Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 4501komentarzy: 20

Cieszyn: Tablice informacyjne na Rynku

11-01-2018 19:30

W tym tygodniu na płycie cieszyńskiego Rynku pojawiły się dwie tablice - ''Prosimy nie karmić gołębi''. Znajdują się na nich informacje, dlaczego nie należy dokarmiać ptaków. Jak podkreśla cieszyński magistrat to nie zakaz, a prośba oraz forma edukacji.
Cieszyński magistrat prosi mieszkańców, aby nie karmić gołębi / fot. Marta Szymik Cieszyński magistrat prosi mieszkańców, aby nie karmić gołębi / fot. Marta Szymik

Gołębie: Mogą być źródłem groźnych chorób dla ludzi, zaśmiecają naszą przestrzeń publiczną, zostawiają resztki jedzenia dla szczurów. Nie dokarmiaj gołębi! Gołębie potrafią wyżywić się same! – takie informacje znajdziemy na tablicach, które od wtorku (09.01) znajdują się na płycie cieszyńskiego Rynku. Tablice zaprojektowało Biuro Promocji, Informacji i Turystyki Urzędu Miejskiego w Cieszynie, zaś wykonał je Miejski Zarząd Dróg w Cieszynie. Tablice mają za zadanie uświadomić ludziom dlaczego nie należy dokarmiać gołębi – zwraca uwagę cieszyński magistrat.

Temat gołębi ciągnie się już od dłuższego czasu. Z wnioskiem o ograniczenie ich populacji zwracała się wielokrotnie do Burmistrza Miasta m.in. radna Irena Kwaśny, jednak bezskutecznie. Gołębie mają swoich fanów i przeciwników. Jedni lubią je dokarmiać, a innych denerwują. Wiele osób zwraca głównie uwagę na kwestie estetyczne i zdrowotne. Ptaki te mogą bowiem przenosić na swoim ciele pasożyty i bakterie. Problematyczną kwestią na którą wskazuje magistrat są niedojedzone, przez gołębie, resztki jedzenia. Co z kolei stanowi idealną pożywkę dla szczurów. 

Być może takich informacyjnych tablic będzie z czasem więcej. Bo jak zdradza kierownik Biura Promocji, Informacji i Turystyki Urzędu Miejskiego w Cieszynie Renata Karpińska, tablice już cieszą się zainteresowaniem. Jedna z mieszkanek Cieszyna poprosiła o ulotki informacyjne i zaznaczyła, iż takie tablice przydałyby się również m.in. na Banotówce.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ 11-01-2018 19:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (20)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

