Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kwiecień 2018
P W Ś C P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Kontakt24

wyświetleń: 1188komentarzy: 0

Grzech Piotrowski - wywiad z kompozytorem, producentem, muzykiem

14-09-2017 19:05

Grzegorz ''Grzech'' Piotrowski to polski kompozytor, producent i multiinstrumentalista. Współpracował m.in. z takimi artystami, jak Marysia Starosta, Reni Jusis, czy Budka Suflera. Od 2009 roku aktywnie działa, jako założyciel World Orchestry, która skupia wielu artystów muzyki improwizowanej z kilkudziesięciu krajów. W najbliższy weekend na terenie Bielska i Ustronia będzie odbywał się Jazztival, festiwal zainicjowany przez Grzecha Piotrowskiego.
Plakat Jazztivalu Plakat Jazztivalu
Joanna Świba: Jazztival będzie w tym roku miał swoją premierę. Skąd wziął się pomysł na zainicjowanie takiego wydarzenia?
 
Grzegorz Piotrowski: Żeby to wyjaśnić, trzeba przyjrzeć się historii World Orchestry. Chociaż oficjalnie powstała w 2009 roku, jej początki sięgają lat 90’ ubiegłego wieku. Od dawna jeżdżę po świecie, poznając różnych muzyków, z których większość zajmuje się właśnie muzyką improwizowaną. World Orchestra wielokrotnie występowała w czasie dużych festiwali, podczas których udało nam się gromadzić na scenie 80, 100, a raz nawet 150 osób. Dodatkowo pracujemy nad wieloma wydarzeniami muzycznymi. W tym roku będzie to między innymi festiwal w Toskanii, czy w Rzymie. W Polsce zagramy na Mazurach. Jednak na południu Polski byliśmy jak dotąd nieobecni. Postanowiliśmy więc coś zmienić, tak narodził się pomysł.
 
JŚ: Czy wydarzenie cieszy się dużym zainteresowaniem?

GP: Tak. Jeżeli ktoś liczy, że udając się bezpośrednio na koncert będzie w stanie nabyć jeszcze bilety, może spotkać się z niemiłą niespodzianką. Na chwilę obecną bilety są jeszcze dostępne, jednak wciąż przychodzą nowe osoby pytać o Jazztival i zwykle wychodzą z biletami. Bielsko w moim odczuciu jest miastem jazzu. Organizowana jest na przykład Jazzowa Jesień. W związku z tym miłośników tej muzyki znajdziemy tam sporo, a co za tym idzie nasze wydarzenie również wzbudza zainteresowanie.
 
JŚ: World Orchestra skupia artystów z całego świata, czy ciężko jest znaleźć osoby chętne do współpracy?
 
GP: Wszędzie tak naprawdę jest inaczej. W jednym miejscu od razu znajduję artystów na wysokim poziomie, którzy chętnie współpracują, w innym miejscu muszę zaczynać od zera. Biorę saksofon i gram, rozpoczynając przygodę z muzyką w danym miejscu. Dzięki temu mogę poprawiać błędy, również dla mnie jest to bardzo rozwijające.
 
JŚ: Lubi Pan podróże z World Orchestrą?
 
GP: World Orchestra z samej zasady miała działać właśnie w taki sposób. Założyłem tę grupę, więc wyjazdy są dla mnie bardzo przyjemnym i odkrywczym doświadczeniem. Mogę zobaczyć z innej perspektywy siebie oraz Polskę. Mogę z własnych obserwacji wyciągać odpowiednie wnioski, nie bazując tylko na stereotypach, dotyczących określonych krajów, bądź kultur. Porównuję poziom zaawansowania muzycznego w różnych miejscach, z tym co mamy w Polsce. Muszę przyznać, że na tle tego porównania Polska wypada bardzo dobrze, co nie znaczy jednak, że w innych krajach nie ma wspaniałych artystów.
 
JŚ: Czy podczas Jazztivalu zobaczymy takich artystów?
 
GP: Oczywiście. Jest to duże wydarzenie, w związku z czym będziemy mogli zobaczyć wspaniałych artystów, nie tylko z Polski. Jeżeli chodzi o naszą ojczyznę, czołową postacią będzie Sebastian Karpiel-Bułecka, który jest głosem muzyki rodem z Polski. Podczas Jazztivalu będziemy mogli zobaczyć również wspaniałe Trio z Moskwy, które w naszym kraju będzie gościło po raz pierwszy. Z pewnością wspaniałych artystów nie zabraknie.
 
JŚ: Podobno jazz to muzyka dla koneserów, zgodzi się Pan z tym?
 
GP: Nie. Jazz to tak naprawdę muzyka dla wszystkich. Pytanie tylko, czy osoba, która nigdy się jazzem nie pasjonowała będzie w stanie poświęcić swój wolny wieczór, aby przyjść na taki koncert. Jazz jest muzyką, która pozwala zamknąć oczy i poczuć się po prostu dobrze. Podczas takich koncertów możemy spotkać również wielu wspaniałych ludzi.
 
JŚ: Czym jest dla Pana Jazz?
 
GP: Tak naprawdę to po prostu jednym z kierunków muzyki. Muzyka improwizowana to coś wspaniałego, wspaniałe jest również łącznie różnych instrumentów i różnych stylów muzycznych. Jest to rozwijające dla artystów i ciekawe dla publiczności.
 
JŚ: Współpracował pan na przykład z Marysią Starostą, Kayah, czy też z raperem znanym jako Te-Tris. Czy oznacza to, że jest Pan w stanie zająć się praktycznie każdym typem muzyki?
 
GP: Muzyką zajmuję się w wielu wymiarach. Nie jestem tylko i wyłącznie muzykiem, zajmuję się również produkcją albumów muzycznych. To u mnie powstała pierwsza płyta zespołu Afromental i tak naprawdę oni narodzili się w mojej wytwórni. Na tej zasadzie współpracowałem również z wieloma innymi artystami. Jednak to jest tylko działalność uboczna. Zarabiając, jako producent, zyskuję fundusze, które mogę spożytkować jako muzyk. Gdyby nie te produkcje, nigdy nie powstałaby żadna z moich grup muzycznych, nie powstałaby prawdopodobnie również World Orchestra. W rzeczywistości wszystko jest tylko środkiem do celu, którym jest właśnie realizowanie swoich pasji muzycznych, wraz z określonymi grupami.
 
JŚ: Czyli tworzenie muzyki jest dla Pana najważniejsze?
 
GP: Nie do końca. Wszystko co robię, traktuję bardzo poważnie i staram się wykonywać jak najlepiej. Jednak to właśnie muzyce poświęcam swój czas wolny. Gram, komponuję, robię wiele rzeczy. Przykładowo 3 marca będzie miała premierę moja nowa symfonia. Jestem aktywny muzycznie i lubię tworzyć nowe rzeczy. Dlatego właśnie cieszę się, że World Orchestra jest tak aktywna.

JŚ: Dziękuję bardzo za wywiad i życzę dalszych sukcesów.
 
GP: Również dziękuję i do zobaczenia podczas Jazztivalu.  
 
źródło: OX.PL
dodał: JS 14-09-2017 19:05
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Bajki Robotów - wernisaż

26-04-2018 09:20

W środę (25.04) na terenie Galerii 36,6 Uniwersytetu Śląskiego, zlokalizowanej w kampusie przy ulicy Bielskiej w Cieszynie odbył się wernisaż wystawy „Bajki Robotów”. Zaprezentowane zostały prace artystów, nadesłane na konkurs organizowany przez Instytut Sztuki Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie a autorzy zwycięskich grafik otrzymali nagrody.

wyświetleń: 23komentarzy: 0

Dobiegł końca projekt ''Cieszyńska Kompania Obrony Narodowej''

26-04-2018 07:30

Wszystko zaczęło się wiosną 2015 roku. W marcu odbyło się pierwsze szkolenie w ramach Cieszyńskiej Kompanii Obrony Narodowej. W tym roku projekt dobiegł końca. Zakończenie działań ma związek z powstawaniem na terenie województwa śląskiego struktur obrony terytorialnej. 

wyświetleń: 509komentarzy: 1

Gość Ox.pl - Tom Swoboda - artysta multimedialny. [zwiastun]

25-04-2018 19:30

Gość Ox.pl - Tom Swoboda- artysta multimedialny. O zmiażdżonej czaszce, Oddziale Pediatrycznym i wizualnych przedstawieniach duchowości. Jacek Porzycki zapytał również o zapis transcendencji i ''Szkołę Sztuki i Myślenia''. Co sprawiło, że artysta został wyróżniony w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym ''Sony World Photograpfy Awards 2018''?  Czy można narysować Boga? Zapraszamy do obejrzenia rozmowy.  Na pełną wersję wywiadu zapraszamy w niedzielę 29 kwietnia- oglądajcie!

wyświetleń: 401komentarzy: 0

MŚ 1A: Polacy przegrali z Wielką Brytanią, Chmielewski zanotował kolejny dobry występ

25-04-2018 19:25

Niestety, sprawdził się najczarniejszy scenariusz. Polscy hokeiści, którzy rywalizują na Mistrzostwach Świata Dywizji 1A w Budapeszcie, przegrali dzisiaj z Brytyjczykami (25 kwietnia) i ich szanse na awans, zamiast wzrosnąć, to zmalały. Kolejne dobre zawody rozegrał Aron Chmielewski, który na co dzień występuje w HC Ocelari Trinec.

wyświetleń: 238komentarzy: 0

Rower w policyjnej bazie danych

25-04-2018 18:45

Rowery potrafią kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych i coraz częściej padają celem złodziei. Kupując coraz to lepsze zabezpieczenia jednośladów zmniejszamy ryzyko kradzieży, ale czy aby są one w stanie uchronić od ich kradzieży? Policjanci z cieszyńskiej komendy oraz przedstawiciele straży miejskich z naszego regionu brali udział w szkoleniu dotyczącym  znakowania rowerów syntetycznym DNA.

wyświetleń: 1146komentarzy: 1

Warsztaty UTW - tym razem o konfliktach

25-04-2018 18:10

We wtorek (24.04) na terenie Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej, oddziału zamiejscowego w Cieszynie odbyły się kolejne warsztaty w ramach działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tym razem temat dotyczył Ćwiczenia kompetencji społecznych, niezbędnych w rozwiązywaniu konfliktów i problemów, a temat przybliżyła psycholog, Wanda Papugowa.

wyświetleń: 273komentarzy: 0

Skazani wyszli z więzienia - zbierać śmieci.

25-04-2018 17:45

Osadzeni z Zakładu Karnego w Cieszynie po raz kolejny wzięli udział w tegorocznych obchodach Dnia Ziemi.

wyświetleń: 1823komentarzy: 0

Jak dbać o wzrok w wieku dojrzałym?

25-04-2018 17:20

We wtorek (24.04) na terenie sali konferencyjnej Pawilonu Diagnostyczno-Zabiegowego w Szpitalu Śląskim w Cieszynie odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Pro Salute". Tym razem dr n. med. Agata Plech, Ordynator Oddziału Okulistycznego w szpitalu opowiedziała, jak dbać o oczy w wieku dojrzałym.

wyświetleń: 519komentarzy: 0

Gmina dofinansuje kursy?

25-04-2018 15:30

Informujemy, że od 01.05.2018r. wszystkie kursy na terenie Kiczyc, Pierśćca, Kowali, Wieszcząt oraz Dolnego Boru zostają zlikwidowane. Taka informacja pojawiła się na internetowej stronie skoczowskiego Transkomu. Kartka z taką samą treścią zawisła również na przystankach.

wyświetleń: 2444komentarzy: 5

Wymusił i uderzył

25-04-2018 14:25

Do kolizji dwóch pojazdów doszło przed godziną czternastą w Marklowicach Górnych.

wyświetleń: 3575komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .