Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Leśnicy podpowiadają jaką choinkę wybrać

Dziś 6 grudnia Świętego Mikołaja. Coraz częściej będziemy myśleć o zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia, które już za pasem. Jednym z symboli jest tradycyjna choinka, tylko jaką wybrać aby pięknie pachniała, była przyjazna dla środowiska i oka? O to zapytaliśmy leśnika Magdalenę Mijal z Nadleśnictwa Wisła.

Jaki gatunek wybrać, aby choinka była trwała i pięknie pachniała?
 
Leśnicy z przeznaczeniem na choinki pozyskują najczęściej gatunki rodzime – świerki, sosny i jodły. W górach najbardziej popularnym gatunkiem jest świerk. Jego zaletą jest na pewno intensywny zapach, choć na pewno gubi igły najszybciej z wymienionych gatunków. Sosna i jodła utrzymują igły zdecydowanie dłużej, ale za to nie pachną tak ładnie, jak świerk. W Nadleśnictwie Wisła sprzedajemy głównie choinki świerkowe dlatego, że są najpopularniejsze oraz najtańsze, a także zwyczajnie w górskich lasach jest ich najwięcej. Choinki naturalne są pozyskiwane w ramach przemyślanych zabiegów hodowlanych. Młode drzewka rosnąc zabierają przestrzeń sąsiadom, dlatego część z nich, również w ramach naturalnych procesów, nigdy nie dożyje starości. Dzięki rozpoznaniu tego procesu możemy wyprzedzić naturę i pozyskać te drzewka na choinki. Łączymy zatem przyjemne z pożytecznym i dlatego możemy cieszyć się pachnącą, naturalną choinką. Z tego też powodu nie sprzedajemy jodeł – gatunek ten jest przystosowany do powolnego wzrostu i w przeciwieństwie do świerka radzi sobie nawet w dużym zagęszczeniu swoich sąsiadów, rosnąc powoli i czekając na swoją kolej. Część nadleśnictw posiada własne plantacje drzewek tylko z przeznaczeniem na choinki. Wtedy właśnie pojawiają się inne niż rodzime gatunki. U nas na szkółce Wyrchczadeczka można zakupić jodłę kaukaską.
 
Gdzie możemy takie drzewka kupić?
My, jako Nadleśnictwo Wisła choinki będziemy w tym roku sprzedawać przy Leśnym Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Istebnej oraz na szkółce Wyrchczadeczka w Jaworzynce, natomiast w Wiśle choinkę będzie można zakupić bezpośrednio w kancelariach wszystkich leśnictw.
 
Jak dbać o drzewko w domu, by jak najdłużej było piękne i pachnące?
Ciętą choinkę należy w domu postawić z dala od źródeł ciepła, popularnością cieszą się także ostatnio stojaki z pojemnikiem na wodę, który na pewno przedłuży świeżość takiej choinki.
 
Nadleśnictwo Wisła, szykuje również niespodziankę podczas jarmarku w centrum miasta...
Nadleśnictwo Wisła od kilku lat włącza się w Akcję Choinki jak malowane na zaproszenie Wiślańskiego Centrum Kultury, która w tym roku odbędzie się na wiślańskim rynku w dniach 12-13 grudnia 2020 r. Podczas Akcji można od nas trzymać choinkę – do rozdania przygotujemy kilkadziesiąt sztuk. Będzie też można porozmawiać z nami na tematy związane z przyrodą, bo w tym roku z uwagi na obecną sytuację i niewielką liczbę imprez, nie mieliśmy zbyt wielu okazji do tego. Cieszymy się bardzo i serdecznie zapraszamy!
 

rozmawiała Dorota Kohut

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: