Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dziś Boże Ciało

Boże Ciało przypada w tym roku właśnie dzisiaj, 15 czerwca. Wokół świątyń odbędą się liczne procesje i modlitwa przy ołtarzach polowych.

Boże Ciało jest w Polsce dniem wolnym od pracy, inaczej jest u naszych południowych sąsiadów – Czesi i Słowacy pracują dzisiaj normalnie. Polskie procesje, szczególnie na wiejskich terenach są jednymi z najbardziej barwnych w Europie.

Święto w Kosciele Katolickim obchodzone jest od bardzo dawna jako Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Uroczystość ta została ustanowiona na skutek widzeń św. Julianny z Cornillon. Pod jej wpływem biskup Robert z Thourotte ustanowił w 1246 r. taką uroczystość dla diecezji Liège. W 1252 r. została ona rozszerzona na Niemcy, a w 1264 r. papież Urban IV bullą Transiturus ustanowił tę uroczystość dla całego Kościoła. Katolicy wierzą, że w 1263 miał miejsce cud eucharystyczny w Bolsenie, gdy hostia w rękach wątpiącego w transsubstancjację księdza zaczęła krwawić. W Polsce po raz pierwszy wprowadził tę uroczystość biskup Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej.

Święto od tego czasu obrosło w wiele zwyczajów, również ludowych. Na Śląsku Cieszyńskim, podobnie jak w wielu miejscach w kraju, szczególne znaczenie miały gałązki brzozy z ołtarzy oraz plecione z ziół polnych wianki. Wierzono, iż gałązka z Bożego Ciała zatknięta na ścianie lub w pomieszczeniach gospodarczych chroni przed nieszczęściem i ma moc odganiania burzy. Z kolei wianki plecione z polnych i ogrodowych roślin, np. z rozchodnika, macierzanki, mięty pieprzowej, czerwonej koniczyny, lubczyku, liści poziomki, gałązeczek hebzu (bzu czarnego) i innych najróżniejszych kwiatów po poświęceniu ich podczas procesji, wieszano u drzwi wejściowych, pod „okapym” a także w stodole, „kómorze” i oborze. Miały chronić dom od wszelkich nieszczęść, uderzenia pioruna, chorób. Wywar z wianuszków pito przy różnych dolegliwościach lub robiono z niego okłady a nawet dymem z palonego ziela wchodzącego w skład wianuszków, okadzano gospodarstwo.

Wianek miał jeszcze więcej zastosowań: - Wkładano go, lub tylko zioła z niego, zmarłym domownikom do poduszki pod głowę. Kładziono go również pod pierwszy snopek nowo zwiezionego zboża do stodoły, aby uchronić plon przed myszami i innymi gryzoniami, a pokruszone listki z niego obowiązkowo dodawano do ziarna podczas siewu, co miało zapewnić dobry urodzaj zbóż – pisze Jan Szymik w książce „Doroczne zwyczaje i obrzędy na Śląsku Cieszyńskim”.

Z Bożym Ciałem związane jest też jedno z najbardziej znanych porzekadeł ludowych „W Boże Ciało – skocz do wody śmiało”- wierzono, że w ten dzień można już bez uszczerbku dla zdrowia kąpać się w rzece czy stawie. Warto w ten dzień obserwować pogodę, bo – zgodnie z ludową mądrością – „Boże Ciało pogoda darzy, rok będzie dobry dla gospodarzy” lub „Jaki dzień w Boże Ciało, takich dni potem niemało.”

Za rok Boże Ciało wypadnie na koniec maja – odbędzie się 31 maja.
 

red.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: