Wiadomości

Kontakt24

wyświetleń: 3587komentarzy: 0

Kwaśnica najlepsza w górach!

22-02-2016 17:30

Niektórzy próbowali jej pierwszy raz w życiu, inni porównywali smak z tym, co gotują w domu. Ponad tysiąc porcji kwaśnicy wydano w Ustroniu. Wielkie gotowanie regionalnej potrawy było pierwszym z cyklu kulinarnych wydarzeń w mieście.
W Ustroniu przygotowano ponad tysiąc porcji kwaśnicy. fot. Jan Bacza W Ustroniu przygotowano ponad tysiąc porcji kwaśnicy. fot. Jan Bacza

Miało być na bogato i było! 90 kilogramów mięsa, 40 kilogramów kapusty, 40 litrów kwasu z kapusty, grzyby, cebula, dodatki smakowe, czosnek i majeranek. - wylicza Wiesław Wróblewski, kucharz ze stowarzyszenia Beskidzkie Smaki. W sumie tysiąc porcji kwaśnicy. Tyle tej pysznej potrawy przygotowano na ustrońskim rynku. Ostatnie przyprawy do garnka dorzucał Artur Kluz, przewodniczący Rady Miejskiej Ustronia. On też jako jeden z pierwszych próbował potrawy. Jak przeżyje, możecie państwo spokojnie jeść – żartował Wiesław Wróblewski. Pomocy wzywać nie był trzeba, a chętni co rusz podchodzili po kolejne porcje kwaśnicy.

Bardzo smaczna, lepszej w Ustroniu chyba nie jadłam. Wyczuwalny jest czosnek, którego kwaśnica potrzebuje. Są też zioła i grzyby. Jestem mieszkanką Ustronia, specjalnie przyszłam porównać tutaj swoją kwaśnicę z tą tutaj serwowaną na rynku.
– przyznaje Teresa Greń, która na degustację przyszła z córką Martyną.

Byli też i tacy, którzy tej zupy próbowali pierwszy raz w życiu. Pyszna, chyba namówię żonę, żeby zaczęła gotować. Jestem z Dolnego Śląska, nie znałem tego smaku wcześniej – przyznał Krzysztof Kobielusz, który ferie spędza w Beskidach.

Oczywiście, skoro była regionalna kuchnia, były też góralskie zespoły. Uczestnikom towarzyszyła muzyka kapel Wicher, Póki Co i Sarpacka. Cieszymy się bardzo, że ten nasz produkt regionalny tak licznie przyciągnął mieszkańców i turystów. Liczymy, że poprzez to będą nas często odwiedzać – mówi Katarzyna Czyż Kaźmierczak naczelnik wydziału promocji Ustronia. Jak zapowiada, samorząd ma kolejne pomysły na promocję gminy poprzez regionalną kuchnię i już zapowiada kolejne kulinarne imprezy w Ustroniu. Będziemy chcieli rozpieszczać naszych gości tego typu wydarzeniami i festiwalami. Będzie tego dość dużo – dodaje.

JB

zródło: ox.pl
dodał: JB 22-02-2016 17:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.
loading...

Pozostałe wiadomości

Zbójnickie trunki

25-09-2016 19:00

Pierwszy raz w Ustroniu odbył się konkurs na zbójnickie nalewki. Smaków było wiele, bo nie zabrakło malinówki, ostrężynówki czy aroniówki. Były trunki przygotowane na igliwiu sosnowym czy też nalewki z bożego drzewka i piekielnie mocnej z... chrzanu.

wyświetleń: 1021komentarzy: 1

Skoczów: kiedyś i dziś. Część 39/16

25-09-2016 16:50

Szara teczka z napisem "Wieża" skrywa w sobie wiele historycznych prawd i ciekawostek na temat Skoczowa. Odkryjcie je razem z nami!

wyświetleń: 527komentarzy: 0

Oczami niewidomego (51): złość i nienawiść

25-09-2016 14:20

„Świat to trudne miejsce. Jemu nie zależy. Choć nie żywi nienawiści do ciebie i do mnie, nie darzy nas też miłością. Dzieją się na nim rzeczy straszne, których nie można wytłumaczyć. [...] Świat cię nie kocha. [...] Pamiętaj jednak, żeby robić swoje. Takie masz zadanie na tym trudnym świecie, musisz podtrzymywać swoją miłość i robić swoje choćby nie wiem co.” Stephen King – „Lśnienie”

wyświetleń: 312komentarzy: 0

Znasz Młodego Bohatera?

25-09-2016 12:55

Możliwe, że wśród nas żyją bezimienni młodzi bohaterowie. Jeśli znasz ciekawą historię, której głównym aktorem jest dziecko, które ocaliło bądź aktywnie przyczyniło się do ocalenia życia innego człowieka, to wyślij ją do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji!

wyświetleń: 371komentarzy: 0

Kto Cię sprawdza?

25-09-2016 11:00

Krajowy Rejestr Długów oferuje możliwość sprawdzenia czy jakakolwiek instytucja nie szukała informacji o osobach na podstawie numeru PESEL.

wyświetleń: 2366komentarzy: 2

Kościoły Śląska Cieszyńskiego. Część 39/16 - Rzymskokatolicka Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Ustroniu-Lipowcu

25-09-2016 09:30

W dzisiejszym artykule poznacie historię parafii w Lipowcu - jednej z najstarszych wsi Śląska Cieszyńskiego.

wyświetleń: 726komentarzy: 0

Msze i nabożeństwa online

25-09-2016 06:30

Nie możesz być na mszy lub nabożeństwie? Nic straconego, zawsze możesz uczestniczyć w nich dzięki kamerom udostępnionym online. Poniżej prezentujemy listę kościołów z naszego regionu, w których zostały uruchomione transmisje na żywo, również na urządzenia mobilne.

wyświetleń: 794komentarzy: 0

Ziobro na podium

24-09-2016 22:15

Włoch Davide Bresadola po skokach na odległość 129,5 oraz 124 metry zwyciężył w sobotnim konkursie Letniego Pucharu Kontynentalnego rozgrywanym na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle-Malince. Tuż za nim uplasował się Słoweniec Domen Prevc, który uzyskał 126,5 oraz 125,5 metra. Podium konkursu w Wiśle uzupełnił reprezentant Polski Jan Ziobro, który oddał dwa równe skoki (126,5 i 127 m).

wyświetleń: 704komentarzy: 0

Ogólnopolski Zlot Instruktorów Turystyki Żeglarskiej w Cieszynie i spotkanie z Konkolskim

24-09-2016 19:05

W ramach Ogólnopolskiego Zlotu Instruktorów Turystyki Żeglarskiej PTTK, a także zakończenia sezonu oraz tegorocznych obchodów związanych z 50-leciem Klubu Żeglarskiego „Sternik” Cieszyn w Cieszyńskim Ośrodku Kultury „Dom Narodowy” odbyło się dziś (24.09) spotkanie ze znanym czeskim żeglarzem Richardem Konkolskim.

wyświetleń: 1143komentarzy: 2

Kino na Granicy rusza w drogę!

24-09-2016 16:50

Umknęła Ci 18. edycja Kina na Granicy? A może chcesz przeżyć to jeszcze raz? Nic straconego! Jeszcze tej jesieni, w 10 miastach w Polsce i w Czechach pojawi się Kino na Granicy! Stanie się tak za sprawą projektu Kino na Granicy w Drodze, który otrzymał wsparcie w ramach konkursu Forum Polsko-Czeskiego.