Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1024komentarzy: 0

Grzech Piotrowski - wywiad z kompozytorem, producentem, muzykiem

14-09-2017 19:05

Grzegorz ''Grzech'' Piotrowski to polski kompozytor, producent i multiinstrumentalista. Współpracował m.in. z takimi artystami, jak Marysia Starosta, Reni Jusis, czy Budka Suflera. Od 2009 roku aktywnie działa, jako założyciel World Orchestry, która skupia wielu artystów muzyki improwizowanej z kilkudziesięciu krajów. W najbliższy weekend na terenie Bielska i Ustronia będzie odbywał się Jazztival, festiwal zainicjowany przez Grzecha Piotrowskiego.
Plakat Jazztivalu Plakat Jazztivalu
Joanna Świba: Jazztival będzie w tym roku miał swoją premierę. Skąd wziął się pomysł na zainicjowanie takiego wydarzenia?
 
Grzegorz Piotrowski: Żeby to wyjaśnić, trzeba przyjrzeć się historii World Orchestry. Chociaż oficjalnie powstała w 2009 roku, jej początki sięgają lat 90’ ubiegłego wieku. Od dawna jeżdżę po świecie, poznając różnych muzyków, z których większość zajmuje się właśnie muzyką improwizowaną. World Orchestra wielokrotnie występowała w czasie dużych festiwali, podczas których udało nam się gromadzić na scenie 80, 100, a raz nawet 150 osób. Dodatkowo pracujemy nad wieloma wydarzeniami muzycznymi. W tym roku będzie to między innymi festiwal w Toskanii, czy w Rzymie. W Polsce zagramy na Mazurach. Jednak na południu Polski byliśmy jak dotąd nieobecni. Postanowiliśmy więc coś zmienić, tak narodził się pomysł.
 
JŚ: Czy wydarzenie cieszy się dużym zainteresowaniem?

GP: Tak. Jeżeli ktoś liczy, że udając się bezpośrednio na koncert będzie w stanie nabyć jeszcze bilety, może spotkać się z niemiłą niespodzianką. Na chwilę obecną bilety są jeszcze dostępne, jednak wciąż przychodzą nowe osoby pytać o Jazztival i zwykle wychodzą z biletami. Bielsko w moim odczuciu jest miastem jazzu. Organizowana jest na przykład Jazzowa Jesień. W związku z tym miłośników tej muzyki znajdziemy tam sporo, a co za tym idzie nasze wydarzenie również wzbudza zainteresowanie.
 
JŚ: World Orchestra skupia artystów z całego świata, czy ciężko jest znaleźć osoby chętne do współpracy?
 
GP: Wszędzie tak naprawdę jest inaczej. W jednym miejscu od razu znajduję artystów na wysokim poziomie, którzy chętnie współpracują, w innym miejscu muszę zaczynać od zera. Biorę saksofon i gram, rozpoczynając przygodę z muzyką w danym miejscu. Dzięki temu mogę poprawiać błędy, również dla mnie jest to bardzo rozwijające.
 
JŚ: Lubi Pan podróże z World Orchestrą?
 
GP: World Orchestra z samej zasady miała działać właśnie w taki sposób. Założyłem tę grupę, więc wyjazdy są dla mnie bardzo przyjemnym i odkrywczym doświadczeniem. Mogę zobaczyć z innej perspektywy siebie oraz Polskę. Mogę z własnych obserwacji wyciągać odpowiednie wnioski, nie bazując tylko na stereotypach, dotyczących określonych krajów, bądź kultur. Porównuję poziom zaawansowania muzycznego w różnych miejscach, z tym co mamy w Polsce. Muszę przyznać, że na tle tego porównania Polska wypada bardzo dobrze, co nie znaczy jednak, że w innych krajach nie ma wspaniałych artystów.
 
JŚ: Czy podczas Jazztivalu zobaczymy takich artystów?
 
GP: Oczywiście. Jest to duże wydarzenie, w związku z czym będziemy mogli zobaczyć wspaniałych artystów, nie tylko z Polski. Jeżeli chodzi o naszą ojczyznę, czołową postacią będzie Sebastian Karpiel-Bułecka, który jest głosem muzyki rodem z Polski. Podczas Jazztivalu będziemy mogli zobaczyć również wspaniałe Trio z Moskwy, które w naszym kraju będzie gościło po raz pierwszy. Z pewnością wspaniałych artystów nie zabraknie.
 
JŚ: Podobno jazz to muzyka dla koneserów, zgodzi się Pan z tym?
 
GP: Nie. Jazz to tak naprawdę muzyka dla wszystkich. Pytanie tylko, czy osoba, która nigdy się jazzem nie pasjonowała będzie w stanie poświęcić swój wolny wieczór, aby przyjść na taki koncert. Jazz jest muzyką, która pozwala zamknąć oczy i poczuć się po prostu dobrze. Podczas takich koncertów możemy spotkać również wielu wspaniałych ludzi.
 
JŚ: Czym jest dla Pana Jazz?
 
GP: Tak naprawdę to po prostu jednym z kierunków muzyki. Muzyka improwizowana to coś wspaniałego, wspaniałe jest również łącznie różnych instrumentów i różnych stylów muzycznych. Jest to rozwijające dla artystów i ciekawe dla publiczności.
 
JŚ: Współpracował pan na przykład z Marysią Starostą, Kayah, czy też z raperem znanym jako Te-Tris. Czy oznacza to, że jest Pan w stanie zająć się praktycznie każdym typem muzyki?
 
GP: Muzyką zajmuję się w wielu wymiarach. Nie jestem tylko i wyłącznie muzykiem, zajmuję się również produkcją albumów muzycznych. To u mnie powstała pierwsza płyta zespołu Afromental i tak naprawdę oni narodzili się w mojej wytwórni. Na tej zasadzie współpracowałem również z wieloma innymi artystami. Jednak to jest tylko działalność uboczna. Zarabiając, jako producent, zyskuję fundusze, które mogę spożytkować jako muzyk. Gdyby nie te produkcje, nigdy nie powstałaby żadna z moich grup muzycznych, nie powstałaby prawdopodobnie również World Orchestra. W rzeczywistości wszystko jest tylko środkiem do celu, którym jest właśnie realizowanie swoich pasji muzycznych, wraz z określonymi grupami.
 
JŚ: Czyli tworzenie muzyki jest dla Pana najważniejsze?
 
GP: Nie do końca. Wszystko co robię, traktuję bardzo poważnie i staram się wykonywać jak najlepiej. Jednak to właśnie muzyce poświęcam swój czas wolny. Gram, komponuję, robię wiele rzeczy. Przykładowo 3 marca będzie miała premierę moja nowa symfonia. Jestem aktywny muzycznie i lubię tworzyć nowe rzeczy. Dlatego właśnie cieszę się, że World Orchestra jest tak aktywna.

JŚ: Dziękuję bardzo za wywiad i życzę dalszych sukcesów.
 
GP: Również dziękuję i do zobaczenia podczas Jazztivalu.  
 
źródło: OX.PL
dodał: JS 14-09-2017 19:05
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Zakochani Pod Tułem - wielki powrót!

19-01-2018 12:00

Status konkursu: TRWA

Jesteś zakochany od niedawna? A może twój związek ma już za sobą długie lata romantycznych uniesień? Bez względu na to, czy kochasz od kilku dni, czy od wielu lat, zapraszamy do udziału w konkursie Zakochani Pod Tułem. Rusza 5 edycja konkursu!

wyświetleń: 87komentarzy: 0

Dzień babci i dziadka - występ dzieci

19-01-2018 11:20

W czwartek (18.01) w związku ze zbliżającym się dniem babci i dziadka grupy językowe działające w OCKiR w Cieszynie przygotowały specjalny spektakl w języku angielskim na który zaproszono bacie, dziadków oraz wszystkie osoby zainteresowane poczynaniami najmłodszych poliglotów.Dzieci podzielone zgodnie z grupami wiekowymi, razem z prowadzącą zajęcia zatańczyły na scenie i zaśpiewały anglojęzyczne piosenki.

wyświetleń: 142komentarzy: 0

Program Rewitalizacji Gminy Hażlach

19-01-2018 09:45

Gmina Hażlach przystąpiła do opracowania Programu Rewitalizacji Gminy Hażlach na lata 2018-2023.

wyświetleń: 354komentarzy: 0

Fryderyka bez większych szkód

19-01-2018 08:45

Kilka wyjazdów strażaków do połamanych konarów, to efekt działań orkanu Fryderyka, którego podmuchy odczuwaliśmy przez całą noc.

wyświetleń: 1701komentarzy: 1

Kwalifikacja wojskowa

19-01-2018 07:30

Mimo że obowiązkowa służba wojskowa w naszym kraju już nie obowiązuje, to kwalifikacja wojskowa tak i jest obowiązkowa.  Tegoroczna "Kwalifikacja wojskowa" na terenie kraju rozpocznie się 30 stycznia 2018 r. i potrwa do 28 kwietnia 2018 r.

wyświetleń: 893komentarzy: 0

O budżecie gminy Goleszów

18-01-2018 19:30

Rozpoczynamy cykl rozmów z samorządowcami powiatu cieszyńskiego. Tematem przewodnim jest budżet gminy na rok 2018. Dzisiaj gościem Portalu Śląska Cieszyńskiego jest wójt Goleszowa – Krzysztof Glajcar.

wyświetleń: 1213komentarzy: 0

Strumień: przybyło mieszkańców

18-01-2018 17:50

Nie tylko Jasienica podsumowała miniony rok, również styczeń przeanalizował ilu mieszkańców przybyło w gminie Strumień, jakie były najpopularniejsze imiona oraz ile zawarto małżeństwa  w ubiegłym roku kalendarzowym.

wyświetleń: 1230komentarzy: 1

Potrącenie pieszych w Jaworzu

18-01-2018 16:45

W czwartek (18.01) około godziny 13:50 doszło do potrącenia pieszych na pasach przez kierowcę samochodu osobowego.

wyświetleń: 2119komentarzy: 0

Z Zoru do Tunezji

18-01-2018 16:30

W środę (17.01) w Osiedlowym Centrum Kultury i Rekreacji, działającym przy SM "Cieszynianka" odbyło się spotkanie z Genowefą i Zbigniewem Koczoniami, którzy przybliżyli kulturę, krajobrazy oraz zwyczaje południowej części Tunezji. Zgromadzonym gościom została zaprezentowana nie tylko opowieść, ale również zdjęcia, które doskonale obrazowały realia Tunezji Północnej.

wyświetleń: 1148komentarzy: 3

Szkolenie strzeleckie w Goleszowie

18-01-2018 16:00

W czwartek  18 stycznia 2018 od godz. 9.00 na strzelnicy HUBERTUS w Goleszowie odbyło się szkolenie strzeleckie z broni długiej AKMS i KBKS uczniów klas mundurowych ZS im. Wł. Szybińskiego w Cieszynie.

wyświetleń: 1340komentarzy: 6
Kontakt z redkacją .