Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 431komentarzy: 0

80-lecie u Marii Dąbrowskiej

14-11-2017 16:15

W minionym tygodniu Szkoła Podstawowa im. Marii Dąbrowskiej w Jaworzu obchodziła 80. urodziny. W roku szkolnym 2017/2018 w placówce pod Goruszką uczy się 424 uczniów w 20 oddziałach. Szkoła dysponuje 17 salami lekcyjnymi, w tym salą informatyczną oraz salą gimnastyczną i biblioteką multimedialną. Kadra pedagogiczna liczy 40 nauczycieli, pracownicy niepedagogiczni to 15 osób.
Szkoła w Jaworzu. Fot: mat.pras. Szkoła w Jaworzu. Fot: mat.pras.

Początki szkolnictwa w Jaworzu sięgają już XVI wieku, a od wieku XIX istniały dwie szkoły wyznaniowe: katolicka i ewangelicka, które to w roku 1900 zostały przekształcone w jedną pięcioklasową szkołę ludową. 5 września 1937 nastąpiło natomiast uroczyste otwarcie siedmioklasowej szkoły powszechnej w nowo wybudowanym budynku u podnóża Goruszki w bliskim sąsiedztwie obu dotychczasowych budynków szkolnych.

W historii szkoły odcina się kilka ważnych dat i wydarzeń – 1967 ukończenie rozbudowy; 1970 nadanie szkole imienia Marii Dąbrowskiej, pisarki, która wielokrotnie bywała w Jaworzu; 1987 uhonorowanie sztandarem przy okazji jubileuszu 50-lecia.

Przez te wszystkie lata szkoła była remontowana, modernizowana i stale doposażana. Z wszystkich inwestycji w ciągu ostatnich pięciu lat na szczególną uwagę zasługuje termomodernizacja budynku z wymianą instalacji grzewczej, wymianą stolarki okiennej i odnowieniem elewacji oraz pokrycia dachowego.

Wielką dumą napawa nas również budowa boiska wielofunkcyjnego, pięknego placu zabaw oraz doposażenie wszystkich sal lekcyjnych w multimedialne pomoce dydaktyczne. Większość tych inwestycji sfinansowana została z dużym udziałem funduszy unijnych. Z funduszy tych korzystaliśmy również już czterokrotnie podczas realizacji edukacyjnych projektów, dwóch dwuletnich i dwóch trwających jeden rok. Projekty te pozwoliły na poszerzenie naszej oferty edukacyjnej o dodatkowe zajęcia rozwijające oraz wyrównawcze oraz zakup atrakcyjnych pomocy dydaktycznych, takich jak np. zestawy do zajęć robotyki, tablice multimedialne, komputery. Dodatkowo realizujemy takie programy jak: Szkolny program Aktywnej Współpracy, Ćwiczyć każdy może, Śląska Sieć szkół promujących zdrowie – wyjaśnia Ewa Cholewik, dyrektor podstawówki.

Oprócz zajęć dydaktycznych szkoła oferuje uczniom dziesięciogodzinną opiekę świetlicową oraz bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych. Dla uczniów potrzebujących wsparcia organizowane są zajęcia logopedyczne, korekcyjno-kompensacyjne, gimnastyka korekcyjna, zajęcia z psychologiem i pedagogiem oraz zajęcia rewalidacyjne i wyrównawczo-dydaktyczne. Placówka dba również o rozwijanie pasji i zainteresowań dzięki licznym kołom takim jak: sportowe, szachowe, instrumentalne, wokalne, taneczne, teatralne, plastyczne, teatralne po angielsku, przyrodniczo- turystyczne, czytelnicze. W tych zajęciach uczestniczy ponad 50 procent uczniów. Praca z nimi owocuje licznymi osiągnięciami w konkursach szkolnych i pozaszkolnych.

Do największych sukcesów, którymi warto się pochwalić są tytuły laureatów w kuratoryjnych konkursach przedmiotowych, wysokie miejsca w konkursie biblijnym „Jonasz”, w matematycznym „Kangurze”, spektakularne sukcesy w przeglądach artystycznych zespołu instrumentalnego „Sinfonietta”, w konkursach plastycznych, przeglądach teatralnych. Mocną stroną szkoły jest także sport.

Uczniowie uczestniczą w akcjach ekologicznych „Sprzątanie świata” i „Święto Ziemi”, zbierają makulaturę i zużyte baterie, biorą udział w akcji „Zbieramy – pomagamy”. – Nie zapominamy też o zwierzętach – zbierając karmę dla podopiecznych schroniska Reksio w Bielsku-Białej oraz żołędzie i kasztany dla bielskiego Nadleśnictwa. Uczniowie pod patronatem Samorządu Uczniowskiego włączają się w wiele akcji charytatywnych: „Wkręć się w pomaganie” , „Góra Grosza”, przekazanie wybranej rodzinie zakupionych potrzebnych środków w ramach „Szlachetnej paczki”, udział w akcji „Pola nadziei” na rzecz budowy hospicjum. Cała społeczność szkolna uczestniczyła również w akcji „Zamiast kwiatka niosę pomoc”, z której to dochody przeznaczane były na potrzeby dzieci z Aleppo i z Nepalu – dodaje dyrektor Cholewik.

Celem szkoły jest to by to było miejsce przyjazne dla ucznia i jego rodzica, ale też by było miejscem gdzie dobrze się pracuje i miło spędza czas.

(red/mat.pras.)


 

źródło: ox.pl
dodał: CR 14-11-2017 16:15
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Ślubowanie Uniwersytetu Trzeciego Wieku

19-11-2017 10:15

W czwartek (16.11) na terenie Uniwersytetu Śląskiego odbyło się uroczyste ślubowanie nowych członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku – w tym roku było to ok. 60 osób. Zgodnie ze statutem UTW, członkiem Uniwersytetu może zostać osoba, która ukończyła 55. Lat, jednak osoba młodsza może zostać tak zwanym członkiem wspierającym – w tym roku z tej możliwości skorzystała jedna osoba.

wyświetleń: 205komentarzy: 0

Nowy, darmowy plac zabaw w Karwinie

19-11-2017 08:15

Wiszące mosty, domki, zjeżdżalnie, wieże – nowy darmowy plac zabaw dla dzieci powstał w Karwinie.

wyświetleń: 817komentarzy: 0

Msze i nabożeństwa online

19-11-2017 06:30

Nie możesz być na mszy lub nabożeństwie? Nic straconego, zawsze możesz uczestniczyć w nich dzięki kamerom udostępnionym online. Poniżej prezentujemy listę kościołów katolickich i ewangelickich z naszego regionu, w których zostały uruchomione transmisje na żywo, również na urządzenia mobilne. 

wyświetleń: 397komentarzy: 0

Norweski triumf w Wiśle

19-11-2017 00:15

Reprezentanci Norwegii okazali się najlepsi w pierwszym drużynowym konkursie Pucharu Świata w sezonie 2017/2018. Johann Andre Forfang, Anders Fannemel, Daniel Andre Tande i Robert Johansson wyprzedzili reprezentantów Polski oraz czwórkę z Austrii. Oba te teamy uplasowały się ex aequo na drugim stopniu podium.

wyświetleń: 387komentarzy: 1

750 lat Skoczowa. Bolesław Noga

18-11-2017 21:30

Jubileusze stanowią okazję, aby na chwilę się zatrzymać, spojrzeć wstecz, podsumować to, co wydarzyło się na przestrzeni lat. Dlatego też wyszliśmy, jako Miejskie Centrum Kultury ''Integrator'', z inicjatywą zadania trzech pytań przed kamerą osobom związanym ze Skoczowem, wyraziście wkomponowanym z racji wielu doświadczeń i pełnionych przez nich ról w lokalną społeczność.

wyświetleń: 320komentarzy: 0

Kopciuszek dla 2-letniego Szymka

18-11-2017 20:15

4 tysiące złotych - tyle datków udało się zebrać wczoraj (17.11) w Szkole Podstawowej w Hażlachu, po spektaklu "Kopciuszek", który został wystawiony przez nauczycieli tej placówki. Pieniądze zostaną przekazane na rzecz chorego Szymonka Zamarskiego.

wyświetleń: 1618komentarzy: 0

''7 cudów świata i inne budowle'' - wystawa Książnicy Cieszyńskiej

18-11-2017 18:45

W czwartek (16.11) na terenie Książnicy Cieszyńskiej odbył się wernisaż wystawy "Siedem cudów świata i inne słynne budowle". Wystawa składa się z wyeksponowanych, bogato ilustrowanych dzieł, pochodzących z okresu od XVI do XIX w., są to druki ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej. W czasie tworzenia wystawy zwrócono szczególną uwagę nie tylko na siedem cudów świata, ale również na inne budowle, w jakiś sposób warte zapamiętania.

wyświetleń: 211komentarzy: 0

Na żywo: konferencja prasowa

18-11-2017 18:25

Konferencja prasowa po Konkursie drużynowym Pucharu Świata w Wiśle. Polacy ex aequo z drużyną Austrii zajęli drugie miejsce w konkursie drużynowym inaugurującym kolejny sezon Pucharu Świata. Na najwyższym stopniu podium stanęła reprezentacja Norwegii. Na niedzielę (19.11.2017) zaplanowano konkurs indywidualny. Zobaczymy w nim siedmiu Polaków: Jakuba Wolnego, Aleksandra Zniszczoła, Dawida Kubackiego, Piotra Żyłę, Stefana Hulę, Macieja Kota i Kamila Stocha.

wyświetleń: 403komentarzy: 0

Cieszyn oczami Dariusza Orszulika

18-11-2017 18:15

Wczoraj (17.11) w galerii na piętrze Księgarni Piastowskiej w Cieszynie miał miejsce wernisaż wystawy Dariusza Orszulika "Cieszyn jest piękny".

wyświetleń: 544komentarzy: 0

Cieszyn zapalił się na fioletowo

18-11-2017 16:30

Wcześniactwo to nie wyrok, jednak ciągle wiele rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych nie wie gdzie szukać wsparcia i pomocy. Celem wczorajszej (17.11) fioletowej akcji, która miała miejsce m.in.w Cieszynie było zwrócenie uwagi, właśnie na problem wcześniactwa. 

wyświetleń: 542komentarzy: 1
Kontakt z redkacją .