Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1322komentarzy: 0

Koronkowa robota - wystawa

16-09-2017 15:00

Od 09.09.2017 możemy na Cieszyńskiej Wenecji podziwiać wystawę koronek koniakowskich i nie tylko. ''Galeria w Bramie'' zgromadziła wiele wyrobów, które dziś są klasyfikowane, jako rękodzieło artystyczne. Koronki można podziwiać każdego dnia, w godzinach działania galerii, a eksponatów jest wiele. Z pewnością każdy odwiedzający wyjdzie z wystawy, będąc pod wrażeniem kunsztu koronkarskiego.
fot. Joanna Świba fot. Joanna Świba
- Na naszej wystawie można znaleźć zarówno tradycyjne wyroby z koronki koniakowskiej, jak i różne wariacje na temat koronkarstwa. Z pewnością należy zwrócić uwagę na różnorodność wzorów i form. Goście wystawy mogą podziwiać na przykład klasyczne obrusy oraz serwety, sukienkę, a nawet bieliznę wykonaną z koronki koniakowskiej. Dodatkowo znajdziemy na przykład koronkę, która została oblana gliną a następnie poddana obróbce cieplnej, dzięki czemu powstały oryginalne naczynia, bądź też wzory koronek odciśnięte na naczyniach, dzięki czemu powstały na nich wspaniałe wzory - mówi Iwona Szupina-Brawańska, organizatorka wystawy.
 
- Warto również zwrócić uwagę na biżuterię, przy której wykonaniu również został zastosowany motyw koronki - do wykonania koronki znajdującej się na przykład na kolczykach, bądź naszyjnikach znajdujących się na wystawie zastosowany został jedwab japoński. To bardzo cienkie nitki, w związku z czym wykonanie takiej biżuterii wymaga ogromnej precyzji - wyjaśnia organizatorka wystawy.
 
Żeby w całości pojąć kunszt koronkarstwa, z pewnością trzeba wystawę tę odwiedzić samemu. Wstęp jest wolny a odwiedzający mogą liczyć na wyjaśnienia, dotyczące wykonania koronek oraz dodatkowe informacje o eksponatach, które zostaną udzielone przez osoby odpowiedzialne za organizację wystawy. Wyrobów jest wiele. Niektóre to klasyczne koronki, inne z kolei to rozmaite wariacje na ich temat. Nie zmienia to jednak faktu, że każda koronka z osobna wprawia w zachwyt i wzbudza niekwestionowany podziw.
 
 
Joanna Świba
źródło: OX.PL
dodał: JS 16-09-2017 15:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Telefon dla niepełnosprawnych

23-03-2018 17:00

Doradcy Podatkowi ze Śląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych prowadzą bezpłatne konsultacje z zakresu ulg i uprawnień podatkowych przysługujących osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom. Porady udzielane są telefonicznie.

wyświetleń: 64komentarzy: 0

Walne zebranie cUTW

23-03-2018 15:30

W czwartek (22.03) na terenie Uniwersytetu Śląskiego odbyło się walne zebranie członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Cieszynie. W czasie trwania spotkania przedstawione były sprawozdania z działalności UTW a także głos mogli zabrać zaproszeni goście.

wyświetleń: 182komentarzy: 0

Spotkania Okręgówki odwołane, IV liga gra zgodnie z planem

23-03-2018 14:00

Piłkarzom z drużyn, występujących w Okręgówce, nie jest dane rozpocząć ligowe rozgrywki w tym roku. To już druga kolejka, która została im przełożona. Za to spotkania IV ligi zostaną rozegrane zgodnie z terminarzem.

wyświetleń: 230komentarzy: 0

Fałszywi funkcjonariusze policji!

23-03-2018 12:15

Istnieje wiele metod wyłudzania pieniędzy, które wykorzystują podobne zasady działania. O metodzie „na wnuczka” słyszeli już niemal wszyscy. Tym razem na terenie kraju pojawiają się oszuści, którzy podszywając się za policjantów próbują wyłudzić pieniądze od starszych osób.

wyświetleń: 804komentarzy: 3

Umiarkowany stopień niepełnosprawności - ulgi i uprawnienia

23-03-2018 10:45

Zespół orzekający o stopniu niepełnosprawności po przedstawieniu wymaganych dokumentów przyznaje jeden z trzech stopni niepełnosprawności: znaczny, umiarkowany, lekki lub wydaje decyzję odmowną. Osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z przysługujących im ulg i uprawnień.

wyświetleń: 626komentarzy: 0

Żegnali smog - Ustroński Alarm Smogowy

23-03-2018 09:05

Nadejście kalendarzowej wiosny, to szansa na pożegnanie smogu. Duża ilość pyłów zawieszonych w powietrzu to w dużej mierze wynik procesów spalania w domowych piecach, a co za tym idzie, wraz z końcem sezonu grzewczego, jakość powietrza znacznie się poprawia. Pierwszego dnia wiosny (21.03) smog został symbolicznie pożegnany przez Ustroński Alarm Smogowy.

wyświetleń: 309komentarzy: 0

Odznaka dla dawcy

23-03-2018 07:25

Podczas ostatniej sesji RG Chybie, uroczyście wyróżniono mieszkańca Mnicha – Jacka Orawca, który uhonorowany został odznaką „Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.

wyświetleń: 619komentarzy: 0

Światowy Dzień Wody w ZST

22-03-2018 20:15

Światowy Dzień Wody, który obchodzony jest właśnie dziś (22.03) świętowali m.in. uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im. płk Gwidona Langera.  Jak na Dzień Wody przystało wszystko kręciło się wokół tego ważnego dla ludzkiego organizmu napoju życia.

wyświetleń: 487komentarzy: 0

Portal OX.PL poleca!

22-03-2018 18:20

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 360komentarzy: 0

Wkład Zaolzia w odrodzenie RP

22-03-2018 17:10

W środę (21.03) w ramach działań Koła nr 2 Macierzy Ziemi Cieszyńskiej "Mały Jaworowy" oraz Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji w Cieszynie odbyło się spotkanie z dr inż. Stanisławem Gawlikiem, który pokrótce przybliżył co działo się na terenach Zaolzia w 1918 roku oraz jaki miało to związek z odrodzeniem RP.

wyświetleń: 265komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .