Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 858komentarzy: 0

Odblask dla babci i dziadka

05-12-2017 09:15

7 tysięcy odblasków trafi do osób starszych. Akcję trzy lata temu zainaugurował Caritas Diecezji Bielsko - Żywieckiej. Policja chwali inicjatywę i mówi, że dzięki niej, seniorzy są lepiej widoczni na drodze.
Ewa Macińska Saltus Ubezpieczenia, Ks. Robert Kasprowski i podkom. Ryszard Stankiewicz. fot. Jan Bacza Ewa Macińska Saltus Ubezpieczenia, Ks. Robert Kasprowski i podkom. Ryszard Stankiewicz. fot. Jan Bacza

Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej wraz z Towarzystwem Ubezpieczeniowym Saltus oraz Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej rozpoczynają III. edycję akcji związaną z bezpieczeństwem pieszych na drodze: Świeć przykładem! Nie tylko w adwencie! Akcja ma na celu propagowanie noszenia odblasków przez pieszych. Skierowana jest szczególnie do osób dorosłych i do seniorów. Osoby te poruszając się w okresie jesienno-zimowym po zmroku, często nie używają elementów odblaskowych na ubraniach. Pieszy, w czarnym ubraniu jest praktycznie niewidoczny przez kierowców i często staje się ofiarą potrącenia.

- Odzież dla dzieci często ma już wszyte elementy odblaskowe. Pomyśleliśmy o osobach starszych, które wcześnie rano czy wieczorami idąc do kościoła na nabożeństwa są słabo widoczni – tłumaczy Ks. Robert Kasprowski dyrektor Caritas Diecezji Bielsko – Żywieckiej.

W dwóch poprzednich edycjach rozdano na terenie diecezji 9 tysięcy odblasków. Tym razem będzie ich 7 tysięcy. Rozdawane będą w 50 parafiach w całej diecezji. - Skupiać się będziemy na parafiach wiejskich, tam gdzie często nie ma chodników, nie ma oświetlenia przy drogach. Osoby poruszające się nie są widoczne – dodaje Ks. Kasprowicz.

Nieszczęście zdarza się niekiedy podczas drogi do kościoła. Stąd apel Caritas i partnerów akcji odwołuje się do tradycji adwentowej. Wierni, zwłaszcza dzieci i dziadkowie, idą na nabożeństwa adwentowe, które odbywają się rano bądź wieczorem, kiedy jest już ciemno. Priorytetową sprawą bezpieczeństwa pieszego staje się poprawienie jego widoczności. Dlatego funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego odwiedzą wybrane parafie podczas nabożeństw adwentowych i opowiedzą o bezpieczeństwie pieszych na drodze. Policjanci będą także rozdawać uczestnikom nabożeństwa odblaskowe opaski.

Policjant z Wydziału Profilaktyki Ruchu Drogowego podczas nabożeństw będzie spotykać się z mieszkańcami. - Mówimy o bezpieczeństwie w ruchu pieszym. Z doświadczeń wiemy, że cieszy się to dużym zainteresowaniem. Często po nabożeństwach osoby spotykają się z nami, dopytują. Odblaski chętnie są prze te osoby zabierane a w dalszym czasie noszone. Dostrzegamy to. Cieszy, że te elementy są używane nie tylko w obszarze niezabudowanym, ale i zabudowanym – mówi podkom. Ryszard Stankiewicz Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KM w Bielsku – Białej.

Jak zaznacza komisarz Mirosław Dybich z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Katowicach – Z dziećmi spotykamy się w szkołach. Dostęp do osób starszych jest utrudniony. Udaje się to dzięki spotkaniom przy parafiach. Zachęcamy aby nosić odblaski cały czas. Nikogo nie trzeba przekonywać, że dzięki tym elementom pieszy jest widoczny już z stu, dwustu metrów.

Dlatego, jak zaznacza szef Caritasu w diecezji, połączono akcję z roratami, kiedy z małymi dziećmi do kościołów przychodzą osoby starsze. To do nich mają właśnie trafić odblaski.

JB

źródło: ox.pl
dodał: JB 05-12-2017 09:15
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Małżeństwa na medal

21-02-2018 14:00

W 2017 roku w gminie Strumień jubileuszu Złotych Godów doczekały się 22 pary małżeńskie. Jubilaci w raz z władzami gminy z tej okazji spotkali się w sali Widowiskowej przy OSP w Bąkowie.

wyświetleń: 116komentarzy: 0

Gość Ox.pl - Paweł Stanieczek [zwiastun]

21-02-2018 12:30

Gość Ox.pl - Paweł Stanieczek. O niemieckim obozie w Goleszowie, nieludzkich warunkach i wszechobecnej śmierci. Jacek Porzycki zapytał również o pracę w cementowni, racje żywnościowe i desperację więźniów. Ile ludzi zginęło w podobozie Golleschau? Jak przebiegała ewakuacja obozu? cały reportaż zobaczyć będzie można w niedzielę, 25.02.2018. Zapraszamy!

wyświetleń: 317komentarzy: 0

Odznaczenia dla dawców

21-02-2018 10:40

Oddają bezinteresownie krew od kilkudziesięciu lat. Właśnie odebrali odznaczenia. Ale nie one są dla nich ważne. Najcenniejsze jest bowiem ratowanie życia – mówią.

wyświetleń: 519komentarzy: 0

Działka sprzedana za 2,5 miliona

21-02-2018 09:15

To już szósta sprzedana działka w Jasienickiej Niskoemisyjnej Strefie Ekonomicznej. Do budżetu gminy wpłynie 2,5 miliona złotych z jej sprzedaży.

wyświetleń: 1592komentarzy: 2

Międzyświeć zaprasza na forum

21-02-2018 07:30

Przed nami siedemnasta edycja Forum Rolniczego Ziemi Cieszyńskiej. Wydarzenie wraca na teren szkoły w Międzyświęciu. Odbędzie się  piątek 23 lutego.

wyświetleń: 614komentarzy: 1

Zawodnik WSS Wisła zakończył rywalizację w czołowej ''30''

20-02-2018 21:00

Za nami rywalizacja w kombinacji norweskiej. Rywalizacja, która dostarczyła sporo emocji oraz została zdominowana przez naszych zachodnich sąsiadów. W zawodach wzięli udział reprezentanci Polski, w tym także Paweł Słowiok oraz Adam Cieślar.

wyświetleń: 395komentarzy: 0

Czy powstanie nowa strzelnica w Chybiu?

20-02-2018 19:00

Końcem grudnia 2017 roku Radny Powiatowy Krzysztof Neścior zwrócił się z interpelacją do Zarządu Powiatu Cieszyńskiego o podjęcie aktywnych działań, mających na celu włączenie powiatu cieszyńskiego w projekt budowy strzelnicy powiatowej na terenie gminy Chybie. Działanie takie miałyby zdaniem radnego mieć związek ze zmianą ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

wyświetleń: 1252komentarzy: 5

Ostrzejsze kary za znęcanie się na zwierzętami

20-02-2018 18:15

Końcem stycznia bieżącego roku sejm niemalże jednogłośnie przyjął projekt ustawy, zaostrzającej kary dla osób, które znęcają się nad zwierzętami. Na chwilę obecną ustawa musi jeszcze przejść głosowanie w senacie, jednak tam wynik powinien być podobny. Ustawa ma na celu poprawę bezpieczeństwa zwierząt w Polsce. Autorem nowych regulacji jest resort sprawiedliwości.

wyświetleń: 523komentarzy: 0

Bezpieczne koleje

20-02-2018 16:45

PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowały na swojej stronie internetowej o szkoleniach pracowników, którym w 2017 roku zostało poddane ponad 27 tysięcy osób. Szkolenia te mają na celu poprawę bezpieczeństwa przejazdów pociągów, są związane z doskonaleniem kwalifikacji obecnych oraz przyszłych kolejarzy – zgodnie ze sławami spółki, ma być to inwestycja w bezpieczną kolej na terenie kraju.

wyświetleń: 553komentarzy: 0

Skoczów - sesja na żywo

20-02-2018 14:55

Na dzisiaj – wtorek 20 lutego, Przewodniczący Skoczowskiej Rady Miejskiej Rajmund Dedio zwołał 37. sesję Rady. Transmisja obraz rozpocznie się o godzinie 15.00.

wyświetleń: 2205komentarzy: 4
Kontakt z redkacją .