Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Bezpiecznie i spokojnie - schronienie w Pogórzu

 Podstawowym celem pomocy społecznej na terenie całej Polski, w tym również w naszym powiecie, jest umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężania trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości. Szczególną kategorię osób potrzebujących tej pomocy stanowią matki z małoletnimi dziećmi i kobiety w ciąży, dotknięte przemocą lub znajdujące się w innej sytuacji kryzysowej. 

 Dla takich osób ustawa o pomocy społecznej przewiduje możliwość skorzystania z dedykowanej im formy wsparcia, jakim jest schronienie i wsparcie w domach dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży. W powiecie cieszyńskim od I-wszego kwartału 2023 roku na terenie należącym do Powiatowego Domu Pomocy Społecznej w Pogórzu działa właśnie Dom dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży, który od 1 stycznia br. prowadzi Stowarzyszenie „Przystańmy” z Cieszyna.

Odpowiadając na zaproszenie Magdaleny Bosowskiej – kierownika Domu, we wtorek (07.05.) odwiedziłem mieszkające w nim obecnie 3 matki oraz czworo dzieci. W pierwszej kolejności przedstawiłem mieszkańcom sytuację osób z niepełnosprawnością na terenie naszego powiatu, omówiłem głównie położenie osób z dysfunkcją wzroku (do tej grupy należę również ja). Przekazałem im kluczowe informacje o niewidomych, ociemniałych, ich codziennym życiu bez sprawnego narządu wzroku a także o tym, że pomimo takiej dysfunkcji można uczyć się, bawić, realizować marzenia itp. 

Zarówno dorosłych jak  i dzieci interesowały tematy, które poruszyłem i które pokazywałem im „na żywo” na laptopie, w internecie, na telefonie oraz innych przedmiotach, które zabrałem ze sobą na spotkanie a które pozwalają mi samodzielnie odnajdywać się w świecie widzących. 

Korzystając z moich odwiedzin podpytałem kobiety czy odnajdują się w takim miejscu, jaka tu panuje atmosfera, czy odzyskały spokój, czy czują się bezpieczniej  w Pogórzu? No i czy nie żałują pobytu w tym Domu?   

- Atmosfera w tym miejscu jest rodzinna, wspieramy się nawzajem. Gdy któraś ma coś do załatwienia, to przejmujemy od siebie dzieci do opieki. Mamy duże wsparcie od opiekunów, terapeuty. Poprawił się na „plus” kontakt z pracownikami, możemy szczerze porozmawiać na każdy temat, uzyskać fachową pomoc, dzieci również czują się bezpiecznie i pewnie.      

W tym roku jak Dom jest prowadzony przez Stowarzyszenie „Przystańmy” i panuje lepsza atmosfera od tej z zeszłego roku – mówią przebywające w Pogórzu samotne matki.

Dom dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży to ośrodek powiatu cieszyńskiego, w którym kobiety z małoletnimi dziećmi mogą otrzymać fachową pomoc m.in. terapeutyczną, psychologiczną, pedagogiczną i czują się dobrze zaopiekowane. Ośrodek, który mieści się w Pogórzu przy ul. Zamek 132 to trafiony pomysł Starostwa Powiatowego w Cieszynie, skierowany do osób w trudnej sytuacji życiowej jaką jest samotne rodzicielstwo.

 AK

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: