Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 840komentarzy: 0

Grzech Piotrowski - wywiad z kompozytorem, producentem, muzykiem

14-09-2017 19:05

Grzegorz ''Grzech'' Piotrowski to polski kompozytor, producent i multiinstrumentalista. Współpracował m.in. z takimi artystami, jak Marysia Starosta, Reni Jusis, czy Budka Suflera. Od 2009 roku aktywnie działa, jako założyciel World Orchestry, która skupia wielu artystów muzyki improwizowanej z kilkudziesięciu krajów. W najbliższy weekend na terenie Bielska i Ustronia będzie odbywał się Jazztival, festiwal zainicjowany przez Grzecha Piotrowskiego.
Plakat Jazztivalu Plakat Jazztivalu
Joanna Świba: Jazztival będzie w tym roku miał swoją premierę. Skąd wziął się pomysł na zainicjowanie takiego wydarzenia?
 
Grzegorz Piotrowski: Żeby to wyjaśnić, trzeba przyjrzeć się historii World Orchestry. Chociaż oficjalnie powstała w 2009 roku, jej początki sięgają lat 90’ ubiegłego wieku. Od dawna jeżdżę po świecie, poznając różnych muzyków, z których większość zajmuje się właśnie muzyką improwizowaną. World Orchestra wielokrotnie występowała w czasie dużych festiwali, podczas których udało nam się gromadzić na scenie 80, 100, a raz nawet 150 osób. Dodatkowo pracujemy nad wieloma wydarzeniami muzycznymi. W tym roku będzie to między innymi festiwal w Toskanii, czy w Rzymie. W Polsce zagramy na Mazurach. Jednak na południu Polski byliśmy jak dotąd nieobecni. Postanowiliśmy więc coś zmienić, tak narodził się pomysł.
 
JŚ: Czy wydarzenie cieszy się dużym zainteresowaniem?

GP: Tak. Jeżeli ktoś liczy, że udając się bezpośrednio na koncert będzie w stanie nabyć jeszcze bilety, może spotkać się z niemiłą niespodzianką. Na chwilę obecną bilety są jeszcze dostępne, jednak wciąż przychodzą nowe osoby pytać o Jazztival i zwykle wychodzą z biletami. Bielsko w moim odczuciu jest miastem jazzu. Organizowana jest na przykład Jazzowa Jesień. W związku z tym miłośników tej muzyki znajdziemy tam sporo, a co za tym idzie nasze wydarzenie również wzbudza zainteresowanie.
 
JŚ: World Orchestra skupia artystów z całego świata, czy ciężko jest znaleźć osoby chętne do współpracy?
 
GP: Wszędzie tak naprawdę jest inaczej. W jednym miejscu od razu znajduję artystów na wysokim poziomie, którzy chętnie współpracują, w innym miejscu muszę zaczynać od zera. Biorę saksofon i gram, rozpoczynając przygodę z muzyką w danym miejscu. Dzięki temu mogę poprawiać błędy, również dla mnie jest to bardzo rozwijające.
 
JŚ: Lubi Pan podróże z World Orchestrą?
 
GP: World Orchestra z samej zasady miała działać właśnie w taki sposób. Założyłem tę grupę, więc wyjazdy są dla mnie bardzo przyjemnym i odkrywczym doświadczeniem. Mogę zobaczyć z innej perspektywy siebie oraz Polskę. Mogę z własnych obserwacji wyciągać odpowiednie wnioski, nie bazując tylko na stereotypach, dotyczących określonych krajów, bądź kultur. Porównuję poziom zaawansowania muzycznego w różnych miejscach, z tym co mamy w Polsce. Muszę przyznać, że na tle tego porównania Polska wypada bardzo dobrze, co nie znaczy jednak, że w innych krajach nie ma wspaniałych artystów.
 
JŚ: Czy podczas Jazztivalu zobaczymy takich artystów?
 
GP: Oczywiście. Jest to duże wydarzenie, w związku z czym będziemy mogli zobaczyć wspaniałych artystów, nie tylko z Polski. Jeżeli chodzi o naszą ojczyznę, czołową postacią będzie Sebastian Karpiel-Bułecka, który jest głosem muzyki rodem z Polski. Podczas Jazztivalu będziemy mogli zobaczyć również wspaniałe Trio z Moskwy, które w naszym kraju będzie gościło po raz pierwszy. Z pewnością wspaniałych artystów nie zabraknie.
 
JŚ: Podobno jazz to muzyka dla koneserów, zgodzi się Pan z tym?
 
GP: Nie. Jazz to tak naprawdę muzyka dla wszystkich. Pytanie tylko, czy osoba, która nigdy się jazzem nie pasjonowała będzie w stanie poświęcić swój wolny wieczór, aby przyjść na taki koncert. Jazz jest muzyką, która pozwala zamknąć oczy i poczuć się po prostu dobrze. Podczas takich koncertów możemy spotkać również wielu wspaniałych ludzi.
 
JŚ: Czym jest dla Pana Jazz?
 
GP: Tak naprawdę to po prostu jednym z kierunków muzyki. Muzyka improwizowana to coś wspaniałego, wspaniałe jest również łącznie różnych instrumentów i różnych stylów muzycznych. Jest to rozwijające dla artystów i ciekawe dla publiczności.
 
JŚ: Współpracował pan na przykład z Marysią Starostą, Kayah, czy też z raperem znanym jako Te-Tris. Czy oznacza to, że jest Pan w stanie zająć się praktycznie każdym typem muzyki?
 
GP: Muzyką zajmuję się w wielu wymiarach. Nie jestem tylko i wyłącznie muzykiem, zajmuję się również produkcją albumów muzycznych. To u mnie powstała pierwsza płyta zespołu Afromental i tak naprawdę oni narodzili się w mojej wytwórni. Na tej zasadzie współpracowałem również z wieloma innymi artystami. Jednak to jest tylko działalność uboczna. Zarabiając, jako producent, zyskuję fundusze, które mogę spożytkować jako muzyk. Gdyby nie te produkcje, nigdy nie powstałaby żadna z moich grup muzycznych, nie powstałaby prawdopodobnie również World Orchestra. W rzeczywistości wszystko jest tylko środkiem do celu, którym jest właśnie realizowanie swoich pasji muzycznych, wraz z określonymi grupami.
 
JŚ: Czyli tworzenie muzyki jest dla Pana najważniejsze?
 
GP: Nie do końca. Wszystko co robię, traktuję bardzo poważnie i staram się wykonywać jak najlepiej. Jednak to właśnie muzyce poświęcam swój czas wolny. Gram, komponuję, robię wiele rzeczy. Przykładowo 3 marca będzie miała premierę moja nowa symfonia. Jestem aktywny muzycznie i lubię tworzyć nowe rzeczy. Dlatego właśnie cieszę się, że World Orchestra jest tak aktywna.

JŚ: Dziękuję bardzo za wywiad i życzę dalszych sukcesów.
 
GP: Również dziękuję i do zobaczenia podczas Jazztivalu.  
 
źródło: OX.PL
dodał: JS 14-09-2017 19:05
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Nowy, darmowy plac zabaw w Karwinie

19-11-2017 08:15

Wiszące mosty, domki, zjeżdżalnie, wieże – nowy darmowy plac zabaw dla dzieci powstał w Karwinie.

wyświetleń: 349komentarzy: 0

Msze i nabożeństwa online

19-11-2017 06:30

Nie możesz być na mszy lub nabożeństwie? Nic straconego, zawsze możesz uczestniczyć w nich dzięki kamerom udostępnionym online. Poniżej prezentujemy listę kościołów katolickich i ewangelickich z naszego regionu, w których zostały uruchomione transmisje na żywo, również na urządzenia mobilne. 

wyświetleń: 192komentarzy: 0

Norweski triumf w Wiśle

19-11-2017 00:15

Reprezentanci Norwegii okazali się najlepsi w pierwszym drużynowym konkursie Pucharu Świata w sezonie 2017/2018. Johann Andre Forfang, Anders Fannemel, Daniel Andre Tande i Robert Johansson wyprzedzili reprezentantów Polski oraz czwórkę z Austrii. Oba te teamy uplasowały się ex aequo na drugim stopniu podium.

wyświetleń: 282komentarzy: 1

750 lat Skoczowa. Bolesław Noga

18-11-2017 21:30

Jubileusze stanowią okazję, aby na chwilę się zatrzymać, spojrzeć wstecz, podsumować to, co wydarzyło się na przestrzeni lat. Dlatego też wyszliśmy, jako Miejskie Centrum Kultury ''Integrator'', z inicjatywą zadania trzech pytań przed kamerą osobom związanym ze Skoczowem, wyraziście wkomponowanym z racji wielu doświadczeń i pełnionych przez nich ról w lokalną społeczność.

wyświetleń: 248komentarzy: 0

Kopciuszek dla 2-letniego Szymka

18-11-2017 20:15

4 tysiące złotych - tyle datków udało się zebrać wczoraj (17.11) w Szkole Podstawowej w Hażlachu, po spektaklu "Kopciuszek", który został wystawiony przez nauczycieli tej placówki. Pieniądze zostaną przekazane na rzecz chorego Szymonka Zamarskiego.

wyświetleń: 1385komentarzy: 0

''7 cudów świata i inne budowle'' - wystawa Książnicy Cieszyńskiej

18-11-2017 18:45

W czwartek (16.11) na terenie Książnicy Cieszyńskiej odbył się wernisaż wystawy "Siedem cudów świata i inne słynne budowle". Wystawa składa się z wyeksponowanych, bogato ilustrowanych dzieł, pochodzących z okresu od XVI do XIX w., są to druki ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej. W czasie tworzenia wystawy zwrócono szczególną uwagę nie tylko na siedem cudów świata, ale również na inne budowle, w jakiś sposób warte zapamiętania.

wyświetleń: 197komentarzy: 0

Na żywo: konferencja prasowa

18-11-2017 18:25

Konferencja prasowa po Konkursie drużynowym Pucharu Świata w Wiśle. Polacy ex aequo z drużyną Austrii zajęli drugie miejsce w konkursie drużynowym inaugurującym kolejny sezon Pucharu Świata. Na najwyższym stopniu podium stanęła reprezentacja Norwegii. Na niedzielę (19.11.2017) zaplanowano konkurs indywidualny. Zobaczymy w nim siedmiu Polaków: Jakuba Wolnego, Aleksandra Zniszczoła, Dawida Kubackiego, Piotra Żyłę, Stefana Hulę, Macieja Kota i Kamila Stocha.

wyświetleń: 377komentarzy: 0

Cieszyn oczami Dariusza Orszulika

18-11-2017 18:15

Wczoraj (17.11) w galerii na piętrze Księgarni Piastowskiej w Cieszynie miał miejsce wernisaż wystawy Dariusza Orszulika "Cieszyn jest piękny".

wyświetleń: 489komentarzy: 0

Cieszyn zapalił się na fioletowo

18-11-2017 16:30

Wcześniactwo to nie wyrok, jednak ciągle wiele rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych nie wie gdzie szukać wsparcia i pomocy. Celem wczorajszej (17.11) fioletowej akcji, która miała miejsce m.in.w Cieszynie było zwrócenie uwagi, właśnie na problem wcześniactwa. 

wyświetleń: 498komentarzy: 1

XVIII Przegląd Pieśni Patriotycznej im. Małgorzaty Papiurek

18-11-2017 15:00

W czwartek 16 listopada 2017 roku w auli Szkoły Podstawowej w Zebrzydowicach odbył się XVIII Przegląd Pieśni Patriotycznej im. Małgorzaty Papiurek – eliminacje.

wyświetleń: 300komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .