Czy być starym to wstyd?

W czwartek (12.04) prof. dr Maria Zrałek odpowiedziała na pytanie ''Czy być starym to wstyd''. Taki tytuł nosiła prelekcja, zaplanowana w ramach kolejnego spotkania plenarnego cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, które odbywają się cyklicznie na terenie Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.

Prof. Dr Maria Zrałek to nauczyciel akademicki oraz przewodnicząca Śląskiej Rady ds. Seniorów i ekspert ds. osób starszych przy Rzeczniku Praw Obywatelskich. Jak wskazuje Maria Zrałek środowisko seniorów jest grupą o ogromnym potencjale, który należy wykorzystać. Niestety, w większości przypadków kapitał ten jest ograniczany przez wciąż obecne w społeczeństwie stereotypy.

- Starość to nie jest żaden wstyd. Wciąż w mediach można znaleźć wiele produktów, które w jakiś sposób mają spowolnić proces starzenia, bądź zniwelować jego skutki. Odczuwamy presję, że musimy zawsze wyglądać młodo i pięknie, a gdy nam się nie udaje możemy obawiać się wykluczenia. W rzeczywistości starość czaka każdego i nie uda się jej w żaden sposób zatrzymać. Nie jest to żaden wstyd, tylko normalny etap życia – tłumaczyła w czasie trwania wydarzenia prowadząca.

Dodatkowo uczestnicy prelekcji mogli dowiedzieć się w jaki sposób pogodzić się z własną starością. Przede wszystkim należy ją zaakceptować. Wiek, w którym człowiek uznawany jest już za seniora, wcale nie jest żadną barierą, po której przekroczeniu z życia się już nie korzysta. Wręcz przeciwnie, seniorzy powinni o siebie dbać i przede wszystkim robić to, na co mają ochotę.

Przez stulecia wiek osób, które uznawane są w społeczeństwie za seniorów, ulega zmianie. O ile na początkach cywilizacji średnia wieku wynosiła około 20 lat, dziś jest znacznie wyższa, w związku z czym zmienił się również wiek, w którym ktoś może zostać określony mianem seniora. Senior nie powinien jednak być utożsamiany z osobą niedołężną, czy też niesamodzielną. Z życia powinno korzystać się w każdym wieku, seniorzy nie powinni więc zamykać się w swoich domach, czy też na siłę udawać osoby młodsze. Seniorzy są bardzo ważną grupą społeczną, która nie powinna mieć na punkcie wieku absolutnie żadnych kompleksów.

fot. JŚ fot. JŚ fot. JŚ fot. JŚ fot. JŚ
źródło: ox.pl
dodał: JS 2018-04-12 22:40:04
Komentarze
0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją