Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Obchodzimy Święto Narodowe

Obchodzimy dziś Święto Niepodległości. Jest to święto państwowe, ustanowione dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborów (1795-1918). Jest to dzień wolny od pracy.

Na przełomie października i listopada 1918 r. wobec rozpadu monarchii austro-węgierskiej  i zapowiedzi bliskiej klęski Niemiec Polacy coraz wyraźniej odczuwali, że odbudowa niepodległego państwa polskiego jest bliska

W Cieszynie już od 19 października 1918 r. działała i sprawowała funkcje rządowe Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego pod  przewodnictwem księdza Józefa Londzina.

11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna „wobec grożącego niebezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego, dla ujednolicenia wszelkich zarządzeń wojskowych i utrzymania porządku w kraju” przekazała władzę wojskową i naczelne dowództwo wojsk polskich, jej podległych, brygadierowi Józefowi Piłsudskiemu. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące działania bojowe Wielkiej Wojny. Po ponad 120 latach Polska odzyskiwała niepodległość.

W tym dniu pamiętajmy o wywieszeniu flag narodowych. Jest to wyraz naszego przywiązania i szacunku dla Ojczyzny.

Program obchodów Święta Niepodległosci w naszym regionie:

eMBe

źródło: mat.pras./ox.pl
dodał: MB

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-11-11 15:29:11
cd minerwa: jak to bylo czyli hanys, pepik dwa bratanki....<br /><br />http://www.historycy.org/historia/index.php/t57089.html<br /><br />- \&quot; NAJSTARSZY HYMN ŚLĄSKA JEST PO CZESKU: \&quot;Śląska ojczyzno, święto ziemio, kraju najpiękniejszych z wszystkich...\&quot; - hymny Śląska niemiecko, polsko i śląskojęzyczne powstały dopiero później:<br />\&quot;Slezská vlasti, půdo svatá,<br />zemi nejkrásnější všech ......\&quot;
2016-11-12 06:14:55
koszor: To, że jest po czesku zapisany nie oznacza, że był tak śpiewany. Najstarsze polskie księgi też nie są po polsku.
2016-11-12 06:19:12
koszor: To jest cytat ze strony. którą podajesz:<br /> PIERWSZE ZAPISANE ZDANIE NA ŚLĄSKU POWIEDZIAŁ CZECH - chodzi rzecz jasna o sławne \&quot;Day, ut ia pobrusa a ti pozivai\&quot;, które powiedział na Śląsku czeski rycerz Bagvalus.\&quot;<br /><br />Jeżeli to uważasz, że to zdanie jest po czesku, to jesteś w błędzie. To zdanie jest po staropolsku ( ma też śląski akcent). Nie czerp wiedzy z internetowych przepychanek, tylko z konkretnych źródeł.
2016-11-12 11:53:19
cd minerwa: Panstwo slaskie nigdy nie istnialo, choc byly ruchy w tym kierunku, byly takie struktury, jak w czasach czeskich po 1335 roku, gdy wspolczesne pojecie panstwa nie istnialo.<br />Poczatek Slaska datuje sie w okresie, gdy ten kraj nalezał do Panstwa Wielkomorawskiego, a potem do Czech, czyli tzw. macierz jest morawsko-czeska, a nie polska.<br />Wiec nie widze przeszkod, ze hymn byl w jezyku czeskim z nalecialosciami staro-cerkiewno-slowianskimi.<br />Uprawnione jest mowienie o morawsko-czeskiej macierzy Slaska. <br /><br />Pytanie - czy Slask powrocil do polskiej macierzy - nie, bo przeciez macierz (zrodla, korzenie, poczatki) Slaska leza na Morawach i w Czechach.<br /><br />
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: