Wiadomości

Wkrótce w regionie

Październik 2017
P W Ś C P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Kontakt24

wyświetleń: 1823komentarzy: 15

Wycinka drzew w Ochabach

13-10-2017 13:00

Na przestrzeni ostatnich tygodni w Ochabach rozpoczęła się intensywna wycinka drzew. Drzewa są usuwane z wałów nad rzeką Wisłą, na odcinku Ochaby - Skoczów. W ostatnim czasie ściętych zostało ponad 300 metrów dębów, jesionów oraz innych drzew, które dotąd rosły wzdłuż rzeki. Działania te spotkały się z protestem mieszkańców, jednak są uzasadnione stanem samych wałów.
fot. poglądowe: źródło:  pixabay.com fot. poglądowe: źródło: pixabay.com

- Na dzień dzisiejszy do wycinki przeznaczonych jest około 90 drzew. Chociaż z zewnątrz mogą one wydawać się zdrowe i silne, w środku są chore, przez co nawet najmniejszy wiatr może doprowadzić do przewrócenia się drzewa - mówi Linda Hofman, Rzecznik Prasowy Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach - sytuację taką możemy porównać do człowieka chorego na osetoporozę. Z zewnątrz wygląda na osobę zdrową, jego kości jednak są wątłe, w związku z czym łatwo dochodzi do złamań.

- Drzewa rosnące na wałach przy Wiśle uszkadzają skarpy wału, przez co same tracą grunt i stają się realnym zagrożeniem dla mieszkańców – możemy dowiedzieć się od Rzecznika Prasowego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach – już w roku 2016 jedno z drzew w czasie wiatru przewróciło się na przyczepę kempingową powodując spore straty. W przyczepie znajdowała się rodzina, w związku z czym zagrożenie było ogromne.

Biorąc pod uwagę ostatnie wiatry oraz przewrócone w związku z nimi drzewa, ciężko jest odmówić takiej decyzji zasadności - Drzewa w tym miejscu są naprawdę bardzo niebezpieczne. Chodzi tutaj przede wszystkim o zdrowie i życie ludzi, to jest dla nas najważniejsze. Drzewo, nawet bardzo stare przedstawia zdecydowanie mniejszą wartość niż życie człowieka, który pod zawalonym drzewem może nawet zginąć. Dodatkowo, jeżeli nawet drzewo spadnie do rzeki, to będzie tamą, której nie powinno tam być, co może powodować podtopienia - mówi Linda Hofman

Na pytanie, czy w związku z wycinką drzew zostaną zasadzone nowe Rezcnik Prasowy Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach zaznaczyła, że uzyskanie zgody na wycinkę drzew nie zakładało konieczności posadzenia nowych drzew. ZGWG nie wyklucza jednak sadzenia nowych drzew oraz nie wyklucza sadzenia nowych roślin. Jak jednak podkreśla rzecznik prasowy - z pewnością nie w miejscu, gdzie drzewa zostaną wycięte, ponieważ z czasem znów mogłyby zacząć sprawiać zagrożenie

Kwestia wycinki drzew podzieliła mieszkańców Ochab. Można spotkać się z tezą, że stare drzewa (jedno z drzew przeznaczonych do wycinki ma ok. 200 lat) są pomnikami przyrody, które powinny zostać pozostawione. Jednak bezpieczeństwo w tej kwestii jest podstawowym argumentem Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Prace trwają, a zgodnie z polityką proekologiczną drzewa zostaną zastąpione nowymi roślinami, tak aby równowaga w środowisku naturalnym nie została zakłócona.

źródło: ox.pl
dodał: JS 13-10-2017 13:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (15)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

hanbes
13-10-2017 13:53
hanbes
Hm, na powyższym zdjęciu widać przekrój zdrowuśkiego pnia. Na chłopski rozum wały na których rosną drzewa powinny być bardziej stabilne poprzez ukorzenienie. Przykład, że drzewo zagraża polu kempingowemu też wydaje mi się nijaki gdyż w takim razie wolno bezpiecznie nocować w plenerze jedynie na Pustyni Błędowskiej. Szukanie na siłę usprawiedliwienia wycinki? Być może... Jak się chce uderzyć psa to kij się zawsze znajdzie. No ale skoro można kosić równo prastarą Puszczę Białowieską to co znaczy tych niecałe sto drzew nad Wisłą...
STEVEabc
13-10-2017 14:18
STEVEabc
A pieniądze ze sprzedaży wyciętych drzew bezpośrednio wysłać do Torunia z ominięciem szyszki. ((-:
wojtoj
13-10-2017 14:31
wojtoj
Powtórzę, to co już kiedyś pisałem przy okazji podobnego artykułu dotyczącego drzew w Cieszynie.
Ten kto ma własną działkę - zrozumie postępowanie RZGW i sam pewnie niejednokrotnie głowił się jak się pozbyć niechcianych drzew.
Ten kto mieszka w blokach będzie obrońcą przyrody - polecam takim osobom zasadzenie drzew przed własnym oknem i podziwianie "pomników przyrody".

Niestety żyjemy w takich czasach, w których za szkody wyrządzone przez drzewo rosnące na prywatnej działce odpowiada właściciel działki. Zapewne niejeden obrońca przyrody w razie uszkodzenia samochodu przez konar drzewa próbowałby dochodzić odszkodowania od właściciela terenu ze względu na złe utrzymanie drzewa.
Ot co.
Teresa Papkala
13-10-2017 15:02
Teresa Papkala
Teresa Papkala
Do autora artykułu
Proszę o wskazanie, od kiedy Ochaby są gminą?
hanbes
13-10-2017 15:38
hanbes
D wojtoj.
Nie do końca się z tobą zgadzam. Mieszkam w domu z ogrodem ze starymi drzewami. One każdemu miejscu nadają niepowtarzalny urok. Zgoda, jeśli drzewa są zagrożeniem dla ludzi, mienia to należy je zastąpić "młodzieżą" ale piszemy o pięknych, zdrowych okazach nad Wisłą. Przecież to są nasze płuca, naturalne filtry atmosfery! Czy wolałbyś wokół siebie betonową pustynię. Niby to tylko kilkadziesiąt drzew ale jeśli w takim tempie będziemy likwidować je pod pretekstem że uszkodzi mój samochód to należy wspomnieć słowa prezydenta Kwaśniewskiego: Sabo! (Wojtoju!) Nie idź tą drogą!
JaSza11
13-10-2017 18:22
JaSza11
UWAGA SZYSZKO W OCHABACH!
krzysztof.mm
13-10-2017 21:21
krzysztof.mm
a te "ochaby" w tytule to forma jakiegoś manifestu autora notatki czy zwykłe niechlujstwo?
Iwan
13-10-2017 21:33
Iwan
Pani Papkała wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej w Skoczowie jak dobrze że zainteresowała się artykułem tylko tym co nie trzeba. Niech napisze co zrobił Urząd Miasta wraz z Radą Miasta w Skoczowie żeby przeciwdziałać zagładzie drzew znajdujących się nad Wisłą. Przecież to barbarzyństwo wycinać zdrowe drzewa jeżeli to są te jak na załączonym obrazku. Za chwilę będziemy zabetonowani, a przecież drzewa regulują gospodarkę wodną w przyrodzie. Kto na to zezwolił kto wydał na to pozwolenie. Ochabiacy obudźcie się z letargu i nie dopuście do dalszej wycinki.
bronek91
14-10-2017 01:21
bronek91
@krzysztof.mm

Co się stało, wycieli drzewa, nie w celach gospodarczych, argument ze zagrożeniem traktuję średnio, nowe drzewa nie zostaną posadzone i a wycinki nie zrobiły Lasy Państwowe.... Nie budzi to w Tobie oburzenia??? A gdyby to zrobiły Lasy Państwowe to wiedziałbyś jak i gdzie wylewać żale i popisywać się krytykanctwem. Konsekwencja!!! Zachowuj się konsekwentnie!!!
Przepierón
14-10-2017 08:07
Przepierón
W miastach stoją zbutwiałe drzewa i nikt ich nie wycina a skorumpowany Skoczów martwi się drzewami nad Wisłą. Obserwujcie uważnie to miejsce bo już niebawem mogą pojawić się tam firmy budowlane i budować hotel albo jeszcze coś innego.
Teresa Papkala
14-10-2017 08:54
Teresa Papkala
Do Iwan
1. O wycince drzew i krzewów w międzywalu decyduje regionalny dyrektor gospodarki wodnej na mocy wydawanej decyzji.
2. Wycięcia na wałach od strony odpowietrznej 3 m od stopy wału są możliwe po nakazuje starosta.
3. Decyzje dyrektora RZGW i starosty muszą być uzgodnione z regionalnym dyrektorem ochrony środowiska.
4. Wszystkie te procedury opisuje Ustawa Prawo wodne, jeszcze obowiązująca.
5.Ustawodawca nie przewidział żadnych kompetencji w tej materii dla burmistrza czy rad miejskich.
6. Na wałach nie obowiązuje ustawa o Ochronie przyrody art.83 ust.1 i 2.
7. Od 1 stycznia 2018 roku wejdzie w życie nowe Prawo wodne.
8. Protesty ( pisma, telefony i inne przewidziane prawem działania mieszkańców) przesunęły wycinkę o dwa lata - rejon wałów strona prawa za mostem drogowym w Skoczowie, aż do oczyszczalni ścieków.
Teresa Papkala
14-10-2017 09:19
Teresa Papkala
Punkt drugi powinien brzmieć "są możliwe po nakazie starosty ".
Przepierón
14-10-2017 09:47
Przepierón
To tymu sie tak śpiychocie bo od 1 stycznia 2018 roku wejdzie w życie nowe Prawo wodne. Niech Pani Papkala jeszcze zdradzi rąbka tajemnicy i napisze jaka inwestycja jest tam zaplanowana.
Teresa Papkala
14-10-2017 11:27
Teresa Papkala
Do Przepieron
Na mój gust pierwsze inwestycje zrobią krety, piżmaki i bobry. Ze względu na specyfikę terenu może jeszcze utopce.

Przepierón
15-10-2017 16:04
Przepierón
Do Pani Papkala
Oby tak było. Będę uważnie monitorował to miejsce.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Gość Ox.pl - dr Michael Morys -Twarowski

17-10-2017 19:00

Gość Ox.pl - dr Michael Morys-Twarowski, który twierdzi, że historia nie jest nudna. O wielkiej Polsce, zuchwałym Chrobrym i drużynach piłkarskich. Jacek Porzycki pyta również Gościa, dlaczego pewien ksiądz wyrwał jedną kartkę z ksiąg parafialnych oraz o syna Adolfa Hitlera. Zapraszamy Państwa do obejrzenia wywiadu z autorem bestsellerowego "Polskiego Imperium" oraz najnowszej publikacji "Narodziny potęgi".

wyświetleń: 437komentarzy: 0

Co z Domem Ludowym w Pogwizdowie?

17-10-2017 17:00

Jest kompromis pomiędzy Macierzą Ziemi Cieszyńskiej, a przedstawicielami Urzędu Gminy Hażlach w sprawie Domu Ludowego w Pogwizdowie. Jak nieoficjalnie dowiedział się nasz portal, Gmina chce przejąć budynek MZC za kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jest duże prawdopodobieństwo, że do transakcji kupna – sprzedaży dojdzie na początku przyszłego roku.

wyświetleń: 1599komentarzy: 0

Międzynarodowo przy pasiece

17-10-2017 15:55

W minioną sobotę, 14 października w Miasteczku Pszczelim w Dzięgielowie odbyło się spotkanie pszczelarzy z Polski, Czech i Słowacji. Miłośnicy pszczół podpisali też umowę o współpracy.

wyświetleń: 490komentarzy: 0

Tym, co zginęli w obozach...

17-10-2017 14:25

Zbliża się premiera czwartego tomu serii „Z dziejów gminy Chybie” – czwarta część nosi tytuł „Z dziejów gminy Chybie. Zginęli w niemieckich więzieniach i obozach zagłady.”

wyświetleń: 464komentarzy: 0

Sukces cieszyńskich szachistów

17-10-2017 14:20

Szymon Marczak w grupie chłopców do lat 16 otrzymał srebrny medal na Szachowych Mistrzostwach Śląska Juniorów, które odbyły się w dniach 14 i 15 października 2017 w Łaziskach Górnych.

wyświetleń: 363komentarzy: 0

Skoczów ośrodkiem akademickim

17-10-2017 13:05

W miniony piątek, 13 października w Skoczowie zabrzmiał hymn studencki ''Gaudeamus igitur...''. Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2017/2018 z udziałem władz Uczelni WSB, znamienitych gości i studentów odbyła się w Teatrze Elektrycznym w Skoczowie. ''To historyczny moment, Skoczów stał się ośrodkiem akademickim'' - tymi słowami JM Rektor Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu, dr Andrzej Zduniak oficjalnie zainaugurował nowy rok akademicki.

wyświetleń: 1340komentarzy: 7

Tradycyjny chleb - warsztaty dotyczące wypieku chleba

17-10-2017 11:30

W poniedziałek, 16 października na terenie Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji, działającego przy SM Cieszynianka odbyły się warsztaty dla dzieci (i nie tylko), dotyczące pieczenia chleba. W czasie warsztatów można było dowiedzieć się więcej na temat powstania chleba oraz zmiany technik wypieku, a także przybliżony został temat chleba w innych krajach i kulturach.

wyświetleń: 517komentarzy: 0

Zamknięte skrzyżowanie

17-10-2017 10:10

Uwaga kierowcy – w Jaworzu zamknięto skrzyżowanie Średniej i Pagórkowej.

wyświetleń: 2291komentarzy: 0

Policja uzbrojona w sprzęt IT

17-10-2017 09:10

Śląska policja realizuje projekt „Cyfrowe Obserwatorium Bezpieczeństwa województwa śląskiego – śląska policja bliżej społeczeństwa” - nowatorskie w skali kraju rozwiązanie, wykorzystujące technologię informatyczną do usprawnienia pracy policjantów, ale też podniesienia standardu kontaktu obywateli z policją. Wartość tego projektu przekracza 21 milionów złotych.

wyświetleń: 1876komentarzy: 3

Jubileusz sekcji artystycznych Cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

17-10-2017 07:30

Jak podkreśla prezes Cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Lucyna Bałandziuk - Istotną rolę w stymulowaniu rozwoju i samorealizacji osób w podeszłym wieku, uczestniczących w Uniwersytetach Trzeciego Wieku, odgrywają warsztaty artystyczne, stanowiące formę terapii przez sztukę. A w Cieszyńskim UTW sekcje artystyczne działają prężnie od samego początku istnienia organizacji, a więc od dziesięciu lat.

wyświetleń: 411komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .