Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Od krajcara po złotówkę

Monety mające ponad dwa wieki można zobaczyć w skoczowskim Muzeum im. Gustawa Morcinka. Od 12 kwietnia wystawione są tam zbiory numizmatyków cieszyńskich.

 

„200 lat obiegu pieniędzy na terenie Skoczowa” – to wystawa, którą można podziwiać w im. Muzeum Gustawa Morcinka w Skoczowie.  To podróż od ćwiartki krajcara po współczesną złotówkę. Na wystawie można oglądać zbiory numizmatyków cieszyńskich, które do Skoczowa sprowadził Przemysław Rydzewski, organizator wystawy.  – To wystawa monet i banknotów,  które w ciągu 200 lat były używane jako pieniądze obiegowe, nie kolekcjonerskie – mówi Przemysław Rydzewski. 

Można tu zobaczyć prawdziwe perełki od ¼ krajcara, przez talary miedziane i srebrne, talary związkowe. – Talar związkowy był odpowiednikiem dzisiejszego euro. Można nim było płacić w wielu krajach Związku Niemieckiego – zaznacza Przemysław Rydzewski. 

Na wystawie obejrzymy też guldeny, pamiątkowe monety myśliwskie, które były wręczane za czasów Cesarza Franciszka Józefa. Są też przedwojenne polskie monety i te przecięte po reformie Grabskiego na połowę. Są również te z okresu okupacji i Polski Ludowej, nie brakuje też współczesnych pieniędzy. 

Wystawa numizmatyczna to również szansa na poznanie szczegółów portfeli z przeszłości. W XIX wieku włodarze Skoczowa zarabiali 500 talarów. Jeden talar przeliczany był wtedy na 60 krajcarów. Za 7 krajcarów można było na przykład kupić chleb. 

Wystawę można zobaczyć w godzinach otwarcia muzeum: wtorek, czwartek, piątek - 9.00 - 15.00 środa - 9.00 - 17.00, sobota, niedziela - 10.00 - 14.00.

 

Dorota Kochman
źródło: OX.PL
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: