Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1728komentarzy: 5

Nie tylko dizajn na Zamku Cieszyn

03-02-2016 12:30

Oj działo się, działo w miniony weekend na Zamku Cieszyn. W ramach projektu DIZAJN + odbyły się spotkania i wykłady. Te jednak interesowały głównie tych, którzy ''siedzą w tematach''. Natomiast piątkowy koncert Józefa Brody i Katarzyny Brody-Firli w ramach cyklu Muzyka źródeł był nie lada ucztą duchową dla wszystkich. Tak, jak i niedzielne otwarte warsztaty skierowane do mieszkańców Nadolziańskiego Grodu i wszystkich zainteresowanych ciekawym spędzeniem czasu. Na wszystko wstęp był wolny.
Koncert Józefa Brody i Katarzyny Broda-Firla zachwycił słuchaczy, fot. indi Koncert Józefa Brody i Katarzyny Broda-Firla zachwycił słuchaczy, fot. indi

Józef Broda, multinstrumentalista, grający na wielu instrumentach pasterskich, nauczyciel wielu pokoleń oraz śpiewająca białym głosem Katarzyna Broda-Firla przenieśli słuchaczy w świat cudownej muzyki. Trudno uwierzyć, z jakich instrumentów, i nie tylko z instrumentów, bo też na przykład ze zwykłego listka Broda potrafi wydobyć nie tylko dźwięk, ale i przepiękną melodię. A śpiew jego córki wprawić mógł w drgania nawet najbardziej nieczułą na muzykę duszę. - Brodę słyszałam już kilkakrotnie podczas różnych koncertów, w kościele, w Domu Narodowym, na festynie w Cisownicy. Zawsze były to występy ukierunkowane na dzieci. Niesamowicie miłym zaskoczeniem było dla mnie, że stając przed salą wypełnioną w 99 procentach dorosłymi dostosował ton swych opowieści do audytorium – mówiła zafascynowana koncertem słuchaczka z Cieszyna. Bo występ Józefa Brody to nie tylko muzyka. To też barwne, uduchowione opowieści o otaczającym nas zwykłam, a tak niezwykłym świecie. - Choć znam wiele utworów ludowych śpiewanych na Śląsku Cieszyńskim kilka z zaprezentowanych pieśni słyszałem po raz pierwszy. Z kulturą regionu spotykałem się zazwyczaj na różnego rodzaju imprezach, festynach, balach góralskich gdzie śpiewane są utwory lekkie, skoczne, do zabawy i tańca. Nie zdawałem sobie sprawy że kultura muzyczny Śląska Cieszyńskiego to też poważne, pełne góralskiej filozofii, mądrości i wrażliwości pieśni – mówił inny słuchacz.

Jedni z występu duetu ojca z córką wynieśli po prostu wrażenia muzyczne, inni głębokie przemyślenia. Broda wiele mówił bowiem o przemijaniu, upływie czasu, ale przede wszystkim o wartościach ten czas człowieka tu, na Ziemi, wypełniających.

Koncert Józefa Brody poprzedził tłumaczony na polski wykład Thomasa Ermacora "Od-kodowanie miasta: uwolnienie potencjału ludzi poprzez tzw. "trzecią przestrzeń". Kolejne weekendowe dni upłynęły natomiast pod znakiem dizajnu zarówno tego dla ludzi zorientowanych w tematyce, czyli spotkania dyskusyjne, jak i dizajnu dla wszystkich, czyli m.inn. Noc otwartych drzwi w Modelarni Ceramicznej Bogdana Kosaka, To się jeszcze przyda! Sadzimy!, czyli warsztaty z Alicją Patanowską czy warsztaty z szycia lalek, o których pisaliśmy: Lalki uszyte własnoręcznie .

