Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 2696komentarzy: 7

Daj znak, że przechodzisz

22-02-2016 16:15

Chcesz przejść przez jezdnię - daj znak. Ruszyła nowa kampania Śląskiej Policji, która ma poprawić bezpieczeństwo na pasach.

Często się zdarza, że przed pasami nasze drogi ze znajomym się rozchodzą, stoimy i gadamy, więc jeszcze i… stresujemy kierowców, którzy nie wiedzą, czy czekamy na możliwość przejścia, czy po prostu pogawędka nam się przedłużyła. Ile razy zdarzyło Wam się, że kierowaliście samochodem i przy pasach ktoś stał, ale wcale nie chciał przejść przez jezdnię? Śląscy policjanci zainaugurowali akcję – „Daj znak”, która jest skierowana właśnie do pieszych – by zasygnalizowali kierowcom, że chcą przejść.

Nowa kampania śląskiej policji i Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ma nauczyć pieszych sygnalizowania chęci przejścia przez pasy, a kierowców - ustępowania pierwszeństwa, a tym samym ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w rejonie przejść dla pieszych.

Daj znak”- poprzez podniesienie ręki – nawołuje hasło kampanii. Policjanci sugerują pieszym, by poprzez wyciągnięcie ręki przed wejściem na przejście dali znać kierowcy, że chcą przejść. - Gest ten ma na celu zasygnalizowanie kierowcom, że pieszy wchodzi na jezdnię. Nie oznacza to jednak, że pieszy po wykonaniu tego gestu ma bez zastanowienia wejść na drogę nie upewniając się, czy istnieje taka możliwość – zauważają policjanci.

To proste działanie, stwarza szanse kierowcy na zauważenie pieszego i w wielu przypadkach uniknięcie wypadków, których statystki są przerażające. - W 2016 roku na śląskich drogach odnotowano już 130 wypadków, z czego do 94 zdarzeń doszło w okolicy przejść dla pieszych. Życie straciło 21 osób, w tym 14 pieszych. W pięciu przypadkach piesi zginęli bezpośrednio na przejściach. Prowadzona przez policjantów analiza zdarzeń drogowych dowodzi, że 85 % wypadków z udziałem przechodniów zaistniało z winy kierujących pojazdami, a jedynie 11 % z winy pieszych – podają funkcjonariusze Śląskiej Policji.

red.

zródło: OX.PL/Śląska Policja
dodał: NG 22-02-2016 16:15
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (7)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

1234567890
22-02-2016 19:31
1234567890
Polowie pieszych powinna dostać po mordach od kierowców:)
dziadzio2000
22-02-2016 19:34
dziadzio2000
Bardzo mądry pomysł!!!! Kiedyś mówili ze przed wejściem na pasy należy spojrzeć w lewo w prawo i jeszcze raz w lewo a teraz ludzie wchodzą jak chcą... no przecież mają pierwszeństwo nawet nie pomyślą że jest slisko czy tam kierowce słońce oslepilo...
marian1951
23-02-2016 08:46
marian1951
Dziadzio 2000-piesi nie mają pierszeństwa,obowiązuje koegzystencja czyli obustronna kultura zachowania na drodze.Pieszy ma obowiązek upewnić się czy może wejść na jezdnię a kierowca kiedy widzi,że pieszy oczekuje na możliwość prześcia,powinien mu to umożliwić.Na tym polega kultura zachowania z obydwu stron uczestników ruchu drogowego.I tyle i aż tyle.
krokusik
23-02-2016 10:57
krokusik
To żadna nowinka techniczna. Spotkałem wielu starszych ludzi, którzy podczas wejścia na przejście dla pieszych mieli podniesioną rękę. Pozostaje wpoić to młodszym. Tak przy okazji: Planowano wprowadzić podczas egzaminu na prawo jazdy "przejazd w poślizgu. Ja natomiast proponował bym przejść każdemu obywatelowi obowiązkowy kurs pt: Jak to jest, jak mi auto w d.. wjedzie. Prosty symulator, obywatel wystawia d... i dostaje z określoną siłą klapsa zderzakiem z malucha. Pozdrawiam gimby ze słuchawkami w uszach, którzy myślą, że są niezniszczalni.
m.emer
23-02-2016 14:05
m.emer
...a tak k-woli ścisłości: pieszy ma pierwszeństwo, ale dopiero wtedy kiedy faktycznie jest już na przejściu i przechodzi przez jezdnię. Nim jednak wejdzie na to przejście ma bezwzględny podwiązek upewnienia się czy jego wejście na jezdnię - podkreślam na jezdnię!, nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Mało który pieszy myśli o tym w ten sposób, wręcz przeciwnie - po swojemu interpretuje sobie przepisy i wydaje mu się że ma tylko prawa i żadnych obowiązków. Pieszy musi być świadomym tego, że też jest uczestnikiem ruchu drogowego i przede wszystkim ma obowiązki wynikające z Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym (m.in. art 3, art 11,art 13 i art 14). Pieszy musi tez wiedzieć o tym że przejście jest tylko miejscem wyznaczonym do przekraczania jezdni, która to (jezdnia) z mocy Ustawy j.w (art 2 pkt 6) jest przeznaczona do ruchu pojazdów. Zgodnie z powyższym hierarchia ważności wydaje się tutaj być oczywista i póki co nic tego nie zmienia.
Owszem - podniesienie ręki jest dobrym sygnałem dla kierowcy, który w gąszczu pieszych pałętających się w rejonie przejścia łatwiej dostrzeże zainteresowanego przechodzeniem, ale co do przepisów regulujących relacje pieszy - kierowca, wszystko pozostaje jak wyżej (art. 26 ust 1 Ustawy PoRD).
ursus_81
23-02-2016 15:43
ursus_81
Jak dla mnie to za dużo gadki na temat tego, czy się pierwszeństwo ma, czy też nie. A już tym bardziej pomysły wprowadzenia bodajże do dwóch lat całkowitego pierwszeństwa dla pieszych, o czym nie tak dawno trąbiono, to jakaś pomyłka. Potrzeba uczyć rozwagi i zdrowego rozsądku, a nie świadomości, czy się ma to pierwszeństwo, czy nie. W starciu pieszy vs pojazd, ten pierwszy wychodzi najgorzej, więc jeżeli ktoś odczuwa satysfakcję, że miał pierwszeństwo więc to nie jego wina, ale w zamian cierpi w szpitalu, nie chodzi, a może nawet nie żyje, no to gratuluję... Piesi wchodzą i... klapki na oczy, byle przed siebie, bo on już jest na przejściu i ma pierwszeństwo.
Swoją drogą, codziennie wyjeżdżam po 5 rano do pracy. Piesi idący po niewłaściwej stronie, bez odblasku, z kapturem na łbie, z telefonem w łapie albo w duecie, nie gęsiego, tylko równolegle, to norma. W zeszły piątek uciekałem na pobocze, aby kierowca z naprzeciwka nie potrącił właśnie tak poruszającej się baby, która dodatkowo szła jezdnią, bo na poboczu były kałuże... Nosz...! Z tego co widziałem, to ten kierowca się zatrzymał i mam nadzieję, że przynajmniej zasadził jej porządnego i w pełni zasłużonego kopa w du...
Volvik
24-02-2016 11:23
Volvik
Nie dajmy się zwariować z tymi uprawnieniami dla pieszych. Jak tak dalej pójdzie to w ogóle nie da się przejechać przez miasto, co kawałek przejście i święte krowy...
A korki... czy nikt nie zauważa że to przez gąszcz przejść i zatrzymujące się przed nimi pojazdy. Kilkudziesięciu ludzi w kilkunastu samochodach musi czekać, aby jakiś jeden piechur mógł przed nimi przedefilować. Gdzie tu logika, że o ekologii już nie wspomnę. Czy nikt nie zauważa że te zmuszone do zatrzymania samochody emitują chmury spalin???
... i jak w tych okolicznościach można mówić coś o czystym powietrzu, czy o smogu ???
To jakaś zaprzeczająca sobie paranoja.
Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Bezpiecznie do szkoły

27-08-2016 09:15

Już niebawem policjanci rozpoczną akcję edukacyjno-profilaktyczną „Bezpieczna droga do szkoły”. Na razie lustrowane będą drogi i przejścia dla pieszych w okolicach szkół.

wyświetleń: 81komentarzy: 0

Ogłoszono konkurs na stanowisko Dyrektora MCK Integrator w Skoczowie

27-08-2016 00:05

Burmistrz Miasta Skoczowa, Mirosław Sitko ogłosił konkurs na Dyrektora MCK Integrator.

wyświetleń: 339komentarzy: 0

Z dyrektora na likwidatora

26-08-2016 19:00

Na czwartkowej sesji cieszyńscy radni podjęli uchwałę o likwidacji Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Jednostka ma zakończyć działalność 31 grudnia tego roku.

wyświetleń: 1751komentarzy: 4

Wspomnienia ze Światowych Dni Młodzieży

26-08-2016 17:00

Wprawdzie Światowe Dni Młodzieży już dawno za nami, mamy dla Was jednak garść wspomnień z tego, ważnego dla wielu, wydarzenia. Dziś o gościach z Francji, którzy przebywali w skoczowskiej rodzinie oraz o Włochach, którzy gościli w Ustroniu.

wyświetleń: 917komentarzy: 2

Wisła: Dworzec nadal będzie

26-08-2016 16:00

Autobusy będą normalnie zatrzymywać się na terenie dworca autobusowego w Wiśle – włodarze uspokaja.

wyświetleń: 988komentarzy: 1

Kajto 3. po kwalifikacjach

26-08-2016 15:30

Kajetanowicz i Baran osiągnęli trzeci czas na kwalifikacjach do Rajdu Barum. Dziś (26.08) wieczorem miejski odcinek w Zlinie rozpocznie walkę.

wyświetleń: 428komentarzy: 0

Barum: najtrudny debiut Tomaszczyka

26-08-2016 15:10

Jerzy Tomaszczyk i Łukasz Sitek – wiceliderzy czeskiego Pucharu Opla Adama już w najbliższy weekend staną na starcie najtrudniejszej rundy sezonu. Będzie nią najważniejsza impreza w czeskich sportach motorowych – Rajd Barum, w którym załoga Ulter Sport Rally Team powalczy o powrót na prowadzenie w klasyfikacji XTG Opel Adam Cup.

wyświetleń: 637komentarzy: 0

Od trzech lat znęcał się nad swoją rodziną

26-08-2016 13:45

W Strumienia kobieta powiadomiła policjantów, że obawia się męża, który znęca się nad jej rodziną. Jak się okazuje gehenna w tym domu trwała od trzech lat.

wyświetleń: 3566komentarzy: 4

Biblioteka w Wiśle, Ogród Dwóch Brzegów w Cieszynie, a może skoczowski park na Górnym Borze?

26-08-2016 12:45

Biblioteka w Wiśle, Ogród Dwóch Brzegów w Cieszynie, a może skoczowski park na Górnym Borze? Która z tych inwestycji zasługuje na miano najlepszej przestrzeni? Zagłosuj!

wyświetleń: 609komentarzy: 0

Pożar ścierniska w Ochabach Małych

26-08-2016 12:00

Z ostatniej chwili: pożar ścierniska w Ochabach Małych.