Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Moda bez gorsetu

W czwartek (12.04) na terenie czeskiego Avionu odbyła się prelekcja Ludmily Brezinovej, która opowiedziała o rozwoju mody w pierwszej połowie XX wieku. W tym okresie zmianom ulegała nie tylko moda, jak twierdzili organizatorzy akcji, zmiany w modzie były wynikiem zmian społecznych, które w tym okresie miały miejsce.

Ludmila Brezinowa to zatrudniona w konserwatorium zbiorów tekstylnych Muzeum Cieszyńskiego w Czeskim Cieszynie specjalistka w dziedzinie mody oraz jej ewolucji. Chociaż większa część prelekcji dotyczyła mody damskiej, pojawiły się również informacje dotyczące stroju panów, którzy również na prelekcji byli obecni, chociaż na widowni można było zaobserwować zdecydowaną przewagę kobiet.

- W pierwszej połowie XX wieku moda cały czas ewoluowała, pojawiały się nowe rozwiązania, które wcześniej były nieznane, lub niedopuszczalne. Stroje noszone przez kobiety w XIX wieku były imponujące, jednak niezbyt wygodne, dlatego w XX wieku nastąpiła zmiana. Wtedy kobiety zaczęły rezygnować z gorsetów, pojawiły się również damskie spodnie – można było dowiedzieć się w czasie trwania wydarzenia.

Jednym z przełomowych momentów w modzie XX wieku było zakończenie I wojny światowej. Konserwatyści starli się z socjalistami, a ludzie zapragnęli zmian nie tylko w życiu politycznym, ale również codziennym. Zmiany dotknęły więc również świat mody, stroje zaczęły być coraz bardziej wygodne, pojawiło się pojęcie sportowej elegancji.

Wraz ze zmianami w społeczeństwie, zmieniały się również stroje. Kobiety zaczęły nosić spodnie, w sporcie ich kreacje zaczęły być coraz bardziej odsłonięte, dzięki czemu stawały się również zdecydowanie bardziej wygodne. Zmiany wpłynęły również na garderobę męską, gdyż w XX wieku zaczęły dominować zdecydowanie lżejsze materiały. Garderoba strojna, ale niewygodna przestała być pożądana i z czasem coraz bardziej odchodziła w zapomnienie.


źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: