „Czerwone Maki na Monte Kasino” Feliksa Konarskiego recytował Mateo Rucki, uczeń Polskiego Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Czeskim Cieszynie. Druhna Jadwiga Karolczyk z Kręgu Seniora „Zaolzie” zapaliła znicz w imieniu harcmistrza Henryka Konarskiego z Bydgoszczy - harcmistrza, żołnierza w stanie spoczynku, długoletniego przyjaciela Zaolzia. . Nie zabrakło także odśpiewania „Roty”.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-05-08 16:34:20
romuald.saletra: Polacy obok Żydów stanowili najbardziej prześladowaną społeczność w czasie II wojny światowej, a także w okresie bezpośrednio ten konflikt poprzedzającym. Sowieckie represje wymierzone wobec Polaków w latach 1937-1941 pochłonęły około 600 tys. ofiar i to przy najbardziej zaniżonych szacunkach. Nie wspominamy już o represyjnej antypolskiej polityce radzieckich władz z późniejszego okresu, zwłaszcza z lat 1944-1946.
2024-05-08 16:34:41
romuald.saletra: Stalin wobec przewidywanego konfliktu z III Rzeszą i pozostałymi sojusznikami hitlerowskich Niemiec kolektywnie wydał decyzję w sprawie przeprowadzenia planowej antypolskiej operacji o charakterze narodowościowym. Moskwa obawiała się czynnego zaangażowania mniejszości polskiej po stronie agresorów. Sowieci błędnie zakładali, iż II RP stanie się państwem satelickim hitlerowskich Niemiec i wesprze niemiecką agresję na ZSRR. Po radzieckiej inwazji na Polskę w 1939 r. Moskwa nie ustawała w realizacji swej antypolskiej polityki, tę czyniła we współpracy z III Rzeszą. Polacy byli przedstawiani jako wrogowie klasowi, którzy w myśl radzieckiej propagandy przez stulecia ciemiężyli ludność ukraińską, białoruską, czy litewską. Przedstawicieli narodowości polskiej poddawano rozmaitym represjom, takim jak np. konfiskata majątku, przymusowa wywózka na Syberię, czy do Kazachstanu, relegowanie z zajmowanych funkcji publicznych, zamykanie w obozach etc. Najbardziej dramatycznym momentem w eksterminacyjnej polityce Moskwy był mord dokonany na polskich oficerach w Katyniu, Charkowie i Twerze.
2024-05-08 16:35:17
romuald.saletra: Polityka radzieckich władz była sprzeczna z twierdzeniami Karola Marksa. Twórca „Manifestu Komunistycznego” dopuszczał darwinizm społeczny, jednak Polaków postrzegał za jeden z najbardziej postępowych narodów, a miejsce Polski jako państwa dostrzegał na mapie Europy. To właśnie w ramach solidarności z powstańcami styczniowymi K. Marks zainicjował spotkanie przedstawicieli europejskich środowisk socjalistycznych, z którego ukonstytuowała się I Międzynarodówka. Fałszywe są twierdzenia, jakoby Polacy przez władze radzieckie w latach 1937-1946 byli otaczani jakimiś szczególnymi względami. PPR zainstalowana w okupowanej Polsce na przełomie 1941/42 r. znajdowała się na marginesie polskiego życia politycznego i powszechnie była uważana za sowiecką agenturę.
2024-05-08 16:35:45
romuald.saletra: Kres stalinowskiej dyktaturze położył przełom październikowy zaistniały w 1956 r. W latach 50. XX w. władze radzieckie czyniły przygotowania pod czystkę antysemicką, czemu przeszkodziła nagła śmierć Stalina i późniejsze zawirowania związane z sukcesją po dyktatorze. Stalin doskonale zdawał sobie sprawę, iż komunizm Polakom pasuje jak siodło krowie, a bez wsparcia ZSRR nie byłoby możliwe utrzymanie władzy komunistycznej w Polsce. Specjalnie powołany Korpus Bezpieczeństwa Wewnętrznego (KBW) był przeznaczony do fizycznej eliminacji wszelkiej antykomunistycznej opozycji, zwłaszcza o zbrojnym charakterze. Antykomunistyczne podziemie i prowadzone przez tę konspirację antykomunistyczne powstanie zbrojne, realnie zagrażało utrzymaniu władzy moskiewskiej w Polsce. Kościół Katolicki w krajach tak określanej Demokracji Ludowej (mowa głównie o Polsce i Węgrzech) stanowił przez dekady jedyną realną opozycyjną siłę, z którą liczyła się komunistyczna władza.
2024-05-08 18:14:00
św. Patryk.: Stowarzyszenie Rodzina eSBecka lansuje się na grobach ofiar katyńskich. Obrzydliwe.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: