Wiadomości

Wkrótce w regionie

Czerwiec 2017
P W Ś C P S N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

Kontakt24

wyświetleń: 2592komentarzy: 17

Nie zapominaj o motocyklistach

16-04-2017 14:50

Dobra pogoda to nie tylko więcej słońca i większy ruch na drogach, to także wzmożona obecność motocyklistów i rowerzystów. Nie zapominajmy o nich!
fot. mat.pras. fot. mat.pras.

Bez wątpienia pogoda sprzyja motocyklistom. Na drogach możemy spotkać coraz więcej użytkowników jednośladów. Niestety wraz z jego rozpoczęciem dochodzi do zdarzeń z udziałem tej grupy użytkowników dróg. Policjanci apelują o ostrożność i rozwagę na drodze.

Coraz cieplejsze dni i słoneczna pogoda sprawiają, że na naszych drogach pojawili się motocykliści, motorowerzyści i rowerzyści. Pamiętajmy, że użytkownicy jednośladów w konfrontacji z samochodem zazwyczaj nie mają szans. Przed urazami chronią ich jedynie ubrania i hełmy ochronne. Motocykliści nie mają poduszek powietrznych, pasów bezpieczeństwa, ani kontrolowanych stref zgniotu. Dlatego tak ważne jest, aby obie grupy przestrzegały przepisów i szanowały się nawzajem. To da szansę każdemu bezpiecznie dotrzeć do celu.

Od początku 2017 roku Policja odnotowała 703 wypadków z udziałem pojazdów jednośladowych, w ich wyniku śmierć poniosło 47 użytkowników dróg, a obrażenia 703. Niech to będzie przestrogą dla nas wszystkich.

Policjanci apelują o rozwagę i rozsądek na drogach, ale też o kulturę i życzliwość. Na drogach nie powinno dochodzić do rywalizacji – kto jest najważniejszy i kto ma pierwszeństwo. Motocykliści, motorowerzyści jak i rowerzyści są równoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego.

(KGP/ar)

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG 16-04-2017 14:50
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (17)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

sciemal
16-04-2017 20:58
sciemal
Mam pytanie dlaczego jeśli jedzie kolumna motorków/czoperów(bo dawcy na ścigaczach nie zobaczysz) to jeden jedzie środkiem drogi a drugi prawą krawędzią(jak w przepisach) i tak na przemian więc nie można takich kretynów wyprzedzić bo trzeba by jakiegoś idiotę zepchnąć - to jakiś zwyczaj czy o to tu chodzi?
Międzol
16-04-2017 21:05
Międzol
Uważajmy także na pieszych, rowerzystów, traktorzystów (początek wiosny już za nami, więc "wysyp" traktorów na drogach), za niedługo lato i żniwa, więc uwaga na kombajnistów itp. itd.
sciemal
16-04-2017 21:33
sciemal
Dlaczego ten POLICJANT jedzie środkiem drogi?
bronek91
16-04-2017 22:14
bronek91
No bo to je POLICJANT i ni mo mu kiery mandatu wypisać....
krokusik
16-04-2017 22:22
krokusik
Moim zadaniem motocyklistów trzeba podzielić na 3 grupy.
1. Cross. Krosówy i śmiganie w terenie, czasami w lesie.
2. Turyści. Ci co wiedzą co to motor i do czego służy. Najfajniejsza grupa.
3. *ierdolce na ścigaczach. Tych się trzeba wystrzegać. Oni psują cały dobry wizerunek kunsztu motocyklowego. ( dla napinaczy: Jaka jest maksymalna dopuszczalna prędkość w Polsce?)
j.a.c.e.k
16-04-2017 23:16
j.a.c.e.k
Sciemal: jadą na tzw. zakładkę. Powoduje to krótszą długość kolumny i lepszy widok na jadących z przodu(wcześniejsza reakcja na manewry czołówki - większe bezpieczeństwo). Zajmują szerokość pojazdu dwuśladowego więc dlaczego miałbyś ich "spychać. Wyprzedzaj taj jakbyś wyprzedzał samochód.
krolik bugs
17-04-2017 10:18
krolik bugs
Dlaczego mam zwracać szczególną uwagę na kogoś kto ma w nosie przepisy ??
j.a.c.e.k
17-04-2017 15:02
j.a.c.e.k
Gdzie tu widzisz złamanie przepisów?
speeddriver
18-04-2017 09:43
speeddriver
Według statystyk, właśnie ci kierowcy jednośladów, którzy jadą blisko prawej krawędzi jezdni NAJCZĘŚCIEJ ulegają potrąceniu przez innego użytkownika drogi, zostają bowiem dosłownie zepchnięci z jezdni, albowiem kierowcy samochodów wyprzedzają ich mimo nadjeżdżających pojazdów z przeciwka. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa, jadąc jednośladem, lepiej jechać środkiem pasa, wtedy inni użytkownicy będą zmuszeni traktować cię jako pojazd dwuśladowy i jest szansa, że bezpiecznie dotrzesz do domu. Szerokości koledzy !
Volvik
18-04-2017 10:51
Volvik
Dla tych co to nie widzą tutaj łamania przepisów proponuję zapoznać się z treścią art 16 pkt. 4 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym (kodeks drogowy).

m.emer
18-04-2017 11:06
m.emer
W naszym pięknym kraju właśnie dlatego jest taki bajzel i niedomówienia bo każdy myśli że jest najmądrzejszy i interpretuje przepisy po swojemu. Co gorsza, w niektórych przypadkach przyzwalają na to nawet same organy obowiązane do egzekwowania przestrzegania owych przepisów (patrz załączone zdjęcie policjantów).
Ale cóż, kiedy przykład idzie z góry... i to z samej góry!!!
Minister Gowin parkuje swoją rządową limuzynę na miejscu dla niepełnosprawnych i tłumaczy się że to hotelowy portier kazał tam zaparkować jego kierowcy... No naprawdę, z ust ministra takie dziecinne tłumaczenie nie przystoi i nawet głupotą trudno go nazwać.
Co gorsza, kompromituje się dalej i mówi że żadnego inwalidy w pobliżu nie było, a poza tym w razie czego jego kierowca był przecież pod telefonem.
Wisienką na torcie była jednak odpowiedź ministra Gowina na cytat dziennikarza, jasno mówiący o tym kto i kiedy jest uprawniony do parkowania na tak oznakowanym miejscu. Mister Gowin odparł że "...tak owszem , jest taki przepis, ale trzeba przecież jeszcze kierować się zdrowym rozsądkiem...".
Hmm....(?) Nie wiem co tu rozsądek ma do rzeczy, ale słysząc te słowa naprawdę ręce opadają... i żywcem przypomina się scena z filmu "Sami Swoi" kiedy to Kazimierz Pawlak na rozprawę do Sądu jechał, a matka kazała mu dla pewności granat ze sobą zabrać zwracając się do niego słowami (cyt) "...Sąd, Sądem, ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie".
Czy naprawdę Polacy zasłużyli na takich rządzących???
j.a.c.e.k
18-04-2017 11:35
j.a.c.e.k
Do volvik:
"4. Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa."

Zgadzam się całkowicie: "możliwie blisko prawej krawędzi" nie określa odległości w cm. Jedzie się tak blisko jak umożliwia to stan jezdni w "celu zachowania bezpiecznej jazdy". Nawet pojazdy dwuśladowe nie trzymają się "możliwie blisko prawej krawędzi". W innym miejscu KD (nie chce mi się szukać) znajdziesz punkt, który mówi, że należy jechać tak, aby nie stanowić zagrożenia dla współużytkowników drogi. Zobacz, jak wyglądają polskie prawe krawędzie dróg. :-(
Ważne, że jadę prawym, obowiązującym w Polsce, pasem. Jestem takim samym użytkownikiem drogi jak "katamaram".
j.a.c.e.k
18-04-2017 11:37
j.a.c.e.k
A propos: policjanci na motocyklach i w samochodach nie są dla mnie żadnym przykładem. Ani z góry, ani z dołu. Zwykli ludzie, tylko, że "w pracy".
Volvik
18-04-2017 15:39
Volvik
do j.a.c.e.k
Nikt nie każe jechać ci po krawężniku, ale jazda środkiem pasa, albo jeszcze gorzej przy osi jezdni to ewidentne naruszenie tego przepisu ( i to dotyczy również jak ich nazwałeś "katamaranów"). Nie wiem natomiast jaki "punkt" KD masz na myśli mówiąc: "...że należy jechać tak, aby nie stanowić zagrożenia dla współużytkowników drogi". Chyba trochę po swojemu to wszystko rozumujesz bo tak brzmiącego przepisu w kodeksie drogowym po prostu niema. Być może zasłyszałeś coś o art 3 pkt 1, oraz art 19 pkt. 1 i pkt 2 (Ustawy PoRD), wszystko to pomieszałeś i zinterpretowałeś wedle własnych potrzeb i upodobań. Tak, czy inaczej żaden przepis, ani tym bardziej indywidualne subiektywne interpretacje nie zmieniają brzmienia ani mocy obowiązywania art 16 pkt. 4. Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.
A co do prawdziwego zagrożenia na drodze to najczęściej są nim właśnie ci co nie przestrzegają przepisów, albo stosują się do nich wybiórczo i wedle własnego "widzi-mi-się".
j.a.c.e.k
18-04-2017 18:39
j.a.c.e.k
Żeby nie przedłużać i zakończyć dyskusję: jadąc środkiem prawego pasa nie łamię przepisów Kodeksu Drogowego.
yamah
18-04-2017 20:16
yamah
Tak ci się tylko wydaje. I w cale nie musisz przedłużać, wystarczy tylko przyjąć do wiadomości pewne fakty, no chyba że chcesz nadal interpretować przepisy wedle własnego uznania. Oby tylko spotkanie z realną rzeczywistością nie było dla ciebie zbyt bolesne.
krzysztof.mm
19-04-2017 10:21
krzysztof.mm
tak, jacek
jeździj jak chcesz
tylko nie miej do innych o to pretensji
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Przebudowa mostu na Łyska w Cieszynie

23-06-2017 09:25

Powiat Cieszyński rozpoczął  realizację zadania pn. Rozbudowa drogi powiatowej nr 2608 S w ramach zadania „Przebudowa mostu nad ciekiem Młynówka w ciągu drogi powiatowej 2608 S – Al. Jana Łyska w Cieszynie w rejonie skrzyżowania z ul. Bolko Kantora”.

wyświetleń: 325komentarzy: 0

Toyota RAV4 Hybrid Selection-UWAGA ZMIANA ADRESU SALONU!!

23-06-2017 07:30

Toyota RAV4 jest prekursorem segmentu SUV – samochodów terenowych z nadwoziem samonośnym. Wersja hybrydowa to nowa propozycja w gamie napędów rodzinnego SUV-a. RAV4 Hybrid zadebiutował w kwietniu 2016 roku jako najmocniejsza wersja w historii tego modelu – auto o mocy 197 KM przyspiesza do 100 km/h w 8,3 s.

wyświetleń: 125komentarzy: 0

Wielki sukces goleszowskich szachistów

23-06-2017 06:00

W dniach 17-21 w Imielinie odbyły się Mistrzostwa Śląska Juniorów w Szachach Klasycznych. Świetny start odnotowali ze Stowarzyszenia Szachowego „Olimpia” Goleszów.

wyświetleń: 223komentarzy: 0

Znamy wyniki konkursu ''Śląska Rzecz''

22-06-2017 21:05

Wczoraj (21.06) w sali konferencyjnej Zamku Cieszyn odbyła się uroczystość wręczenia nagród 12. edycji konkursu „Śląska Rzecz”, a także otwarcie wystawy pokonkursowej, którą można podziwiać do końca lipca.

wyświetleń: 1273komentarzy: 1

Artystyczny festiwal w Strumieniu już od piątku!

22-06-2017 20:00

Już od piątku w Strumieniu zagości pełna kultura.  Stowarzyszenie Form Artystycznych po raz siódmy zaprasza na Strumieński Festiwal Artystyczny. Będzie się działo!

wyświetleń: 248komentarzy: 0

Po ile bilety na Puchar Świata?

22-06-2017 18:00

Na trzy tygodnie przed rozpoczęciem sprzedaży biletów na pierwszą w historii Polski inaugurację Pucharu Świata w skokach narciarskich w sezonie 2017/2018 w Wiśle organizatorzy zawodów przedstawili ceny wejściówek na to wydarzenie.

wyświetleń: 982komentarzy: 2

Aktywny absolwent nowoczesnej szkoły zawodowej

22-06-2017 16:15

Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Cieszynie wspólnie z Obchodní akademie z Czeskiego Cieszyna realizuje od początku 2017r. mikroprojekt pt.: "Aktywny absolwent nowoczesnej szkoły zawodowej", który został dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa w ramach Funduszu Mikroprojektów Euroregionu Śląsk Cieszyński - Těšínské Slezsko Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska.

wyświetleń: 529komentarzy: 0

Portal OX.PL poleca!

22-06-2017 14:30

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 1327komentarzy: 1

Żywobyci przi granicy. Babski godki z obu strón Olzy

22-06-2017 13:00

„Żywobyci przi granicy. Babski godki z obu strón Olzy” to film o codziennym życiu na podzielonym granicą Śląsku Cieszyńskim. Bohaterkami dokumentu, nakręconego przez kobiety: dr hab. Grażynę Kubicę-Heller i Alinę Doboszewską są cieszyńskie kobiety. Z Ustronia, Istebnej, Koniakowa, Jaworzinki, Mostów koło Jabłonkowa, Nydku, Wyndryni, Hawierzowa, Czeskigo Cieszyna. Opowiadają one o historii regionu z perspektywy codziennego życia i jego problemów.

wyświetleń: 370komentarzy: 0

24-25 czerwiec - pokazowy weekend w Castoramie

22-06-2017 11:00

Okres letni, to bardzo dobry czas na organizację spotkań i pikników. W Castoramie organizujemy dla naszych Klientów weekend z pokazami, na którym obecni będą nasi najwięksi dostawcy. Chcemy zaprosić wszystkich chętnych, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o oferowanych przez nas produktach.