Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 719komentarzy: 0

Smog za zdrowie i bezpieczeństwo pożarowe

09-02-2018 17:00

W środę (07.02) na terenie Muzeum Ustrońskiego im. Jana Jarockiego odbyło się spotkanie zatytułowane ''Smog a zdrowie i bezpieczeństwo pożarowe. W czasie spotkania głos zabrali eksperci - pediatra Jadwiga Dzielska, kardiolog Paweł Buszman i mistrz kominiarski Paweł Waszek. Pomiędzy prelekcjami był czas na dyskusję oraz pytania do prelegentów.
fot. Ustroński Alarm Smogowy fot. Ustroński Alarm Smogowy

- Bardzo niepokojące są wyniki badań prowadzonych pod kierunkiem prof. dr hab. n. med. Wiesława Jedrychowskiego, polskiego epidemiologa – stwierdzono, że najdrobniejsze pyły mogą przenikać poprzez barierę łożyskowo-naczyniowądo płodu, powodując w konsekwencji m.in. obniżenie wagi urodzeniowej dzieci, zmniejszenie odwodu główki, wcześniactwo, a także częstszą zachorowalność na zapalanie górnych i dolnych dróg oddechowych- stwierdziła Jadwiga Dzielska, która głos zabrała, jako pierwsza. Dodatkowo, jako niebezpieczeństwa wskazała zwiększoną liczbę zachorowań na astmę i problemy z układem detoksykacji. Jako sposób na udzielenie dzieciom pomocy wskazała nawilżanie błony śluzowej gardła i nosa, czy też podawanie witaminy C oraz D.

Po pediatrze przyszedł czas na kardiologa. Paweł Buszman przytoczył statystyki, z których wynika, że z powodu zanieczyszczonego przedwcześnie umiera 7 milionów osób rocznie, z czego w Polsce liczba ta może sięgać niecałych 50 tysięcy. Zanieczyszczenie powietrza zostało także uznane w 2010 roku za niezależny czynnik odpowiedzialny za zawał serca, udar mózgu oraz inne powikłania sercowo-naczyniowe. Pyły zawarte w smogu pobudzają nasze leukocyty, powodując przyspieszoną miażdżycę, a ta z kolei może doprowadzić do ostrych incydentów sercowo-naczyniowych lub udaru mózgu. Oczywisty jest także wpływ na układ oddechowy. Ustroń, jako miasto uzdrowisko, powinno zwrócić szczególną uwagę na jakość powietrza.

Jako ostatni prelekcję wygłosił mistrz kominiarski Paweł Waszek, który wskazał, że z powodu nieumiejętnego palenia efektywność palenia w bardzo wielu domach wynosi tylko 30-40%. Co oznacza, że nasze pieniądze idą z dymem, dosłownie. W paleniu równie ważny jest dobry dopływ powietrza do kotła, jakość paliwa, jak i umiejętności. 1 cm sadzy w przewodzie kominowym powoduje zmniejszenie sprawności przewodu kominowego o 30%. Jeśli palimy śmieci, muł i flotokoncentraty, a także jeśli palimy w niskich temperaturach, w naszych kominach odkłada się sadza smolista, która może się zapalić. Pożar sadzy to 1200-1500 st. C przez 2-5 godz. przechodzące przez cały nasz dom – od kotłowni po dach. Czy trudno sobie wyobrazić konsekwencje takiego pożaru? Pan Waszek zwracał też uwagę, że dany kocioł ma swoje wymagania co do komina – niestety tylko 15% osób wymieniających kotły, konsultuje sprawę z kominiarzem. Pan Waszek przypomniał również, że ubezpieczenie domu od pożaru, ma tylko sens wtedy, gdy mamy aktualny protokół z kontroli kominiarskiej, bez tego ubezpieczenie nic nam nie da. Złe użytkowanie kotła, złe praktyki przy rozpalaniu i dokładaniu powodują także 200-400 – krotnie większą emisję pyłów z komina niż przy właściwym użytkowaniu.

Po spotkaniu rozpoczęła się dyskusja, w czasie której wszyscy zgadzali się co do tego, że smog jest problemem, który musi zostać rozwiązany. W tym wypadku nie jest istotny fakt, że smog zaburza nam piękne widoki (bardzo często przy złej jakości powietrza z Ustronia nie widać okolicznych gór), ale należy kłaść nacisk na zabójcze skutki zanieczyszczonego powietrza.

JŚ/ mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: JS 09-02-2018 17:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Wisła - trwa remont dworca

17-02-2018 19:00

Trwają prace renowacyjne dworca kolejowego w Wiśle. Budynek w lecie ma zostać oddany do użytku i służyć podróżującym. Inwestycja oznacza też pierwszą część budowy węzła przesiadkowego w mieście.

wyświetleń: 496komentarzy: 1

Na wino do urzędu...

17-02-2018 18:55

To była nietypowa interwencja Straży Miejskiej w Cieszynie. Mundurowi interweniowali w budynku Urzędu Miasta. Dwóch panów zbyt dosłownie wzieło sobie do serca hasło ''urząd przyjazny dla petenta...''

wyświetleń: 477komentarzy: 0

Paliło się w Bąkowie

17-02-2018 18:50

Przy ulicy Golasowickiej w Bąkowie dzisiaj musieli interweniować strażacy.

wyświetleń: 523komentarzy: 0

Oczami niewidomego: wytyczne do programu ''Aktywny Samorząd 2018''

17-02-2018 17:30

Zarząd Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przyjął dokument „Kierunki działań oraz warunki brzegowe” obowiązujące realizatorów pilotażowego programu „Aktywny samorząd” w 2018 roku.

wyświetleń: 211komentarzy: 0

Wiadomości dla fanów piłki nożnej

17-02-2018 16:00

Już za miesiąc, ligowe rozgrywki wznowią piłkarze IV ligi i Okręgówki. Z kolei zawodnicy z klubów A i B-klasowych, wrócą do rywalizacji w kwietniu. Przedstawiamy najświeższe wiadomości z klubów naszego regionu.

wyświetleń: 520komentarzy: 0

OX Sonda - pytamy o sposoby na grypę.

17-02-2018 13:30

OX Sonda - To Wasz głos w rożnych sprawach. Dziś pytamy o sposoby na grypę ... A jaki jest Twój sposób ? Pisz w komentarzu. Jeżeli macie pomysły na kolejne sondy - komentujcie lub piszcie na redakcja@ox.pl. Zapraszamy! 

wyświetleń: 686komentarzy: 1

Utrudnienia na Katowickiej - już wkrótce

17-02-2018 11:20

Teoretycznie, już za kilka tygodni ma w Cieszynie ruszyć przebudowa ulicy Katowickiej, na odcinku od rond na Pastwiskach aż po granicę miasta. Chociaż przebudowywany odcinek ma wynosić zaledwie 2 km, jest to inwestycja duża, droga i co najważniejsze dla kierowców czasochłonna, ponieważ na tym odcinku droga ma zostać wykonana praktycznie na nowo.

wyświetleń: 3305komentarzy: 3

Mam talent na bezpieczeństwo

17-02-2018 10:20

"Mam talent na bezpieczeństwo" to tytuł konkursu adresowanego do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i licealnych oraz uczestników kół zainteresowań o profilu fotograficznym, teatralnym Miejskich oraz Gminnych Ośrodków Kultury.

wyświetleń: 415komentarzy: 0

Zebrzydowice: Jubileusze Pożycia Małżeńskiego

17-02-2018 08:00

W czwartek 15.02.2018 w Zebrzydowicach odbyło się uroczyste spotkanie par małżeńskich. Okazją do spotkania były jubileusze 50-lecia, 60-lecia i 65-lecie zawarcia związku.

wyświetleń: 1197komentarzy: 0

Nowe rondo w Cieszynie?

16-02-2018 19:00

W ostatnim czasie pojawiły się doniesienia, jakoby na ulicy Katowickiej w Cieszynie miało pojawić się kolejne rondo. Od kilku lat rond w mieście przybywa, ponieważ jest to jeden ze sposobów na upłynnienie ruchu i walkę z wszechobecnymi korkami. Tym razem jednak rondo miałoby zostać sfinansowane przez prywatnego inwestora, który chciałby w ten sposób zapewnić dojazd do sklepu, który teoretycznie miałby niedaleko ulicy Katowickiej powstać.

wyświetleń: 5980komentarzy: 7
Kontakt z redkacją .