W sobotę w kolejnych panelach dyskusyjnych rozmawiano o projektowaniu, ale nie tylko rzeczy. Zastanawiano się, czy czeka nas inny model społeczeństwa, jaką dobrą nowinę niesie przyszłość zmęczonym socjalizmem, kapitalizmem, liberalizmem, konserwatyzmem i każdym innym -izmem, wreszcie czy i jak projektanci mogą pomóc w budowaniu innego, lepszego jutra. Były też wycieczki dalsze (do Katowic) i bliższe (Alternatywny spacer po Cieszynie ).

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: BT 03-02-2016 12:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (5)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

tatry
03-02-2016 19:35
tatry
Ta refleksja nie od dziś, już od dawna żyję w przekonaniu, że to co dzieje się na Zamku, jest wszystkim zanan po danej imprezie. Och, ach, jak było fajnie, ale to tylko kkonkluzje i doznania po kolejnej imprezie. Pytam gdzie i jak często, a przede wszystkim kto kładzie nacisk na rozreklamowanie i zaproszenie "wszystkich" a nie tylko wtajemniczonych. Dawniej oplakatowane były nawet każde tablice ogłoszeń w każdej wsi, kiedy ktoś chciał zorganizować potańcówkę czy bal we wsi. Dziś potańcówki i bale sa odwoływane, bo większość ludzi nie wie we wsi, że takowe się organizuje. Gdyby na "Zamku" organizował ktoś imprezy za swoje pieniążki, wtedy stawałby na głowie, by oplakatowany był prawie każdy słup w powiecie i bez końca jeżdzący baner za samochodem, niczym w kampanii przedwyborczej, nie wspominając o wspołodpowiedzialności za to , rzekomo propagujące kulturę nasze lokalne portale społecznościowe. Nie udawajmy, że jest to cią
gle ok. Pozdrawiam ...niezadowolony nie od zawsze ;)
remii
03-02-2016 20:16
remii
to jest to! Nacisk na naszą tożsamość i regionalną kulturę. Dizajn tak, ale chyba ten nasz z naciskiem na cieszyński. Ten jest zbyt tendencyjny na DIZAJN ogólnoeuropejski. światowy, niż ten przeplatający się w nasz i na nasze, co by podkreślać, że to je stela. To tak zwane podkreślanie, że połączenie tradycji z nowoczesnością często staje na głowie...dizajn, dizajn i ciągle dizajn?. Na Zamku Cieszyn kładzie się większy nacisk na Dizajn niż na to co nasze a o połączeniu jednego z drugim? Większość imprez to tylko zaliczyć ....zrobić swoje, według programu, projektu i .... nie patrząc na frekwencję i zainteresowanie a przede wszystkim na korzyść "pospólstwa". Proszę policzyć ilu jest uczestników danych warsztatów, odwiedzających i odwiedzających na "Zamku" i porównać to z innymi, gdzie indziej organizowanymi masowymi imprezami. Tak więcej reklamy, nich ludziska o tym co tam się dzieje więcej wiedzą przed niż po.
polo
03-02-2016 20:59
polo
Tak, nasi regionalni reprezentanci kultury, nasi twórcy regionalni i rzemieślnicy, niech dosłownie ich podobizny wiszą na co drugim słupie w mieście :) niczym kandydaci przedwyborczy. Jestem też za, chcę wiedzieć i uczestniczyć. Zamek jest ok. ale niech on też będzie dla ludzi!!! nie tylko dla wybranych, studentów, wtajemniczonych, gości i zapraszanych szkół ;) Ja też jestem stąd i chcę coś więcej wiedzieć, by może i w tym uczestniczyć? ...
alila
03-02-2016 21:06
alila
Tak, nie tylko dizajn za fioletowym,dizajnowskim jeleniem! ... to jest hasło! "nie za wszelką cenę dizajn w Cieszynie"
butapirazol
03-02-2016 21:19
butapirazol
Pan Broda TAK! Fioletowy sarniok NIY! Proletariusze artyści regionalni, wszystkich krajów łączcie się! Snycerze, hafciorki, kołodzieje, malorze, rzeźbiorze i kuśnierze łączcie się! Precz z fioletową sarną czy jylyniem!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Brenna - słońce ogrzeje szkołę

16-01-2018 10:30

Niebawem ruszą prace remontowe w Szkole Podstawowej nr 2 w Brennej. Wójt gminy właśnie podpisał umowę z wykonawcą. Zakres prac w placówce jest bardzo szeroki.

wyświetleń: 109komentarzy: 0

Znowu wieje

16-01-2018 09:55

Meteorolodzy ostrzegają przed silnym wiatrem

wyświetleń: 402komentarzy: 1

ZSGH najlepsze na Śląsku

16-01-2018 09:15

Ranking Liceów i Techników Perspektywy to lista szkół, których uczniowie osiągają szczególne sukcesy, zarówno jeżeli chodzi o wyniki maturalne, jak i o udział w olimpiadach, czy też o wyniki egzaminów zawodowych (w przypadku rankingu techników). Został już ogłoszony ranking najlepszych szkół w edycji Perspektywy 2018, w którym bardzo wysoko uplasował się Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Wiśle.

wyświetleń: 264komentarzy: 0

Opłaty za wjazd do miast

16-01-2018 07:30

W związku ze zmianami w prawie, w przeciągu najbliższych lat, a może nawet miesięcy kierowcy mogą się bardzo zdziwić. Wszystko za sprawą faktu, że rząd przyjął projekt ustawy, zakładającej możliwość pobierania opłat za wjazd do centrów miast. O tym, czy kierowcy zapłacą za dojazd do centrum określonego miasta nawet 30 zł mają zadecydować samorządy terytorialne.

wyświetleń: 1609komentarzy: 1

''Melodie Świata'' z podziękowaniami

15-01-2018 23:25

Wczoraj (14.01) w Hotelu Gołębiewski w Wiśle odbył się Koncert Noworoczny  "Melodie Świata". To inaugurujące rok 2018 spotkanie było okazją do podziękowań lokalnym firmom i instytucjom, które współpracują z Miastem Wisła.

wyświetleń: 470komentarzy: 0

Drugie zwycięstwo, w tym roku, odnieśli cieszyńscy tenisiści

15-01-2018 23:21

Tenisiści stołowi Fundacji Talent Sferawent Cieszyn mają za sobą przedostatni mecz pierwszej rundy. Wczoraj (15.01) odnieśli dwunaste (w czternastu meczach) zwycięstwo w tym sezonie.

wyświetleń: 206komentarzy: 0

Ponad 117 tys. zł zebrano w Cieszynie

15-01-2018 19:30

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała wczoraj (14.01) w Cieszynie. Zbiórce publicznej towarzyszyły liczne atrakcje. Cieszyński Sztab 26. Finału WOŚP postawił m.in. na koncerty, zajęcia dla najmłodszych, licytacje i wydarzenia sportowe. Nie zabrakło również cieszącego się dużym zainteresowaniem morsowania na cieszyńskim Rynku.

wyświetleń: 1747komentarzy: 1

Intymny i kameralny koncert Johna Portera

15-01-2018 18:00

W sobotę (13.01) we wnętrzach cieszyńskiego Browaru Zamkowego odbył się koncert walijskiego muzyka, kompozytora i tekściarza Johna Portera. Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z artystą. 

wyświetleń: 777komentarzy: 2

Ustroń: Inauguracja akcji ''Bezpieczne ferie''

15-01-2018 17:55

W niedzielę 15.01.2018  w Ustroniu na stoku Czantorii, cieszyńscy policjanci zainaugurowali akcję "Bezpieczne ferie 2018".

wyświetleń: 495komentarzy: 0

Starostowie o zdrowiu

15-01-2018 17:30

Na zaproszenie Starosty Cieszyńskiego Janusza Króla w Rezydencji Prezydenta RP Zamek w Wiśle odbyło się posiedzenie Konwentu Powiatów Województwa Śląskiego. W posiedzeniu wziął udział Wicewojewoda Śląski Jan Chrząszcz, który podziękował starostom za dotychczasową współpracę.