Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 2778komentarzy: 7

Daj znak, że przechodzisz

22-02-2016 16:15

Chcesz przejść przez jezdnię - daj znak. Ruszyła nowa kampania Śląskiej Policji, która ma poprawić bezpieczeństwo na pasach.

Często się zdarza, że przed pasami nasze drogi ze znajomym się rozchodzą, stoimy i gadamy, więc jeszcze i… stresujemy kierowców, którzy nie wiedzą, czy czekamy na możliwość przejścia, czy po prostu pogawędka nam się przedłużyła. Ile razy zdarzyło Wam się, że kierowaliście samochodem i przy pasach ktoś stał, ale wcale nie chciał przejść przez jezdnię? Śląscy policjanci zainaugurowali akcję – „Daj znak”, która jest skierowana właśnie do pieszych – by zasygnalizowali kierowcom, że chcą przejść.

Nowa kampania śląskiej policji i Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ma nauczyć pieszych sygnalizowania chęci przejścia przez pasy, a kierowców - ustępowania pierwszeństwa, a tym samym ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w rejonie przejść dla pieszych.

Daj znak”- poprzez podniesienie ręki – nawołuje hasło kampanii. Policjanci sugerują pieszym, by poprzez wyciągnięcie ręki przed wejściem na przejście dali znać kierowcy, że chcą przejść. - Gest ten ma na celu zasygnalizowanie kierowcom, że pieszy wchodzi na jezdnię. Nie oznacza to jednak, że pieszy po wykonaniu tego gestu ma bez zastanowienia wejść na drogę nie upewniając się, czy istnieje taka możliwość – zauważają policjanci.

To proste działanie, stwarza szanse kierowcy na zauważenie pieszego i w wielu przypadkach uniknięcie wypadków, których statystki są przerażające. - W 2016 roku na śląskich drogach odnotowano już 130 wypadków, z czego do 94 zdarzeń doszło w okolicy przejść dla pieszych. Życie straciło 21 osób, w tym 14 pieszych. W pięciu przypadkach piesi zginęli bezpośrednio na przejściach. Prowadzona przez policjantów analiza zdarzeń drogowych dowodzi, że 85 % wypadków z udziałem przechodniów zaistniało z winy kierujących pojazdami, a jedynie 11 % z winy pieszych – podają funkcjonariusze Śląskiej Policji.

red.

zródło: OX.PL/Śląska Policja
dodał: NG 22-02-2016 16:15
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (7)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

1234567890
22-02-2016 19:31
1234567890
Polowie pieszych powinna dostać po mordach od kierowców:)
dziadzio2000
22-02-2016 19:34
dziadzio2000
Bardzo mądry pomysł!!!! Kiedyś mówili ze przed wejściem na pasy należy spojrzeć w lewo w prawo i jeszcze raz w lewo a teraz ludzie wchodzą jak chcą... no przecież mają pierwszeństwo nawet nie pomyślą że jest slisko czy tam kierowce słońce oslepilo...
marian1951
23-02-2016 08:46
marian1951
Dziadzio 2000-piesi nie mają pierszeństwa,obowiązuje koegzystencja czyli obustronna kultura zachowania na drodze.Pieszy ma obowiązek upewnić się czy może wejść na jezdnię a kierowca kiedy widzi,że pieszy oczekuje na możliwość prześcia,powinien mu to umożliwić.Na tym polega kultura zachowania z obydwu stron uczestników ruchu drogowego.I tyle i aż tyle.
krokusik
23-02-2016 10:57
krokusik
To żadna nowinka techniczna. Spotkałem wielu starszych ludzi, którzy podczas wejścia na przejście dla pieszych mieli podniesioną rękę. Pozostaje wpoić to młodszym. Tak przy okazji: Planowano wprowadzić podczas egzaminu na prawo jazdy "przejazd w poślizgu. Ja natomiast proponował bym przejść każdemu obywatelowi obowiązkowy kurs pt: Jak to jest, jak mi auto w d.. wjedzie. Prosty symulator, obywatel wystawia d... i dostaje z określoną siłą klapsa zderzakiem z malucha. Pozdrawiam gimby ze słuchawkami w uszach, którzy myślą, że są niezniszczalni.
m.emer
23-02-2016 14:05
m.emer
...a tak k-woli ścisłości: pieszy ma pierwszeństwo, ale dopiero wtedy kiedy faktycznie jest już na przejściu i przechodzi przez jezdnię. Nim jednak wejdzie na to przejście ma bezwzględny podwiązek upewnienia się czy jego wejście na jezdnię - podkreślam na jezdnię!, nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Mało który pieszy myśli o tym w ten sposób, wręcz przeciwnie - po swojemu interpretuje sobie przepisy i wydaje mu się że ma tylko prawa i żadnych obowiązków. Pieszy musi być świadomym tego, że też jest uczestnikiem ruchu drogowego i przede wszystkim ma obowiązki wynikające z Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym (m.in. art 3, art 11,art 13 i art 14). Pieszy musi tez wiedzieć o tym że przejście jest tylko miejscem wyznaczonym do przekraczania jezdni, która to (jezdnia) z mocy Ustawy j.w (art 2 pkt 6) jest przeznaczona do ruchu pojazdów. Zgodnie z powyższym hierarchia ważności wydaje się tutaj być oczywista i póki co nic tego nie zmienia.
Owszem - podniesienie ręki jest dobrym sygnałem dla kierowcy, który w gąszczu pieszych pałętających się w rejonie przejścia łatwiej dostrzeże zainteresowanego przechodzeniem, ale co do przepisów regulujących relacje pieszy - kierowca, wszystko pozostaje jak wyżej (art. 26 ust 1 Ustawy PoRD).
[konto zostało usunięte]
23-02-2016 15:43
[konto zostało usunięte]
Jak dla mnie to za dużo gadki na temat tego, czy się pierwszeństwo ma, czy też nie. A już tym bardziej pomysły wprowadzenia bodajże do dwóch lat całkowitego pierwszeństwa dla pieszych, o czym nie tak dawno trąbiono, to jakaś pomyłka. Potrzeba uczyć rozwagi i zdrowego rozsądku, a nie świadomości, czy się ma to pierwszeństwo, czy nie. W starciu pieszy vs pojazd, ten pierwszy wychodzi najgorzej, więc jeżeli ktoś odczuwa satysfakcję, że miał pierwszeństwo więc to nie jego wina, ale w zamian cierpi w szpitalu, nie chodzi, a może nawet nie żyje, no to gratuluję... Piesi wchodzą i... klapki na oczy, byle przed siebie, bo on już jest na przejściu i ma pierwszeństwo.
Swoją drogą, codziennie wyjeżdżam po 5 rano do pracy. Piesi idący po niewłaściwej stronie, bez odblasku, z kapturem na łbie, z telefonem w łapie albo w duecie, nie gęsiego, tylko równolegle, to norma. W zeszły piątek uciekałem na pobocze, aby kierowca z naprzeciwka nie potrącił właśnie tak poruszającej się baby, która dodatkowo szła jezdnią, bo na poboczu były kałuże... Nosz...! Z tego co widziałem, to ten kierowca się zatrzymał i mam nadzieję, że przynajmniej zasadził jej porządnego i w pełni zasłużonego kopa w du...
Volvik
24-02-2016 11:23
Volvik
Nie dajmy się zwariować z tymi uprawnieniami dla pieszych. Jak tak dalej pójdzie to w ogóle nie da się przejechać przez miasto, co kawałek przejście i święte krowy...
A korki... czy nikt nie zauważa że to przez gąszcz przejść i zatrzymujące się przed nimi pojazdy. Kilkudziesięciu ludzi w kilkunastu samochodach musi czekać, aby jakiś jeden piechur mógł przed nimi przedefilować. Gdzie tu logika, że o ekologii już nie wspomnę. Czy nikt nie zauważa że te zmuszone do zatrzymania samochody emitują chmury spalin???
... i jak w tych okolicznościach można mówić coś o czystym powietrzu, czy o smogu ???
To jakaś zaprzeczająca sobie paranoja.
Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Cieszyn: Radni podjęli decyzję ws. szkół podstawowych i gimnazjów

26-02-2017 19:45

W związku z reformą oświaty cieszyński magistrat przygotował do rozważenia kilka wariantów wprowadzenia zmian, w sieci szkół podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Gmina Cieszyn. Na czwartkowej (23.02) sesji Rady Miejskiej Cieszyna przedstawiono cztery warianty dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego. Jednogłośnie wybrano wariant I – jaki? O tym w materiale.  

wyświetleń: 331komentarzy: 0

Karnawał po cieszyńsku

26-02-2017 19:00

Karnawał się kończy warto więc z nostalgią powspominać to, co działo się w tym czasie i już dziś zaplanować zabawę w przyszłym roku.Towarzystwo Miłośników Jaworza od lat pielęgnuje tradycję cieszyńską . Nie ma się więc co dziwić, że w Jaworzu coraz bardziej popularny jest Bal Śląski, który budzi zainteresowanie nie tylko miłośników cieszyńskiego stroju.

wyświetleń: 397komentarzy: 0

Co wiemy o PZKO?

26-02-2017 18:00

„Mój dom murem podzielony” - cisną się na usta słowa znanej piosenki na myśl o przeciętym granicą państwową Śląsku Cieszyńskim. Bo przyznać trzeba, że my tutaj, na prawym brzegu Olzy często zupełnie nie wiemy nie tyle co robią nasi rodacy na lewym brzegu granicznej rzeki, co nawet nie wiemy, że tam też żyją Polacy. I to nie tacy, co wyjechali z kraju i osiedli w sąsiednim. Ich dziadkowie, pra, pra pra dziadkowie mieszkali w dokładnie tych samych miejscach.

wyświetleń: 207komentarzy: 0

Fiesta Kubańska w Ustroniu

26-02-2017 17:14

W sobotę (25.02) Ustroń rozbrzmiewał gorącymi rytmami. Na zakończenie karnawału mieszkańcy i turyści zebrani na ustrońskim rynku mogli nauczyć się tańczyć Salsę, Bachiata oraz Reggaeton, a wszystko za sprawą p. Mateusza ze Studia Passo w Cieszynie. Fiestę kubańską rozpoczął występ Radka Stojdy, który zagrał m.in. utwór Carlosa Santany, natomiast na koniec imprezy wystąpiła gwiazda - zespół Buenos Amigos. Zespół zagrał najgorętsze latynoskie przeboje, porywając do tańca wszystkich zebranych na rynku.

wyświetleń: 453komentarzy: 0

Najmłodsi stela 16/542/2017

26-02-2017 15:00

Zapraszamy na kolejną część cyklu - ''Najmłodsi stela''- czyli fotogalerię najmłodszych mieszkańców naszego powiatu w obiektywie naszego fotoreportera.

wyświetleń: 4373komentarzy: 0

Przed 100 laty na łamach prasy na Śląsku Cieszyńskim pisano... (9/2/17)

26-02-2017 13:00

Do grona gazet cytowanych w naszym cyklu dołącza dziś "Dziennik Cieszyński". Jego redakcja mieściła się na ul. Ciężarowej w Cieszynie. To właśnie z tego tytułu pochodzą wszystkie informacje z dzisiejszego artykułu.

wyświetleń: 385komentarzy: 0

Mistrzowie parkowania (14)

26-02-2017 11:30

Na zakazie, na dwóch miejscach, na chodniku, na środku drogi, na miejscu dla niepełnosprawnych- tak parkują 'mistrzowie' w Cieszynie. Straż Miejska stworzyła galerię najbardziej wyjątkowych sposobów parkowania, oczywiście niezgodnych z przepisami.  

wyświetleń: 3790komentarzy: 5

Selfie ale z książką

26-02-2017 10:00

Codziennie mali i duzi robią ich na całym świecie tysiące, specjalną funkcję służącą do ich robienia można znaleźć w wielu telefonach, mowa o  – „selfie”.  W Skoczowie można zrobić sobie takie zdjęcie a dodatkowo wziąć udział w konkursie i wygrać nagrody.

wyświetleń: 249komentarzy: 0

Msze i nabożeństwa online

26-02-2017 06:30

Nie możesz być na mszy lub nabożeństwie? Nic straconego, zawsze możesz uczestniczyć w nich dzięki kamerom udostępnionym online. Poniżej prezentujemy listę kościołów z naszego regionu, w których zostały uruchomione transmisje na żywo, również na urządzenia mobilne.

wyświetleń: 1147komentarzy: 0

Hażlach: O misjach w Kosowie i Liberii w SP

25-02-2017 20:45

Pod ostrzałem pytań uczniów, znaleźli się prelegenci, którzy zostali zaproszeni do Szkoły Podstawowej w Hażlachu. Jednym z gości był starszy sierżant Artur Walczuk, który opowiadał o służbie ONZ w Liberii.