Nowe legitymacje dla niepełnosprawnych

Uwaga niepełnosprawni! Zmienione zostały zasady przyznawania i wydawania legitymacji dla niepełnosprawnych.

Zmieniono wzory blankietu legitymacji osoby niepełnosprawnej, które zasady zostały określone w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dn. 31 sierpnia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie orzekania niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz. U. poz. 1541).

Legitymacje dla niepełnosprawnych służą m.in. do uzyskania ulg przejazdów środkami transportu publicznego, komunikacji miejskiej czy do zniżek na usługi w obszarze kultury, sportu itp.

Legitymacja osoby niepełnosprawnej będzie wykonana z takiego materiału (poliwęglan) i w takim rozmiarze, jak dowód osobisty.

Na awersie legitymacji znajdą się: nazwa dokumentu w językach polskim, francuskim i angielskim, piktogramy oznaczające rodzaje niepełnosprawności, a także miejsca na: zdjęcie (o wymiarach 2,5 x 3 cm), imię, nazwisko, PESEL i termin ważności legitymacji.

Rewers legitymacji będzie z kolei zawierać: nazwę powiatowego zespołu, który wystawił dokument, numer legitymacji, skrót LON w brajlu, piktogramy oznaczające rodzaje niepełnosprawności oraz element wykonany farbą optycznie zmienną w postaci mapy Polski z tekstem „LON”.

Będzie też miejsce na PESEL, numer legitymacji oraz symbol i (w przypadku osób po 16. roku życia) stopień niepełnosprawności – wszystko to wpisane za pomocą fotokodu (kodu QR) i jedynie na wniosek osoby z niepełnosprawnością lub przedstawiciela ustawowego.

Legitymacje wydane przez 1 września zachowują ważność na okres określony w legitymacji.

Zobacz szczegóły w piśmie Sekretarza Stanu, pełnomocnika rządu do spraw osób niepełnosprawnych Krzysztofa Michałkiewicza (kliknij TUTAJ).

red.
 

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją