Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 744komentarzy: 0

Smog za zdrowie i bezpieczeństwo pożarowe

09-02-2018 17:00

W środę (07.02) na terenie Muzeum Ustrońskiego im. Jana Jarockiego odbyło się spotkanie zatytułowane ''Smog a zdrowie i bezpieczeństwo pożarowe. W czasie spotkania głos zabrali eksperci - pediatra Jadwiga Dzielska, kardiolog Paweł Buszman i mistrz kominiarski Paweł Waszek. Pomiędzy prelekcjami był czas na dyskusję oraz pytania do prelegentów.
fot. Ustroński Alarm Smogowy fot. Ustroński Alarm Smogowy

- Bardzo niepokojące są wyniki badań prowadzonych pod kierunkiem prof. dr hab. n. med. Wiesława Jedrychowskiego, polskiego epidemiologa – stwierdzono, że najdrobniejsze pyły mogą przenikać poprzez barierę łożyskowo-naczyniowądo płodu, powodując w konsekwencji m.in. obniżenie wagi urodzeniowej dzieci, zmniejszenie odwodu główki, wcześniactwo, a także częstszą zachorowalność na zapalanie górnych i dolnych dróg oddechowych- stwierdziła Jadwiga Dzielska, która głos zabrała, jako pierwsza. Dodatkowo, jako niebezpieczeństwa wskazała zwiększoną liczbę zachorowań na astmę i problemy z układem detoksykacji. Jako sposób na udzielenie dzieciom pomocy wskazała nawilżanie błony śluzowej gardła i nosa, czy też podawanie witaminy C oraz D.

Po pediatrze przyszedł czas na kardiologa. Paweł Buszman przytoczył statystyki, z których wynika, że z powodu zanieczyszczonego przedwcześnie umiera 7 milionów osób rocznie, z czego w Polsce liczba ta może sięgać niecałych 50 tysięcy. Zanieczyszczenie powietrza zostało także uznane w 2010 roku za niezależny czynnik odpowiedzialny za zawał serca, udar mózgu oraz inne powikłania sercowo-naczyniowe. Pyły zawarte w smogu pobudzają nasze leukocyty, powodując przyspieszoną miażdżycę, a ta z kolei może doprowadzić do ostrych incydentów sercowo-naczyniowych lub udaru mózgu. Oczywisty jest także wpływ na układ oddechowy. Ustroń, jako miasto uzdrowisko, powinno zwrócić szczególną uwagę na jakość powietrza.

Jako ostatni prelekcję wygłosił mistrz kominiarski Paweł Waszek, który wskazał, że z powodu nieumiejętnego palenia efektywność palenia w bardzo wielu domach wynosi tylko 30-40%. Co oznacza, że nasze pieniądze idą z dymem, dosłownie. W paleniu równie ważny jest dobry dopływ powietrza do kotła, jakość paliwa, jak i umiejętności. 1 cm sadzy w przewodzie kominowym powoduje zmniejszenie sprawności przewodu kominowego o 30%. Jeśli palimy śmieci, muł i flotokoncentraty, a także jeśli palimy w niskich temperaturach, w naszych kominach odkłada się sadza smolista, która może się zapalić. Pożar sadzy to 1200-1500 st. C przez 2-5 godz. przechodzące przez cały nasz dom – od kotłowni po dach. Czy trudno sobie wyobrazić konsekwencje takiego pożaru? Pan Waszek zwracał też uwagę, że dany kocioł ma swoje wymagania co do komina – niestety tylko 15% osób wymieniających kotły, konsultuje sprawę z kominiarzem. Pan Waszek przypomniał również, że ubezpieczenie domu od pożaru, ma tylko sens wtedy, gdy mamy aktualny protokół z kontroli kominiarskiej, bez tego ubezpieczenie nic nam nie da. Złe użytkowanie kotła, złe praktyki przy rozpalaniu i dokładaniu powodują także 200-400 – krotnie większą emisję pyłów z komina niż przy właściwym użytkowaniu.

Po spotkaniu rozpoczęła się dyskusja, w czasie której wszyscy zgadzali się co do tego, że smog jest problemem, który musi zostać rozwiązany. W tym wypadku nie jest istotny fakt, że smog zaburza nam piękne widoki (bardzo często przy złej jakości powietrza z Ustronia nie widać okolicznych gór), ale należy kłaść nacisk na zabójcze skutki zanieczyszczonego powietrza.

JŚ/ mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: JS 09-02-2018 17:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Wypadek i kolizja

23-02-2018 09:00

Do dwóch zdarzeń doszło wieczorem na drogach Śląska Cieszyńskiego. W Międzyświeciu poważnie ranny został kierowca, na S52 na szczęście obyło się bez poszkodowanych.

wyświetleń: 281komentarzy: 1

Wisła mówi nie banerom reklamowym

23-02-2018 07:30

Gdy tylko przekroczy się granice miasta Wisła, można zobaczyć rzeszę dużych banerów reklamowych, które bogato „zdobią” teren praktycznie całego miasta. Ostatnio władze Wisły postanowiły wypowiedzieć wojnę wszechobecnym reklamom, które ich daniem zasłaniają turystom piękne widoki i szpecą całe miasto.

wyświetleń: 242komentarzy: 0

Wideoflesz: Spotkanie prezydenta z harcerzami w Wiśle

22-02-2018 22:45

W czwartek  22 lutego 2018 r.  o godz. 17:00 w Rezydencji Prezydenta RP Zamek w Wiśle Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzieli udział w spotkaniu z harcerzami z okazji Dnia Myśli Braterskiej.

wyświetleń: 1040komentarzy: 1

Polski debel przegrał już w I rundzie

22-02-2018 22:00

We włoskim Bergamo rozgrywany jest halowy turniej ATP Challenger. Udział w nim wzięli również polscy tenisiści, którzy zgłosili się do gry podwójnej - Grzegorz Panfil (UKS Beskidy Ustroń) oraz Tomasz Bednarek.

wyświetleń: 155komentarzy: 0

Przekazując 1 % podatku - pomagasz!

22-02-2018 20:30

Wypełniając roczną deklarację dla fiskusa, nie zapomnij o możliwości przekazania 1 % swojego podatku na organizację pożytku publicznego. Możemy sami zdecydować na co konkretnie pójdzie 1 % naszego podatku.

wyświetleń: 191komentarzy: 0

Polacy zajęli 9. miejsce, złoto dla Niemców

22-02-2018 19:40

Niespodzianki nie było. Zarówno jeśli chodzi o zywcięzców dzisiejszych zmagań (22 lutego), jak również pozycję, którą zajęli biało-czerwoni. W czteroosobowym składzie znalazło się dwóch kombinatorów z naszego regionu - Paweł Słowiok oraz Adam Cieślar.

wyświetleń: 184komentarzy: 0

Zaginał mieszkaniec Kończyc Małych

22-02-2018 18:25

Mundurowi proszę o pomoc naszych czytelników. Policjanci poszukują zaginionego Adama Żyłę.

wyświetleń: 5332komentarzy: 0

Talent Sferawent przegrywa drugie spotkanie w sezonie

22-02-2018 18:16

Tenisiści III-ligowego Talent Sferawent Cieszyn, rozpoczęli wczoraj (21 lutego) rundę wiosenną. Jednak szesnastą kolejkę nie będą mile wspominać, gdyż ponieśli drugą porażkę w sezonie.

wyświetleń: 231komentarzy: 0

Portal OX.PL poleca!

22-02-2018 17:00

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi

wyświetleń: 312komentarzy: 1

W czasie kuligu w Wiśle padł koń

22-02-2018 15:00

W okresie zimowym, jedna z popularniejszych górskich rozrywek dla dorosłych i dzieci to organizowane przez rozmaite firmy kuligi. Jest to atrakcja zarówno dla turystów, którzy spędzają w Beskidach ferie zimowe, jak i dla mieszkańców powiatu cieszyńskiego. Niestety, jeden z takich kuligów zakończył się tragicznie – padł koń, ciągnący sanie pełne uczestników kuligu.

wyświetleń: 7515komentarzy: 13
Kontakt z redkacją .