Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dzień Miodu w Dzięgielowie

Pszczele miasteczko, miodowy napitek, smaczne jadło, dzbany pełne miodu i dobra zabawa - właśnie tak, można było spędzić sobotnie (30.07) popołudnie w pasiece u Jana Gajdacza w Dzięgielowie. Co roku w tym wyjątkowym miejscu pod koniec lipca organizowany jest ''Dzień Miodu''.

„Pszczele Miasteczko” Jana Gajdacza w Dzięgielowie to bez wątpienia miejsce wyjątkowe. Na terenie dawnego kamieniołomu pomiędzy kwiatami, krzewami i drzewami znajdują się  niecodzienne domki, w których mieszkają pszczoły. Właściciel pasieki, Pan Jan Gajdacz sam wykonał wszystkie ule. Wśród których znajdziemy m.in. te w kształcie góralskich domków, ratusza, czy kościoła.

Właśnie w tym miejscu spotykają się pszczelarze z okolic. Jednym z ważniejszych wydarzeń jest „Dzień Miodu” organizowany pod koniec lipca. Imprezy tej, będącej swego rodzaju podsumowaniem sezonu, nie mogło zabraknąć również i w tym roku. Na spotkanie z miodem w roli głównej do pasieki u Jana Gajdacza zaprosiło Koło Pszczelarzy Dzięgielów.

„Dzień Miodu” był okazją do spotkania się z różnymi kołami z okolic, ale także z Czech i Słowacji. Koło Pszczelarzy Dzięgielów powstało w 1970 roku, które swoją siedzibę ma właśnie u Jana Gajdacza dziś honorowego prezesa Koła i jednocześnie najstarszego członka. Koło z Dzięgielowa liczy obecnie 31 osób w tym 3 kobiety. Jednak jak wskazuje Wiceprezes dzięgielowskiego koła, niestety, młodych osób jest bardzo mało. Z obawy o przyszłość jego członkowie stawiają na szkolenia i zajęcia zarówno praktyczne jak i teoretyczne dla młodych ludzi, by zarazić ich miłością do pszczół.

Warto dodać, iż praca pszczelarza polega nie tylko na pozyskiwaniu miodu. Jak podkreślają miłośnicy pszczół, to praca dla odważnych, wytrwałych i cierpliwych. Pszczelarze już od kilku lat zwracają uwagę na problem wymierania tych ważnych dla człowieka owadów. Co wynika głównie z zanieczyszczenia środowiska. Nie będzie pszczół, nie będzie nas – podkreśla Wiceprezes Koła Pszczelarzy z Dzięgielowa. 

Na naszym terenie występuje głównie miód rzepakowy, wielokwiatowy, zdarza się spadziowy. Praktycznie co roku wybierany jest również miód lipowy – zaznacza Wiceprezes. „Dzień Miodu” to dla niektórych zakończenie sezonu. Można więc pokusić się już o pierwsze podsumowania. To nie był zły sezon.  Za wszystko trzeba dziękować - mówił Wiceprezes.


 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-08-02 10:42:13
camel: a zamiast \"miodowego napitku\" był cytrynowy napitek, który ciężko było przełknąć. Powinni zmienić nazwę na święto cytryny! Kilka lat z rzędu ludzie proszę o MIODOWY NAPITEK a otrzymują to coś. Sam pomysł świetny ale postarajcie się bo tracicie klientów
2016-08-04 15:40:25
krzysztof.mm: Kwestia gustu.<br />Dla mnie cytrynówka na miodzie od Gajdacza to świetny trunek.<br />Przełykam bez trudu ;)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: