Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 523komentarzy: 0

80-lecie u Marii Dąbrowskiej

14-11-2017 16:15

W minionym tygodniu Szkoła Podstawowa im. Marii Dąbrowskiej w Jaworzu obchodziła 80. urodziny. W roku szkolnym 2017/2018 w placówce pod Goruszką uczy się 424 uczniów w 20 oddziałach. Szkoła dysponuje 17 salami lekcyjnymi, w tym salą informatyczną oraz salą gimnastyczną i biblioteką multimedialną. Kadra pedagogiczna liczy 40 nauczycieli, pracownicy niepedagogiczni to 15 osób.
Szkoła w Jaworzu. Fot: mat.pras. Szkoła w Jaworzu. Fot: mat.pras.

Początki szkolnictwa w Jaworzu sięgają już XVI wieku, a od wieku XIX istniały dwie szkoły wyznaniowe: katolicka i ewangelicka, które to w roku 1900 zostały przekształcone w jedną pięcioklasową szkołę ludową. 5 września 1937 nastąpiło natomiast uroczyste otwarcie siedmioklasowej szkoły powszechnej w nowo wybudowanym budynku u podnóża Goruszki w bliskim sąsiedztwie obu dotychczasowych budynków szkolnych.

W historii szkoły odcina się kilka ważnych dat i wydarzeń – 1967 ukończenie rozbudowy; 1970 nadanie szkole imienia Marii Dąbrowskiej, pisarki, która wielokrotnie bywała w Jaworzu; 1987 uhonorowanie sztandarem przy okazji jubileuszu 50-lecia.

Przez te wszystkie lata szkoła była remontowana, modernizowana i stale doposażana. Z wszystkich inwestycji w ciągu ostatnich pięciu lat na szczególną uwagę zasługuje termomodernizacja budynku z wymianą instalacji grzewczej, wymianą stolarki okiennej i odnowieniem elewacji oraz pokrycia dachowego.

Wielką dumą napawa nas również budowa boiska wielofunkcyjnego, pięknego placu zabaw oraz doposażenie wszystkich sal lekcyjnych w multimedialne pomoce dydaktyczne. Większość tych inwestycji sfinansowana została z dużym udziałem funduszy unijnych. Z funduszy tych korzystaliśmy również już czterokrotnie podczas realizacji edukacyjnych projektów, dwóch dwuletnich i dwóch trwających jeden rok. Projekty te pozwoliły na poszerzenie naszej oferty edukacyjnej o dodatkowe zajęcia rozwijające oraz wyrównawcze oraz zakup atrakcyjnych pomocy dydaktycznych, takich jak np. zestawy do zajęć robotyki, tablice multimedialne, komputery. Dodatkowo realizujemy takie programy jak: Szkolny program Aktywnej Współpracy, Ćwiczyć każdy może, Śląska Sieć szkół promujących zdrowie – wyjaśnia Ewa Cholewik, dyrektor podstawówki.

Oprócz zajęć dydaktycznych szkoła oferuje uczniom dziesięciogodzinną opiekę świetlicową oraz bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych. Dla uczniów potrzebujących wsparcia organizowane są zajęcia logopedyczne, korekcyjno-kompensacyjne, gimnastyka korekcyjna, zajęcia z psychologiem i pedagogiem oraz zajęcia rewalidacyjne i wyrównawczo-dydaktyczne. Placówka dba również o rozwijanie pasji i zainteresowań dzięki licznym kołom takim jak: sportowe, szachowe, instrumentalne, wokalne, taneczne, teatralne, plastyczne, teatralne po angielsku, przyrodniczo- turystyczne, czytelnicze. W tych zajęciach uczestniczy ponad 50 procent uczniów. Praca z nimi owocuje licznymi osiągnięciami w konkursach szkolnych i pozaszkolnych.

Do największych sukcesów, którymi warto się pochwalić są tytuły laureatów w kuratoryjnych konkursach przedmiotowych, wysokie miejsca w konkursie biblijnym „Jonasz”, w matematycznym „Kangurze”, spektakularne sukcesy w przeglądach artystycznych zespołu instrumentalnego „Sinfonietta”, w konkursach plastycznych, przeglądach teatralnych. Mocną stroną szkoły jest także sport.

Uczniowie uczestniczą w akcjach ekologicznych „Sprzątanie świata” i „Święto Ziemi”, zbierają makulaturę i zużyte baterie, biorą udział w akcji „Zbieramy – pomagamy”. – Nie zapominamy też o zwierzętach – zbierając karmę dla podopiecznych schroniska Reksio w Bielsku-Białej oraz żołędzie i kasztany dla bielskiego Nadleśnictwa. Uczniowie pod patronatem Samorządu Uczniowskiego włączają się w wiele akcji charytatywnych: „Wkręć się w pomaganie” , „Góra Grosza”, przekazanie wybranej rodzinie zakupionych potrzebnych środków w ramach „Szlachetnej paczki”, udział w akcji „Pola nadziei” na rzecz budowy hospicjum. Cała społeczność szkolna uczestniczyła również w akcji „Zamiast kwiatka niosę pomoc”, z której to dochody przeznaczane były na potrzeby dzieci z Aleppo i z Nepalu – dodaje dyrektor Cholewik.

Celem szkoły jest to by to było miejsce przyjazne dla ucznia i jego rodzica, ale też by było miejscem gdzie dobrze się pracuje i miło spędza czas.

(red/mat.pras.)


 

źródło: ox.pl
dodał: CR 14-11-2017 16:15
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Cieszyn: Które drogi zostaną wyremontowane?

17-01-2018 07:30

Jakie cieszyńskie drogi zostały ujęte w planach inwestycyjnych na ten rok? Na ostatniej konferencji prasowej Burmistrz Cieszyna wspomniał m.in. o ulicy Solnej, czy Al. Piastowskiej.

wyświetleń: 173komentarzy: 0

Stalownicy odrobili straty z pierwszego meczu, ale w karnych lepsi byli Finowie

16-01-2018 23:59

Koniec pięknej przygody Trzyńca z Ligą Mistrzów. Pięknej, bo podopieczni Vaclava Varadi napisali nowy rozdział w historii klubu. Rozdział, który zakończył się w półfinale.

wyświetleń: 151komentarzy: 0

Strajk kobiet w Cieszynie

16-01-2018 22:25

Jutro (17.01) kobiety znów wyjdą na ulice. Strajk pod hasłem ''Deja Vu'' odbędzie się nie tylko w wielkich miastach. Swój udział w akcji zapowiedziały również mniejsze miejscowości. W Cieszynie Strajk Kobiet odbył się dziś (16.01).

wyświetleń: 706komentarzy: 5

Na papierze dłużej potrwa

16-01-2018 20:15

Zazwyczaj myślimy o tym w drugiej połowie kwietnia, ale urzędy skarbowe już przypominają, że można składać zeznania podatkowe. Najlepiej drogą elektroniczną, bo przy okienku od tego roku postoimy dłużej. Chcesz zaoszczędzić czas, złóż zeznanie podatkowe elektronicznie - do tego namawia Urząd Skarbowy w Cieszynie.

wyświetleń: 630komentarzy: 0

Halo drogowcy - mamy zimę

16-01-2018 19:15

Być może dodatnie temperatury i brak śniegu uśpiły czujność drogowców, jednak to nie jest to żadnym usprawiedliwieniem. Bo to, co dzisiaj po południu działo się na niektórych odcinkach dróg w naszym powiecie, kierowcy nazywali krótko - żenadą. Więcej słów nie nadaje się do cytowania.

wyświetleń: 3952komentarzy: 8

Sejmik przyjął budżet

16-01-2018 17:25

Sejmik Województwa Śląskiego przyjął Wieloletnią Prognozę Finansową na lata 2018-2030 oraz budżet województwa na 2018 r. Za przyjęciem uchwały budżetowej było 25 radnych, 13 opowiedziało się przeciw

wyświetleń: 347komentarzy: 0

Gdzie szusować/ gdzie na łyżwy? (odc. 6 sezon 2017/2018)

16-01-2018 16:00

Dzięki mroźnej pogodzie uruchomione zostały kolejne wyciągi narciarskie. Narciarze mogą szykować się do podboju stoków. W Wiśle wyciągi są czynne!  

wyświetleń: 672komentarzy: 0

Najmłodsi stela 05/629/2018

16-01-2018 14:00

Zapraszamy na kolejną część cyklu - ''Najmłodsi stela''- czyli fotogalerię najmłodszych mieszkańców naszego powiatu w obiektywie naszego fotoreportera.

wyświetleń: 3279komentarzy: 0

Prezydent pochodzący z Jabłonkowa?

16-01-2018 12:30

W Czechach trwają wybory prezydenckie. Aktualny prezydent Milosz Zeman, któremu przy założeniu, że frekwencja będzie niska „wróżono” że może wygrać w pierwszej turze, udało się otrzymać 38,6 proc. głosów,  tuż za nim jest, pochodzący z Jabłonkowa, przewodniczący Czeskiej Akademii Nauk Jirzi Drahosz - 26,6 proc.

wyświetleń: 917komentarzy: 0

Brenna - słońce ogrzeje szkołę

16-01-2018 10:30

Niebawem ruszą prace remontowe w Szkole Podstawowej nr 2 w Brennej. Wójt gminy właśnie podpisał umowę z wykonawcą. Zakres prac w placówce jest bardzo szeroki.

wyświetleń: 815komentarzy: 1
Kontakt z redkacją .