Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 2984komentarzy: 0

Dziś Boże Ciało

15-06-2017 07:00

Boże Ciało przypada w tym roku właśnie dzisiaj, 15 czerwca. Wokół świątyń odbędą się liczne procesje i modlitwa przy ołtarzach polowych.
Gałązki z ołtarzy polowych były niegdyś cenionym środkiem magicznym, fot. procesja Bożego Ciała w Cieszynie, fot. SK/arc.ox.pl Gałązki z ołtarzy polowych były niegdyś cenionym środkiem magicznym, fot. procesja Bożego Ciała w Cieszynie, fot. SK/arc.ox.pl

Boże Ciało jest w Polsce dniem wolnym od pracy, inaczej jest u naszych południowych sąsiadów – Czesi i Słowacy pracują dzisiaj normalnie. Polskie procesje, szczególnie na wiejskich terenach są jednymi z najbardziej barwnych w Europie.

Święto w Kosciele Katolickim obchodzone jest od bardzo dawna jako Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Uroczystość ta została ustanowiona na skutek widzeń św. Julianny z Cornillon. Pod jej wpływem biskup Robert z Thourotte ustanowił w 1246 r. taką uroczystość dla diecezji Liège. W 1252 r. została ona rozszerzona na Niemcy, a w 1264 r. papież Urban IV bullą Transiturus ustanowił tę uroczystość dla całego Kościoła. Katolicy wierzą, że w 1263 miał miejsce cud eucharystyczny w Bolsenie, gdy hostia w rękach wątpiącego w transsubstancjację księdza zaczęła krwawić. W Polsce po raz pierwszy wprowadził tę uroczystość biskup Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej.

Święto od tego czasu obrosło w wiele zwyczajów, również ludowych. Na Śląsku Cieszyńskim, podobnie jak w wielu miejscach w kraju, szczególne znaczenie miały gałązki brzozy z ołtarzy oraz plecione z ziół polnych wianki. Wierzono, iż gałązka z Bożego Ciała zatknięta na ścianie lub w pomieszczeniach gospodarczych chroni przed nieszczęściem i ma moc odganiania burzy. Z kolei wianki plecione z polnych i ogrodowych roślin, np. z rozchodnika, macierzanki, mięty pieprzowej, czerwonej koniczyny, lubczyku, liści poziomki, gałązeczek hebzu (bzu czarnego) i innych najróżniejszych kwiatów po poświęceniu ich podczas procesji, wieszano u drzwi wejściowych, pod „okapym” a także w stodole, „kómorze” i oborze. Miały chronić dom od wszelkich nieszczęść, uderzenia pioruna, chorób. Wywar z wianuszków pito przy różnych dolegliwościach lub robiono z niego okłady a nawet dymem z palonego ziela wchodzącego w skład wianuszków, okadzano gospodarstwo.

Wianek miał jeszcze więcej zastosowań: - Wkładano go, lub tylko zioła z niego, zmarłym domownikom do poduszki pod głowę. Kładziono go również pod pierwszy snopek nowo zwiezionego zboża do stodoły, aby uchronić plon przed myszami i innymi gryzoniami, a pokruszone listki z niego obowiązkowo dodawano do ziarna podczas siewu, co miało zapewnić dobry urodzaj zbóż – pisze Jan Szymik w książce „Doroczne zwyczaje i obrzędy na Śląsku Cieszyńskim”.

Z Bożym Ciałem związane jest też jedno z najbardziej znanych porzekadeł ludowych „W Boże Ciało – skocz do wody śmiało”- wierzono, że w ten dzień można już bez uszczerbku dla zdrowia kąpać się w rzece czy stawie. Warto w ten dzień obserwować pogodę, bo – zgodnie z ludową mądrością – „Boże Ciało pogoda darzy, rok będzie dobry dla gospodarzy” lub „Jaki dzień w Boże Ciało, takich dni potem niemało.”

Za rok Boże Ciało wypadnie na koniec maja – odbędzie się 31 maja.
 

red.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG 15-06-2017 07:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Gość OX.pl - Paulina Hławiczka

23-08-2017 19:00

Gość Ox.pl - Paulina Hławiczka. Kobieta-ksiądz w Kościele, uchodźcy, emigracja i Brexit - to główne wątki rozmowy.

wyświetleń: 1938komentarzy: 1

Co nowego od jesieni na Scenie Polskiej?

23-08-2017 17:00

Pomału kończą się wakacje i czas przygotować się na sezon artystyczny 2017/2018 w Teatrze Cieszyńskim. Jakich premier możemy spodziewać się na Scenie Polskiej? Tradycyjnie będzie to sześć nowych przedstawień, wśród których znajdzie się dramaturgia współczesna, klasyka i propozycje rozrywkowe. Na afiszu znajdziemy też cieszące się popularnością spektakle z poprzednich sezonów.

wyświetleń: 350komentarzy: 0

Świetlica w Koralowej Arenie

23-08-2017 15:10

300 tysięcy złotych kosztować będzie nabudowa budynku zaplecza sportowego stadionu „Koralowa Arena”. Na powstałych w ten sposób 200 metrach pojawi się Świetlica Środowiskowa oraz sale masażu, magazyny i umywalnie.

wyświetleń: 333komentarzy: 0

Skontroluj swoje znamiona - akcja bezpłatnych badań dermatologicznych w Brennej

23-08-2017 13:40

Już 31 sierpnia mieszkańcy Brennej będą mieli okazję wykonać bezpłatne badania wszystkich znamion na swojej skórze. Celem akcji zainicjowanej przez Fundację NEUCA dla Zdrowia jest promocja profilaktyki i diagnostyka czerniaka.

wyświetleń: 1594komentarzy: 0

Wyremontowali Na Węgrach

23-08-2017 12:20

Kolejny odcinek ulicy Na Węgrach w Międzyrzeczu Dolnym w Gminie Jasienica został wyremontowany.

wyświetleń: 498komentarzy: 0

Rajd Barum: Szejowie przed najważniejszą rundą Mistrzostw Czech

23-08-2017 11:00

Po starcie w Rajdzie Rzeszowskim Jarek i Marcin Szeja po raz drugi stają do rywalizacji z najlepszymi załogami Mistrzostw Europy. Po zeszłorocznym zwycięstwie w Grupie N, w tym roku bracia z Ustronia zmierzą się z odcinkami Rajdu Barum w aucie klasy R5. Na dwie rundy przed końcem sezonu załoga GK Forge Metkom Rally Team walczy o trzeci stopień podium w mistrzostwach Czech.

wyświetleń: 376komentarzy: 0

Święto rękodzieła przed nami po raz piąty

23-08-2017 09:15

Już w najbliższą niedzielę (27 sierpnia) odbędzie się w Cieszynie kolejny już Cieszyński Jarmark Piastowski. Będzie to piąta odsłona tej imprezy, a do nadolziańskiego grodu ponownie zjadą rękodzielnicy i pracownie rękodzieła z różnych części Polski.

wyświetleń: 1201komentarzy: 1

Zamkną most na Al. Łyska!

23-08-2017 07:30

28 sierpnia br. (poniedziałek) most na Al. Łyska w Cieszynie zostanie wyłączony z ruchu.

wyświetleń: 3196komentarzy: 3

Zostań SuperW!

22-08-2017 19:00

Dołącz do grona superbohaterów i zostań wolontariuszem Szlachetnej Paczki – SuperW! W regionie potrzeba około 100 wolontariuszy. Udowodnij, że nie tylko Superman może nieść pomoc!

wyświetleń: 686komentarzy: 0

Tydzień Dobrej Nowiny w Dębowcu

22-08-2017 17:00

W dniach od 14 do 19 sierpnia 2017 roku po raz kolejny odbywał się w Dębowcu Tydzień Dobrej Nowiny. Głównym tematem całego tygodnia była wędrówka ludu izraelskiego z Egiptu do Ziemi Obiecanej. Codziennie w zajęciach uczestniczyło około 60 dzieci.

wyświetleń: 1714komentarzy: 4
Kontakt z redkacją .