Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1587komentarzy: 5

Nie tylko dizajn na Zamku Cieszyn

03-02-2016 12:30

Oj działo się, działo w miniony weekend na Zamku Cieszyn. W ramach projektu DIZAJN + odbyły się spotkania i wykłady. Te jednak interesowały głównie tych, którzy ''siedzą w tematach''. Natomiast piątkowy koncert Józefa Brody i Katarzyny Brody-Firli w ramach cyklu Muzyka źródeł był nie lada ucztą duchową dla wszystkich. Tak, jak i niedzielne otwarte warsztaty skierowane do mieszkańców Nadolziańskiego Grodu i wszystkich zainteresowanych ciekawym spędzeniem czasu. Na wszystko wstęp był wolny.
Koncert Józefa Brody i Katarzyny Broda-Firla zachwycił słuchaczy, fot. indi Koncert Józefa Brody i Katarzyny Broda-Firla zachwycił słuchaczy, fot. indi

Józef Broda, multinstrumentalista, grający na wielu instrumentach pasterskich, nauczyciel wielu pokoleń oraz śpiewająca białym głosem Katarzyna Broda-Firla przenieśli słuchaczy w świat cudownej muzyki. Trudno uwierzyć, z jakich instrumentów, i nie tylko z instrumentów, bo też na przykład ze zwykłego listka Broda potrafi wydobyć nie tylko dźwięk, ale i przepiękną melodię. A śpiew jego córki wprawić mógł w drgania nawet najbardziej nieczułą na muzykę duszę. - Brodę słyszałam już kilkakrotnie podczas różnych koncertów, w kościele, w Domu Narodowym, na festynie w Cisownicy. Zawsze były to występy ukierunkowane na dzieci. Niesamowicie miłym zaskoczeniem było dla mnie, że stając przed salą wypełnioną w 99 procentach dorosłymi dostosował ton swych opowieści do audytorium – mówiła zafascynowana koncertem słuchaczka z Cieszyna. Bo występ Józefa Brody to nie tylko muzyka. To też barwne, uduchowione opowieści o otaczającym nas zwykłam, a tak niezwykłym świecie. - Choć znam wiele utworów ludowych śpiewanych na Śląsku Cieszyńskim kilka z zaprezentowanych pieśni słyszałem po raz pierwszy. Z kulturą regionu spotykałem się zazwyczaj na różnego rodzaju imprezach, festynach, balach góralskich gdzie śpiewane są utwory lekkie, skoczne, do zabawy i tańca. Nie zdawałem sobie sprawy że kultura muzyczny Śląska Cieszyńskiego to też poważne, pełne góralskiej filozofii, mądrości i wrażliwości pieśni – mówił inny słuchacz.

Jedni z występu duetu ojca z córką wynieśli po prostu wrażenia muzyczne, inni głębokie przemyślenia. Broda wiele mówił bowiem o przemijaniu, upływie czasu, ale przede wszystkim o wartościach ten czas człowieka tu, na Ziemi, wypełniających.

Koncert Józefa Brody poprzedził tłumaczony na polski wykład Thomasa Ermacora "Od-kodowanie miasta: uwolnienie potencjału ludzi poprzez tzw. "trzecią przestrzeń". Kolejne weekendowe dni upłynęły natomiast pod znakiem dizajnu zarówno tego dla ludzi zorientowanych w tematyce, czyli spotkania dyskusyjne, jak i dizajnu dla wszystkich, czyli m.inn. Noc otwartych drzwi w Modelarni Ceramicznej Bogdana Kosaka, To się jeszcze przyda! Sadzimy!, czyli warsztaty z Alicją Patanowską czy warsztaty z szycia lalek, o których pisaliśmy: Lalki uszyte własnoręcznie .

W sobotę w kolejnych panelach dyskusyjnych rozmawiano o projektowaniu, ale nie tylko rzeczy. Zastanawiano się, czy czeka nas inny model społeczeństwa, jaką dobrą nowinę niesie przyszłość zmęczonym socjalizmem, kapitalizmem, liberalizmem, konserwatyzmem i każdym innym -izmem, wreszcie czy i jak projektanci mogą pomóc w budowaniu innego, lepszego jutra. Były też wycieczki dalsze (do Katowic) i bliższe (Alternatywny spacer po Cieszynie ).

(indi)

zródło: ox.pl
dodał: BT 03-02-2016 12:30
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (5)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

tatry
03-02-2016 19:35
tatry
Ta refleksja nie od dziś, już od dawna żyję w przekonaniu, że to co dzieje się na Zamku, jest wszystkim zanan po danej imprezie. Och, ach, jak było fajnie, ale to tylko kkonkluzje i doznania po kolejnej imprezie. Pytam gdzie i jak często, a przede wszystkim kto kładzie nacisk na rozreklamowanie i zaproszenie "wszystkich" a nie tylko wtajemniczonych. Dawniej oplakatowane były nawet każde tablice ogłoszeń w każdej wsi, kiedy ktoś chciał zorganizować potańcówkę czy bal we wsi. Dziś potańcówki i bale sa odwoływane, bo większość ludzi nie wie we wsi, że takowe się organizuje. Gdyby na "Zamku" organizował ktoś imprezy za swoje pieniążki, wtedy stawałby na głowie, by oplakatowany był prawie każdy słup w powiecie i bez końca jeżdzący baner za samochodem, niczym w kampanii przedwyborczej, nie wspominając o wspołodpowiedzialności za to , rzekomo propagujące kulturę nasze lokalne portale społecznościowe. Nie udawajmy, że jest to cią
gle ok. Pozdrawiam ...niezadowolony nie od zawsze ;)
remii
03-02-2016 20:16
remii
to jest to! Nacisk na naszą tożsamość i regionalną kulturę. Dizajn tak, ale chyba ten nasz z naciskiem na cieszyński. Ten jest zbyt tendencyjny na DIZAJN ogólnoeuropejski. światowy, niż ten przeplatający się w nasz i na nasze, co by podkreślać, że to je stela. To tak zwane podkreślanie, że połączenie tradycji z nowoczesnością często staje na głowie...dizajn, dizajn i ciągle dizajn?. Na Zamku Cieszyn kładzie się większy nacisk na Dizajn niż na to co nasze a o połączeniu jednego z drugim? Większość imprez to tylko zaliczyć ....zrobić swoje, według programu, projektu i .... nie patrząc na frekwencję i zainteresowanie a przede wszystkim na korzyść "pospólstwa". Proszę policzyć ilu jest uczestników danych warsztatów, odwiedzających i odwiedzających na "Zamku" i porównać to z innymi, gdzie indziej organizowanymi masowymi imprezami. Tak więcej reklamy, nich ludziska o tym co tam się dzieje więcej wiedzą przed niż po.
polo
03-02-2016 20:59
polo
Tak, nasi regionalni reprezentanci kultury, nasi twórcy regionalni i rzemieślnicy, niech dosłownie ich podobizny wiszą na co drugim słupie w mieście :) niczym kandydaci przedwyborczy. Jestem też za, chcę wiedzieć i uczestniczyć. Zamek jest ok. ale niech on też będzie dla ludzi!!! nie tylko dla wybranych, studentów, wtajemniczonych, gości i zapraszanych szkół ;) Ja też jestem stąd i chcę coś więcej wiedzieć, by może i w tym uczestniczyć? ...
alila
03-02-2016 21:06
alila
Tak, nie tylko dizajn za fioletowym,dizajnowskim jeleniem! ... to jest hasło! "nie za wszelką cenę dizajn w Cieszynie"
butapirazol
03-02-2016 21:19
butapirazol
Pan Broda TAK! Fioletowy sarniok NIY! Proletariusze artyści regionalni, wszystkich krajów łączcie się! Snycerze, hafciorki, kołodzieje, malorze, rzeźbiorze i kuśnierze łączcie się! Precz z fioletową sarną czy jylyniem!
Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Zbierają nakrętki na... plac zabaw

07-12-2016 16:45

W Godziszowie trwa akcja zbierania nakrętek – mieszkańcy chcą wybudować dzieciom plac zabaw. Sołtys Godziszowa apeluje: „Ziarnko do ziarnka i zbierze się miarka”.

wyświetleń: 76komentarzy: 0

Znamy najlepszą filię!

07-12-2016 14:55

Znamy już wyniki konkursu na Najlepszą Filię Biblioteczną okazała się nią Gminna Biblioteka Publiczna w Hażlachu - Filia w Pogwizdowie. Konkurs zorganizowany został już po raz trzeci przez Starostwo Powiatowe oraz Bibliotekę Miejską w Cieszynie, pełniącą zadania biblioteki powiatowej.

wyświetleń: 583komentarzy: 0

Złote, Diamentowe i Żelazne Gody

07-12-2016 13:00

50, 60 i 65 lat małżeństwa świętowały pary z Gminy Brenna. 5 grudnia odbyła się tam uroczystość jubileuszu Złotych, Diamentowych i Żelaznych Godów.

wyświetleń: 732komentarzy: 1

Słodkie bestsellery w Muzeum im. Gustawa Morcinka w Skoczowie

07-12-2016 11:00

Foremki, maszynki, pojemniki, książki kucharskie i wiele innych przedmiotów będzie można zobaczyć na najsłodszej wystawie sezonu – w Muzeum im. Gustawa Morcinka w Skoczowie. 8 grudnia otwarcie wystawy – „Świąteczne tradycje… - słodkie „bestsellery” na Śląsku Cieszyńskim”.

wyświetleń: 466komentarzy: 0

Cieszyn rozświetlił choinkę

07-12-2016 09:20

Śniegu niestety zabrakło i bitwy na śnieżki być nie mogło, ale radość było wiele, a uśmiechy nie schodziły z buzi najmłodszych. W Cieszynie oficjalnie rozpoczęto wczoraj (6 XII) sezon świąteczny. Moment wyznaczyło rozświecenie choinki.

wyświetleń: 1492komentarzy: 0

Młodzi kreatorzy mody i fryzury

07-12-2016 07:30

Liga Młodych Kreatorów to konkurs skierowany do szkół technicznych i zawodowych, w którym nagradzane są najlepsze stylizacje. Uczniowie przygotowują kreację – strój oraz fryzurę prezentowane przez współuczniów – modeli. 5 grudnia w Zespole Szkół Technicznych w Cieszynie już po raz piąty odbyły się szkolne eliminacje do ogólnopolskiej edycji tego konkursu.

wyświetleń: 927komentarzy: 7

Szpitale bez kontraktów?

06-12-2016 19:15

W przyszłym roku, w lipcu ma wejść ustawa o sieci szpitali. Te, które znajdą się poza nią będą zagrożone. Jak wyliczył Śląski Urząd Marszałkowski, poza siecią znalazłoby się 21 szpitali śląskich, których samorząd wojewódzki jest właścicielem. W tym pięć szpitali z naszego regionu… Co je czeka?

wyświetleń: 4832komentarzy: 10

Cieszyn: SMS kontra HC Opava

06-12-2016 18:00

Sporo hokejowych emocji czeka na nas w Cieszynie. W środę na lodowisku rozegrany zostanie mecz w ramach polsko-czeskiej ligi  SILESIA BISSET CUP.

wyświetleń: 380komentarzy: 0

Oświetl ładnie posesję

06-12-2016 16:30

 W Dębowcu mieszkańcy mogą rywalizować w konkursie o najładniej oświetloną posesję w Gminie

wyświetleń: 2795komentarzy: 8

Głosowanie już trwa!

06-12-2016 15:00

12 projektów w Cieszynie walczy o realizację. Wczoraj, 5 grudnia ruszyło głosowanie na projekty finansowane z budżetu obywatelskiego. To już trzeci raz mieszkańcy Cieszyna bezpośrednio decydują, na co idzie część pieniędzy z budżetu miasta.