Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 554komentarzy: 0

80-lecie u Marii Dąbrowskiej

14-11-2017 16:15

W minionym tygodniu Szkoła Podstawowa im. Marii Dąbrowskiej w Jaworzu obchodziła 80. urodziny. W roku szkolnym 2017/2018 w placówce pod Goruszką uczy się 424 uczniów w 20 oddziałach. Szkoła dysponuje 17 salami lekcyjnymi, w tym salą informatyczną oraz salą gimnastyczną i biblioteką multimedialną. Kadra pedagogiczna liczy 40 nauczycieli, pracownicy niepedagogiczni to 15 osób.
Szkoła w Jaworzu. Fot: mat.pras. Szkoła w Jaworzu. Fot: mat.pras.

Początki szkolnictwa w Jaworzu sięgają już XVI wieku, a od wieku XIX istniały dwie szkoły wyznaniowe: katolicka i ewangelicka, które to w roku 1900 zostały przekształcone w jedną pięcioklasową szkołę ludową. 5 września 1937 nastąpiło natomiast uroczyste otwarcie siedmioklasowej szkoły powszechnej w nowo wybudowanym budynku u podnóża Goruszki w bliskim sąsiedztwie obu dotychczasowych budynków szkolnych.

W historii szkoły odcina się kilka ważnych dat i wydarzeń – 1967 ukończenie rozbudowy; 1970 nadanie szkole imienia Marii Dąbrowskiej, pisarki, która wielokrotnie bywała w Jaworzu; 1987 uhonorowanie sztandarem przy okazji jubileuszu 50-lecia.

Przez te wszystkie lata szkoła była remontowana, modernizowana i stale doposażana. Z wszystkich inwestycji w ciągu ostatnich pięciu lat na szczególną uwagę zasługuje termomodernizacja budynku z wymianą instalacji grzewczej, wymianą stolarki okiennej i odnowieniem elewacji oraz pokrycia dachowego.

Wielką dumą napawa nas również budowa boiska wielofunkcyjnego, pięknego placu zabaw oraz doposażenie wszystkich sal lekcyjnych w multimedialne pomoce dydaktyczne. Większość tych inwestycji sfinansowana została z dużym udziałem funduszy unijnych. Z funduszy tych korzystaliśmy również już czterokrotnie podczas realizacji edukacyjnych projektów, dwóch dwuletnich i dwóch trwających jeden rok. Projekty te pozwoliły na poszerzenie naszej oferty edukacyjnej o dodatkowe zajęcia rozwijające oraz wyrównawcze oraz zakup atrakcyjnych pomocy dydaktycznych, takich jak np. zestawy do zajęć robotyki, tablice multimedialne, komputery. Dodatkowo realizujemy takie programy jak: Szkolny program Aktywnej Współpracy, Ćwiczyć każdy może, Śląska Sieć szkół promujących zdrowie – wyjaśnia Ewa Cholewik, dyrektor podstawówki.

Oprócz zajęć dydaktycznych szkoła oferuje uczniom dziesięciogodzinną opiekę świetlicową oraz bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych. Dla uczniów potrzebujących wsparcia organizowane są zajęcia logopedyczne, korekcyjno-kompensacyjne, gimnastyka korekcyjna, zajęcia z psychologiem i pedagogiem oraz zajęcia rewalidacyjne i wyrównawczo-dydaktyczne. Placówka dba również o rozwijanie pasji i zainteresowań dzięki licznym kołom takim jak: sportowe, szachowe, instrumentalne, wokalne, taneczne, teatralne, plastyczne, teatralne po angielsku, przyrodniczo- turystyczne, czytelnicze. W tych zajęciach uczestniczy ponad 50 procent uczniów. Praca z nimi owocuje licznymi osiągnięciami w konkursach szkolnych i pozaszkolnych.

Do największych sukcesów, którymi warto się pochwalić są tytuły laureatów w kuratoryjnych konkursach przedmiotowych, wysokie miejsca w konkursie biblijnym „Jonasz”, w matematycznym „Kangurze”, spektakularne sukcesy w przeglądach artystycznych zespołu instrumentalnego „Sinfonietta”, w konkursach plastycznych, przeglądach teatralnych. Mocną stroną szkoły jest także sport.

Uczniowie uczestniczą w akcjach ekologicznych „Sprzątanie świata” i „Święto Ziemi”, zbierają makulaturę i zużyte baterie, biorą udział w akcji „Zbieramy – pomagamy”. – Nie zapominamy też o zwierzętach – zbierając karmę dla podopiecznych schroniska Reksio w Bielsku-Białej oraz żołędzie i kasztany dla bielskiego Nadleśnictwa. Uczniowie pod patronatem Samorządu Uczniowskiego włączają się w wiele akcji charytatywnych: „Wkręć się w pomaganie” , „Góra Grosza”, przekazanie wybranej rodzinie zakupionych potrzebnych środków w ramach „Szlachetnej paczki”, udział w akcji „Pola nadziei” na rzecz budowy hospicjum. Cała społeczność szkolna uczestniczyła również w akcji „Zamiast kwiatka niosę pomoc”, z której to dochody przeznaczane były na potrzeby dzieci z Aleppo i z Nepalu – dodaje dyrektor Cholewik.

Celem szkoły jest to by to było miejsce przyjazne dla ucznia i jego rodzica, ale też by było miejscem gdzie dobrze się pracuje i miło spędza czas.

(red/mat.pras.)


 

źródło: ox.pl
dodał: CR 14-11-2017 16:15
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Trudny początek sezonu braci Szejów

24-03-2018 22:40

Swój czwarty sezon startów na czeskich oesach, a drugi w samochodzie klasy R5, bracia Szejowie rozpoczęli od obiecującego tempa, mimo że od ich ostatniego startu minęło już blisko pół roku. Na otwierającej tegoroczną edycję Rajdu Valasska próbie Fulnek Polacy finiszowali na siódmej pozycji na 23 załogi w najmocniejszych samochodach klasy R5 i WRC.

wyświetleń: 114komentarzy: 0

Ostrzeże przed zjawiskami

24-03-2018 19:00

Na dachu budynku Terenowego Centrum Badawczego, tuż przy zaporze w Goczałkowicach, po serii testów uruchomiono na stałe supernowoczesny radar umożliwiający rozpoznanie i prognozowanie groźnych zjawisk atmosferycznych w promieniu 100 km od Jeziora Goczałkowickiego.

wyświetleń: 1176komentarzy: 0

PŚ: Najlepszy z Polaków, Paweł Słowiok, był 43.

24-03-2018 17:49

W Schonach zaplanowano zakończenie sezonu w kombinacji norweskiej. Do Niemiec udało się czterech polskich kombinatorów, w tym dwóch z naszego regionu - Paweł Słowiok oraz Adam Cieślar. Ale o wynikach biało-czerwonych ciężko powiedzieć coś dobrego.

wyświetleń: 52komentarzy: 0

Oczami niewidomego: choroby oczu (3) powikłania cukrzycowe

24-03-2018 16:45

Każdy z nas posiada wiele zmysłów: smak, węch, zapach, słuch, wzrok itp. Każdy z nich jest nam przydatnym w codziennym życiu społecznym, zawodowym i prywatnym. Cenimy sobie je raz więcej raz mniej jednak ciężko nam sobie wyobrazić życie bez nich.

wyświetleń: 629komentarzy: 0

Zmieniać, czy nie zmieniać?

24-03-2018 14:15

W marcu przesuwamy do przodu, w październiku cofamy o godzinę. I tak od ponad czterdziestu lat. Mimo upływającego czasu, dwukrotnie w ciągu roku, właśnie w ten czas ingerujemy.

wyświetleń: 1075komentarzy: 0

Reprezentanci istebniańskiego klubu znowu na podium

24-03-2018 14:00

Po wczorajszych sukcesach mężczyzn, w biegu na 30 km stylem klasycznym, podczas Mistrzostw Polski na Polanie Jakuszyckiej, dzisiaj zawodnicy z naszego regionu znowu stanęli na podium. Tym razem rywalizowano w sprintach drużynowych techniką dowolną.

wyświetleń: 260komentarzy: 0

Biało-czerwonym niewiele zabrakło do trzeciego miejsca

24-03-2018 13:15

Polacy, w ostatnim konkursie drużynowym tego sezonu, zajęli czwarte miejsce. Zwyciężyli, z wielką przewagą nad resztą stawki, Norwegowie.

wyświetleń: 332komentarzy: 0

Dziś Cieszyn na antenie TVP

24-03-2018 12:00

Cieszyn, to miasto z bogatą historią oraz dużą ilością zabytków – zostało to docenione przez Telewizję Polską, która zdecydowała, że odcinek programu „Zgadnij! Napisz! Wygraj”, który zostanie wyemitowany na antenie TVP3 Katowice w sobotę (24 marca) o godzinie 21:20.

wyświetleń: 3598komentarzy: 3

Cieszyn: piesza Droga Krzyżowa

24-03-2018 11:00

Tradycyjnie, jak co roku, w piątek 23.03.2018 ulicami Cieszyna miała miejsce piesza Droga Krzyżowa. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 17:00 w Kościele pw. św. Elżbiety i zakończyła Mszą św. w Kościele pw. Imienia NMP w Cieszynie. Fot: Mariusz Jaszczurowski

wyświetleń: 1526komentarzy: 2

Droga Krzyżowa Kończyce

24-03-2018 10:00

W piątek 23.03.2018 o godz. 18:00 z Kościoła pw. św. Michała Archanioła w Kończycach Wielkich wyruszyła piesza droga krzyżowa do Kościoła p.w Narodzenia NMP w Kończycach Małych.

wyświetleń: 956komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .