Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1004komentarzy: 0

Stulecie konsekracji kościoła w Puńcowie

14-05-2018 09:15

Parafianie, zaproszeni goście, sympatycy parafii w niedzielę 13 maja hucznie świętowali 100-lecie konsekracji kościoła w Puńcowie. Choć świątynia ma pół tysiąclecia, to dotychczas odnaleziono jedynie dokumenty wskazujące na datę poświęcenia jej po generalnym remoncie i przebudowie właśnie wiek temu.

- Kościół w Puńcowie stoi już pięćset lat. Jednak po remoncie, kiedy ksiądz proboszcz Edward Lincer przebudował ten kościół, dobudował wieżę, chór, kaplicę, zmienił ołtarze, witraże, poszycie dachowe zaprosił biskupa z Wrocławia żeby konsekrował tą świątynię. Ja myślę rekonsekrował, ale nie znaleźliśmy na to żadnych dokumentów – wyjaśnia obecny proboszcz Dariusz Kowala.

Główną atrakcją obchodów był koncert prawosławnego chóru. Wprawdzie zwyczaj modlitwy poprzez występy artystyczne w Puńcowskim kościele ma już prawie dwa lata, czyli tyle, ile działa parafialny chór, to prawosławne pieśni kościelne w języku starocerkiewnosłowiańskim na naszym terenie wysłuchać można nader rzadko. Skąd akurat taki gość? Otóż parafia jest pw. św. Jerzego, a zaproszony chór działa przy parafii prawosławnej pod tym samym wezwaniem w Białymstoku. - Nasz organista zwrócił uwagę na to, że w prawosławiu jest duży nacisk na piękny śpiew, że te modlitwy są wyśpiewane. Wyszukaliśmy kontakt i zaprosiliśmy ten chór, by nasze bratnie parafie mogły się spotkać - mówi proboszcz. Występ chóru z Białegostoku w Puńcowie był pierwszym spotkaniem obu parafii św. Jerzego, ale Dariusz Kowala ma nadzieje, że nie ostatnim. - Są bardzo otwarci. Chętnie przyjęli nasze zaproszenie i mam nadzieję, że kontakt między naszymi parafiami i chórami się utrzyma.

Puńcowska parafia faktycznie otwarta jest na ekumenizm. W ramach Spotkań Artystycznych w Modlitwie występował np. ewangelicki „Chór Wyższobramski”. Niedzielne, przygotowane w ramach obchodów 100-lecia konsekracji świątyni Spotkania Artystyczne w Modlitwie były już dziewiątymi. - Przez ostatnie dwa lata już przygotowywaliśmy się do tego jubileuszu poprzez organizowanie spotkań artystycznych o 16:00 w niedziele. Były koncerty wielkopostny, bożonarodzeniowy, maryjny – wylicza proboszcz.

Chór przy parafii w Puńcowie jest młodziutki, istnieje od dwóch lat. Liczy 20 osób. Kieruje nim Tomasz Piwko. - Ponieważ nie jest to pełny zespół chóralny nazywa go „chórem kameralnym” – wyjaśnia proboszcz. Cieszy się, że w chórze jest pełen przegląd wiekowy, mieszanka od młodych małżeństw po ludzi koło siedemdziesiątki.

A w niedzielne popołudnie oprócz koncertu wierni mogli wysłuchać wykładu historyka Grzegorza Księżyca o puńcowskich proboszczach XX wieku. A po części modlitewno – artystycznej przyszedł czas na piknikową zabawę. Przed kościołem grała strażacka orkiestra dęta miejscowego OSP, były odpustowe kramy, stoiska z grillem, napojami i słodyczami.

(indi)źródło: ox
dodał: BT 14-05-2018 09:15
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Książnica: Gawęda o Legionach i profesjonalny wykład o gen. Sosnkowskim

24-05-2018 07:30

Dwudziestu entuzjastów ojczystych dziejów stawiło się we wtorek 22 maja na kolejnym cyklu wykładów "Akademii Niepodległości" w Książnicy Cieszyńskiej. Podczas spotkania słuchacze zapoznali się z próbą odmityzowania historii Legionów oraz samego Józefa Piłsudskiego autorstwa prof. Andrzeja Chwalby, a także mieli okazję dowiedzieć się o mało znanym w powszechnej świadomości współtwórcy Niepodległej, Kazimierzu Sosnkowskim, którego postać przybliżył dr Jerzy Kirszak.

wyświetleń: 48komentarzy: 0

Recytowali w hołdzie Polsce Niepodległej

23-05-2018 19:00

Wczoraj (22.05) w Szkole Podstawowej im. Trzech Braci w Hażlachu odbył się VII Powiatowy Konkurs Recytatorski ''Życie jest i wdzięczność nasza'' w hołdzie Polsce Niepodległej. W wydarzeniu tym wzięli udział uczniowie z całego powiatu.  

wyświetleń: 570komentarzy: 1

Refleksologia w szpitalu - ''Pro salute''

23-05-2018 17:15

We wtorek (22.05) na terenie Szpitala Śląskiego w Cieszynie odbyło się ostatnie spotkanie z cyklu Pro salute „Hoży, a nie chorzy seniorzy”. Tym razem specjalista refleksolog Wioletta Szojda opowiedziała o terapii, jaką jest uciskanie odpowiednich punktów, znajdujących się na stopach oraz na dłoniach.

wyświetleń: 660komentarzy: 0

Gość OX.pl - Katarzyna Gładczak [zwiastun]

23-05-2018 15:25

Katarzyna Gładczak o jubileuszu największej Szkoły Podstawowej w Cieszynie i o pracy na stanowisku dyrektora. Jak funkcjonuje SP nr 2? Co oferuje uczniom, nauczycielom i rodzicom? Jacek Porzycki zapytał również o schron, podróż tramwajem i najtrudniejsze obowiązki. Cała rozmowa już w najbliższą niedzielę, 27.05.2018 - Zapraszamy!

wyświetleń: 887komentarzy: 0

Stacje naprawcze dla rowerów

23-05-2018 13:45

W Cieszynie przy ulicy Hajduka oraz na Al. Łyska (teren Lasku Miejskiego) zamontowane zostały stcaje naprawcze dla rowerów. Realizacja projektu „Razem Damy Radę” została wdrożona dzięki akcji Castorama Tour, która odbyła się 30 lipca 2017 roku. W ramach głosowania został wyłoniony zwycięski projekt, którym okazały się stacje naprawcze dla rowerów – była to inicjatywa Urzędu Miasta.

wyświetleń: 1250komentarzy: 0

Centrum Wsparcia dla osób znajdujących się w stanie kryzysu psychicznego

23-05-2018 12:35

Od grudnia 2017 roku działa uruchomione przez Fundację "Itaka" Centrum Wsparcia dla osób znajdujących się w stanie kryzysu psychicznego.

wyświetleń: 431komentarzy: 0

II Turniej Polskiej Ligi Hokeja na rolkach

23-05-2018 11:00

W sobotę 26 maja 2018 w odbędzie się II Turniej Polskiej Ligi Hokeja na rolkach. Gospodarzami tego wydarzenia będzie LUCE Bielsko Biała I. 

wyświetleń: 218komentarzy: 0

Najmłodsi stela 39/663/2018

23-05-2018 09:15

Zapraszamy na kolejną część cyklu - ''Najmłodsi stela''- czyli fotogalerię najmłodszych mieszkańców naszego powiatu w obiektywie naszego fotoreportera.

wyświetleń: 3631komentarzy: 0

Menażka i ożeż ty! - najtrudniejsze słowa dyktanda

23-05-2018 07:30

Wczoraj (22.05) w Cieszynie odbyła się kolejna, IX już edycja, Cieszyńskiego Konkursu Ortograficznego „Bezbłędny w obłędnym Cieszynie", skierowanego do uczniów cieszyńskich szkół podstawowych. W tym roku nagrodę główną, unikatowe pióro, po raz pierwszy w historii konkursu otrzymał uczeń z Czeskiego Cieszyna.

wyświetleń: 850komentarzy: 1

Zakończył się Cieszyński Miting Pływacki 2017/2018

22-05-2018 21:05

Blisko 140 zawodników z całego Śląska wzięło udział w ostatniej, finałowej rundzie Cieszyńskiego Mitingu Pływackiego w sezonie 2017/2018. Zawody cieszyły się dużym zainteresowaniem. Łącznie w 4 rundach wystartowało około 800 młodych pływaków z 21 klubów. 

wyświetleń: 637komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .