Od krajcara po złotówkę
„200 lat obiegu pieniędzy na terenie Skoczowa” – to wystawa, którą można podziwiać w im. Muzeum Gustawa Morcinka w Skoczowie. To podróż od ćwiartki krajcara po współczesną złotówkę. Na wystawie można oglądać zbiory numizmatyków cieszyńskich, które do Skoczowa sprowadził Przemysław Rydzewski, organizator wystawy. – To wystawa monet i banknotów, które w ciągu 200 lat były używane jako pieniądze obiegowe, nie kolekcjonerskie – mówi Przemysław Rydzewski.
Można tu zobaczyć prawdziwe perełki od ¼ krajcara, przez talary miedziane i srebrne, talary związkowe. – Talar związkowy był odpowiednikiem dzisiejszego euro. Można nim było płacić w wielu krajach Związku Niemieckiego – zaznacza Przemysław Rydzewski.
Na wystawie obejrzymy też guldeny, pamiątkowe monety myśliwskie, które były wręczane za czasów Cesarza Franciszka Józefa. Są też przedwojenne polskie monety i te przecięte po reformie Grabskiego na połowę. Są również te z okresu okupacji i Polski Ludowej, nie brakuje też współczesnych pieniędzy.
Wystawa numizmatyczna to również szansa na poznanie szczegółów portfeli z przeszłości. W XIX wieku włodarze Skoczowa zarabiali 500 talarów. Jeden talar przeliczany był wtedy na 60 krajcarów. Za 7 krajcarów można było na przykład kupić chleb.
Wystawę można zobaczyć w godzinach otwarcia muzeum: wtorek, czwartek, piątek - 9.00 - 15.00 środa - 9.00 - 17.00, sobota, niedziela - 10.00 - 14.00.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.