Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 681komentarzy: 0

Odblask dla babci i dziadka

05-12-2017 09:15

7 tysięcy odblasków trafi do osób starszych. Akcję trzy lata temu zainaugurował Caritas Diecezji Bielsko - Żywieckiej. Policja chwali inicjatywę i mówi, że dzięki niej, seniorzy są lepiej widoczni na drodze.
Ewa Macińska Saltus Ubezpieczenia, Ks. Robert Kasprowski i podkom. Ryszard Stankiewicz. fot. Jan Bacza Ewa Macińska Saltus Ubezpieczenia, Ks. Robert Kasprowski i podkom. Ryszard Stankiewicz. fot. Jan Bacza

Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej wraz z Towarzystwem Ubezpieczeniowym Saltus oraz Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej rozpoczynają III. edycję akcji związaną z bezpieczeństwem pieszych na drodze: Świeć przykładem! Nie tylko w adwencie! Akcja ma na celu propagowanie noszenia odblasków przez pieszych. Skierowana jest szczególnie do osób dorosłych i do seniorów. Osoby te poruszając się w okresie jesienno-zimowym po zmroku, często nie używają elementów odblaskowych na ubraniach. Pieszy, w czarnym ubraniu jest praktycznie niewidoczny przez kierowców i często staje się ofiarą potrącenia.

- Odzież dla dzieci często ma już wszyte elementy odblaskowe. Pomyśleliśmy o osobach starszych, które wcześnie rano czy wieczorami idąc do kościoła na nabożeństwa są słabo widoczni – tłumaczy Ks. Robert Kasprowski dyrektor Caritas Diecezji Bielsko – Żywieckiej.

W dwóch poprzednich edycjach rozdano na terenie diecezji 9 tysięcy odblasków. Tym razem będzie ich 7 tysięcy. Rozdawane będą w 50 parafiach w całej diecezji. - Skupiać się będziemy na parafiach wiejskich, tam gdzie często nie ma chodników, nie ma oświetlenia przy drogach. Osoby poruszające się nie są widoczne – dodaje Ks. Kasprowicz.

Nieszczęście zdarza się niekiedy podczas drogi do kościoła. Stąd apel Caritas i partnerów akcji odwołuje się do tradycji adwentowej. Wierni, zwłaszcza dzieci i dziadkowie, idą na nabożeństwa adwentowe, które odbywają się rano bądź wieczorem, kiedy jest już ciemno. Priorytetową sprawą bezpieczeństwa pieszego staje się poprawienie jego widoczności. Dlatego funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego odwiedzą wybrane parafie podczas nabożeństw adwentowych i opowiedzą o bezpieczeństwie pieszych na drodze. Policjanci będą także rozdawać uczestnikom nabożeństwa odblaskowe opaski.

Policjant z Wydziału Profilaktyki Ruchu Drogowego podczas nabożeństw będzie spotykać się z mieszkańcami. - Mówimy o bezpieczeństwie w ruchu pieszym. Z doświadczeń wiemy, że cieszy się to dużym zainteresowaniem. Często po nabożeństwach osoby spotykają się z nami, dopytują. Odblaski chętnie są prze te osoby zabierane a w dalszym czasie noszone. Dostrzegamy to. Cieszy, że te elementy są używane nie tylko w obszarze niezabudowanym, ale i zabudowanym – mówi podkom. Ryszard Stankiewicz Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KM w Bielsku – Białej.

Jak zaznacza komisarz Mirosław Dybich z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Katowicach – Z dziećmi spotykamy się w szkołach. Dostęp do osób starszych jest utrudniony. Udaje się to dzięki spotkaniom przy parafiach. Zachęcamy aby nosić odblaski cały czas. Nikogo nie trzeba przekonywać, że dzięki tym elementom pieszy jest widoczny już z stu, dwustu metrów.

Dlatego, jak zaznacza szef Caritasu w diecezji, połączono akcję z roratami, kiedy z małymi dziećmi do kościołów przychodzą osoby starsze. To do nich mają właśnie trafić odblaski.

JB

źródło: ox.pl
dodał: JB 05-12-2017 09:15
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Najmłodsi stela 96/621/2017

13-12-2017 13:55

Zapraszamy na kolejną część cyklu - ''Najmłodsi stela''- czyli fotogalerię najmłodszych mieszkańców naszego powiatu w obiektywie naszego fotoreportera.

wyświetleń: 31komentarzy: 0

Gość OX.pl - Izabela Tymich

13-12-2017 12:00

Gość Ox.pl - Izabela Tymich. O podboju kosmosu, skoku w dal i dzielnicy gniewu. Jacek Porzycki zapytał również, ile można zarobić na dobrym musicalu i czy Cieszyn jest gotowy na inwazję obcych? Zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania wywiadu.

wyświetleń: 397komentarzy: 0

Śmierć górnika

13-12-2017 10:55

We wtorek (12.12.2017) o godzinie 19:36 w czeskiej kopalni CSM w Stonawie zginął 55-letni polski górnik.

wyświetleń: 1193komentarzy: 1

Cichy zabójca - jak się ustrzec tlenku węgla

13-12-2017 10:00

Silny wiatr, brak odpowiedniej wentylacji pomieszczeń, bądź niesprawne piece opałowe, czy piecyki gazowe, często powodują poważne w skutkach zatrucia tlenkiem węgla. Jak tego uniknąć?

wyświetleń: 356komentarzy: 0

Gaz na Targowej

13-12-2017 09:25

Dzisiaj (13.12) tuż przed godziną ósmą strażacy zostali wezwani na ulicę Targową w Skoczowie. Mieszkańcy w jednej z kamienic wyczuwali woń gazu.

wyświetleń: 1663komentarzy: 1

Szańce 1647

13-12-2017 07:30

W czeskich Mostach koło Jabłonkowa miała miejsce kolejna akcja związana z promowaniem odnowy Szańców Jabłonkowskich.  W Gorolskim Centrum Informacji Turystycznej w sobotę 9 grudnia odbyła się premiera filmu „Šance 1647” połączona z wykładem mgr Martina Krůla na temat przeszłości, teraźniejszości i przyszłości Szańców Jabłonkowskich.

wyświetleń: 359komentarzy: 0

LM: Trzyniec w półfinale!

12-12-2017 21:30

Stalownicy tworzą historię na naszych oczach! Sam awans do ćwierćfinału Ligi Mistrzów był czymś, czego nie udało się jeszcze drużynie z Moraw. Jednak podopieczni Vaclava Varadi na tym nie poprzestali i zameldowali się w najlepszej "4" zespołów z Europy, eliminując dziś (12.12) szwedzkie Brynaes.

wyświetleń: 382komentarzy: 0

O Niepodległości słów kilka...

12-12-2017 20:50

Wczoraj (11.12) rozpoczął się cykl spotkań na temat Niepodległości. Działania te podjęto w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wykład inauguracyjny w Cieszynie wygłosił dr hab. Lech Krzyżanowski z UŚ.

wyświetleń: 341komentarzy: 0

Wideoflesz: Spotkanie opłatkowe spadochroniarzy

12-12-2017 20:45

W sobotę (09.12) w Domu Ludowym Goleszów Równia odbyło się spotkanie opłatkowe XVIII Oddziału Ziemi Cieszyńskiej Związku Polskich Spadochroniarzy.

wyświetleń: 376komentarzy: 0

Cieszyn: ratowali kota

12-12-2017 19:50

Niemal dwie godziny trwała akcja uwalniania kota w Cieszynie, który wszedł do rury drenażowej i nie mógł się wydostać.

wyświetleń: 3138komentarzy: 2
Kontakt z redkacją .