spitfire
11-01-2018 20:14
spitfire
Zeby było że coś robią to się gołębi uczepili, dziwne , że nie ma tablic informacyjnych żeby psy nie srały po trawnikach i koty nie srały do piaskownic na placach zabaw.
djmike81
11-01-2018 21:35
djmike81
Przydałaby się jeszcze jedna tabliczka: PROSIMY NIE PALIĆ WYROBÓW TYTONIOWYCH I PAPIEROSÓW ELEKTRONICZNYCH
bronek91
11-01-2018 22:41
bronek91
Za dużo gołębi, przenoszą choroby- ciekawe dlaczego gołębie w czasie eksterminacji ptaków otrzymały amnestię. Miały nie chorować na ptasią grypę, tylko być nosicielami wobec czego odstępowano od ich eksterminacji... Tak przy okazji szanowne Biuro promocji, powinnoś poinformować czym te gołębie się o tej porze roku żywią i jak wobec tego stosować ustawę o ochronie zwierząt? Czy zakazanie dokarmiania zwierząt wbrew obowiązującemu prawu które dokarmiać dozwala nie powinno być podciągane jako znęcanie się nad zwierzętami? Ktoś to może tak odebrać. Szawsze z inicjatywą może wyjść miejscowa straż czy policja i karać za tak zwane zaśmiecanie. Tylko czy zasadność mandatu ewentualnie uzna sąd?
krokusik
12-01-2018 00:02
krokusik
Teraz to możecie sobie gdybać. Trzeba było wcześniej pomyśleć i z min. szyszką załatwić sprawę, on do wszystkiego strzelał i wszystko wycinał. Można było również z min. od spraw obrony terytorialnej jako ćwiczenia przeciw nalotom wroga. Jakimś cudem ostał się jacek ... hmmm ... tylko on nie umie strzelać. Co wypali to zapomni nabić. Jedyne wyjście PREZES, a tu klapa bo jest za kot. tfu zwierzętami.
btw: jak się jutro nie odezwę, to mnie dobra zmiana zamknęła.
efelinqa
12-01-2018 07:27
efelinqa
a mi sie wydaje, że osoba która wymyśliła tą akcję powinna sama nie jeść przez miesiąc a na lodówce powiesić sobie właśnie taką tabliczkę. Pewnie w nocy wstaje i żre ogórki i kiełbase a ptakom będzie zabraniać i nas edukować !!!!! tfu... dziś wysypię pod tą tabliczką kilogram kaszy i zrobię foto na pamiątkę ....... żaden "mądrala"nie będzie mi mówił kogo mam karmić a kogo nie...
luizi
12-01-2018 08:25
luizi
Do efelinqa
jak chcesz dokarmiać te latające szczury to sobie karmnik na balkon postaw i tam wysypuj kilogramy kaszy.
Inicjatywa dobra tylko głupie społeczeństwo do tego stosować się nie będzie, powinni całą populację tych latających szczurów zlikwidować, może wróbelki i inne ptaszki by się znowu pojawiły.
efelinqa
12-01-2018 09:13
efelinqa
ty @luiza co ty żresz że widzisz latające szczury ?? masz dropsa pod językiem ?:)
Po pierwsze w mojej rezydencji nie mam balkonu a po 2 rzeczywiście społeczeństwo było by głupie gdyby się do głupich zaleceń pisowskiej władzy stosowało ...:)
koszor
12-01-2018 09:52
koszor
RezydencjaM-1 na Banotówce bez balkonu? Tóż to skandal!
yaezy
12-01-2018 09:55
yaezy
@luizi, nie chlej już więcej, widzieć w powietrzu latające szczury to pierwszy objaw alkocholizmu i penerstwa.
Niech psie przytułki porobią gołębniki i przygarną biedne ptaszki, nareszcie bidulki będą do syta najedzone i znajdą schronienie pod dachem. Gdyby ktoś chciał dokarmiać gołąbki to podpowiadam że ich przysmakiem jest kukurydza, ząb koński, groch, peluszka, wyka.
wodz dziewieciu niedzwiedzi
12-01-2018 14:14
wodz dziewieciu niedzwiedzi
Ja specjalnie bede sypal niech srajom na potege a najlepiej takie wielkie kupska ,jak wlasciciele psow nie sprzataja po sobie to moze byc i jak kolo starej drukarni pod okiem SM tez syf kila i mogila tez nasrane przez innych , to golebie jak narbajdziej karmic i niech srajom i mozecie se nawet caly rynek zalozyc zakazami
Efob
12-01-2018 15:21
Efob
Zostawcie zwierzeta w spokoju,golebie nie przynosza wiekszych szkod niz sam czlowiek,ktory niszczy wszystko co w jego mocy.A wy wszyscy przeciwnicy psow i kotow,wy obrzygane mordy,jak wy lejecie i sracie gdzie popadnie,i wyzucacie peta z papierosow,smarkacie i plujecie po chodniku,wy zasmierdziane patalachy,zadbajcie o wasza kulture,bo jej nie posiadacie,zwierzeta w ten sposob sie nie zachowuja,marnoty spoleczne, FUJ !!!!!
wodz dziewieciu niedzwiedzi
12-01-2018 15:22
wodz dziewieciu niedzwiedzi
No i jeszcze jedno podziekujcie leroy i castoramie ze ustawili tam leżaki czy hustawiki bo gdyby ich tam nie było to juz całkiem gó...o by było!
Bo-lek
12-01-2018 17:20
Bo-lek
Niestety to tylko prośbą, a do prośby dostosuje się tylko inteligentna dbająca o czystość część naszego społeczeństwa. Pozostali nadal będą dokarmiali ptaszki i dumnie chodząc ze swoimi pieskami pozostawią ich odchody na chodniku. Ale to ten lepszy sort więc oni tak mają.
bronek91
12-01-2018 19:29
bronek91
Bo-lek prośba śmierdząca i wzbudzająca kontrowersje związane z ewentualnym znęcaniem się nad zwierzętami. Szkoda że ten filozof co to wymyślił się nie przedstawił wobec czego odpowiedzialność spoczywa na naczelniku wydziału. To człowiek pozbawił zwierzęta naturalnych stref bytowania wobec czego adaptują się do nowych warunków życia. Zakaz dokarmiania a nie prośba, do tego bez sankcji jest śmieszny a do tego nie rozwiązuje problemu. To paliatyw. Tłumaczenie z wykorzystaniem szczurów jest infantylne i dla naiwnych. Chcecie przestać dokarmiać szczury? To niech ludzie przestaną wyrzucać jedzenie do śmieci.... A jak ktoś chce pomóc zwierzętom, powinien być pouczony czym dokarmiać, bo pieczywo szkodzi.....
bronek91
12-01-2018 19:37
bronek91
Tak a propos, ciekawe ile tablice kosztowały i pod jaką pozycją kryją się w dokumentach. Może lepiej na jaką karme dla gołębi można było przeznaczyć tę kase:) a promocja miasta to bydzie jak organicje ochrony różnego rodzaju zwierząt się zainteresują:)
Herr Flick
12-01-2018 21:21
Herr Flick
A może by tak te latające szczury i srające psy abortować za wczasu?
Bo-lek
12-01-2018 21:34
Bo-lek
bronek91
Nigdzie w artykule lub w moim wpisie nie było mowy o ewentualnym znęcaniu się nad zwierzętami, żadne ptactwo nie potrzebuje dokarmiania w centrum miasta. Nikt również niezabrania dokarmiać zwierzyny na własnej posesji, więc niech ci dobrodzieje dokarmiają cały rok. Ja nie widzę problemu.
Bo-lek
12-01-2018 21:44
Bo-lek
Tak a propos koszt tablic niema znaczenia oby przyniósł skutek.
Bo-lek
12-01-2018 21:44
Bo-lek
Tak a propos koszt tablic niema znaczenia oby przyniósł skutek.
bronek91
13-01-2018 17:41
bronek91
Szanowny Bo-lek Nie napisałem iż jest to znęcanie się nad zwierzętami, ale iż przez kogoś może tak to być potraktowane. Ktoś tak to może odczuwać. Dlaczego? Ponieważ prawo nie zabrania dokarmiania a o tej porze roku w środowisku miejskim, dokarmianie przez ludzi może stanowić jedynie źródło pożywienia dla populacji. Zniechęcanie ludzi do dokarmiania może wpłynąć na ograniczenie źródeł pożywienia dla gołębi o tej porze roku, co może spowodować cierpienie, śmierć paru osobników lub w przypadku społecznego odzewu, dużej części populacji.

Zgodnie z tekstem Andrzej Kruszewicz: Ptaki Polski. T. I. MULTICO, 2010 s. 313. Co do zasady gołąb żywi się nasionami, ale rośliny nie wegetują, ponieważ jest zima, wobec czego w warunkach miejskich żywi się pokarmem uzyskiwanym od ludzi.

Natomiast zgodnie z Ustawą z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt Dz.U. 1997 nr 111 poz. 724 z późniejszymi zmianami, z art. 1 ust 1 Człowiek powinien szanować zwierzę, chronić i opiekować się, ponieważ zwierzę nie jest przedmiotem. Z art. 4 punkt 15 jest mowa o zapewnieniu egzystencji zgodnie z potrzebami gatunku, rasy, płci i wieku. Zgodnie z art 6 tej ustawy, ustęp 2 punkt 19 przez znęcanie można traktować utrzymanie zwierzęcia bez odpowiedniego pokarmu lub wody przez okres wykraczający poza minimalne potrzeby właściwe dla gatunku. A z art. 21 tej ustawy Zwierzęta wolno żyjące, do których, zakładam, należą gołębie z rynku, stanowią dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu.

Wobec czego należy stwierdzić, iż tablice nie są elementem znęcania się, ponieważ stanowią niewłaściwy przedmiot do dokonania czynu ale ich postawienie przy zgodnym z umieszczoną na nich treścią odbiorem społecznym, może, ale nie musi wpłynąć na cierpienie lub obniżenie populacji gołębi. Moim zdanie tablice nie stanowią naruszenia przepisów, gołąb jest zwierzęciem wolno żyjącym, ale uważam iż godzą w przytoczone przepisy, wynikłe z nich normy, co należy rozumieć iż postawienie tablic działa na szkodę populacji gołębi, której prawna ochrona wynika z przytoczonych przepisów. Zatem ktoś może to subiektywnie odczuwać takie działania nie za znęcanie, ale przejaw znęcania. O to mi chodziło... Osobiście tego nie popieram i takie działania mnie bulwersują!!!

''żadne ptactwo nie potrzebuje dokarmiania w centrum miasta.'' - cytat

Tu się mylisz, gołębie o tej porze roku potrzebują....Ludzie powinni być poinformowani jak mają pomagać zwierzętom, a są informowani iż są ''proszeni'' iż mają zwierzętom nie pomagać. Nie jest to zgodne z duchem ustawy o ochronie zwierząt.


''Nikt również niezabrania dokarmiać zwierzyny na własnej posesji,''- cytat

Nikt nie zabrania dokarmiać zwierząt w przestrzeni publicznej, patrz rynek, wprost przeciwnie, do tego zachęca;)

'' więc niech ci dobrodzieje dokarmiają cały rok. Ja nie widzę problemu.''- cytat

Zatem po co stoją tablice? Szczury i tak żywią się głównie odpadkami wyrzucanymi przez ludzi do śmieci;) Nie tymi co ponoć nie zjadły gołębie. Niech poinstruują czym i jak dokarmiać, gołębie zjedzą;)

''Tak a propos koszt tablic niema znaczenia oby przyniósł skutek.''- cytat
środki publiczne mnie interesują, a co z własnego je ufundowałeś? Populacji szczurów przez ''proszenie'' o niedokarmianie gołębi nie zmniejszysz. Wręcz przeciwnie, możesz zmniejszyć populację gołębi;)

Wobec czego tablice uznaję za niecelowe a koszty można było przeznaczyć lepiej. Np. na tablice informujące jak dokarmiać gołębie i kiedy. Byłoby to zgodne z duchem ustawy;)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Stalownikom do zwycięstwa wystarczyła jedna bramka

23-01-2018 22:10

Wygrana nad stołecznym zespołem smakuje podwójnie. Wiedzą coś o tym kibice Trzyńca, gdyż podopieczni Vaclava Varadi pokonali dziś (23.01) praską Spartę, 1:0.

wyświetleń: 132komentarzy: 0

O budżecie miasta Ustroń

23-01-2018 19:30

Kolejna gmina, do której zaglądamy to Ustroń. Nasz dzisiejszy gość Ireneusz Szarzec, burmistrz tej miejscowości, mówi o tegorocznym budżecie miasta.

wyświetleń: 472komentarzy: 0

Muzeum Drukarstwa zostanie zmodernizowane

23-01-2018 17:30

W planach inwestycyjnych Miasta Cieszyn na rok 2018 znalazło się zadanie – modernizacja Muzeum Drukarstwa. Jak informuje cieszyński magistrat odświeżona zostanie obecna przestrzeń, ale również zaplanowano dobudowę dodatkowego pomieszczenia oraz zagospodarowanie terenu wokół Muzeum.

wyświetleń: 570komentarzy: 1

Laur dla burmistrza Strumienia

23-01-2018 15:55

W Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu zostały wręczone XXVI Laury Umiejętności i Kompetencji. Wśród  grona laureatów znaleźli się m. in. Anna Grygierek Burmistrz Strumienia ze Złotym Laurem Umiejętności i Kompetencji, Stanisław Szwed Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, który otrzymał Platynowy Laur Umiejętności i Kompetencji oraz Jerzy Wałga wybitny rusznikarz z Cieszyna.

wyświetleń: 737komentarzy: 0

Złap bilet na 8 lat w Tybecie!

23-01-2018 14:05

8 lat w Tybecie czyli polski, brudny, surowy, energetyzujący rock ze Śląska Cieszyńskiego. Znakiem rozpoznawczym zespołu są surowe, rockowe brzmienia gitar i energiczne, klasyczne riffy oparte na pulsującej, mocno osadzonej w metrum sekcji rytmicznej.

wyświetleń: 1129komentarzy: 2

Minister przyjechał z karetką

23-01-2018 12:15

Od wczoraj w Strumieniu służy potrzebującym nowa karetka. Nowy pojazd sanitarny został zakupiony z budżetu państwa. Kluczyki ratownikom przekazywał wiceminister Stanisław Szwed i wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz.

wyświetleń: 2749komentarzy: 10

Najciekawsze osiągnięcia architektoniczne - prelekcja UTW

23-01-2018 10:45

W poniedziałek (22.01) na terenie OCKiR działającego przy SM "Cieszynianka" odbyło się spotkanie Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tym razem w ramach sekcji nauki i techniki Tomasz Wysocki (architekt z Cieszyna) opowiedział o stylach architektonicznych oraz o najciekawszych budowlach świata. Słuchacze mogli dowiedzieć się między innymi wielu ciekawostek o zabytkach architektonicznych z antycznych czasów oraz porównać je z tymi współczesnymi.

wyświetleń: 441komentarzy: 0

Poszukiwania zakończone

23-01-2018 10:00

Wczoraj (23.01.2018) informowaliśmy o zaginięciu nastolatka z Pruchnej. Dziś poszukiwany chłopak się znalazł, cały i zdrowy.

wyświetleń: 9991komentarzy: 1

Monografia Strumienia

23-01-2018 09:15

Bogato wydane, pachnące drukiem egzemplarze książki autorstwa Wojciecha Kiełkowskiego pt. „Strumień w latach 1918-1945” to blisko  600 stron opisujących dzieje Strumienia w latach 1918-1945.

wyświetleń: 625komentarzy: 0

Kalendarz Ewangelicki

23-01-2018 07:30

Ukazuje się od roku 1882. Co podkreślał podczas spotkania z redaktorami Kalendarzy w Książnicy ksiądz Jerzy Below „Kalendarz Ewangelicki” jest o tyle specyficzny na tle omawianych kalendarzy regionalnych, że nie dotyczy tylko naszego regionu, ale całej społeczności ewangelickiej. Toteż dedykowany jest także ewangelikom z innych części kraju, a rozchodzi się w całej Polsce, a także za granicą.