Do Pragi przez Zebrzydowice

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego wydał dziś decyzję o przyznaniu otwartego dostępu na trasie Praha - Kraków spółce LEO Express. Oznacza to, że czeski przewoźnik będzie mógł złożyć wniosek do zarządcy infrastruktury i rozpocząć przewozy od 10 grudnia. Kilka miesięcy wcześniej LEO Express otrzymał od Prezesa UTK polski certyfikat bezpieczeństwa.

Na początku czerwca 2017 r. LEO Express złożył wniosek o otwarty dostęp w relacji Praha hlavní nádraží – Kraków Główny. We wrześniu czeski przewoźnik zmodyfikował jednak treść zgłoszenia. Po zmianie wniosku nie zgłoszono potrzeby badania wpływu na połączenia dofinansowane ze środków publicznych. Brak tez było zastrzeżeń co do głównego celu połączenia – czyli przewozu osób między państwami. Dlatego Prezes UTK mógł wydać decyzję o otwartym dostępie bez obowiązku wszczynania dodatkowych procedur. Taki tryb wydawania pozwoleń określa znowelizowana w ubiegłym roku ustawa o transporcie kolejowym.

Zgodnie ze swoim wnioskiem LEO Express chce uruchomić codziennie jedną parę pociągów między Pragą a Krakowem. Przewoźnik zgłosił trzy alternatywne trasy i rozkłady jazdy. W każdej z opcji pociąg miałby jechać w Polsce przez Zebrzydowice, Pszczynę, Tychy, Katowice i Mysłowice. W pierwszym wariancie pojedzie również przez Jaworzno, Trzebinię i Krzeszowice. W drugim wariancie kolejne stacje to Jaworzno, Olkusz, Tunel i Miechów. Trzeci wariant przewiduje przejazd przez Oświęcim, Zator i Skawinę. Planowane godziny kursowania to wyjazd z Pragi o 16.10 i przyjazd do Krakowa około 23.30. W kierunku powrotnym wyjazd około 4.30 i przyjazd o 11.39.

- Jestem zadowolony, że mogłem wydać pozytywną decyzję nowemu przewoźnikowi. Konkurencja na torach zwiększa szansę, że pasażer otrzyma atrakcyjną ofertę: wymusza rywalizację w zakresie cen przejazdu, komfortu i jakości obsługi – mówi Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego. – Ważne jest też, aby odbywała się w ramach wyznaczonych przepisami prawa, tak by poprawiała sytuację podróżnych. Nie chcemy dopuścić do tego, aby na przykład w dłuższej perspektywie pogorszyła się częstotliwość połączeń – dodaje prezes.

(red/mat.pras.)

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-10-13 17:12:53
bongo: Czy ktos mi wytłumaczy co znaczy \" PARA POCIĄGÓW\" bo LEO chce uruchomić jedą parę pociągów.Czy to znaczy że pojadą dwa?
2017-10-14 06:59:40
krycho52: Tak, pojadą dwa. Jeden do Krakowa, drugi w kierunku powrotnym.
2017-10-14 15:17:37
babajaga52: Wszystko extra-ale rozkład jazdy tych pociągów to kpina.Przyjazd do Krakowa 23.30-jeżeli ktoś ma załatwiony nocleg ,to nie ma problemu,gorzej jeżeli ktoś musi szukać .Wyjazd-4.30-jakaś nieludzka godzina.Może komuś to wszystko będzie pasować-wolę autobus.
2017-10-14 15:46:27
newus: przy oklaskach i zachwytach gawiedzi niewidzialna ręka rynku wbija kolejny gwóźdź do zabicia dechami powiatowego Cieszyna. Na trasie Praga - Kraków mnóstwo osób wybierało trasę przez Cieszyn (z krakowa busem następnie przechodząc przez granice pociągiem z dworca głównego dalej do Pragi), na forach internetowych jest mnóstwo wskazówek jak to zrobić najtaniej, i wielu podrożników tak też robiło, zresztą prywatny czeski przewoźnik wie co robi,<br />To tylko w Cieszynie wciąż nikt nie liczy ile pieniędzy i turystów ubędzie.
2017-10-14 17:10:44
nemezis666: Dla mieszkańców naszego regionu to połączenie nie stanowi wielkiej atrakcji. Z Czeskiego Cieszyna albo Bohumina można w godzinach rannych około 5.30 lub 6.00 wsiąść do ekspresu lub pendolino i w Pradze jest się około 10.00 rano. Szybko, wygodnie i tanio. Zainteresowani zwiedzaniem Pragi najtaniej dojadą w weekendy, kiedy czeskie koleje oferują zniżki i za przejazd w obie strony dla dwóch osób można zapłacić o połowę mniej. Byliśmy w miesiącu lipcu i płaciliśmy niewiele ponad 100,00 zł. Być może LEO zaoferuje niskie ceny, jednakże z dotychczasowych doświadczeń mnie osobiście nie odpowiada oferowany 8 - godzinny czas przejazdu.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją