Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 2772komentarzy: 0

Oczami niewidomego: wcześniaki i wczesna interwencja

08-10-2017 10:00

Wcześniak to dziecko, które urodziło się przed 37 tygodniem ciąży. Dane pochodzące z różnych statystyk są zbliżone - w Polsce co około 10 dziecko rodzi się jako wcześniak. Dlaczego tak się dzieje? Co wpływa na wcześniejszy poród?
Fot: Pixabay.com Fot: Pixabay.com

Najczęstszym problemem u wcześniaków są nie do końca wykształcone płuca, które nie pozwalają dziecku samodzielnie oddychać. To sprawia, że noworodki urodzone przedwcześnie wymagają ciągłej specjalistycznej opieki medycznej aż do chwili osiągnięcia odpowiedniego stopnia rozwoju.
 
Na przedwczesny poród ma wpływ wiele czynników. Według lekarzy specjalistów do nich należą m.in. ciężka lub stresująca praca w czasie ciąży, zła dieta w czasie ciąży, stosowanie używek w czasie ciąży, cukrzyca, nadciśnienie w trakcie ciąży, zaburzenia pracy tarczycy, choroby wątroby, niedokrwistość, choroby serca i zaburzenia krążenia, zapalenie nerek.

Medycyna na całym świecie idzie do przodu z miesiąca na miesiąc. Pojawiają się nowe techniki i sposoby leczenia, eliminowania zagrożeń, zmienia się podejście do pacjenta nawet tak wcześnie urodzonego. Dlatego w dniach 19 – 21 października Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie organizuje „II Międzynarodowa konferencja z cyklu: Wczesna interwencja - Perspektywy rozwojowe dziecka przedwcześnie urodzonego i jego rodziny”.

Na stronie internetowej Konferencji możemy przeczytać, że głównym celem konferencji jest podjęcie dyskusji nad procesami wczesnej interwencji obejmującymi: wsparcie, leczenie, rehabilitacje i edukacje dzieci przedwcześnie urodzonych i ich rodzin z uwzględnieniem różnych etapów życia. Podstawowy cel konferencji oscyluje wokół pięciu zagadnień: wcześniactwo w perspektywie rozwojowej, rodzina w kontekście wcześniactwa, konsekwencje i trudności rozwojowe dziecka przedwcześnie urodzonego, systemowe i instytucjonalne rozwiązania wsparcia wcześniaka i jego rodziny – dobre praktyki, inne zagadnienia związane z problemami i profilaktyką wcześniactwa, ciąży zagrożonej oraz aspekty etycznego procesu wsparcia.
 
Konferencja skierowana jest do lekarzy, położnych, fizjoterapeutów, psychologów, psychoterapeutów, pedagogów, logopedów oraz pracowników socjalnych, którzy spotykają się z takimi osobami lub są zainteresowane pogłębieniem swojej wiedzy w tym temacie.

Warsztaty oraz wykłady będą prowadzone przez kadrę naukową z Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu, Uniwersytetu Śląskiego - Wydział Etnologii i Nauk o Edukacji Oraz Wydział Pedagogiki i Psychologii, Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M.Grzegorzewskiej w Warszawie, Kliniki Pediatrii I Neurologii Wieku Rozwojowego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie.

Program i prowadzący zapowiada się ciekawie – każdy znajdzie dla siebie coś interesującego. Serdecznie chętnych zapraszamy w dniach 19-21.10. na cieszyński UŚ.

Andrzej Koenig


Portal OX.PL jest patronem medialnym imprezy.
 

źródło: ox.pl
dodał: CR 08-10-2017 10:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Telefon dla niepełnosprawnych

23-03-2018 17:00

Doradcy Podatkowi ze Śląskiego Oddziału Krajowej Izby Doradców Podatkowych prowadzą bezpłatne konsultacje z zakresu ulg i uprawnień podatkowych przysługujących osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom. Porady udzielane są telefonicznie.

wyświetleń: 64komentarzy: 0

Walne zebranie cUTW

23-03-2018 15:30

W czwartek (22.03) na terenie Uniwersytetu Śląskiego odbyło się walne zebranie członków Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Cieszynie. W czasie trwania spotkania przedstawione były sprawozdania z działalności UTW a także głos mogli zabrać zaproszeni goście.

wyświetleń: 182komentarzy: 0

Spotkania Okręgówki odwołane, IV liga gra zgodnie z planem

23-03-2018 14:00

Piłkarzom z drużyn, występujących w Okręgówce, nie jest dane rozpocząć ligowe rozgrywki w tym roku. To już druga kolejka, która została im przełożona. Za to spotkania IV ligi zostaną rozegrane zgodnie z terminarzem.

wyświetleń: 228komentarzy: 0

Fałszywi funkcjonariusze policji!

23-03-2018 12:15

Istnieje wiele metod wyłudzania pieniędzy, które wykorzystują podobne zasady działania. O metodzie „na wnuczka” słyszeli już niemal wszyscy. Tym razem na terenie kraju pojawiają się oszuści, którzy podszywając się za policjantów próbują wyłudzić pieniądze od starszych osób.

wyświetleń: 803komentarzy: 3

Umiarkowany stopień niepełnosprawności - ulgi i uprawnienia

23-03-2018 10:45

Zespół orzekający o stopniu niepełnosprawności po przedstawieniu wymaganych dokumentów przyznaje jeden z trzech stopni niepełnosprawności: znaczny, umiarkowany, lekki lub wydaje decyzję odmowną. Osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z przysługujących im ulg i uprawnień.

wyświetleń: 624komentarzy: 0

Żegnali smog - Ustroński Alarm Smogowy

23-03-2018 09:05

Nadejście kalendarzowej wiosny, to szansa na pożegnanie smogu. Duża ilość pyłów zawieszonych w powietrzu to w dużej mierze wynik procesów spalania w domowych piecach, a co za tym idzie, wraz z końcem sezonu grzewczego, jakość powietrza znacznie się poprawia. Pierwszego dnia wiosny (21.03) smog został symbolicznie pożegnany przez Ustroński Alarm Smogowy.

wyświetleń: 309komentarzy: 0

Odznaka dla dawcy

23-03-2018 07:25

Podczas ostatniej sesji RG Chybie, uroczyście wyróżniono mieszkańca Mnicha – Jacka Orawca, który uhonorowany został odznaką „Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.

wyświetleń: 618komentarzy: 0

Światowy Dzień Wody w ZST

22-03-2018 20:15

Światowy Dzień Wody, który obchodzony jest właśnie dziś (22.03) świętowali m.in. uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im. płk Gwidona Langera.  Jak na Dzień Wody przystało wszystko kręciło się wokół tego ważnego dla ludzkiego organizmu napoju życia.

wyświetleń: 487komentarzy: 0

Portal OX.PL poleca!

22-03-2018 18:20

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 360komentarzy: 0

Wkład Zaolzia w odrodzenie RP

22-03-2018 17:10

W środę (21.03) w ramach działań Koła nr 2 Macierzy Ziemi Cieszyńskiej "Mały Jaworowy" oraz Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji w Cieszynie odbyło się spotkanie z dr inż. Stanisławem Gawlikiem, który pokrótce przybliżył co działo się na terenach Zaolzia w 1918 roku oraz jaki miało to związek z odrodzeniem RP.

wyświetleń: 265komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .