Wiadomości

Wkrótce w regionie

Październik 2017
P W Ś C P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Kontakt24

wyświetleń: 2472komentarzy: 0

Już jest Kalendarz Ustroński

30-11-2014 13:55

Do rąk Czytelników trafił właśnie kolejny z regionalnych kalendarzy - Kalendarz Ustroński na rok 2015. Znajdziemy w nim solidną porcję podanej w ciekawy sposób wiedzy o regionie interesującej nie tylko dla ludzi związanych z Ustroniem, ale dla wszystkich fascynujących się regionem Śląska Cieszyńskiego.
Kalendarz Ustroński na rok 2015 omówił Krzysztof Krysta, fot. indi Kalendarz Ustroński na rok 2015 omówił Krzysztof Krysta, fot. indi

Promocję Kalendarza Ustrońskiego zorganizowano w sobotnie popołudnie 29 listopada w Muzeum Ustrońskim. Siedemnasty już rocznik Kalendarza Ustrońskiego przedstawił Czytelnikom dyrektor Biblioteki Miejskiej w Ustroniu Krzysztof Krysta. Na wstępie swej prezentacji kalendarza zacytował, prócz definicji, czym jest kalendarz, spostrzeżenie Jana Szczepańskiego zamieszczone w pierwszym roczniku kalendarza Ustrońskiego brzmiące: „rzućmy jeszcze krótkie spojrzenie na rolę kalendarza jako środka wychowawczego. W ciągu wieków ukształtowała się jego funkcja pedagogiczna wynikająca z pośrodkowania pomiędzy podręcznikiem, instrukcją praktyczną, dziełem literatury pięknej, materiałem historycznym, pismem propagandowym. To wyliczenie pokazuje wielość możliwych funkcji wynikających z wielości zadań. (…) Kalendarze wydzielają fragmenty czasu, przekazując je ludziom do „obróbki” do tworzenia na nowo”.

- Myślę, że jest to znakomite podsumowanie roli i wagi kalendarza w naszym życiu – stwierdził Krzysztof Krysta wyliczając wszystkie kalendarze wydawane w gminach powiatu cieszyńskiego. - W dobie ciągłego narzekania i permanentnego pesymizmu zauważmy to, czym możemy się co roku cieszyć, czym możemy się pochwalić. To, że mamy kalendarz wcale nie jest takie zwykłe i powszechne. Doceńmy to – stwierdził Krzysztof Krysta.

Omawiając Kalendarz Ustroński Krzysztof Krysta zauważył, że pomijając ten najnowszy, prezentowany, dotychczas na łamach kalendarza Ustrońskiego gościło 330 twórców, a gros z nich wzbogacało kalendarz wielokrotnie.- Chciałbym też zwrócić uwagę na to, że tak znaczące prezentacja prac najmłodszych mieszkańców naszego miasta pojawia się po raz pierwszy. W czasach wiecznego, często nieuzasadnionego narzekania na dzieci i młodzież warto choć na chwilę pochylić się nad ich talentem i go dostrzec – zauważył Krzysztof Krysta.

Tegoroczny kalendarz Ustroński powstał pod redakcją Moniki Niemiec i Kazimierza Heczki przy współpracy Danuty Koenig. Okładkę zdobi akwarela Bogusława Heczki, a całość publikacji nie ujrzałaby światła dziennego bez wsparcia sponsorów i społecznego zaangażowania wielu osób.

Podczas spotkania w Muzeum nie zabrakło także programu artystycznego. Postawiono na młode talenty i wybór okazał się bardzo trafny, bo zarówno gitarzysta Radek Stojda z SP 2 w Ustroniu, jak i piosenkarka Milena Szypuła z SP 6 wzbudzili zachwyt publiczności. Na koniec spotkania dyskutowano już w luźnej formie przy kawie, herbacie i ciastkach o sprawach kalendarza, Ustronia, Śląska Cieszyńskiego.

A co znajdziemy w Kalendarzu Ustrońskim na rok 2015? Oprócz kalendarium najważniejszych ustrońskich dat znajdziemy szereg ciekawych artykułów. Przeczytamy m.inn. artykuły o początkach samorządności w Ustroniu Andrzeja Georga, o Bolko Kantorze Andrzeja Drobika, jak rodziło się muzeum w Ustroniu Lidii Szkaradnik, gwarowy tekst o targu Marii Nowak, wspomnienia o ludoznawcy Janie Szymiku Jerzego Brannego, o działalności kół gospodyń wiejskich Moniki Niemiec, ale też sporo romantyzmu, czyli tekst o miłości Juliana Tuwima Ireny Maliborskiej czy miłość nad rozlewiskiem Marii Nowak, a także sporo przydatnej wiedzy praktycznej, jak ta o dzikich grzybach spisana dla czytelników Kalendarza Ustrońskiego przez Aleksandra Dordę. Nie brakuje także poezji. Słowem – zapraszamy do lektury, bo każdy w Kalendarzu Ustrońskim z pewnością znajdzie coś, co go zainteresuje!

(indi)


źródło: ox.pl
dodał: BT 30-11-2014 13:55
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Gość Ox.pl - dr Michael Morys -Twarowski

17-10-2017 19:00

Gość Ox.pl - dr Michael Morys-Twarowski, który twierdzi, że historia nie jest nudna. O wielkiej Polsce, zuchwałym Chrobrym i drużynach piłkarskich. Jacek Porzycki pyta również Gościa, dlaczego pewien ksiądz wyrwał jedną kartkę z ksiąg parafialnych oraz o syna Adolfa Hitlera. Zapraszamy Państwa do obejrzenia wywiadu z autorem bestsellerowego "Polskiego Imperium" oraz najnowszej publikacji "Narodziny potęgi".

wyświetleń: 422komentarzy: 0

Co z Domem Ludowym w Pogwizdowie?

17-10-2017 17:00

Jest kompromis pomiędzy Macierzą Ziemi Cieszyńskiej, a przedstawicielami Urzędu Gminy Hażlach w sprawie Domu Ludowego w Pogwizdowie. Jak nieoficjalnie dowiedział się nasz portal, Gmina chce przejąć budynek MZC za kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jest duże prawdopodobieństwo, że do transakcji kupna – sprzedaży dojdzie na początku przyszłego roku.

wyświetleń: 1540komentarzy: 0

Międzynarodowo przy pasiece

17-10-2017 15:55

W minioną sobotę, 14 października w Miasteczku Pszczelim w Dzięgielowie odbyło się spotkanie pszczelarzy z Polski, Czech i Słowacji. Miłośnicy pszczół podpisali też umowę o współpracy.

wyświetleń: 477komentarzy: 0

Tym, co zginęli w obozach...

17-10-2017 14:25

Zbliża się premiera czwartego tomu serii „Z dziejów gminy Chybie” – czwarta część nosi tytuł „Z dziejów gminy Chybie. Zginęli w niemieckich więzieniach i obozach zagłady.”

wyświetleń: 451komentarzy: 0

Sukces cieszyńskich szachistów

17-10-2017 14:20

Szymon Marczak w grupie chłopców do lat 16 otrzymał srebrny medal na Szachowych Mistrzostwach Śląska Juniorów, które odbyły się w dniach 14 i 15 października 2017 w Łaziskach Górnych.

wyświetleń: 357komentarzy: 0

Skoczów ośrodkiem akademickim

17-10-2017 13:05

W miniony piątek, 13 października w Skoczowie zabrzmiał hymn studencki ''Gaudeamus igitur...''. Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2017/2018 z udziałem władz Uczelni WSB, znamienitych gości i studentów odbyła się w Teatrze Elektrycznym w Skoczowie. ''To historyczny moment, Skoczów stał się ośrodkiem akademickim'' - tymi słowami JM Rektor Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu, dr Andrzej Zduniak oficjalnie zainaugurował nowy rok akademicki.

wyświetleń: 1323komentarzy: 7

Tradycyjny chleb - warsztaty dotyczące wypieku chleba

17-10-2017 11:30

W poniedziałek, 16 października na terenie Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji, działającego przy SM Cieszynianka odbyły się warsztaty dla dzieci (i nie tylko), dotyczące pieczenia chleba. W czasie warsztatów można było dowiedzieć się więcej na temat powstania chleba oraz zmiany technik wypieku, a także przybliżony został temat chleba w innych krajach i kulturach.

wyświetleń: 513komentarzy: 0

Zamknięte skrzyżowanie

17-10-2017 10:10

Uwaga kierowcy – w Jaworzu zamknięto skrzyżowanie Średniej i Pagórkowej.

wyświetleń: 2273komentarzy: 0

Policja uzbrojona w sprzęt IT

17-10-2017 09:10

Śląska policja realizuje projekt „Cyfrowe Obserwatorium Bezpieczeństwa województwa śląskiego – śląska policja bliżej społeczeństwa” - nowatorskie w skali kraju rozwiązanie, wykorzystujące technologię informatyczną do usprawnienia pracy policjantów, ale też podniesienia standardu kontaktu obywateli z policją. Wartość tego projektu przekracza 21 milionów złotych.

wyświetleń: 1856komentarzy: 3

Jubileusz sekcji artystycznych Cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

17-10-2017 07:30

Jak podkreśla prezes Cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku Lucyna Bałandziuk - Istotną rolę w stymulowaniu rozwoju i samorealizacji osób w podeszłym wieku, uczestniczących w Uniwersytetach Trzeciego Wieku, odgrywają warsztaty artystyczne, stanowiące formę terapii przez sztukę. A w Cieszyńskim UTW sekcje artystyczne działają prężnie od samego początku istnienia organizacji, a więc od dziesięciu lat.

wyświetleń: 407komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .