Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Będzie ozdobą centrum

 Coraz bliżej modernizacji willi Langera, która jest częścią układu urbanistycznego Jaworza wpisanego do rejestru zabytków.  Gmina otrzymała już pozwolenie na budowę. 

Charakterystyczny żółty budynek, z pięknym, półokrągłym tarasem, obecnie jest siedzibą m.in. gminnej biblioteki. Samorząd dysponuje już kompletną dokumentacją techniczną remontu. -  Mamy też pozwolenie na budowę. Będziemy starali się pozyskać na renowację pieniądze UE w ramach Funduszy Europejskich dla Śląskiego. Nabór wniosków planowany jest w drugiej połowie roku. Szacunkowy koszt prac związanych zarówno z bryłą obiektu, jak i adaptacją pomieszczeń, szacujemy pomiędzy 6 a 7 mln zł – poinformował  Radosław Hudziec naczelnik wydziału strategii, rozwoju i funduszy tamtejszego jaworzańskiego urzędu gminy.

Głównym problemem jest przede wszystkim więźba i dach nad główną salą, który jest zarazem tarasem. Obecnie, ze względów bezpieczeństwa, nie można z niego korzystać.

Wszystkie prace muszą zostać uzgodnione z konserwatorem zabytków. Plan modernizacji zakłada, że wewnątrz budynku powstanie przestrzeń na potrzeby organizacji wydarzeń kulturalnych. - Chcemy umieścić tu centrum kultury – dodał naczelnik.

Nie znaczy to jednak, że biblioteka zostanie przeniesiona w inne miejsce. - W części obiektu będzie miała swoje miejsce także biblioteka – podkreślił Radosław Hudziec.

W willi Langera mieściła się od czasów międzywojnia przez wiele lat restauracja „Pod Goruszką”. Niedaleko bowiem znajduje się wzgórze Goruszka (411 m n.p.m. ).

Sama willa  wzniesiona została w latach 80. XIX w., gdy do Jaworza przybywali kuracjusze. 

Od 1945 r. budynek należał do spółdzielni „Samopomoc Chłopska” z sąsiedniej Jasienicy. Gmina Jaworze kupiła ją w listopadzie 2020 r. Pieniądze, które złożyły się na ten zakup, pochodziły z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz z oszczędności w budżecie ze względu na obostrzenia wprowadzone przez pandemię COVID-19.

Przed zakupem samorząd ją wynajmował. Znajdowała się w niej między innymi sala ślubów i biblioteka.

O remont willi zabiegał Radosław Ostałkiewicz, tragicznie zmarły rok temu wójt Jaworza. 

Jaworze w 1862 r. stało się uzdrowiskiem. Z jego uroków korzystali m.in. Wincenty Pol, Maria Konopnicka, Aleksander Kotsis, Jan Karłowicz, Julian Tuwim, Ignacy Daszyński i Melchior Wańkowicz. Maria Dąbrowska napisała tu część "Nocy i dni".

W 1909 r. status uzdrowiskowy został zawieszony, choć zabiegi lecznicze, jak hydroterapia czy kąpiele borowinowe, były prowadzone.

Obecnie w gminie mieszka 7,2 tys. osób.

(ach)

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: