Młodzi chcą paszporty

Twarda okładka, zdjęcie w środku i pieczątki wszędzie tam, gdzie młody, kreatywny człowiek zaznaczy swoją aktywność. A takich miejsc jest wiele. Centra wolontariatów, organizacje pozarządowe, teatry, kina, muzea, galerie, przestrzeń publiczna. Zamek, Dom Kultury i organizacje imprez.

 – To konkretny sposób na docenienie tej młodzieży, która poświęca cenny czas wolny na rozwój społeczeństwa obywatelskiego i wpływanie na własne otoczenie. To nie tylko paszport do kultury ale i lepszej pracy oraz profesjonalnego działania społecznego i czymś czym można by uzasadnić Srebrną Cieszyniankę dla Juniora.  - Przekonywał Michał Paluch, współorganizator Kongresu Kultury i Komunikacji dla Młodych, który będzie miał swoją kontynuację 3 i 4 grudnia w Świetlicy Na Granicy, w otwartej dla wszystkich debacie nad ekonomią i edukacją w kulturze.  – Jestem pewny, że wykonaliśmy swoje zadanie. Ponad 60 młodych ludzi i ich opiekunów ze wszystkim szkół ponadgimnazjalnych w Cieszynie wyznaczyło wiele nowych kierunków w relacjach z kulturą i komunikacją w szkole i poza nią. – Mówi Mariusz Bielesz, dwudziestolatek, absolwent „Kopera”.

Najpierw młodzież szkolna wraz z przedstawicielami władz miasta, powiatu, nauczycielami, przedstawicielami różnych instytucji kulturalno-oświatowych debatowała przy Okrągłym Stole, później pracowała warsztatowo przy stolikach skupionych wokół 5 bloków tematycznych stosując metodę Blue Ocean Strategy. Ta metodyka pracy pozwoliła im na sformułowanie kilkunastu innowacyjnych tez, które teraz chcą przedstawić starszemu pokoleniu na forum grudniowej części Kongresu. - Jestem pełna uznania dla młodzieży i organizatorów, którym udało się skupić grono zacnych gości, radnych, władz miasta Cieszyna i powiatu, dyrektorów, a przede wszystkim liczną grupę uczniów z lokalnych szkół, którzy są zainteresowani dyskusją i konstruktywną pracą w zakresie rozwoju kultury. – Zaznaczała dr hab. prof. UŚ Urszula Szuścik, która objęła patronat nad wydarzeniem, z ramienia Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji  Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, gospodarza spotkania.

- Zastanawialiśmy się nad sensownością zwracania się do nauczycieli per pani, panie profesorze jak również brakiem języka czeskiego w cieszyńskich szkołach. Ja przedstawiłem pomysł na dystrybucję informacji o kulturze w ramach zintegrowanej sieci informacyjnej. Nazwałem to układem krwionośnym dla kultury. Tematów jest znacznie więcej, dlatego  musimy kontynuować spotkania. – Mówił Krzysztof Kula, uczeń Osucha. Odpowiadali nauczyciele: - Myślę, że jeśli mamy na myśli szeroko rozumianą kulturę, to należy mocniej naciskać na temat transgraniczności, współpracy szkół po obu stronach Olzy. Trzeba wiercić w głowach włodarzy miast, ale także i uczniów, aby zaczęli się uczyć czeskiego. Może jakaś szkoła średnia polsko-czeska, z naciskiem na techniczne sprawy. – Proponował Jakub Kania, nauczyciel angielskiego z Zespołu Szkół Technicznych.

Na podobne transgraniczne potrzeby zwróciła uwagę Aleksandra Trybuś, posłanka na Sejmu RP. - Dyskusja była bardzo ciekawa. Młodzi aktywiści odważnie podejmowali kolejne problemy. Dostrzeżono braki we wzajemnych kontaktach po obu stronach granicy. Wskazano potrzebę zmian w wielu innych ważnych obszarach.

Organizatorzy przewidują kontynuację spotkań kongresowych przy okrągłym stole, choć zgodnie z propozycją jednej z uczestniczek warto zaprosić do wspólnego stołu rodziców.  Międzyszkolne konkursy z wiedzy regionalnej, dzień subkultur w szkołach, szkolna ściana do bazgrania dla wyrażenia uczuć i emocji, debaty oxfordzkie, nocne maratony filmowe w szkole, lekcje poświęcone na biografie nauczycieli, reaktywacja piwnicy teatralnej lub Piwnicy Stary Targ, wolontariat teatralny – to tylko niektóre z propozycji. Jeśli ich część wejdzie w życie paszport dla kultury wydaje się uzasadniony.

Nie zabrakło również głosu przestrogi. - Lepiej by było, żeby w następnych edycjach pojawili się uczniowie nie tylko związani z Parlamentem czy TCW, bo takie spotkania to święto i krok w lepszy świat, tym bardziej, że praktyka wspólnych spotkań jest w kryzysie. Mam jednak wątpliwości co do koncentracji bardziej na metodach i narzędziach niż samych celach. – Podkreślała Joanna Wowrzeczka, współorganizatorka Kongresu Kultury i Komunikacji, zapraszając na jego drugą część, której szczegóły programowe znajdują się pod linkiem: www.kongreskultury.cieszyn.pl

mat.pras.

Zobacz fotoreportaż>>>

źródło: mat pras,
dodał: 2013-11-27 17:28:04
Komentarze
0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować: