Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 1237komentarzy: 0

Lalki uszyte własnoręcznie

01-02-2016 13:45

Niedzielę 31 stycznia spędzić można było wraz z całą rodziną na Zamku Cieszyn. Uczestnicy rodzinnych warsztatów ''Gry i zabawy naszych dziadków'' szyli mandory, czyli szmaciane lalki, a także robili inne zabawki, np. mechaniczne. Wstęp na prowadzone przez fachowych animatorów zajęcia był wolny. A wszystko to w ramach obchodów urodzin Zamku Cieszyn.
Lalki uszyte własnoręcznie Prowadząca warsztaty Magdalena Pasz pomagała, podpowiadała, zwłaszcza najmłodszym fot. indi

Porozrzucane po całej dużej sali ścinki kolorowych materiałów, włóczka, z której powstawały włosy, wstążki, kłęby białej watoliny do wypychania szmacianek. A za stołami i na podłodze siedzą dzieci wraz z mamusiami i tatusiami, dziadkami albo nastolatki. W rękach igły i pracowicie pochylają się nad kawałkami materiału, z którego krok po kroku, ścieg po ściegu powstają szmaciane lalki. Pomiędzy pracującymi uwija się prowadząca warsztaty Magdalena Pasz i pomaga tym, którzy potrzebują rady, wskazówki, inspiracji co, jak i z czego zrobić.
- Lalkę szyłam z mamą - mówi mała Łucja, która bardzo lubi bawić się lalkami, ma ich w domu mnóstwo, ale ta będzie pierwszą ręcznie i to samodzielnie wykonaną. - Wiem, że Łucja bardzo lubi bawić się lalkami, ma ich dużo, ale pomyślałam, że może taka, którą sama uszyje będzie jej ulubioną. Jest tego wszystkiego teraz tyle wokół, ale jak człowiek samemu coś zrobi, to ma to taką wartość sentymentalną. A tak naprawdę to przede wszystkim chodzi o wspólnie spędzony czas, o to, że rodzice z dzieckiem mogą razem coś zrobić – mówi Natalia Riess-Rzeźniczek, mama małej Łucji.

Inny uwijający się z igłą w ręce rodzic, Marek Powiecka, który na urodzinowe zamkowe warsztaty przyjechał aż z górnego Śląska otwarcie przyznał, że szycie nie jest jego pasją. - Dzieci mnie poprosiły, to przyjechałem... Choć, jak widać, nie tylko przywiózł na warsztaty swe dwie córki, ale również złapał za igłę z nitką i pomagał im w pracy. - Uszyliśmy fasolkę szparagową i mrówkę, a Ala jeszcze szyje myszkę – chwali się ośmioletnia Julia przyznając, że nigdy wcześniej nie szyła.

Warsztaty przewidziane były na około pięćdziesiąt osób, ale między 11.00 a 14.00 przewinęło się ich przez zamkową pracownię znacznie więcej. Co ciekawe zainteresowały one nie tylko dzieci i rodziny z dziećmi. - Przyszło sporo dorosłych. Zapał dorosłych jest ogromny, bardzo dużo dorosłych przyszło samych, bez dzieci. Przyszły koleżanki czy dorosłe panie, które uszyły sobie lalki. Szyły nie dla kogoś, ale dla siebie. Bardzo się starały, lalki były na przykład utrzymane w jakimś konkretnym stylu. To były przemyślane projekty – mówi prowadząca nie pierwsze już warsztaty na Zamku Magdalena Pasz. Zauważyła zarówno osoby, które na tego typu warsztaty przychodzą regularnie, twarze znajome choćby z przedświątecznych warsztatów szycia karpi, jak i dużo nowych.

(indi)


zródło: ox.pl
dodał: BT 01-02-2016 13:45
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialność za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

Musisz się zalogować aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta ? Zarejestruj się i sprawdź co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Najmłodsi stela 83/485/2016

26-08-2016 09:15

Zapraszamy na kolejną część cyklu - ''Najmłodsi stela''- czyli fotogalerię najmłodszych mieszkańców naszego powiatu w obiektywie naszego fotoreportera.

wyświetleń: 439komentarzy: 0

Sobotnie szaleństwo za free!

26-08-2016 07:30

Zbliża się ostatnia sobota wakacji! Spraw niespodziankę swojemu dziecku i zabierz je na dożynki w Goleszowie. Szaleństwo w parku zabaw na pewno pozwoli najmłodszym zapomnieć o zbliżającym się powrocie do szkoły. W dodatku, dzięki sponsorom, którymi są restauracja Pod Tułem, Szkoła Rodzenia „Cud Narodzin” oraz Sklep Medyczny Inwest Partner Medycyna, udział w wydarzeniu jest całkowicie bezpłatny!

wyświetleń: 807komentarzy: 0

W Twoim imieniu (odc.8). Nie ma mocnych na wiślańskie korki...

25-08-2016 20:00

Brakuje parkingów? Obwodnicy? Objazdów? Kierowania ruchem? Pieniędzy? A może czego innego? Przyczynek do źródła powstawania oraz problemu korków w Wiśle.

wyświetleń: 2728komentarzy: 7

Portal OX.PL poleca!

25-08-2016 18:00

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 656komentarzy: 0

O Morcinku nad jego grobem

25-08-2016 17:15

O rocznicy urodzin Gustawa Morcinka pamiętano także w Cieszynie, gdzie pisarz spoczywa na Cmentarzu Komunalnym. Dziś (25 sierpnia) w samo południe złożono na jego pomniku kwiaty, zapalono znicze, a zgromadzeni wysłuchali opowieści Rozalia Wawronowicz - kierownik Muzeum Gustawa Morcinka w Skoczowie o pisarzu.

wyświetleń: 859komentarzy: 0

Ustroń - będzie się działo!!!

25-08-2016 15:30

Tydzień Kultury Beskidzkiej za nami, ale nie oznacza to końca prezentacji i spotkańa z folklorem. Od 20 sierpnia trwa w naszym regionie Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny. Wielki finałowy koncert odbędzie się w sobotę w Ustroniu. Ale wydarzeń w ten weekend w Ustroniu sporo.

wyświetleń: 1578komentarzy: 0

Chrystus na strumieńskim rynku odzyskał swój blask

25-08-2016 14:15

Jest nieodzownym elementem strumieńskiego Rynku. Od 130 lat chroni miasto i jego mieszkańców, towarzyszyła wielu wydarzeniom, które miały miejsce w przeszłości Strumienia. W minioną niedzielę 21 sierpnia odbyło się uroczyste poświęcenie Figury Chrystusa Króla, która po gruntownym remoncie odzyskała swój dawny blask.

wyświetleń: 793komentarzy: 3

Wspominali pisarza

25-08-2016 12:40

Złożeniem kwiatów pod pomnikiem Gustawa Morcinka w Skoczowie, uczczono dziś (25.08) 125. rocznicę urodzin pisarza. W uroczystościach wziął udział m.in. wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

wyświetleń: 980komentarzy: 0

Ten Proffesor Cię nauczy!

25-08-2016 11:00

Chcesz zdobyć zawód, dokształcić się, zdobyć nowe kwalifikacje? I to za darmo, ucząc się jedynie 4 dni w miesiącu? Bezpłatna szkoła PROFFESOR w Skoczowie czeka na Ciebie! Trwa nabór do SZKÓŁ POLICEALNYCH OGÓLNOKSZTAŁCĄCYCH! Jasno, przystępnie, profesjonalnie, nowocześnie, rzetelnie i na dodatek za darmo...? Czy to możliwe, żeby nauczanie takie było? Tak! Tylko w Skoczowie jest Szkoła, która oferuję naukę na bardzo wysokim poziomie zupełnie bezpłatnie! Jaka? Sprawdź sam!

wyświetleń: 1298komentarzy: 0

Kajto: decydująca batalia lidera

25-08-2016 09:15

Rywalizacja w FIA ERC wkracza w decydującą fazę – czeski Rajd Barum (26-28 sierpnia) będzie najbliższym wyzwaniem Kajetanowicza i Barana. Załogę Lotos Rally Team czeka 230 km ścigania na 15 wąskich, podbijających i dziurawych czeskich odcinkach, na których miejscowi kierowcy narzucają szalone tempo. Będzie tym bardziej emocjonująco, ponieważ– Kajetanowicza i Barana tylko 3 punkty dzielą od obrony tytułu już na dwie rundy przed końcem mistrzostw.