Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 353komentarzy: 0

Filharmonia dla uczniów

09-01-2018 10:40

W poniedziałek (08.01) w Miejskim Ośrodku Kultury ''Prażakówka'' w Ustroniu odbył się kolejny z koncertów przedstawicieli Filharmonii Śląskiej, dedykowany dla uczniów okolicznych szkół. Tym razem uczniowie mieli okazję poznać historię kwartetu smyczkowego oraz poznać historię instrumentów strunowych. Było to kolejne dedykowane młodzieży zajęcia, w czasie których uczniowie mogą się dowiedzieć skąd wywodzą się poszczególne instrumenty oraz jakie jest ich zastosowanie.
fot. JŚ fot. JŚ

Poniedziałkowe spotkanie było kolejnym z cyklu spotkań, organizowanych przez Filharmonię Śląską, jednak pierwsze z tym roku. Uczniowie podzieleni zostali na dwie klasy-  grupę w wieku szkoły podstawowej oraz młodzież w wieku gimnazjalnym (pomimo likwidacji gimnazjów, podział ten wciąż obowiązuje, jeżeli chodzi o podział wiekowy). Zdecydowanie aktywniejsi byli młodsi uczestnicy zajęć, jednak grupa starsza również z zainteresowaniem przyglądała się poczynaniom muzyków.

Tym razem przedstawiony został kwartet smyczkowy – prowadząca wytłumaczyła zebranym, że jest to czwórka muzyków, z których dwoje gra na skrzypcach, jeden na altówce i jeden na wiolonczeli. Chociaż kontrabas również jest instrumentem smyczkowym, dla niego w tym kwartecie zabrakło miejsca. Wyjaśnione zostały również szczegóły dotyczące instrumentów, na przykład fakt, że do ich produkcji stosuje się końskie włosie, ponieważ na przykład włosy człowieka byłyby zdecydowanie zbyt mało wytrzymałe.

- Kwartet smyczkowy powstał w okresie klasycznym, czyli w XVIII wieku, po okresie baroku, kiedy to królowała raczej muzyka wokalna z akompaniamentem – tłumaczyła zgromadzonym prowadząca – wtedy również wykształciła się instrumentalna forma muzyczna, jaką jest sonata, czyli utwór podzielony na cztery części, który stał się stałym elementem twórczości klasyków wiedeńskich.

Po wstępie teoretycznym, przyszedł czas na praktykę. Kwartet smyczkowy, który przyjechał do Ustronia pokazał, jaka jest siła tych instrumentów, grając melodie zarówno klasyczne, jak i te zdecydowanie bardziej nowoczesne. Pokazano między innymi, jak cztery osoby potrafią zagrać utwór, który początkowo był przeznaczony dla całej orkiestry. Na zakończenie kwartet zagrał utwór znany wszystkim z bajki „Kraina Lodu”, co wzbudziło wsród młodzieży entuzjazm i dołączono do wspólnego wykonania utworu. .

 

źródło: ox.pl
dodał: JS 09-01-2018 10:40
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Stalownikom do zwycięstwa wystarczyła jedna bramka

23-01-2018 22:10

Wygrana nad stołecznym zespołem smakuje podwójnie. Wiedzą coś o tym kibice Trzyńca, gdyż podopieczni Vaclava Varadi pokonali dziś (23.01) praską Spartę, 1:0.

wyświetleń: 138komentarzy: 0

O budżecie miasta Ustroń

23-01-2018 19:30

Kolejna gmina, do której zaglądamy to Ustroń. Nasz dzisiejszy gość Ireneusz Szarzec, burmistrz tej miejscowości, mówi o tegorocznym budżecie miasta.

wyświetleń: 477komentarzy: 0

Muzeum Drukarstwa zostanie zmodernizowane

23-01-2018 17:30

W planach inwestycyjnych Miasta Cieszyn na rok 2018 znalazło się zadanie – modernizacja Muzeum Drukarstwa. Jak informuje cieszyński magistrat odświeżona zostanie obecna przestrzeń, ale również zaplanowano dobudowę dodatkowego pomieszczenia oraz zagospodarowanie terenu wokół Muzeum.

wyświetleń: 571komentarzy: 1

Laur dla burmistrza Strumienia

23-01-2018 15:55

W Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu zostały wręczone XXVI Laury Umiejętności i Kompetencji. Wśród  grona laureatów znaleźli się m. in. Anna Grygierek Burmistrz Strumienia ze Złotym Laurem Umiejętności i Kompetencji, Stanisław Szwed Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, który otrzymał Platynowy Laur Umiejętności i Kompetencji oraz Jerzy Wałga wybitny rusznikarz z Cieszyna.

wyświetleń: 742komentarzy: 0

Złap bilet na 8 lat w Tybecie!

23-01-2018 14:05

8 lat w Tybecie czyli polski, brudny, surowy, energetyzujący rock ze Śląska Cieszyńskiego. Znakiem rozpoznawczym zespołu są surowe, rockowe brzmienia gitar i energiczne, klasyczne riffy oparte na pulsującej, mocno osadzonej w metrum sekcji rytmicznej.

wyświetleń: 1135komentarzy: 2

Minister przyjechał z karetką

23-01-2018 12:15

Od wczoraj w Strumieniu służy potrzebującym nowa karetka. Nowy pojazd sanitarny został zakupiony z budżetu państwa. Kluczyki ratownikom przekazywał wiceminister Stanisław Szwed i wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz.

wyświetleń: 2751komentarzy: 10

Najciekawsze osiągnięcia architektoniczne - prelekcja UTW

23-01-2018 10:45

W poniedziałek (22.01) na terenie OCKiR działającego przy SM "Cieszynianka" odbyło się spotkanie Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tym razem w ramach sekcji nauki i techniki Tomasz Wysocki (architekt z Cieszyna) opowiedział o stylach architektonicznych oraz o najciekawszych budowlach świata. Słuchacze mogli dowiedzieć się między innymi wielu ciekawostek o zabytkach architektonicznych z antycznych czasów oraz porównać je z tymi współczesnymi.

wyświetleń: 442komentarzy: 0

Poszukiwania zakończone

23-01-2018 10:00

Wczoraj (23.01.2018) informowaliśmy o zaginięciu nastolatka z Pruchnej. Dziś poszukiwany chłopak się znalazł, cały i zdrowy.

wyświetleń: 10010komentarzy: 1

Monografia Strumienia

23-01-2018 09:15

Bogato wydane, pachnące drukiem egzemplarze książki autorstwa Wojciecha Kiełkowskiego pt. „Strumień w latach 1918-1945” to blisko  600 stron opisujących dzieje Strumienia w latach 1918-1945.

wyświetleń: 626komentarzy: 0

Kalendarz Ewangelicki

23-01-2018 07:30

Ukazuje się od roku 1882. Co podkreślał podczas spotkania z redaktorami Kalendarzy w Książnicy ksiądz Jerzy Below „Kalendarz Ewangelicki” jest o tyle specyficzny na tle omawianych kalendarzy regionalnych, że nie dotyczy tylko naszego regionu, ale całej społeczności ewangelickiej. Toteż dedykowany jest także ewangelikom z innych części kraju, a rozchodzi się w całej Polsce, a także za granicą.

wyświetleń: 1299komentarzy: 24
Kontakt z redkacją .