Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

20 lat w Unii Europejskiej – obchody jubileuszu podczas Kina na Granicy

Dzień Europy – pod takim hasłem odbędą się w Cieszynie, na granicy polsko-czeskiej, obchody jubileuszu przystąpienia do Unii Europejskiej obu tych krajów. Współorganizatorami wydarzeń są Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej oraz Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce i Czechach.

Dwadzieścia lat temu, 1 maja 2004 roku, Unia Europejska poszerzyła się o dziesięć krajów: osiem z Europy Środkowej i Wschodniej: Polskę, Czechy, Estonię, Węgry Łotwę, Litwę, Słowacją i Słowenią oraz o Cypr i Maltę. Organizowany tradycyjnie w majówkę Przegląd Filmowy Kino na Granicy uczci ten jubileusz wydarzeniami skupionymi wokół cieszyńskiego rynku, Wzgórza Zamkowego, Ratusza i Mostu Przyjaźni - otwartej granicy państw, łączącego Cieszyn i Czeski Cieszyn.

1 maja to także pierwszy dzień Kina na Granicy. Przegląd otworzy polska premiera filmu „Jedno życie” o Brytyjczyku Nicholasie Wintonie, który zorganizował w roku 1939 transport 669 żydowskich dzieci z okupowanych przez Niemców Czech do Wielkiej Brytanii. W filmie występują Anthony Hopkins, Helena Bonham Carter, Jonathan Pryce, Lena Olin. Grają także czescy aktorzy, którzy będą gośćmi uroczystego pokazu w cieszyńskim Teatrze im. Adama Mickiewicza. Projekcja będzie częścią obchodów jubileuszu rozszerzenia UE.
 
- Bardzo się cieszę, że to właśnie w Cieszynie, podczas Kina na Granicy świętować będziemy, wraz z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej i Biurem Parlamentu Europejskiego, 20. rocznicę wejścia naszych krajów do Unii Europejskiej. Czuję się Europejką, wierzę w europejską  wspólnotę oraz takie idee i wartości, jak: wolność, demokracja, równość, praworządność i poszanowanie praw człowieka – cieszy się Jolanta Dygoś, dyrektorka Przeglądu. - Cudownie jest podróżować bez paszportu i żyć bez poczucia ograniczenia granicą! Dobrze pamiętam, jak wyglądało nasze życie w miastach podzielonych pomiędzy dwa kraje, a w takim świecie zaczynaliśmy organizować Kino na Granicy. Na mostach odbywały się kontrole dokumentów i torebek. Niejednokrotnie celnicy uprzykrzali nam życie. Zdarzały się też okresy całkowitego zamknięcia granicy i jedyną formą kontaktu rodzin i przyjaciół były spotkanie po przeciwnych brzegach Olzy. Tak więc jest co świętować! Program obchodów będzie bogaty: debaty, koncerty, konkursy... Myślę, że każdy znajdzie dla siebie coś atrakcyjnego.
 
P R O G R A M | 01.05.2024


– 11.30 | Rynek Cieszyn – Otwarcie wystawy Havel i Polska
- Jeżeli myślimy dziś o nurcie Nowej Fali w kinie czechosłowackim lat 60., musimy pamiętać, jak wielką rolę odegrała kultura w walce ze zniewoleniem umysłu społeczeństw rządzonych przez komunistyczną dyktaturę. Wyjątkową postacią tamtej złowrogiej epoki był dramaturg, pisarz i redaktor Vaclav Havel – podkreślają organizatorzy. - Współtworzył niezależną myśl intelektualną Czechosłowacji. Po zdławieniu Praskiej Wiosny w 1968 roku stał się dysydentem, był więźniem politycznym. Współtworzył ruch antykomunistyczny Karta 77. Po aksamitnej rewolucji, przywracającej godność i niepodległość Czechosłowacji, był politykiem i prezydentem kraju. Polacy kochali Havla i jego twórczość, miał w Polsce wielu przyjaciół. Ów krąg współtworzył idee Solidarności polsko-czesko-słowackiej. Jej działacze inspirowali powstanie festiwalu filmowego Kino na Granicy. Vaclav Havel zmarł w 2011 roku. Zapewne gdyby żył, zrobilibyśmy dziś wszystko, by przyjechał z wizytą do Cieszyna na festiwal i napił się piwa nad Olzą. Jest wiele historycznych dat i wydarzeń, które w biografii Vaclava Havla warto przypominać. Im poświęcamy tę wystawę, bo o historii warto pamiętać.

– 12.00 | Sala Sesyjna Ratusza w Cieszynie: Bez granic, czyli 20 lat razem w Europie
W debacie europejskiej udział wezmą: Břetislav Dančák (ambasador Republiki Czeskiej w Polsce), Marta Šimečková (tłumaczka, dziennikarka, założycielka Amnesty International w Słowacji, pomysłodawczyni Forum Środkowoeuropejskiego w Bratysławie), Leszek Hensel (były ambasador Polski w Bośni i Hercegowinie oraz w Bułgarii), Adam Michnik (redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”) oraz Jan Olbrycht (poseł do Parlamentu Europejskiego, były burmistrz Cieszyna i marszałek województwa śląskiego). Debatę moderuje Kateřina Procházková.

– 13.00–18.00 | Wzgórze Zamkowe – Miasteczko Europejskie (współorganizator: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego)
Piknik rodzinny z zabawami, quizami, warsztatami i konkursy wiedzy o Unii Europejskiej i Funduszach Europejskich dla małych i dużych. W trzech strefach: kreatywnej, muzyczno-tanecznej, relaksu i Informacji. Od godz. 16:00 rozpocznie się „Potańcówka w europejskich rytmach”.

– 13.00–18.00 | Most Przyjaźni – Strefa Europejska
(współorganizator: Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji)
Stoisko z broszurami i gadżetami europejskimi, które można będzie wygrać w konkursach wiedzy o Unii Europejskiej dla małych i dużych, z udziałem Syriusza (niebieska stonoga, która jest oficjalną maskotką Unii Europejskiej). Mobilne Centrum Edukacyjne w charakterystycznej niebieskiej ciężarówce pełnej wielu interaktywnych urządzeń, pokazujących rozwój nauki i nowinki technologiczne. Do godz. 16:00 muzyczne sety puszczane na żywo przez didżejów.

– 14.00 | Sala Sesyjna Ratusza w Cieszynie – Havel i inni. Ojcowie naszej euroatlantyckiej integracji
W debacie europejskiej udział wezmą: Martin Bútora (były ambasador Słowacji w USA), Wojciech Maziarski (dziennikarz i pisarz), Martin Milan Šimečka (publicysta i dziennikarz), György Varga (były ambasador Węgier w Czechach) oraz Michael Žantovský (były ambasador Czech w USA i Wielkiej Brytanii). Dyskusję moderuje René Kubášek.

– 18.00 | Teatr im. Adama Mickiewicza w Cieszynie – Uroczyste otwarcie 26. Przeglądu Filmowego KINO NA GRANICY oraz pokaz filmu „Jedno życie”
Film „Jedno życie” opowiada historię Nicholasa Wintona (w tej roli Anthony Hopkins), który w czasie II wojny światowej zorganizował transport 669 żydowskich dzieci z Czech do Wielkiej Brytanii. Pół wieku po wojnie spotkał się z ocalałymi osobami w programie telewizyjnym.

– godz. 17.30–22.00 | Rynek w Cieszynie – Koncert Scena pod Regałem, Karaś/Rogucki i Vypsaná fiXa

Scena pod Regałem to grupa, która ma swoim koncie ponad 300 koncertów i wydarzeń artystycznych na terenie całej Polski, w tym recitale i festiwale piosenki literackiej, aktorskiej i poezji śpiewanej, wieczory bluesowe, noce flamenco i jazzu oraz spotkania z podróżnikami i literatami. Na cieszyńskim rynku grupa zabierze słuchaczy w podróż po europejskich przebojach muzyki rozrywkowej. Zabrzmią takie szlagiery jak „Mamma Mia”, „La vie en Rose”, „Bella Ciao” oraz wiele przebojów z filmów, które każdy potrafi zanucić pod nosem. Nie zabraknie też największych polskich hitów z ostatnich dekad.

Vypsaná fiXa to czeski zespół grający alternatywny punk-pop, słynący z ciekawych i często surrealistycznych tekstów pisanych przez frontmana Michala Maredę, znanego jako Márdi. W jego piosenkach zauważalna jest inspiracja nowelą „Tracy i jego tygrys” Williama Saroyana lub twórczością Gabriela Garcíi Márqueza i jego „Stu latami samotności”. Założony w 1994 roku w Pardubicach zespół ma na swoim koncie 10 albumów, w tym muzykę do filmu „Cztery słońca”.

Karaś/Rogucki to istniejący od 2019 duet, w którym Kuba Karaś odpowiada za produkcję muzyczną, a Piotr Rogucki zajmuje się tekstami. W swoich albumach („Ostatni bastion romantyzmu”, „Czułe kontyngenty”, „Atlas iskier”) duet oscyluje wokół surowych i gęstych dźwięków inspirowanych latami 80., cold wave, new romantic i postrockiem. W utworach zespołu słychać zarówno przestrzenne elektroniczne brzmienia, jak i ostre rockowe gitary. Zespół słynie z niesamowicie energetycznych koncertów, które przyciągają rzesze wiernych fanów.


26. Przegląd Filmowy Kino na Granicy odbędzie się w dniach 1-5 maja 2024 roku w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Akredytacje w cenie promocyjnej dostępne są tylko do 30 kwietnia.
Więcej na stronie: https://kinonagranicy.pl/, na Facebooku: www.facebook.com/kinonagranicy i Instagranmie: https://www.instagram.com/kino_na_granicy/

mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

44
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-04-15 20:01:38
koszor: 20 lat niewoli, durnych przepisów i dyktatu Niemiec. Jak moglibyśmy spojrzeć w oczy tym, którzy oddawali krew za nasza Ojczyznę? Wstyd.
2024-04-15 21:05:59
Oko: Jeszcze chwila i od 2030 roku będzie płacz i zgrzytanie zębów.
2024-04-15 22:36:52
perpetua: ani wasza partia ani biskupi już nie wrócą do koryta władzy, takie jak wy czerwono-czarne pajęczaki mogą jedynie popierdywać smętnie w necie
2024-04-15 23:14:13
Gigi13: Trudno nie mieć mieszanych uczuć jeśli chodzi o UE. Najgorsze że brniemy w te idiotyzm i przytakujemy jak stado baranów prowadzona na rzeź... Za rączkę z lewactwem, Po i Pisem... Bo jak znów wybierzemy takich cimoszewiczów, millerow czy buzkow to ja już nie widzę ratunku dla nas.
2024-04-16 08:40:05
Mach: UE, jest najlepszą alternatywą jaka mogła się Polsce przytrafić po zerwaniu z RWPG jeśli gigi,oko i koszor pamiętają wogóle co to było. Zdjęcia łap ZSRR z dominacji nad wszelkimi poczynaniami ówczesnych władz PRL, niezależnie co wyżej przedmówcy tu powypisywali i wyprowadzenie 600 tys. armii radzieckiej z zainstalowanych baz wojskowych w Polsce, które to wojsko myśmy utrzymywali. Bez naszego członkowstwa w NATO i UE stalibyśmy się kolejną jeżeli nie pierwszą ofiarą odbudowy mocarstwowości Rosji przez Putina jaką dzisiaj się stała Ukraina. Trzeba być historycznym , geopolitycznym i gospodarczym ignorantem żeby dziś podważać nasze członkostwo w UE i płynące dla Polski i osobiście dla nas z tego korzyści.
2024-04-16 09:23:23
"tom": ... Trzeba być historycznym , geopolitycznym i gospodarczym ignorantem żeby dziś chwalić nasze członkostwo w UE i płynące dla Polski i osobiste dla nas z tego korzyści jak leci. Nie do takiej UE dobrowolnie wstąpiliśmy. Niestety sprzedawczyki były za czasów RWPG są i teraz, oczywiście pracują zawsze dla dobra mas, miast i wsi a przede wszystkim własnego;-)
2024-04-16 11:09:04
Bugs: Mach: założeniami UE był swobodny przepływ towarów krajów członkowskich, unia gospodarcza, dziś to jest Unia POLITYCZNA realizująca określone cele lobbystów/polityków tylko i wyłącznie dla ich zysków. To co jeszcze trzyma UE w kupie to kasa/szantaż za którą kupują sobie podporządkowanie się politycznej woli Brukseli. Zwykła polityka siłowa.
2024-04-16 11:38:25
Bugs: No i jeszcze jedno, już teraz można śmiało zadać sobie pytanie za co UE zapłaciła Tuskowi uwalniając KPO? No bo przecież w zakresie "praworządności" nic się nie zmieniło, obecny rząd jak sam twierdzi nie ma jak rządzić bo mu Prezydent zawetuje wszystko, więc za co? Blokadę CPK, zmianę dostawcy "atomu", portu kontenerowego? Swoją drogą KPO doskonały przykład jak działa obecnie UE - kasa za realizację jedynie słusznej linii programowej.
2024-04-16 12:08:28
Mach: Tylko ,tom i Bugs myślą ,że wstępowaliśmy do UE ,żeby tylko z niej korzystać i nic więcej, niczego z siebie nie dając , nie iść na kompromis, nie rezygnować z części własnych interesów ,żeby w innym miejscu skorzystać. To tak jakby decydować się na małżeństwo i jednostronnie wprowadzać wobec swojego partnera rygory i jego sobie podporządkować w imię własnych interesów, i czerpać jednostronnie z tego związku korzyści. Skoro uważasz ,że nie do takiej unii wstępowaliśmy, to jaką masz alternatywę - tom? Z kim chcesz współpracować i prowadzić wymianę gospodarczą jeśli wg. ciebie UE jest be , a wszystkie kraje nas otaczające poza Rosją i Ukrainą są członkamii UE i jej zasadom się podporządkowują. Do Chin daleko, Europy Północnej przez wąskie gardło polskich portów nie radzących sobie z przypływem zboża z Ukrainy ,to co w oparciu o co chcecie rozwoju Polski. Bałamutni mondrale.O jakich sprzedawczykach piszesz?
2024-04-16 12:21:55
Bugs: Mach: przecież UE wciela nowych członków po to, żeby wykorzystywać swoją przewagę gospodarczą i poszerzać swój rynek zbytu, to jest właśnie to co daje każdy nowo wcielony do UE kraj - olbrzymi rynek zbytu dla lepiej rozwiniętych krajów UE, to co my dostajemy z UE w zamian to tylko część tego co przez te wszystkie lata firmy zachodnie wypracowały dla siebie w naszym kraju. Już dziś wiele firm na zachodzie drepta nogami w kolejce do odbudowę Ukrainy. I właśnie, mylisz współpracę i wymianę gospodarczą z podporządkowaniem się i kupowaniem posłuszeństwa.
2024-04-16 12:31:19
Bugs: I Mach, UE nie jest be, obecny sposób prowadzenia polityki prze UE jest be. Jak tego nie ogarniasz to widać zostałeś już ugotowany jak ta żaba która nie dostrzega zmian w działaniu UE, i nie chodzi o to co/kto w zamian tylko o to, że nie należy na wszystko się godzić jak tylko ktoś pomacha $$$ szczególnie jak to nie jest w naszym interesie - nas tak NAS bo my mieszkamy w Polsce, a nie Francji, Hiszpanii czy Grecji.
2024-04-16 12:48:31
Ar--Ai: intelektualne odpady, boże niedoróbki - to pożyteczni idioci Moskwy i jednocześnie elektorat jawnych putinowskich agentów od Brauna itp
2024-04-16 12:51:58
Bugs: 20 lat temu UE mówiła nam ile ma być mleka w mleku, jakie duże mają być jajka i jakie wygięcie mają mieć ogórki, dzisiaj czym mamy jeździć, czym ogrzewć, skąd brać prąd i jak budować, co będzie za 20 lat? Albo raczej "czy będzie za 20 lat"?
2024-04-16 13:38:06
miriam11: Z UE w ciągu bezmała 10 lat wyszła hybryda ( szydercza) demokracji. Ten twór przeobraził się w totalnego hegemona władzy, coś na kształt dawnego głównego plenum KC lub dzisiejszej wiodącej władzy Ch.R.L. Decyzje, nakazy,rezolucje całe to planowanie są jakby żywcem przeniesione z Kraju Rad. Decyzje podejmują osoby kompletnie oderwane od rzeczywistości. Decydują Lobbyści i kasa. Prosty przykład tzw " ekologię ", 15 lat temu wymieniamy pece na kotły gazowe ( hura niech żyje błękitne paliwo) oczywiście dopłaty. 10 lat temu powoli odchodzimy od gazu mamy pompy ciepła i dopłaty oczywiście, 5 lat temu stare pompy są be teraz montujemy (a właściwie musimy) NOWE POMPY z nowym gazem w środku ( nie tylko o gaz chodzi) i oczywiście DOPŁATY. Inny kwiatek z tego zgniłego kożucha, UGOROWANIE pola huuraaa załatwiliśmy WAM to nie ma obowiązku ugorowania. No brawo, brawo, tylko nikt z tych co to łaskawie ZAŁATWILI nie powiedzieli co w zamian. Ano to drogi rolniku zamiast ugorowania będziesz miał obowiązek (na tym areale) obsiewać roślinami strączkowymi groch,fasola itd. ale uwaga ( takim małym druczkiem) nie możesz tego pola nawozić ani nie możesz tam robić oprysków chemicznych. Tak że rolniku już nie MUSISZ ugorować ty będziesz chciał!!! A w motoryzacji? No wcale nie tak znowu źle np. taki MERCEDES od tego roku już nie produkuje elektryków( bo się nie sprzedają) koncern PSA/ Fiat, Renault i coś tam jeszcze/ też wycofuje się rakiem z tego pomysłu. No ale koncern to koncern. A co u nas ? A u nas po staremu według zażądzenia UE Polska ma OBOWIĄZEK w ciągu dróg głównych,ekspresowych i autostrad wybudować co 60 km stacje szybkiego ładowania samochodów elektrycznych. Taki to je jak FACHOWCY decydują o wydawaniu pieniędzy ( nie swoich żecz jasna) . I nawet jakbyś się człowieku zebroł do kupy to tak faktycznie nima kumu przodu...pić.
2024-04-16 14:08:39
"tom": ,,, aleś mnie rozbawił Mach tym porównaniem, żona ci zaprasza gości bez twojej wiedzy a ty jesteś zadowolony i liczysz że po udanym przyjęciu delikwentów pozwoli ci skorzystać, jeszcze idąc na kompromis wolisz zrezygnować z własnego interesu - Dobre!!! Nie zapomnij - jak nie urządzisz tej imprezy, będziesz musiał dać forsę żonie, dwa razy większą niżby impreza kosztowała ;-)
2024-04-16 15:17:51
Mach: Bugs, czy ty jeszcze zostawiłeś w sobie choć szczyptę szarych komórek- UE nie wciela nowych państw na członków ,tylko państwa aspirujące przez lata dobijają się o przyjęcie do UE. Polska od momentu wejścia do UE przeżywa swój najdynamiczniejszy rozwój od czasów Mikołaja Reja -kolejny złoty wiek, że dzisiaj Brytyjczycy obawiają się ,że do 2030 r. nasze PKB zrówna się z ich a Czesi, którzy zawsze nas wyprzedzali o kilkanaście lat już dopędziliśmy w rozwoju -Greków i Portugalczyków już mamy za sobą. Staliśmy się 21 gospodarką świata z 5,5% wzrostem gospodarczym r/r. Pleciesz niedorzecznie- podawaj fakty a nie bajdurz zaglądnij w statystyki. O Zielonym Ładzie UE poprzez europosłów tylko mówi, bo przecież dobrze wiedzą ci w Brukseli, że ani Niemcy ani Francuzi ani Polacy i inni członkowie UE nie popełnią samobójstwa swoich gospodarek a przewodnicząca UE nie jest w stanie niczego narzucić jeśli państwa członkowskie w tym zakresie nie będą jednomyślne i poszczególne rządy nie ratyfikują dokumentów, które są ciągle dyskutowane. Miriam 11 na wschód od Polski mamy hegemona Rosję a dalej na wschód od Rosji kolejnego hegemona Chiny i jeśli chociaż trochę ogarniasz geopolitykę i teorię konwergencji prof. Brzezińskiego, to jeśli UE w starciu z tymi hegemonami ma przetrwać ,musi szybko przeprowadzić integrację wewnętrzną bo po Europie nie zostanie nawet ślad. Chiny w produkcji samochodów wyprzedziły już USA ,a Niemcy są spóźnione w stosunku do Chin o 10 lat i to źle zapowiada europejskiej gospodarce bo to Niemcy zawsze ją swoją gospodarką napędzały. Kłopoty Czech i wyprzedzenie tego kraju przez Polskę wzięły się z faktu ,że za bardzo zintegrowali się Czesi z gospodarką niemiecką, które po odłączeniu Niemiec od tanich surowców z Rosji wpadły w recesję i to Niemcy wzieły głownie na klatę skutki wojny rosyjsko- ukraińskiej. Tom, czepiasz się pierdół, w metaforze o małżeństwie nie dostrzegasz faktów ,że gdy oboje zawieraliście związek byliście piękni i młodzi a teraz wspólnie z Bugsem narzekacie ,że wasze żony posiwiały i znacznie przybrały na wadze nie dostrzegając jednocześnie ,że staliście się również grubi ,łysi i kulawi, nie zauważając jednocześnie ,że w tym czasie wspólnie wychowaliście dzieci, wybudowaliście sobie i im domy ,stoją na placu ze trzy samochody i tak jest dokładnie z każdym krajem ,który skorzystał na małżeństwie z UE, chociaż po latach nie wydaje się tak samo i entuzjazm przygasł. Myślisz tom peryferyjnie i dlatego podnosisz te pierdoły w argumentach, które realizacji w Polsce póki co nie nastąpiły, więc nie bój się o przyszłość- oceniaj korzystne fakty rozwoju Polski od czasów jej wstąpienia do UE- i tyle w temacie. Sięgnijcie po rzeczowe argumenty a nie mielcie tez zasłyszanych w TV Republika.
2024-04-16 15:42:16
Bugs: Mach: gdyby było tak cudownie jak piszesz to nadal mielibyśmy jednomyślność, a większość w głosowaniach i to są fakty. Dziś UE/PE reprezentuje interesy wąskiej grupy ludzi, którzy za pieniądze zrobili z nas EUROPEJCZYKÓW (modne słowo) swoich parobków.
2024-04-16 15:43:19
Oko: Nie do takiej Unii wstępowaliśmy i nie potrzeba wymieniać korzyści, bagatelizując jednocześnie straty, by tą oczywistą oczywistość dojrzeć i zrozumieć. W związku małżeńskim, przynajmniej moim, dyskutujemy kogo przyjąć pod nasz dach, czym ogrzać dom i jakim środkiem transportu przemieszczać się. Nikt nikomu szantażem niczego nie narzuca.
2024-04-16 16:02:23
"tom": ... no tak! korzystne fakty rozwoju Polski od czasów jej wstąpienia do UE to sklepy zachodnich firm kosztem rodzimego handlu detalicznego, sprzedaż za grosze przetwórstwa rolniczego, wstrzymanie budowy energetyki jądrowej, protesty ekologów sąsiada w polskich lasach, portach, kopalniach i nabrzeżach nie wspominając o budowaniu klientyzmu zamiast współpracy. Tyle w temacie. Sięgnij po rzeczowe argumenty a nie miel tezy zasłyszane w TVN lub czytane w GW.
2024-04-16 16:12:27
Mach: Dalej tomie pierdolisz jak żić w lesie- fakty zsą bezsprzeczne z 34 gospodarki świata staliśmy się 21 gospodarką swiata w ciągu 20 lat po wstąpieniu do UE- bez energetyki jądrowej, z nieustającymi protestami i walce wszystkich z wszystkimi a mimo wszystko to awans o 13 pozycji. Masz jakiś bardziej przekonujący argument?
2024-04-16 16:32:11
Bugs: Fakty są takie, że to wszystko nie jest za darmo bo okupione jest skrupulatnie obliczoną na zysk polityką uzależniania od UE. Oczywiście można jak Mach udawać, że nic się nie dzieje bo się rozwijamy ale trudno, żeby UE pozwoliła sobie na inwestowanie miliardów euro przez lata w kopciuszka jakim była 20 lat temu Polska bez zagwarantowanego zwrotu inwestycji. Tyle tylko, że to zaplanowana na dekady strategia, której takie krótkowzroczne żaby jak Mach nie są w stanie zarejestrować bo one cieszą się z "tego tu i teraz". Jeszcze inna sprawa, że większość tego co "dostajemy" od UE to w ogromnej części pożyczki, które i tak muszą zostać zwrócone albo tak zainwestowane, że duża część zysku wraca do UE, u nas zostaje produkt z którego cieszy się Mach ale jednocześnie nie ogarnia tego, ze zysk wraca do inwestora. Tak będzie tak długo, aż w UE nie znajdzie się tańszy rynek/pracownik dlatego tak boli zachód kiedy chcemy budować własne inwestycje, które mogą uderzyć w ich gospodarkę ale jednocześnie takie Niemcy miały wywalone na UE i budowały sobie gazociągi z ruskimi bo chciały mieć tańszy gaz których chciały sprzedawać w UE.
2024-04-16 21:28:07
Mach: Bugs:, rusz swoje szre komórki- UE to przyszłe nasze państwo a Polska będzie jednym z jego stanów jeśli chcemy mieć jakąś szansę w starciu z takimi hegemonami jak Rosja ,Chiny, USA, Brazylia ,Indie, Japonia, Indonezja, Malezja czy wschdzące gospodarki Afryki. Pożczają wszyscy, ważne by te środki dobrze wykorzystywać dla rozwoju naszego kraju czytaj stanu UE. Polska rozwija się 3x szybciej niż pozostałe kraje UE. Wartość polskiego PKB na koniec 2023 r. to ponad 842 mld USD. Nasza gospodarka rośnie w tępie 5,5% r/r podczas gdy gospodarki Hiszpani, Włoch czy Grecji odnotowały spodki PKB odpowiednio 4% Hiszpania, 7,6% Włochy czy 21,5% Grecja i skończ już marudzić.
2024-04-16 21:49:53
"tom": ... niemożliwe taki przyrost w Polsce Mach (?) przecież wtedy rządzili oszuści i złodzieje z PiS, to musi być wyborcze oszustwo, dlatego trzeba wstrzymać CPK bo koło Berlina już takie istnieje, rozbudowę przeładunków w Świnoujściu bo Ren jest dawno uregulowany, zmienić lokalizację elektrowni atomowej o kilka kilometrów, no i o Turowie nie można zapomnieć. On przynosił tylko smród i straty, nie wspominając o zaniku wody w studniach, dobrze że krowy nie zdychały, gdy na zachodzie kwitnie rośnie i napływa. Rusz swoje szare komórki - UE to nie przyszłe nasze państwo, a Polska może być jednym z jego hrabstw, nie samodzielnym stanem w ramach federacji.
2024-04-16 22:01:54
"tom": ... zapomniałbym o Orlenie, Obajtek generował obroty w wysokości 1/4 budżety Polski, za to powinien siedzieć na pewno ;-)
2024-04-16 23:20:15
Mach: Ty już kretyńsko tom bawisz się zestawieniami. Raz piszesz ,że polska to klientelistyczna gospodarka to znów sukces polskiej gospodarki przypisujesz PiSowi -masz wyprany mózg TVP PiS. Polska gospodarka rośnie od co najmniej 20 lat, niezależnie kto Polską rządzi, bo na szczęście w coraz mniejszym stopniu ta gospodarka jest uzależniona od partyjniactwa i polityki partii rządzącej a coraz większy wpływ mają na nią prywatni przedsiębiorcy i umiejętne finansowanie zadań z dotacji UE przez samorządy. Oczywiście takiego złodziejstwa partyjnych PiSowskich elit jeszcze w historii powojennej Polski nie było jakiego byliśmy swiadkami w ostatnich latach nie wykluczając jednocześnie na wielką skalę inwigilacji polskiego społeczeństwa dającego się porównać z najgorszymi czasami stalinowskimi. Na razie nikt nie wstrzymał CPK ani przeładunków w Świnoujściu, dodam ,że tunel pod Świną został sfinansowany w 85% przez UE, Turów też funkcjonuje więc nie wyciągaj pisowskich strachów z minionej kampanii wyborczej- zostali słusznie wyautowani za destrukcję kontaktów Polski z UE- co słusznie Polscy wyborcy ocenili. Obajtek durniu okradał nas wszystkich, i nawet ślepa krowa tam postawiona w zarządzie też by jako monopolista generowała zyski dla kraju. Obajtek ścigany jest za przestępstwa nie wynikające z działalności mu przypisanej jako prezesowi Orlenu ale za wynajmowanie agentów do sledzenia opozycji i finansowanie ich ze środków Orlenu, za wykupywanie lokalnych portali społecznościowych i lokalnych pism do szerzenia partyjnej PiSowskiej propagandy, za zakupy nieruchomości nie ujawnionych w zeznaniach podatkowych itd. -powinien w jego sprawie wypowiedzieć się sądi to jaknajszybciej biorąc pod uwagę ujawnione przekręty.
2024-04-16 23:38:04
Teresa Papkala: Mach rozumiem, że moja Ojczyzna - Polska stanie się historią. Według Ciebie najlepiej, jak stanie się jednym ze stanów. Pan tak na serio? Podpowiadam adekwatne do pomysłu nazwy: POland lub POL - END. Chyba, że lepsza będzie nazwa historyczna: Stan Tymiński.
2024-04-17 07:46:29
Mach: Pani Tereso,postaram się to możliwie jasno pani wytłumaczyć. Nie wiem jaki jest pani stan cywilny, ale większość kobiet w Polsce nie ma problemu z wyjściem za mąż i zmianą swojego w tych okolicznościach nazwiska lub stworzeniem nazwiska dwuczłonowego, tak dla równowagi. Czy fakt zmiany swojego statusu cywilnego kończy historię danej jednostki osobowej bo zdecydowała się na mariaż z drugą osobą regulując ten stosunek małżeństwem i tym samym szeregiem praw cywilnych jakie regulują ten związek w kontekście też tworzenia i wychowywania następnych pokoleń? Tak też dzieje się w życiu politycznym ,społecznym i gospodarczym organizmów państwowych, zwłaszcza jak dobrowolnie decydują się na tworzenie związków ponad państwowych. Tak jak rodziny potrzebują bezpieczeństwa tworząc narody tak i narody potrzebują bezpieczeństwa tworząc wspólnoty międzynarodowe, by budować wspólnie swoje bezpieczeństwo. Czy to takie trudne , by zrozumieć te zależności. W obliczu zagrożeń, drobne nieporozumienia międzynarodowe stają się nie istotne a własna historia nie przestaje być naszą historią z chwilą gdy decydujemy się na wspólny związek małżeński czy międzynarodowy. Np. stan Kalifornia, ma nadal swoje stanowe prawo, swojego gubernatora, swój potencjał gospodarczy ,jednak ciągle opłaca się tkwić temu stanowi w jednym organiźmie państwowym jakim jest USA. Co pani z tym Stanem Tymińskim- jeśli go Pani pamięta mogę jedynie zorientować się do pani wieku. Gratuluję wyboru na radną Skoczowa.
2024-04-17 07:55:48
"tom": ...co Ty Mach z tymi Stanami Zjednoczonymi, gdzie Ty masz w USA ugadanych (niewybieralnych w wyborach) komisarzy, komisje i przewodniczących komisji. Odwróć głowę na wschód tam znajdziesz podobieństwa i protoplastów tego europejskiego tworu, który się na naszych oczach buduje, pod przywództwem kolebki Marksa.
2024-04-17 08:26:37
sierżant_Niemyty_Wycior: Otwierasz lodówkę - a tam radna Papkala. Skoro już, to na patriotyczne lęki, rozchwianie emocjonalne i ból wyobrażenia utraty ukochanej ojczyzny polecam koronkę do miłosierdzia i różaniec. Co do stanów, skoro okazja na Konserwowaną Dziewicę przepadła, jest jeszcze szansa na analogiczną wdowę. To jedyne opcje godne Prawdziwych Polek Katoliczek Patriotek, tak uważam. A póki co weźcie się do roboty w końcu w tym ratuszu. Dokleiliśta se do niego za wielkie pieniądze wielką kamienicę i kilkanaście etatów za czasów Sitwy, może pora wytłumaczyć na co to i komu tak naprawdę. Garbem i rakiem administracyjnej biurokracji na własnym podwórku dobrze by było się zająć. Zacząć od siebie i rachunku sumienia to chyba najlepsza metoda na służbę Polsce.
2024-04-17 08:33:09
Mach: Tom kretynie!!! Poczytaj sobie umowę stowarzyszeniową Polski z UE, tam masz wszystko opisane na jakich zasadach funkcjonuje UE, w jaki sposób wybiera się komisarzy jakie parytety mają dane kraje i Polska je ratyfikowała i poprosiła by w tej UE być. Może wyjść jak jej się to nie podoba jak Wielka Brytania- ale bąź pewny ,że większość poza tomo podobnymi ograniczonymi facetami być może także niektórymi kobietami tego w Polsce nie będzie chciała. To ty kretynie spójrz na wschód co dzieje się z Ukrainą ,jak bardzo dziś pragnie znaleźć się w UE czy NATO, ale cóż spóźniła sę o parę lat i majdan tego nie zmienił dzięki wschodniej części Ukrainy ,która dziś jest w objęciach Rosji. Chcesz byśmy podzielili jej los. Walnij się wreszcie w ten głupi łeb i nie wypisuj byle czego, nie kompromituj się do reszty.
2024-04-17 08:52:38
"tom": ... nie sfajdaj się Mach pod spódnicę UE, poczytaj sobie o ustroju USA zanim będziesz zachwalał Eurokołchoz i porównywał do Stanów Zjednoczonych. Dodatkowo mieszasz zadania paktu obronnego z umową stowarzyszeniową, jak groch z kapustą. Wiedziałem że masz kłopoty ze zrozumieniem co czytasz, ale że aż tak edukacja PRL ci zaszkodziła, się nie spodziewałem ;-)
2024-04-17 09:03:07
"tom": ... wracając do twoich porównań ślubnomałżeńskich Mach, ślubu kościelnego nie było, jak już to cywilny a po Lizbonie wygląda na kartę rowerową, jako podstawę zawarcia tego aktu ;-)
2024-04-17 11:11:02
Mach: Istota polega na tym ,że jak kretynowi wyjaśnisz ,że nie ma racji i stanowiska w unii obsadzane są wg. z góry ustalonego klucza ,który następnie zatwierdza demokratycznie wybrany parlament UE więc twoje porównanie UE z ustrojem dyktatorskim Rosji jest kolejnym kretynizmem ,który nam tu sugerujesz . Kretyn przyparty do muru otwiera dla odwrócenia uwagi kolejną szufladkę z nowym tematem i porównuje ustrój UE z ustrojem USA, a przecież nie o tym dyskutowaliśmy. Tom ,ty nie jesteś chyba Papkałą a co najwyżej paplałą wypisującym każdą bzdurę ,ktora mu się nasunie by chyba jedynie zabić nudę. Jeszcze przy tym bezczelnie kłamiesz bo niczego nie mieszam co usiłujesz mi wmówić. Ty tomie nawet nie byłeś w stanie sprostać edukacji w PRL więc zostaje ci obróbka kamienia. Pakt Lizboński jest kolejnym aktem UE, notabene podpisanym przez nieżyjącego prezydenta Kaczyńskiego, a zatem UE kieruje się prawem i wypływającą z tego praworządnością .
2024-04-17 12:19:52
miriam11: Takie mażenie. Aby Polską rządził mądry, nieprzekupny,samostanowiący patriota. UTOPIA???
2024-04-17 12:28:24
Bugs: Mach, nie mam zamiaru być twoim lekarzem ale zanim na psychiatryku salowa zorientuje się, że dostałeś jej tabletkę "dzień po" zamiast swoich psychotropów pogłówkuj na czyjej głupocie Chiny zbudowały swoją potęgę gospodarczą i dlaczego chodzi o UE i USA. Dziś Niemcy płaczą, że Chiny zalewają Europę swoimi autkami na bateryjki i kombinują jakie cła na nich nałożyć bo się ich zielona elektromobilność wysrała w powijakach. Może Ty chcesz mieszkać w kolonii brukselskiej, większość społeczeństwa zapewne nie.
2024-04-17 12:45:55
"tom": ... co ty Mach sugerujesz - myślisz że masz wyższe wykształcenie od mojego(? ) nie chce mi się grzebać w szufladzie za moim dyplomem, ale ty z pewnością masz swój oprawiony na ścianie by goście widzieli. (mgr inż.) napisz na drzwiach a jakbyś mógł to na własnym czole. O jakich stanach UE, piszesz, chyba w nieważkości (2024-04-16 21:28:07) Widać że masz problem ze zrozumieniem różnic; pomiędzy sojuszami, traktatami i umowami, tym bardziej aktem małżeńskim;-)
2024-04-17 13:19:02
Mach: Bugs, a ty skąd się urwałeś, że ty z kolei podnosisz hasło "na czyjej głupocie Chiny zbudowały swoją potęgę gospodarczą" -kto zadał takie pytanie, że i ty otwierasz kolejną szufladę- i jeszcze ta tabletka "dzień po"? O jakiej kolonii brukselskiej piszesz?- zapewniam cię ,że większość Polaków chce nadal pozostać w unii bo potwierdzają to wszystkie badania i nic cię nie uprawnia byś się wypowiadał w imieniu większości społeczeństwa. A ty kretynie poniżej co się wypowiadasz już nie pisz- pokoresponduj sobie z Bugsem- macie podobny pomysł na opis rzeczywistości zaczerpnięty z czasów TVP PiS- działa widać długo już "180 dni po" a wy nadal jesteście pisowską propagandą nakręceni.
2024-04-17 13:27:58
Bugs: No tak Mach, wczoraj o 2024-04-16 21:28:07 byłeś jeszcze na psychotropach, a nie pigułce więc możesz nie ogarniać. I na koniec pozostać w uni nie oznacza być zakładnikiem/kolonią uni.
2024-04-17 13:52:20
Mach: Bugs, aleś ty głupi. Durni nie sieją tylko sami się eksponują. A co ty myslałeś, że w przyszłości UE będzie się rozwijała jak każdy kolejny kraj będzie podnosił veto i zrywał porozumienia niczym Orban. Cepie jeden na wschodzie Putin już ma 1800 000 tys. armię, Polska 60 000 wojska Litwa 2 brygady a Łotwa i Estonia po 1, Niemcy nieukompletowaną dywizję- jeśli dziś cieszymy się ostatnimi miesiącami pokoju to dzięki wiązaniu wojsk Rosji przez armię ukraińską. Bez wspólnego wojskaUE, bez wspólnej polityki zagranicznej, wspólnego budżetu, nie mamy żadnych szans w konfrontacji z Rosją a zwłaszcza jak USA zaangażują się na morzu Południowo Chińskim w obronie Tajwanu. Złozyliśmy akces do UE podobnie jak zrobiły to 28 pozostałych krajów europejskich i skoro mała Chorwacja, Słowenia i inne łacznie z bałtami nie obawiają się być koloniami UE tym bardziej nie musi się tego obawiać Polska Niemcy czy Francja - a zagrożenie jest realne . Jeśli każde państwo bedzie chciało być niezależne w podejmowaniu decyzji to Rosja po kolei każde z tych państewek pożre ,a my pójdziemy jako jedni z pierwszych- i nikt nie będzie się przejmował naszą niezależnością a nawet będzie to reszcie Europy na rękę a nie mówiliśmy wam Polaczki - a wy tacy niezależni i głupi po szkodzie.
2024-04-17 14:32:30
Bugs: Mach: weź pigułkę ale te właściwą bo masz mega odjazd ale w złym kierunku.
2024-04-17 14:48:12
"tom": ... no i dalej groch z kapustą - wspólne wojska UE, wspólna polityka zagraniczna, wspólny budżet jak kibel w komunistycznym budownictwie - w jakich aktach małżeńskich, lub jakiego z góry ustalonego klucza, który zatwierdza demokratycznie wybrany parlament, zostało to zapisane, kundelku europejski . Piszesz o zależności - militarnej od wehrmachtu i gospodarczej od zachodnich koncernów, który jak wysyła bratnią pomoc to rondle z II wojny, albo nowoczesne czołgi do remontu, lecz bez amunicji. Jak to wszystko dodać to prymusy w czyszczeniu własnych magazynów, czasem z opóźnieniem. Co tam jeszcze bredzisz Mach - aha jak Ruscy wkroczą to wehrmacht obroni Polskę - ale do linii Wisły - bo ta ich technika nie lubi wody i piachu, co doświadczono na Ukrainie a pokój jest najważniejszy. Prawda jest taka, że jak się sami nie obronimy i nie będziemy dbali o własne bezpieczeństwo i gospodarkę, to nikt nas nie obroni, ale chętnie rozgrabi to co jeszcze zostanie. A propos twojego porównania do aktu małżeństwa, Tobie też zaprzyjaźniony sąsiad chętnie we wszystkim pomagał ;-)
2024-04-17 15:09:30
Mach: Wiem, Bugs: dla ciebie odpowiedni jest kierunek wschodni. Droga wolna z pigułką czy bez Putin czeka. To dobry kierunek dla ciebie.Gerard Depardieu, też chciał umierać za Rosję już powrócił na łono francji także bez pigułki, czego nie zupelnie jestem pewien. Tomowi już nie będę odpowiadał, niech się schowa do szuflady razem z dyplomem- aż wstyd się przyznać ,że go ma.
2024-04-17 15:10:48
Mach: oczywiście ,ma być ... Francji...
2024-04-17 15:22:58
"tom": ... już płaczę, Mach już nie będzie odpowiadał - ukarał sam siebie, - ciekawe jak długo wytrwa w tym postanowieniu ;-)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: