Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 2652komentarzy: 17

Nie zapominaj o motocyklistach

16-04-2017 14:50

Dobra pogoda to nie tylko więcej słońca i większy ruch na drogach, to także wzmożona obecność motocyklistów i rowerzystów. Nie zapominajmy o nich!
fot. mat.pras. fot. mat.pras.

Bez wątpienia pogoda sprzyja motocyklistom. Na drogach możemy spotkać coraz więcej użytkowników jednośladów. Niestety wraz z jego rozpoczęciem dochodzi do zdarzeń z udziałem tej grupy użytkowników dróg. Policjanci apelują o ostrożność i rozwagę na drodze.

Coraz cieplejsze dni i słoneczna pogoda sprawiają, że na naszych drogach pojawili się motocykliści, motorowerzyści i rowerzyści. Pamiętajmy, że użytkownicy jednośladów w konfrontacji z samochodem zazwyczaj nie mają szans. Przed urazami chronią ich jedynie ubrania i hełmy ochronne. Motocykliści nie mają poduszek powietrznych, pasów bezpieczeństwa, ani kontrolowanych stref zgniotu. Dlatego tak ważne jest, aby obie grupy przestrzegały przepisów i szanowały się nawzajem. To da szansę każdemu bezpiecznie dotrzeć do celu.

Od początku 2017 roku Policja odnotowała 703 wypadków z udziałem pojazdów jednośladowych, w ich wyniku śmierć poniosło 47 użytkowników dróg, a obrażenia 703. Niech to będzie przestrogą dla nas wszystkich.

Policjanci apelują o rozwagę i rozsądek na drogach, ale też o kulturę i życzliwość. Na drogach nie powinno dochodzić do rywalizacji – kto jest najważniejszy i kto ma pierwszeństwo. Motocykliści, motorowerzyści jak i rowerzyści są równoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego.

(KGP/ar)

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG 16-04-2017 14:50
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (17)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

sciemal
16-04-2017 20:58
sciemal
Mam pytanie dlaczego jeśli jedzie kolumna motorków/czoperów(bo dawcy na ścigaczach nie zobaczysz) to jeden jedzie środkiem drogi a drugi prawą krawędzią(jak w przepisach) i tak na przemian więc nie można takich kretynów wyprzedzić bo trzeba by jakiegoś idiotę zepchnąć - to jakiś zwyczaj czy o to tu chodzi?
Międzol
16-04-2017 21:05
Międzol
Uważajmy także na pieszych, rowerzystów, traktorzystów (początek wiosny już za nami, więc "wysyp" traktorów na drogach), za niedługo lato i żniwa, więc uwaga na kombajnistów itp. itd.
sciemal
16-04-2017 21:33
sciemal
Dlaczego ten POLICJANT jedzie środkiem drogi?
bronek91
16-04-2017 22:14
bronek91
No bo to je POLICJANT i ni mo mu kiery mandatu wypisać....
krokusik
16-04-2017 22:22
krokusik
Moim zadaniem motocyklistów trzeba podzielić na 3 grupy.
1. Cross. Krosówy i śmiganie w terenie, czasami w lesie.
2. Turyści. Ci co wiedzą co to motor i do czego służy. Najfajniejsza grupa.
3. *ierdolce na ścigaczach. Tych się trzeba wystrzegać. Oni psują cały dobry wizerunek kunsztu motocyklowego. ( dla napinaczy: Jaka jest maksymalna dopuszczalna prędkość w Polsce?)
j.a.c.e.k
16-04-2017 23:16
j.a.c.e.k
Sciemal: jadą na tzw. zakładkę. Powoduje to krótszą długość kolumny i lepszy widok na jadących z przodu(wcześniejsza reakcja na manewry czołówki - większe bezpieczeństwo). Zajmują szerokość pojazdu dwuśladowego więc dlaczego miałbyś ich "spychać. Wyprzedzaj taj jakbyś wyprzedzał samochód.
krolik bugs
17-04-2017 10:18
krolik bugs
Dlaczego mam zwracać szczególną uwagę na kogoś kto ma w nosie przepisy ??
j.a.c.e.k
17-04-2017 15:02
j.a.c.e.k
Gdzie tu widzisz złamanie przepisów?
speeddriver
18-04-2017 09:43
speeddriver
Według statystyk, właśnie ci kierowcy jednośladów, którzy jadą blisko prawej krawędzi jezdni NAJCZĘŚCIEJ ulegają potrąceniu przez innego użytkownika drogi, zostają bowiem dosłownie zepchnięci z jezdni, albowiem kierowcy samochodów wyprzedzają ich mimo nadjeżdżających pojazdów z przeciwka. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa, jadąc jednośladem, lepiej jechać środkiem pasa, wtedy inni użytkownicy będą zmuszeni traktować cię jako pojazd dwuśladowy i jest szansa, że bezpiecznie dotrzesz do domu. Szerokości koledzy !
Volvik
18-04-2017 10:51
Volvik
Dla tych co to nie widzą tutaj łamania przepisów proponuję zapoznać się z treścią art 16 pkt. 4 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym (kodeks drogowy).

m.emer
18-04-2017 11:06
m.emer
W naszym pięknym kraju właśnie dlatego jest taki bajzel i niedomówienia bo każdy myśli że jest najmądrzejszy i interpretuje przepisy po swojemu. Co gorsza, w niektórych przypadkach przyzwalają na to nawet same organy obowiązane do egzekwowania przestrzegania owych przepisów (patrz załączone zdjęcie policjantów).
Ale cóż, kiedy przykład idzie z góry... i to z samej góry!!!
Minister Gowin parkuje swoją rządową limuzynę na miejscu dla niepełnosprawnych i tłumaczy się że to hotelowy portier kazał tam zaparkować jego kierowcy... No naprawdę, z ust ministra takie dziecinne tłumaczenie nie przystoi i nawet głupotą trudno go nazwać.
Co gorsza, kompromituje się dalej i mówi że żadnego inwalidy w pobliżu nie było, a poza tym w razie czego jego kierowca był przecież pod telefonem.
Wisienką na torcie była jednak odpowiedź ministra Gowina na cytat dziennikarza, jasno mówiący o tym kto i kiedy jest uprawniony do parkowania na tak oznakowanym miejscu. Mister Gowin odparł że "...tak owszem , jest taki przepis, ale trzeba przecież jeszcze kierować się zdrowym rozsądkiem...".
Hmm....(?) Nie wiem co tu rozsądek ma do rzeczy, ale słysząc te słowa naprawdę ręce opadają... i żywcem przypomina się scena z filmu "Sami Swoi" kiedy to Kazimierz Pawlak na rozprawę do Sądu jechał, a matka kazała mu dla pewności granat ze sobą zabrać zwracając się do niego słowami (cyt) "...Sąd, Sądem, ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie".
Czy naprawdę Polacy zasłużyli na takich rządzących???
j.a.c.e.k
18-04-2017 11:35
j.a.c.e.k
Do volvik:
"4. Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa."

Zgadzam się całkowicie: "możliwie blisko prawej krawędzi" nie określa odległości w cm. Jedzie się tak blisko jak umożliwia to stan jezdni w "celu zachowania bezpiecznej jazdy". Nawet pojazdy dwuśladowe nie trzymają się "możliwie blisko prawej krawędzi". W innym miejscu KD (nie chce mi się szukać) znajdziesz punkt, który mówi, że należy jechać tak, aby nie stanowić zagrożenia dla współużytkowników drogi. Zobacz, jak wyglądają polskie prawe krawędzie dróg. :-(
Ważne, że jadę prawym, obowiązującym w Polsce, pasem. Jestem takim samym użytkownikiem drogi jak "katamaram".
j.a.c.e.k
18-04-2017 11:37
j.a.c.e.k
A propos: policjanci na motocyklach i w samochodach nie są dla mnie żadnym przykładem. Ani z góry, ani z dołu. Zwykli ludzie, tylko, że "w pracy".
Volvik
18-04-2017 15:39
Volvik
do j.a.c.e.k
Nikt nie każe jechać ci po krawężniku, ale jazda środkiem pasa, albo jeszcze gorzej przy osi jezdni to ewidentne naruszenie tego przepisu ( i to dotyczy również jak ich nazwałeś "katamaranów"). Nie wiem natomiast jaki "punkt" KD masz na myśli mówiąc: "...że należy jechać tak, aby nie stanowić zagrożenia dla współużytkowników drogi". Chyba trochę po swojemu to wszystko rozumujesz bo tak brzmiącego przepisu w kodeksie drogowym po prostu niema. Być może zasłyszałeś coś o art 3 pkt 1, oraz art 19 pkt. 1 i pkt 2 (Ustawy PoRD), wszystko to pomieszałeś i zinterpretowałeś wedle własnych potrzeb i upodobań. Tak, czy inaczej żaden przepis, ani tym bardziej indywidualne subiektywne interpretacje nie zmieniają brzmienia ani mocy obowiązywania art 16 pkt. 4. Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.
A co do prawdziwego zagrożenia na drodze to najczęściej są nim właśnie ci co nie przestrzegają przepisów, albo stosują się do nich wybiórczo i wedle własnego "widzi-mi-się".
j.a.c.e.k
18-04-2017 18:39
j.a.c.e.k
Żeby nie przedłużać i zakończyć dyskusję: jadąc środkiem prawego pasa nie łamię przepisów Kodeksu Drogowego.
yamah
18-04-2017 20:16
yamah
Tak ci się tylko wydaje. I w cale nie musisz przedłużać, wystarczy tylko przyjąć do wiadomości pewne fakty, no chyba że chcesz nadal interpretować przepisy wedle własnego uznania. Oby tylko spotkanie z realną rzeczywistością nie było dla ciebie zbyt bolesne.
krzysztof.mm
19-04-2017 10:21
krzysztof.mm
tak, jacek
jeździj jak chcesz
tylko nie miej do innych o to pretensji
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Gość OX.pl - Dariusz Itner

16-08-2017 19:15

Czy Polska powinna wyjść z Unii Europejskiej? Czy Facebook blokuje treści patriotyczne? Na te i inne pytania odpowiedział Gość ox. pl - Dariusz Itner, który przedstawił również swój pogląd na reformę szkolnictwa. Jacek Porzycki zapytał też o kwestię manipulacji w sferze publicznej i o wartości, które są ważne dla Gościa.

wyświetleń: 1576komentarzy: 0

Wybudują, ale drożej

16-08-2017 17:20

O blisko 200 tysięcy zł więcej niż zakładano za demontaż starego i budowę nowego zadaszenia trybuny przy stadionie RKS Cukrownik będzie musiała wydać gmina Chybie. Pieniędzy musiano szukać w budżecie. Mimo znacznie droższej inwestycji, prace niebawem ruszą.

wyświetleń: 893komentarzy: 0

26 nowych miejsc do parkowania pojawiło się w Strumieniu

16-08-2017 16:00

To dobra wiadomość dla posiadaczy czterech kółek i nie tylko - w Strumieniu pojawiły się nowe miejsca do parkowania.

wyświetleń: 995komentarzy: 0

Wielki sprawdzian z języka polskiego w Cieszynie

16-08-2017 14:30

Z ortografią, czy też interpunkcją mogą mieć problemy nawet rdzenni mieszkańcy Polski, w związku z czym możemy sobie wyobrazić, jakie jest to wyzwanie dla obcokrajowców. Na szczęście wiele osób nie boi się wyzwań, w związku z czym starają się poznać obce języki nie tylko w stopniu komunikatywnym, ale również wszystkie jego niuanse. Z tego właśnie względu każdego roku w Cieszynie organizowana jest Letnia Szkoła Języka, Literatury i Kultury Polskiej. Nie inaczej było w tym roku...

wyświetleń: 402komentarzy: 0

Długi weekend w statystyce

16-08-2017 14:29

O 22.00 zakończyła się wczoraj (15.08.2017) prowadzona na terenie naszego województwa akcja ''Bezpieczny Weekend''. Podczas długiego sierpniowego weekendu nad bezpieczeństwem na drogach czuwało ponad 6 tysięcy śląskich policjantów.

wyświetleń: 1263komentarzy: 0

Armata wystrzeliła

16-08-2017 12:45

Kilka dni temu na naszym portalu pojawiła się informacja o replice armaty z przełomu XVII i XVIII wieku, która stanęła na cieszyńskim Wzgórzu Zamkowym. Armata pojawiła się w filmach "Pan Tadeusz" oraz "Ogniem i mieczem", w związku z czym spokojnie możemy uznać ją, za lokalną sławę. Ponieważ 15 sierpnia to Święto Wojska Polskiego, władze Cieszyna postanowiły uczcić to wydarzenie wystrzałem ze wspomnianej armaty.

wyświetleń: 1231komentarzy: 1

W Cieszynie zrobisz przegląd auta za darmo

16-08-2017 11:00

Jesienny przegląd auta jeszcze przed Tobą? W Cieszynie będziesz mogła/mógł zrobić go bezpłatnie. Gdzie?

wyświetleń: 2047komentarzy: 1

Najmłodsi stela 65/590/2017

16-08-2017 09:20

Zapraszamy na kolejną część cyklu - ''Najmłodsi stela''- czyli fotogalerię najmłodszych mieszkańców naszego powiatu w obiektywie naszego fotoreportera.

wyświetleń: 4372komentarzy: 0

WYPRAWKA SZKOLNA Z STX HURT-DETAL

16-08-2017 07:30

Sezon wakacyjny w pełni, nadmorskie kurorty pękają w szwach, szlaki górskie oblegają turyści, a ruch na drogach nie maleje. Jednakże już na horyzoncie czasu pojawia się coraz to wyraźniejsza wizja nowego roku szkolnego. Koniec wakacyjnego odpoczynku i urlopowych wyjazdów niestety zakończy się, a dotychczas opustoszałe szkolne korytarze i ławki znów zaroją się od uczniów.

wyświetleń: 999komentarzy: 0

Gość Ox.pl - Doda

15-08-2017 20:00

O Dorocie Rabczewskiej napisano i powiedziano już bardzo dużo. Skandalistka? Słuch absolutny? Królowa autokreacji? Na pewno piosenkarka nie stoi w miejscu i dojrzewa na oczach mediów i fanów. Jacek Porzycki zapytał artystkę, czy często czuje się "okazem w szkle" i jak wysoki był "podatek od miłości"? Nie zabrakło również pytań o styl życia, kontrowersje i ... patriotyzm.