Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Średniowieczny komputer - Inauguracja V Festiwalu Nauki w Cieszynie

Jak w minionych stuleciach marynarze radzili sobie z określaniem położenia geograficznego? Jak wyznaczano godzinę zarówno w ciągu dnia, jak i nocy? Jak zmierzyć przy pomocy kwadrantu wysokość budynku? Odpowiedzi na te pytania mogliśmy poznać podczas pierwszego wykładu V Festiwalu Nauki w Cieszynie.

Dziś o godzinie 10.00 odbyła się inauguracja V Festiwalu Nauki w Cieszynie. W auli Wyższej Szkoły Biznesu przy ulicy Frysztackiej dziekan wydziału, dr inż. Łukasz Wróblewski poprowadził bardzo ciekawy wykład o astronomii.

Obecni na auli dowiedzieli się m.in. o historii nawigacji, a zwłaszcza przyrządów nawigacyjnych i metod posługiwania się nimi. Autor wykładu to człowiek z pasją do astronomii. Zaprezentował gościom kilka ciekawych instrumentów astronawigacyjnych, tj.: astrolabium, kwadrant, sekstant czy nokturnał.

Aula WSB podczas inauguracji Festiwalu gościła wiele ważnych osobistości powiatu cieszyńskiego. Wśród zaproszonych znaleźli się m.in. burmistrz Cieszyna, Mieczysław Szczurek, posłanka z Cieszyna Aleksandra Trybuś, a także Stanisław Kubicius – przewodniczący Rady Powiatu Cieszyńskiego.

Wierzę, że piąta edycja Festiwalu Nauki w Cieszynie, podobnie jak w latach minionych, będzie doskonalą okazją do poznania wielu ciekawostek i osiągnięć ze świata nauki. Zachęcam wszystkich do udziału w tej cennej inicjatywie! – powiedział burmistrz Cieszyna, Mieczysław Szczurek.

W kolejnych dniach odbędą się wykłady m.in. z robotyki, zasad udzielania pierwszej pomocy, jak i również masa ciekawych warsztatów, prowadzonych przez wykładowców WSB. Zapraszamy!
 

PLT

Pisaliśmy:
Festiwal już we wtorek
Roboty, terroryści i marzenia

Strona festiwalu [PRZEJDŹ>>>]

źródło: ox.pl
dodał: PLT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: