Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1357komentarzy: 0

Woda nasza powszednia... Światowy Dzień Wody ONZ

22-03-2016 18:30

Poziom wód gruntowych się obniża, śniegu tego roku było jak na lekarstwo, a parasoli też dość często nad głową nie rozkładamy. Jednak mimo wszystko wody nie powinno nam zabraknąć w kranach, a jakby co, to Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej są przygotowane również i na tę awaryjną sytuację. A dzisiaj właśnie obchodzimy Światowy Dzień Wody ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 roku.
Woda nasza powszednia... Światowy Dzień Wody ONZ Zasoby w zbiorniku w Wiśle Czarnem mimo niewielkich opadów zostały tego roku uzupełnione, fot. indi

Choć eksperci zarówno z krakowskiego oddziału Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego (któremu podlega nasz region) jak i z Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej podkreślają, że długoterminowe prognozy są trudne do przeprowadzenia. – Czy grozi nam susza? To zjawisko złożone, które zależy od wielu czynników, zasobów wód podziemnych, grubości pokrywy śnieżnej czy wreszcie opadów deszczu bądź ich braku – mówi Anna Śmiech, p.o. kierownika Biura Prognoz Hydrologicznych IMGW w Krakowie. – Na dzień dzisiejszy możemy wypowiedzieć się co do aktualnej sytuacji hydrologicznej w regionie oraz znając prognozy meteorologiczne powiedzieć jakich stanów wody spodziewamy w ciągu najbliższych 48 godzin.

– Nasze prognozy są kilkutygodniowe i one mówią, że wiosna będzie normalna – dodaje Prezes Zarządu Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej Janusz Stec. – Natomiast jedno jest niepokojące. Zwykle o tej porze roku góry były zasypane śniegiem i to jest taki naturalny zbiornik wody. W tym roku tak nie ma i dla nas jest to niepokojące zjawisko, ponieważ tak samo się zaczął też rok ubiegły, który zakończył się bardzo groźnie sytuacją suszy hydrologicznej i pewnym zagrożeniem zwłaszcza dla ujęć indywidualnych.

Nie ma natomiast zagrożenia dla osób pobierających wodę z Wodociągów. Woda jest w zbiorniku Wisła-Czarne – który zaopatruje przede wszystkim Wisłę i Ustroń – a także ujęcia wód podziemnych są dość głębokie. – Ponadto mokra mimo wszystko jesień i mało śnieżna zima odbudowała wody powierzchniowe, czyli zbiornik w Czarnem został uzupełniony. W razie ewentualnych problemów z dostarczanie wody pitnej istnieje jeszcze rezerwa wody ze strony czeskiej z wybudowanej w XIX wieku magistrali. – Korzystaliśmy z niej w niewielkiej ilości. Ja to tylko mówię w perspektywie tego, gdyby było bardzo źle.

Woda do Cieszyna czerpana jest z Pogórza, znajdującego się przy drodze ekspresowej na Bielsko przy skręcie na Brenną. Z kolei inne miejscowości, m.in. Skoczów i Hażlach mają swe własne ujęcia.

W powiecie niemal 90 proc. mieszkańców jest podłączona do wodociągów, choć część osób korzysta równolegle i z własnych studni.
– My gwarantujemy jakość wody kontrolowaną na bieżąco przez Sanepid. Przez nasze własne służby laboratoryjne.

(ÿ)

zródło: ox.pl
dodał: BT 22-03-2016 18:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Sobotnie szaleństwo za free!

26-08-2016 07:30

Zbliża się ostatnia sobota wakacji! Spraw niespodziankę swojemu dziecku i zabierz je na dożynki w Goleszowie. Szaleństwo w parku zabaw na pewno pozwoli najmłodszym zapomnieć o zbliżającym się powrocie do szkoły. W dodatku, dzięki sponsorom, którymi są restauracja Pod Tułem, Szkoła Rodzenia „Cud Narodzin” oraz Sklep Medyczny Inwest Partner Medycyna, udział w wydarzeniu jest całkowicie bezpłatny!

wyświetleń: 303komentarzy: 0

W Twoim imieniu (odc.8). Nie ma mocnych na wiślańskie korki...

25-08-2016 20:00

Brakuje parkingów? Obwodnicy? Objazdów? Kierowania ruchem? Pieniędzy? A może czego innego? Przyczynek do źródła powstawania oraz problemu korków w Wiśle.

wyświetleń: 2211komentarzy: 6

Portal OX.PL poleca!

25-08-2016 18:00

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 625komentarzy: 0

O Morcinku nad jego grobem

25-08-2016 17:15

O rocznicy urodzin Gustawa Morcinka pamiętano także w Cieszynie, gdzie pisarz spoczywa na Cmentarzu Komunalnym. Dziś (25 sierpnia) w samo południe złożono na jego pomniku kwiaty, zapalono znicze, a zgromadzeni wysłuchali opowieści Rozalia Wawronowicz - kierownik Muzeum Gustawa Morcinka w Skoczowie o pisarzu.

wyświetleń: 768komentarzy: 0

Ustroń - będzie się działo!!!

25-08-2016 15:30

Tydzień Kultury Beskidzkiej za nami, ale nie oznacza to końca prezentacji i spotkańa z folklorem. Od 20 sierpnia trwa w naszym regionie Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny. Wielki finałowy koncert odbędzie się w sobotę w Ustroniu. Ale wydarzeń w ten weekend w Ustroniu sporo.

wyświetleń: 1367komentarzy: 0

Chrystus na strumieńskim rynku odzyskał swój blask

25-08-2016 14:15

Jest nieodzownym elementem strumieńskiego Rynku. Od 130 lat chroni miasto i jego mieszkańców, towarzyszyła wielu wydarzeniom, które miały miejsce w przeszłości Strumienia. W minioną niedzielę 21 sierpnia odbyło się uroczyste poświęcenie Figury Chrystusa Króla, która po gruntownym remoncie odzyskała swój dawny blask.

wyświetleń: 717komentarzy: 3

Wspominali pisarza

25-08-2016 12:40

Złożeniem kwiatów pod pomnikiem Gustawa Morcinka w Skoczowie, uczczono dziś (25.08) 125. rocznicę urodzin pisarza. W uroczystościach wziął udział m.in. wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

wyświetleń: 939komentarzy: 0

Ten Proffesor Cię nauczy!

25-08-2016 11:00

Chcesz zdobyć zawód, dokształcić się, zdobyć nowe kwalifikacje? I to za darmo, ucząc się jedynie 4 dni w miesiącu? Bezpłatna szkoła PROFFESOR w Skoczowie czeka na Ciebie! Trwa nabór do SZKÓŁ POLICEALNYCH OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH! Jasno, przystępnie, profesjonalnie, nowocześnie, rzetelnie i na dodatek za darmo...? Czy to możliwe, żeby nauczanie takie było? Tak! Tylko w Skoczowie jest Szkoła, która oferuję naukę na bardzo wysokim poziomie zupełnie bezpłatnie! Jaka? Sprawdź sam!

wyświetleń: 1217komentarzy: 0

Kajto: decydująca batalia lidera

25-08-2016 09:15

Rywalizacja w FIA ERC wkracza w decydującą fazę – czeski Rajd Barum (26-28 sierpnia) będzie najbliższym wyzwaniem Kajetanowicza i Barana. Załogę Lotos Rally Team czeka 230 km ścigania na 15 wąskich, podbijających i dziurawych czeskich odcinkach, na których miejscowi kierowcy narzucają szalone tempo. Będzie tym bardziej emocjonująco, ponieważ– Kajetanowicza i Barana tylko 3 punkty dzielą od obrony tytułu już na dwie rundy przed końcem mistrzostw.

wyświetleń: 560komentarzy: 0

Bułgaria, Grecja, Chorwacja? Gdzie wypoczywaliśmy najchętniej w te wakacje?

25-08-2016 07:30

Choć za wcześnie jeszcze na całkowite podsumowanie sezonu 2016, bo część z nas na urlop wybiera okres września i października, to główna wakacyjna fala już za nami. Przez lipiec i sierpień wypoczywały bowiem głównie rodziny z dziećmi w wieku szkolnym. Gdzie najchętniej mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego jeździli w te wakacje?