Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 2769komentarzy: 17

Nie zapominaj o motocyklistach

16-04-2017 14:50

Dobra pogoda to nie tylko więcej słońca i większy ruch na drogach, to także wzmożona obecność motocyklistów i rowerzystów. Nie zapominajmy o nich!
fot. mat.pras. fot. mat.pras.

Bez wątpienia pogoda sprzyja motocyklistom. Na drogach możemy spotkać coraz więcej użytkowników jednośladów. Niestety wraz z jego rozpoczęciem dochodzi do zdarzeń z udziałem tej grupy użytkowników dróg. Policjanci apelują o ostrożność i rozwagę na drodze.

Coraz cieplejsze dni i słoneczna pogoda sprawiają, że na naszych drogach pojawili się motocykliści, motorowerzyści i rowerzyści. Pamiętajmy, że użytkownicy jednośladów w konfrontacji z samochodem zazwyczaj nie mają szans. Przed urazami chronią ich jedynie ubrania i hełmy ochronne. Motocykliści nie mają poduszek powietrznych, pasów bezpieczeństwa, ani kontrolowanych stref zgniotu. Dlatego tak ważne jest, aby obie grupy przestrzegały przepisów i szanowały się nawzajem. To da szansę każdemu bezpiecznie dotrzeć do celu.

Od początku 2017 roku Policja odnotowała 703 wypadków z udziałem pojazdów jednośladowych, w ich wyniku śmierć poniosło 47 użytkowników dróg, a obrażenia 703. Niech to będzie przestrogą dla nas wszystkich.

Policjanci apelują o rozwagę i rozsądek na drogach, ale też o kulturę i życzliwość. Na drogach nie powinno dochodzić do rywalizacji – kto jest najważniejszy i kto ma pierwszeństwo. Motocykliści, motorowerzyści jak i rowerzyści są równoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego.

(KGP/ar)

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG 16-04-2017 14:50
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (17)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

sciemal
16-04-2017 20:58
sciemal
Mam pytanie dlaczego jeśli jedzie kolumna motorków/czoperów(bo dawcy na ścigaczach nie zobaczysz) to jeden jedzie środkiem drogi a drugi prawą krawędzią(jak w przepisach) i tak na przemian więc nie można takich kretynów wyprzedzić bo trzeba by jakiegoś idiotę zepchnąć - to jakiś zwyczaj czy o to tu chodzi?
Międzol
16-04-2017 21:05
Międzol
Uważajmy także na pieszych, rowerzystów, traktorzystów (początek wiosny już za nami, więc "wysyp" traktorów na drogach), za niedługo lato i żniwa, więc uwaga na kombajnistów itp. itd.
sciemal
16-04-2017 21:33
sciemal
Dlaczego ten POLICJANT jedzie środkiem drogi?
bronek91
16-04-2017 22:14
bronek91
No bo to je POLICJANT i ni mo mu kiery mandatu wypisać....
krokusik
16-04-2017 22:22
krokusik
Moim zadaniem motocyklistów trzeba podzielić na 3 grupy.
1. Cross. Krosówy i śmiganie w terenie, czasami w lesie.
2. Turyści. Ci co wiedzą co to motor i do czego służy. Najfajniejsza grupa.
3. *ierdolce na ścigaczach. Tych się trzeba wystrzegać. Oni psują cały dobry wizerunek kunsztu motocyklowego. ( dla napinaczy: Jaka jest maksymalna dopuszczalna prędkość w Polsce?)
j.a.c.e.k
16-04-2017 23:16
j.a.c.e.k
Sciemal: jadą na tzw. zakładkę. Powoduje to krótszą długość kolumny i lepszy widok na jadących z przodu(wcześniejsza reakcja na manewry czołówki - większe bezpieczeństwo). Zajmują szerokość pojazdu dwuśladowego więc dlaczego miałbyś ich "spychać. Wyprzedzaj taj jakbyś wyprzedzał samochód.
krolik bugs
17-04-2017 10:18
krolik bugs
Dlaczego mam zwracać szczególną uwagę na kogoś kto ma w nosie przepisy ??
j.a.c.e.k
17-04-2017 15:02
j.a.c.e.k
Gdzie tu widzisz złamanie przepisów?
speeddriver
18-04-2017 09:43
speeddriver
Według statystyk, właśnie ci kierowcy jednośladów, którzy jadą blisko prawej krawędzi jezdni NAJCZĘŚCIEJ ulegają potrąceniu przez innego użytkownika drogi, zostają bowiem dosłownie zepchnięci z jezdni, albowiem kierowcy samochodów wyprzedzają ich mimo nadjeżdżających pojazdów z przeciwka. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa, jadąc jednośladem, lepiej jechać środkiem pasa, wtedy inni użytkownicy będą zmuszeni traktować cię jako pojazd dwuśladowy i jest szansa, że bezpiecznie dotrzesz do domu. Szerokości koledzy !
Volvik
18-04-2017 10:51
Volvik
Dla tych co to nie widzą tutaj łamania przepisów proponuję zapoznać się z treścią art 16 pkt. 4 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym (kodeks drogowy).

m.emer
18-04-2017 11:06
m.emer
W naszym pięknym kraju właśnie dlatego jest taki bajzel i niedomówienia bo każdy myśli że jest najmądrzejszy i interpretuje przepisy po swojemu. Co gorsza, w niektórych przypadkach przyzwalają na to nawet same organy obowiązane do egzekwowania przestrzegania owych przepisów (patrz załączone zdjęcie policjantów).
Ale cóż, kiedy przykład idzie z góry... i to z samej góry!!!
Minister Gowin parkuje swoją rządową limuzynę na miejscu dla niepełnosprawnych i tłumaczy się że to hotelowy portier kazał tam zaparkować jego kierowcy... No naprawdę, z ust ministra takie dziecinne tłumaczenie nie przystoi i nawet głupotą trudno go nazwać.
Co gorsza, kompromituje się dalej i mówi że żadnego inwalidy w pobliżu nie było, a poza tym w razie czego jego kierowca był przecież pod telefonem.
Wisienką na torcie była jednak odpowiedź ministra Gowina na cytat dziennikarza, jasno mówiący o tym kto i kiedy jest uprawniony do parkowania na tak oznakowanym miejscu. Mister Gowin odparł że "...tak owszem , jest taki przepis, ale trzeba przecież jeszcze kierować się zdrowym rozsądkiem...".
Hmm....(?) Nie wiem co tu rozsądek ma do rzeczy, ale słysząc te słowa naprawdę ręce opadają... i żywcem przypomina się scena z filmu "Sami Swoi" kiedy to Kazimierz Pawlak na rozprawę do Sądu jechał, a matka kazała mu dla pewności granat ze sobą zabrać zwracając się do niego słowami (cyt) "...Sąd, Sądem, ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie".
Czy naprawdę Polacy zasłużyli na takich rządzących???
j.a.c.e.k
18-04-2017 11:35
j.a.c.e.k
Do volvik:
"4. Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa."

Zgadzam się całkowicie: "możliwie blisko prawej krawędzi" nie określa odległości w cm. Jedzie się tak blisko jak umożliwia to stan jezdni w "celu zachowania bezpiecznej jazdy". Nawet pojazdy dwuśladowe nie trzymają się "możliwie blisko prawej krawędzi". W innym miejscu KD (nie chce mi się szukać) znajdziesz punkt, który mówi, że należy jechać tak, aby nie stanowić zagrożenia dla współużytkowników drogi. Zobacz, jak wyglądają polskie prawe krawędzie dróg. :-(
Ważne, że jadę prawym, obowiązującym w Polsce, pasem. Jestem takim samym użytkownikiem drogi jak "katamaram".
j.a.c.e.k
18-04-2017 11:37
j.a.c.e.k
A propos: policjanci na motocyklach i w samochodach nie są dla mnie żadnym przykładem. Ani z góry, ani z dołu. Zwykli ludzie, tylko, że "w pracy".
Volvik
18-04-2017 15:39
Volvik
do j.a.c.e.k
Nikt nie każe jechać ci po krawężniku, ale jazda środkiem pasa, albo jeszcze gorzej przy osi jezdni to ewidentne naruszenie tego przepisu ( i to dotyczy również jak ich nazwałeś "katamaranów"). Nie wiem natomiast jaki "punkt" KD masz na myśli mówiąc: "...że należy jechać tak, aby nie stanowić zagrożenia dla współużytkowników drogi". Chyba trochę po swojemu to wszystko rozumujesz bo tak brzmiącego przepisu w kodeksie drogowym po prostu niema. Być może zasłyszałeś coś o art 3 pkt 1, oraz art 19 pkt. 1 i pkt 2 (Ustawy PoRD), wszystko to pomieszałeś i zinterpretowałeś wedle własnych potrzeb i upodobań. Tak, czy inaczej żaden przepis, ani tym bardziej indywidualne subiektywne interpretacje nie zmieniają brzmienia ani mocy obowiązywania art 16 pkt. 4. Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.
A co do prawdziwego zagrożenia na drodze to najczęściej są nim właśnie ci co nie przestrzegają przepisów, albo stosują się do nich wybiórczo i wedle własnego "widzi-mi-się".
j.a.c.e.k
18-04-2017 18:39
j.a.c.e.k
Żeby nie przedłużać i zakończyć dyskusję: jadąc środkiem prawego pasa nie łamię przepisów Kodeksu Drogowego.
yamah
18-04-2017 20:16
yamah
Tak ci się tylko wydaje. I w cale nie musisz przedłużać, wystarczy tylko przyjąć do wiadomości pewne fakty, no chyba że chcesz nadal interpretować przepisy wedle własnego uznania. Oby tylko spotkanie z realną rzeczywistością nie było dla ciebie zbyt bolesne.
krzysztof.mm
19-04-2017 10:21
krzysztof.mm
tak, jacek
jeździj jak chcesz
tylko nie miej do innych o to pretensji
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Zakończył się Cieszyński Miting Pływacki 2017/2018

22-05-2018 21:05

Blisko 140 zawodników z całego Śląska wzięło udział w ostatniej, finałowej rundzie Cieszyńskiego Mitingu Pływackiego w sezonie 2017/2018. Zawody cieszyły się dużym zainteresowaniem. Łącznie w 4 rundach wystartowało około 800 młodych pływaków z 21 klubów. 

wyświetleń: 187komentarzy: 0

Tektonika uczuć - premiera

22-05-2018 19:00

"Tektonika uczuć" już w piątek 25 maja o 17. 30 !Scena Polska Teatru w Czeskim Cieszynie zaprasza na premierowy spektakl w reżyserii Pavla Ondrucha.  Dramat Erica-Emanuela Schmitta ukazuje skomplikowane relacje w związku dwojga ludzi, w którym miłość odgrywa najważniejszą rolę.

wyświetleń: 242komentarzy: 0

Owce już na hali

22-05-2018 18:30

Na halach Cieńkowa w Wiśle od niedzieli pasą się znów owce.  Tegoroczny sezon wypasu rozpoczął się tradycyjnym obrzędem mieszania, czyli połączenia zwierząt w jedno stado.

wyświetleń: 355komentarzy: 0

Będą nowe rozwiązania drogowe?

22-05-2018 17:30

Władze miasta Cieszyna zauważają problem, który każdego dnia pojawia się w związku z ruchem drogowym w okolicach Wzgórza Zamkowego. W godzinach szczytu najwięcej trudności sprawia kolizja drogi z traktem kolejowym, co doprowadza do częściowego paraliżu ruchu oraz opóźnień, związanych z przejazdami autobusów. Miasto ma zająć się analizą tych rejonów zarówno pod względem walorów wizualnych, jak i możliwych rozwiązań, dotyczących likwidacji korków.

wyświetleń: 1578komentarzy: 3

Wybory uzupełniające ławników

22-05-2018 16:15

W Cieszynie odbędą się wybory uzupełniające ławników. Jak informują przedstawiciele Rady Miejskiej Cieszyna, do 29 czerwca 2018 roku w Biurze Rady Miejskiej w cieszyńskim ratuszu można zgłaszać kandydatów na ławników do Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej. Działalność ławników jest wynikiem konieczności włączenia czynnika społecznego do procesu sądowego i wynika z art. 182 Konstytucji RP.

wyświetleń: 434komentarzy: 1

Uratowana dzięki internautce z Jasienicy

22-05-2018 14:20

Internautka z województwa dolnośląskiego na jednym z komunikatorów internetowych umieściła tajemniczy wpis, który zaniepokoił mieszkankę bielskiej Jasienicy. Czujna 15-latka nawiązała rozmowę z wirtualną znajomą i pomogła uratować 16-latkę, która chciała odebrać sobie życie.

wyświetleń: 3225komentarzy: 0

Po raz dziesiąty dzieciom!

22-05-2018 12:55

Już po raz dziesiąty w sobotę 2 czerwca 2018 na Placu Zamkowym w Kończycach Małych odbędzie się festyn z okazji Dnia Dziecka współorganizowany przez Komendę Powiatową Policji w Cieszynie i Komisariat Policji w Zebrzydowicach.

wyświetleń: 728komentarzy: 0

Ryby, miody, wina - tak piękna jest Cieszyńska Kraina!

22-05-2018 11:00

Zapraszamy na imprezę kulturalną promującą lokalne produkty pt. „Ryby, miody, wina  – tak piękna jest Cieszyńska Kraina”, która odbędzie się 26 maja 2018 r. w Hażlachu przy ul. Głównej 37 (przy boisku). Prezentacja regionalnych dań i pokaz kulinarny Jakuba Szlembarskiego to tylko niektóre atrakcje imprezy. Oprócz strawy dla ciała, organizatorzy proponują ucztę duchową.

wyświetleń: 845komentarzy: 0

Płatne WC, mniej siedzisk, koniec z puffami - reakcje Zamku Cieszyn na ''oblężenie'' bezdomnych

22-05-2018 09:15

Od końca kwietnia toalety w Oranżerii Zamku Cieszyn są płatne. Drzwi przybytku otwierają się dopiero po wrzuceniu dwuzłotowej monety. Jest to reakcja na notoryczne okupowanie WC-tów przez osoby bezdomne i pozostawianie przez nie brudu i nieporządku. Bezdomni, odkąd zrobiło się ciepło, oblegają Wzgórze Zamkowe. Dyrekcja i pracownicy są bezradni.

wyświetleń: 4121komentarzy: 2

Podróżowanie wcale nie musi być drogie! Poznaj sprawdzone sposoby globtroterów na tanie podróżowanie

22-05-2018 07:30

Marząc o podróżach, musimy zmierzyć się z niezwykle istotną kwestią, która dotyczy naszych finansów. Bardzo często żyjemy w przekonaniu, że dalekie wojaże są czymś, na co nas nie stać. Prawda jest jednak zupełnie inna. Istnieje bowiem szereg sposobów, które umożliwiają tanie podróżowanie, nawet do najbardziej egzotycznych krajów, o czym zaraz się przekonasz!