Nowi partnerzy w wiślańskiej bibliotece
Lolejnym partnerem wiślańskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej zostało Muzeum Archeologiczne w Krakowie. Jest to jedna z najstarszych tego typu placówek specjalistycznych w Polsce i zarazem jedna z największych w Europie Środkowo-Wschodniej.
Muzeum niegdyś funkcjonowało niemal wyłącznie dla specjalistów, dzisiaj misją Muzeum Archeologicznego w Krakowie jest pośredniczenie pomiędzy dawnymi społecznościami a współczesnym człowiekiem. Ale muzeum to nie tylko instytucja służąca przechowywaniu pamiątek z odległej przeszłości, to nie tylko świadek działalności wielu pokoleń archeologów i pasjonatów. To przede wszystkim miejsce, w którym ożywają opowieści i historie z bardzo odległych czasów. Miejsce, w którym odkrywamy, że historie te i opowieści mają bardzo istotny wpływ na życie współczesnego człowieka.
Pierwsze wydarzenie, które odbyło się 20 kwietnia z udziałem wiślańskiej biblioteki miało miejsce właśnie na terenie krakowskiego muzeum. Część uczestników działającej przy bibliotece pracowni Filmów Animowanych 'Marzenie' zaprosiła najmłodszych mieszkańców i mieszkanki Krakowa na warsztaty filmu animowanego. W czasie trwania warsztatów wspólnie przygotowano filmowe zaproszenie na wystawę "Pradzieje i Średniowiecze Małopolski".
Drugie wydarzenie, które miało miejsce w wiślańskiej bibliotece to podpisanie porozumienia o współpracy z „Interdyscyplinarne Centrum Badań nad Edukacją Humanistyczną”, które działa przy Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Głównym celem realizowanym przez Centrum jest integrowanie prac badawczych specjalistów dydaktyk humanistycznych i glottodydaktyków w zakresie współczesnych metodologii służących harmonijnemu, spójnemu i nowoczesnemu kształceniu nauczycieli poszczególnych przedmiotów.
Po części oficjalnej czyli podpisaniu porozumienia goście z UŚ w Katowicach dr hab. Małgorzata Wójcik-Dudek oraz dr Karolina Starnawska, poprowadziły Lekcje języka polskiego „Bliżej Ziemi”. W spotkaniu udział wzięli uczniowie i uczennice Liceum Ogólnokształcące im. P. Stalmacha w Wiśle.
Podobnie jak Miejska Biblioteka Publiczna, Muzeum Archeologiczne w Krakowie, Interdyscyplinarne Centrum Badań nad Edukacją Humanistyczną również my mamy nadzieję, że wspólne spotkania, projekty czy inne wydarzenia zainteresują wszystkie osoby do których to będzie realizowane.
AK
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.