Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 395komentarzy: 0

Filharmonia dla uczniów

09-01-2018 10:40

W poniedziałek (08.01) w Miejskim Ośrodku Kultury ''Prażakówka'' w Ustroniu odbył się kolejny z koncertów przedstawicieli Filharmonii Śląskiej, dedykowany dla uczniów okolicznych szkół. Tym razem uczniowie mieli okazję poznać historię kwartetu smyczkowego oraz poznać historię instrumentów strunowych. Było to kolejne dedykowane młodzieży zajęcia, w czasie których uczniowie mogą się dowiedzieć skąd wywodzą się poszczególne instrumenty oraz jakie jest ich zastosowanie.
fot. JŚ fot. JŚ

Poniedziałkowe spotkanie było kolejnym z cyklu spotkań, organizowanych przez Filharmonię Śląską, jednak pierwsze z tym roku. Uczniowie podzieleni zostali na dwie klasy-  grupę w wieku szkoły podstawowej oraz młodzież w wieku gimnazjalnym (pomimo likwidacji gimnazjów, podział ten wciąż obowiązuje, jeżeli chodzi o podział wiekowy). Zdecydowanie aktywniejsi byli młodsi uczestnicy zajęć, jednak grupa starsza również z zainteresowaniem przyglądała się poczynaniom muzyków.

Tym razem przedstawiony został kwartet smyczkowy – prowadząca wytłumaczyła zebranym, że jest to czwórka muzyków, z których dwoje gra na skrzypcach, jeden na altówce i jeden na wiolonczeli. Chociaż kontrabas również jest instrumentem smyczkowym, dla niego w tym kwartecie zabrakło miejsca. Wyjaśnione zostały również szczegóły dotyczące instrumentów, na przykład fakt, że do ich produkcji stosuje się końskie włosie, ponieważ na przykład włosy człowieka byłyby zdecydowanie zbyt mało wytrzymałe.

- Kwartet smyczkowy powstał w okresie klasycznym, czyli w XVIII wieku, po okresie baroku, kiedy to królowała raczej muzyka wokalna z akompaniamentem – tłumaczyła zgromadzonym prowadząca – wtedy również wykształciła się instrumentalna forma muzyczna, jaką jest sonata, czyli utwór podzielony na cztery części, który stał się stałym elementem twórczości klasyków wiedeńskich.

Po wstępie teoretycznym, przyszedł czas na praktykę. Kwartet smyczkowy, który przyjechał do Ustronia pokazał, jaka jest siła tych instrumentów, grając melodie zarówno klasyczne, jak i te zdecydowanie bardziej nowoczesne. Pokazano między innymi, jak cztery osoby potrafią zagrać utwór, który początkowo był przeznaczony dla całej orkiestry. Na zakończenie kwartet zagrał utwór znany wszystkim z bajki „Kraina Lodu”, co wzbudziło wsród młodzieży entuzjazm i dołączono do wspólnego wykonania utworu. .

 

źródło: ox.pl
dodał: JS 09-01-2018 10:40
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Powiat wspiera organizacje pozarządowe...

23-02-2018 11:30

Ponad 280 tys. zł powiat cieszyński przeznaczył z budżetu na działalność sektora pozarządowego. Najwięcej środków przeznaczono na wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej.

wyświetleń: 87komentarzy: 0

Cieszyńska do remontu

23-02-2018 10:00

Coraz bliżej remont ulicy Cieszyńskiej w Dzięgielowie. To droga powiatowa 2608S, obecnie trwa wyłanianie wykonawcy robót.

wyświetleń: 382komentarzy: 1

Wypadek i kolizja

23-02-2018 09:00

Do dwóch zdarzeń doszło wieczorem na drogach Śląska Cieszyńskiego. W Międzyświeciu poważnie ranny został kierowca, na S52 na szczęście obyło się bez poszkodowanych.

wyświetleń: 2033komentarzy: 1

Wisła mówi nie banerom reklamowym

23-02-2018 07:30

Gdy tylko przekroczy się granice miasta Wisła, można zobaczyć rzeszę dużych banerów reklamowych, które bogato „zdobią” teren praktycznie całego miasta. Ostatnio władze Wisły postanowiły wypowiedzieć wojnę wszechobecnym reklamom, które ich daniem zasłaniają turystom piękne widoki i szpecą całe miasto.

wyświetleń: 392komentarzy: 1

Wideoflesz: Spotkanie prezydenta z harcerzami w Wiśle

22-02-2018 22:45

W czwartek  22 lutego 2018 r.  o godz. 17:00 w Rezydencji Prezydenta RP Zamek w Wiśle Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzieli udział w spotkaniu z harcerzami z okazji Dnia Myśli Braterskiej.

wyświetleń: 1380komentarzy: 1

Polski debel przegrał już w I rundzie

22-02-2018 22:00

We włoskim Bergamo rozgrywany jest halowy turniej ATP Challenger. Udział w nim wzięli również polscy tenisiści, którzy zgłosili się do gry podwójnej - Grzegorz Panfil (UKS Beskidy Ustroń) oraz Tomasz Bednarek.

wyświetleń: 180komentarzy: 0

Przekazując 1 % podatku - pomagasz!

22-02-2018 20:30

Wypełniając roczną deklarację dla fiskusa, nie zapomnij o możliwości przekazania 1 % swojego podatku na organizację pożytku publicznego. Możemy sami zdecydować na co konkretnie pójdzie 1 % naszego podatku.

wyświetleń: 224komentarzy: 0

Polacy zajęli 9. miejsce, złoto dla Niemców

22-02-2018 19:40

Niespodzianki nie było. Zarówno jeśli chodzi o zywcięzców dzisiejszych zmagań (22 lutego), jak również pozycję, którą zajęli biało-czerwoni. W czteroosobowym składzie znalazło się dwóch kombinatorów z naszego regionu - Paweł Słowiok oraz Adam Cieślar.

wyświetleń: 214komentarzy: 0

Zaginał mieszkaniec Kończyc Małych

22-02-2018 18:25

Mundurowi proszą o pomoc naszych czytelników. Policjanci poszukują zaginionego Adama Żyłę.

wyświetleń: 6128komentarzy: 0

Talent Sferawent przegrywa drugie spotkanie w sezonie

22-02-2018 18:16

Tenisiści III-ligowego Talent Sferawent Cieszyn, rozpoczęli wczoraj (21 lutego) rundę wiosenną. Jednak szesnastą kolejkę nie będą mile wspominać, gdyż ponieśli drugą porażkę w sezonie.

wyświetleń: 262komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .