Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 687komentarzy: 0

Odblask dla babci i dziadka

05-12-2017 09:15

7 tysięcy odblasków trafi do osób starszych. Akcję trzy lata temu zainaugurował Caritas Diecezji Bielsko - Żywieckiej. Policja chwali inicjatywę i mówi, że dzięki niej, seniorzy są lepiej widoczni na drodze.
Ewa Macińska Saltus Ubezpieczenia, Ks. Robert Kasprowski i podkom. Ryszard Stankiewicz. fot. Jan Bacza Ewa Macińska Saltus Ubezpieczenia, Ks. Robert Kasprowski i podkom. Ryszard Stankiewicz. fot. Jan Bacza

Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej wraz z Towarzystwem Ubezpieczeniowym Saltus oraz Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej rozpoczynają III. edycję akcji związaną z bezpieczeństwem pieszych na drodze: Świeć przykładem! Nie tylko w adwencie! Akcja ma na celu propagowanie noszenia odblasków przez pieszych. Skierowana jest szczególnie do osób dorosłych i do seniorów. Osoby te poruszając się w okresie jesienno-zimowym po zmroku, często nie używają elementów odblaskowych na ubraniach. Pieszy, w czarnym ubraniu jest praktycznie niewidoczny przez kierowców i często staje się ofiarą potrącenia.

- Odzież dla dzieci często ma już wszyte elementy odblaskowe. Pomyśleliśmy o osobach starszych, które wcześnie rano czy wieczorami idąc do kościoła na nabożeństwa są słabo widoczni – tłumaczy Ks. Robert Kasprowski dyrektor Caritas Diecezji Bielsko – Żywieckiej.

W dwóch poprzednich edycjach rozdano na terenie diecezji 9 tysięcy odblasków. Tym razem będzie ich 7 tysięcy. Rozdawane będą w 50 parafiach w całej diecezji. - Skupiać się będziemy na parafiach wiejskich, tam gdzie często nie ma chodników, nie ma oświetlenia przy drogach. Osoby poruszające się nie są widoczne – dodaje Ks. Kasprowicz.

Nieszczęście zdarza się niekiedy podczas drogi do kościoła. Stąd apel Caritas i partnerów akcji odwołuje się do tradycji adwentowej. Wierni, zwłaszcza dzieci i dziadkowie, idą na nabożeństwa adwentowe, które odbywają się rano bądź wieczorem, kiedy jest już ciemno. Priorytetową sprawą bezpieczeństwa pieszego staje się poprawienie jego widoczności. Dlatego funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego odwiedzą wybrane parafie podczas nabożeństw adwentowych i opowiedzą o bezpieczeństwie pieszych na drodze. Policjanci będą także rozdawać uczestnikom nabożeństwa odblaskowe opaski.

Policjant z Wydziału Profilaktyki Ruchu Drogowego podczas nabożeństw będzie spotykać się z mieszkańcami. - Mówimy o bezpieczeństwie w ruchu pieszym. Z doświadczeń wiemy, że cieszy się to dużym zainteresowaniem. Często po nabożeństwach osoby spotykają się z nami, dopytują. Odblaski chętnie są prze te osoby zabierane a w dalszym czasie noszone. Dostrzegamy to. Cieszy, że te elementy są używane nie tylko w obszarze niezabudowanym, ale i zabudowanym – mówi podkom. Ryszard Stankiewicz Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KM w Bielsku – Białej.

Jak zaznacza komisarz Mirosław Dybich z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Katowicach – Z dziećmi spotykamy się w szkołach. Dostęp do osób starszych jest utrudniony. Udaje się to dzięki spotkaniom przy parafiach. Zachęcamy aby nosić odblaski cały czas. Nikogo nie trzeba przekonywać, że dzięki tym elementom pieszy jest widoczny już z stu, dwustu metrów.

Dlatego, jak zaznacza szef Caritasu w diecezji, połączono akcję z roratami, kiedy z małymi dziećmi do kościołów przychodzą osoby starsze. To do nich mają właśnie trafić odblaski.

JB

źródło: ox.pl
dodał: JB 05-12-2017 09:15
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Oczami niewidomego: Gdzieś obok nas - Grzegorz Dostatni

14-12-2017 19:00

Każdy ma jakieś zainteresowania, hobby, pasje. Lubimy dobrą muzykę, interesującą książkę, dobry film. Kibicujemy jakiemuś zespołowi sportowemu, kolekcjonujemy modele, numizmaty, lubimy taniec, śpiew, różne dziedziny sztuki.

wyświetleń: 89komentarzy: 0

Wigilijne spotkanie PTTK

14-12-2017 17:15

Na tradycyjnej wigilijce spotkali się członkowie i sympatycy skoczowskiego, najstarszego w Polsce, Miejskiego Koła PTTK. Był czas podsumowań, ale nie zabrakło konkretnych propozycji wyjazdów na nadchodzący rok.

wyświetleń: 287komentarzy: 0

Uzbierali prawie 14 tysięcy

14-12-2017 16:00

Na rehabilitację Tomka Cichego i leczenie Zosi Binek zebrano 10 grudnia podczas I Koncertu Charytatywnego "Dźwięki z serca płynące” w Goleszowie prawie 14 tysięcy zł. Zebranym nie przeszkodził nawet halny.

wyświetleń: 340komentarzy: 0

System Orzekania o Niepełnosprawności - główne założenia

14-12-2017 14:40

2 lutego 2017 roku został powołany Międzyresortowy Zespół do spraw Opracowania Systemu Orzekania o Niepełnosprawności oraz Niezdolności do Pracy, który ma zreformować system orzekania o niepełnosprawności.

wyświetleń: 909komentarzy: 3

Portal OX.PL poleca!

14-12-2017 13:00

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 263komentarzy: 0

Zdejszy w terminie

14-12-2017 12:00

Udało się ukończyć prace na Zdejszy w Wiśle - 11 grudnia dokonano odbioru wyremontowanej drogi na os. Zdejszy.

wyświetleń: 1036komentarzy: 1

Biblioteka na szczycie

14-12-2017 10:30

Na szczycie listy najlepszych bibliotek w Polsce ulokowała się Biblioteka Miejska w Cieszynie. Spośród 650 bibliotek publicznych zajmuje już 15 miejsce.

wyświetleń: 538komentarzy: 0

Bładnice - śmierć w mieszkaniu

14-12-2017 09:00

Najprawdopodobniej zatrucie dymem, spowodowało śmierć mężczyzny w domu w Bładnicach Dolnych. Mimo reanimacji nie udało się go uratować.

wyświetleń: 7596komentarzy: 0

Karta Dom z Rabatem Powitalnym w Leroy Merlin

14-12-2017 07:30

W dniach od 15 do 17 grudnia 2017 w sklepie Leroy Merlin załóż Kartę Dom -  czekają same korzyści!

wyświetleń: 721komentarzy: 0

Zawód: Betrojerinka

13-12-2017 21:00

We wtorek (12.12) na ternie Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie odbyło się spotkanie z Anną Wiatr, autorką książki "Betrojerinki", opowiadającej o życiu polskich opiekunek osób starszych w Niemczech.

wyświetleń: 1135komentarzy: 7
Kontakt z redkacją .